Bir komşu konusu da benden

Yokuspokus

Nope thanks
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
3 Mart 2016
18.150
76.557
Umarım bu konuyu bulup okumazsın komşum, vallahi çok kızdım sana, gömeceğim buraya seni, yoksa kuzenleri de çağırıp tepende halay çekmeyi filan düşünüyorum, olmayacak; yazayım kurtulayım.

Merhaba hanımlar, nasılsınız? Nasıl gidiyor hayat?
Ben bugün pastahanecinin çakmağını indirmişim cebe farkında olmadan, çok stres oldum (Bunu buraya da yazmazsam ölürdüm ), bir de eşim geldi az önce yemekte sohbet ederken alt komşunun gıybetini yaptı. Sinirlenmiş adam, ama bir şey dememiş haliyle ne desin; benle paylaştı. (Çok uzattım) Neyse, konuya gireyim:

Alt komşum dolap mı yaptırıyor, neyi kırdırıyor ne yapıyor bilmiyorum; bugün oğlanı uyuttum (öğle uykusu) yarım saat olmadı alttan çeşitli sesler geliyor, baya baya benim evi başıma yıkıyorlar yani öyle sesler. Eşim öğle yemeğine gelmişti o sıra, çocuk yatağından fırladı, benim adama direkt "X kalk kalk bi alt kata in az bi sustursunlar bu ne Allah aşkına?!" dedim. Benim adam da indi artık "Bi haber etseydiniz komşum" diyerek, kadın başladı kapıda "E naapim servisi bekletemem" diye, merdivende yankılanıyor ses. Yukarıdan duydum bir kısmını, çocuğu diğer odaya uyutarak taşıdım filan derken hala konuşuyorlar, eşim de pek takılmaz hani normalde, ne konuştular gerisini duymadım da, yukarıda kapıdan hafifçe (Ses tabi duyulur merdivenden hemen altıma) "Başlamadan haberimiz olsaydı çocuğu diğer odaya uyuturdum, daha önceden konuşmasak bu konuyu yani... Yapmayın ama böyle lütfen, kimse size komple işinizi durdururun, yaptırmayın-yaptıramazsınız demiyor; bi haber edin diyor. Rica ediyorum haber edin gürültülü işlerinizi biz de ona göre kendimizi ayarlayalım!" dedim. Gittim içeri.

Zaten benim seslenmemin ardından, eşim de geri çıktı.
İşlerine devam ettiler falan fıstık... Sorun yok.

Az önce yemekte sohbet ediyorduk eşimle, öğlen işine geri dönerken kadın kapıda mı beklemiş, nedir bilmiyorum günahını almayayım, denk mi gelmiş; eşim onların katından geçerken kapıyı açmış "Ayıp ya, biz sizin 3 ay tadilat sesinizi çektik de gıkımız çıkmadı" demiş. Eşim de "Hanımefendi, bakın bizim size tadilat yaptırın-yaptırmayın vb. bir şey dediğimiz yok, buna hakkımız da yok, ev sizin elbette dilediğinizce yaptıracaksınız, gürültüsünde de değiliz, komşuyuz bir arada yaşıyoruz, olabilir; bir haber etseydiniz hanım çocuğu annesine götürürdü, diğer odaya alırdı vs. Biz üç aylık tadilatta sizlerden gelip izin aldık, haber verdik; siz demediniz mi sorun değil diye? Haber verdiğimiz, izninizi alıp -kusurumuza bakmayın rahatsızlık vermek durumunda kaldık-dediğimiz ve saatlere dikkat ettiğimiz halde bunun lafını mı ediyorsunuz şimdi?" filan demiş. Kadın da bir şey diyememiş, kapıyı suratına kapatmış benimkinin.
Neyse işte, benim adam pek sallamaz, bana da anlatmaz aslında sinirlerim şey olmasın diye, ama öyle sohbette söyledi, az canı sıkılmış.
(O 3 aylık tadilat da 4-5 sene öncesinin he, eve girmeden, gelin olurken yaptırdığımız)

Bir uyuz oldum, bir gıcık oldum; ya şeytan diyor sür savaş boyalarını kızım Gangsta, hazır boş vaktin de var; sal çocuğunu istediği gibi top oynasın tepelerinde, giy topuklu terliklerini şıkır şıkır gezele dur...
Ben nelere dikkat ediyorum valla, evimin 3 ay halıları topluydu, bir kere de gelip bana diyemezler "Terlik sesiniz geldi" ... Lastik tabanlı terliklerle gezdim ya ses olmasın diye, buna kadar düşünen biriyim. Çocuğum tam oyun çağında, laftan da çok anlamaz ama bırakmıyorum işte, ses yapacak oyuncakları ayırırım sabah-akşam saatlerinde. Yahu, bizim tuvaletin borusu duvara çatlamış, alt tavana akmış. Kadın kapımızı çaldı "Komşu durum bu" diye, aynı gün ya, vallahi aynı gün ustayı getirttik.
Benim tepeme su depoları akıtır da adamlara dedik "Böyle böyle", kocası "Aksın ya" dediydi ya... Sonra gittim vanalarını kapattım tabi orası da ayrı Ondan sonra yaptırdılar anca.

Neyse, bu gürültü mevzusu için sabıkalılar, bu 3. oldu şimdi. Konuştumdu, dedim "İkimizin de küçük çocuğu var, böyle işlerimizi haberli yaptıralım, olur mu?" diye. "Tamam, tabi" dediydi.

Ne yapayım şimdi ben bu kadına?
Sinirlendim.

Konu içindeki yorumlarımı da buraya ekleyeyim, eksiksiz olsun:

1) 3 aylık tadilat olayı, 3 ay kesintisiz bir gürültü değil, zaten 3 ay boyunca evde yıkmalı vurmalı sökmeli takmalı iş yapsalar taş taş üstünde kalmaz. Gürültülü işleri toplasanız 1 hafta almıştır. Kadın bunu abartarak söylemiş, ki tadilat 3 ay sürdü evet, boyasıyla, ıvırı zıvırıyla. Boya ses mi çıkarır yani :) Neyse, ama konuda 3 ay kesintisiz gürültü gibi anlaşılıyor, haklısınız.

2) Eşimi kadının kapısına kendim gidemediğim, çocuğa fırladığım için gönderdim; eşim apartmanda herkes ile selamı sabahı, bana nazaran daha kuvvetli biridir. Kadının yadırgayabileceğini düşünmedim, ama doğru yadırgamış olabilir, ben bekleyip inebilirdim. İşin ara yerinde gereksiz bir hareket olmuş gibi geldi bana da şimdi düşününce.

3) Önceden sözleştik komşumla; çocuklarımız yakın yaşlarda zaten onun da yeni ikinci bebeği oldu. Ben her tadilatta (Evet yasal saatler içinde yaptırmama rağmen, komşuluk hakkıdır, korkutmayayım insanları habersiz yaptırarak deyip) haber ettim ve üzerine biz bunu konuştuk. "Komşum, böyle işlerimizi haber edelim birbirimize" dedik ve kadın "Evet haber edelim, tamam" dedi. İşte esas sinirlendiğim kısım bu.

4) Anladım ki komşuluk ölmüş. Tamam o kadar da değil, iyi kadındır yüzü güler selamlaşsak. Ama şuna karar verdim, gösterdiğim itinaya aynı şekilde bir itina ile yaklaşılmıyor. O halde sorun benim "İtina" gösteriyor olmam. Ben de sallamıyorum gari tamam, haber maber etmiyorum kimseyi. Sorun çözüldü tamam.

O topuklu terlikleri de giyeyim bari, içimde kaldıydı

Son düzenleme:
Komsu sorunu bende de seneledir var.
duzgunce konuştuk olmadi, gecenin 4unde polislik olduk yine olmadi. Sistematik olarak 2 3 ayda bir cinnet gecirme suretiyle kapilari vurup, bas bas bagiririm. Deli deliyi görünce sopasını saklar. Belki dogru degil ancak 2 3 ay idare eden çözüm yöntemim budur.

3 aylık bir tadilat mıdır nedir bilmiyorum, belki iki üç günlük bir şey. Kadın haber etse sorun yok. Çocuk fırlıyor böyle aniden, olmuyor. Bir şey yapacağım gibi, bir iki hakları kaldı. Yarın bir daha bir konuşayım diyorum, sonra da günah benden gitti diyeceğim. :/ Kasmayayım bari hiç kendimi yani bu ne?

Vallahi bu sürtüşmeler çok kötü. Bende üniversiteye hazırlandığım dönem üst kat komşuyla kavga etmiştim. Yıllar geçti, annemle hala yüz yüze bakmazlar. Siz hiç adabınızı bozmayın. Komşuluk hakkı var. Sizinki ona geçsinde, onunki size geçmesin. Boşverin.

Son düzenleme:

Oncelikle konusmanizda fayda var. Sonraki asama zaten burunlarindan getirmek olur

esiniz konusmus ve gerekeni yapmis, siz neden bu kadar sinirlendiniz ki? yani sinirinizi gecirmeyen kadinin sonradan esinize laf atmasi mi?

Ben böyle birşey icin komşumla kötü olmam.
Hergün olan birşey değil sonucda.
Haber verseymis iyi olurmuş ama her insan ince düşünceli olmuyor.

Off topic: benim yan komşum 6 ay önce bebişini doğurdu. Cocuk kolik her gece ağla ağla çatlıyor yavrum. Bende yatağımda dört dönüyorum. Uyuku haram. Kendim doğursaydım bukadar uyukusuz kalmazdim. Anasi öğlearasi kestiriyor ben iş yerinde sürünüyorum.

Demek istediğim komşu komşunun külüne muhtacdir. Stress yapmayın

Yakın zamanda benzer olaylar yaşadım. Apartmanda yaş ortalaması 50’nin altındaki tek çift olduğumuza göre, küçük bebekli tek aile de biziz (doğal olarak). Üstelik bizdeki gürültü 2 ay sürdü. Kimse haber vermedi. E kavgalar da edildi tabi ki :)

Uzun süreli bir iş olsa çirkefleşmek gerekebilirdi ama bir günlük bi gürültüymüş. Çok şey yapmamak lazım. Üst katta gürültü olduğu bi vakit hırsımı tesadüfen bizde olan annemden çıkarırken annem de bana “yukarda insan yaşıyor, insan!!” diye çemkirmişti.

Yani kısacası bebek olunca gürültü hassasiyeti tavan yapıyor. Komşularda aynı hassasiyeti ara ki bulasın

Apartmanlar da aynı sorun nereye giderseniz gidin aynı cinsten hep var. Ama eşinizin kadınla muhatap olması gereksiz olmuş sanki. Keşke siz soyleseydiniz

Elbette belirli saatlerde tadilat yaptırır herkes fakat yinede komşuya söylemek gerekir,biz de tadilat yaptırırken annem hem alt komşumuza hem de kapı komşumuza söylemişti,aynı şekilde onlarda bize söylemişti tadilat yapılırken.

Çakmağı iade ettin mi

esiniz konusmus ve gerekeni yapmis, siz neden bu kadar sinirlendiniz ki? yani sinirinizi gecirmeyen kadinin sonradan esinize laf atmasi mi?

Ayıplanmayacak bir şeyi ayıplaması.
Tadilat için tek tek izin aldık, yaklaşık 5 yıl önce tüm dairelerden. Haber ettik.
Daha sonrasında evin içine yerleşip zamanla bir şeyler yaptıracağımızda atıyorum küçük odaya yeni dolap monte edilecek, bir gün önceden indim kadına "Yarın böyle bir işimiz var, şu saatlerde" diye söyledim, gürültü için.
Ben hiçbir şekilde kendi gürültülerinde, uyardığım halde haberdar edilmiyorum ve bir de ben ayıplanıyorum ilginçtir.
Sinirlendiğim nokta bu. Tekrar konuşacağım orası belli ama artık aynı itinayı göstermeyeceğim siniri bu.

Apartmanlar da aynı sorun nereye giderseniz gidin aynı cinsten hep var. Ama eşinizin kadınla muhatap olması gereksiz olmuş sanki. Keşke siz soyleseydiniz

O an ben boşta olsam ben söylerdim, çocuk ağlayarak anne diye fırlayınca haliyle ben gidemedim.

Yarın iade edeceğim yav evime çok ters kalıyor yeri. Boşa benzin gidecek taa oralara bir de. :/

İşte karşılıklı söylesek de, ürkmesek ne güzel olacak değil mi?
Hep ben söylerim de işte bana söyleyen yok.
Birinde unuttular, diğerinde de unuttular desem, hep mi unutuyorlar bu nedir yav?
Neyse.

Yan komsumun 2 tane asiri yaramaz erkek cocugu var oglen 3ten aksam 10 a kadar dur otur nedir bilmiyorlar, altimda guzellik salonu kuafor gibi biryer acilacak tadilat 1 aydir bitmedi. Ben niye sabrediyorum diye dusundum suan :) niye kime ? :)

Bende de vardı aynından; biz onların bebiş sesini dinledik, onlar bizimkini... Sırayla dinledik yani, çocuğun lafı olmaz, anlarım, kendilerinde olduğundan onlar da laf demediler tabi. 1 buçuk yaş arayla iki bebesi var... Geldik geleli dinleriz :)
Arada karşıdan da gelir, havalandırmadan...

Habersiz tadilata girişme işleri bu, bu apayrı bir şey. Yarın konuşayım bi daha diyorum ama artık bilmiyorum, ben de dikkat etmem bundan sonra baktım anlamıyor.

Konuşma canim ya, yüzgöz olma boşuna.
Eşin zaten konuşmuş.
Ben yurtdışındayim burda haftaiçi sabah sekiz aksam 10 arasi sebest. 12 ve 2 arasi yine "sessiz" olmak gerek...
Çoğu bu saatlere uyuyor ve tadilat yaparken kimse haber vermiyor. Beni bir görsen... sabah 8de bir mezdeke döktürüyorum :) alman komşum alişdi, balkondan beri göbek atiyo

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…