Bir akademisyen için dert mi bunlar?

Akademi de olanlar hemen anlıyorlar anlattıklarımı. Aslında bu ortam akademiye göre iyi bir ortam daha beterleri de var. Ben ar gör iken neler gördüm neler o yüzden bunları hiç yadırgamıyorum aslında.

Hatirladim sizi, devami gelecekti zaten bu sacmaliklarin.. bitmeyecek de.. İsterseniz NASA dan transfer olmuş olun.. hakkaniyetin liyakatin olmadığı hiçbir ortamda değer görmez. Sindirme politikası, ayak oyunlari, gruplasmalar, yuze gül arkadan kuyu kaz mahareti(?), dalkavukluk, cirkeflik.. bunlar da lazım. Yüksek lise çoğu sonuçta.

Yalnız efsane yazmışsınız, akademi ancak bu kadar güzel özetlenebilirdi :)

Akademi de olmayanlar tüm üniversiteler süper burası böyle sanıyorlar, yok öyle bir şey, bir sürü arkadaşım var, çok daha kötülerini anlatıyorlar. Çok şükür ben bir hakaret duymadım en azından, geçen bir arkadaşıma yan odadaki hoca gerizekalı kapat kapıyı demiş, ötekine kocanı boşa demmiş, böyle delileri duydukça hiç şikayet edesim gelmiyor.

O olayı da üniversiteyi de biliyorum. Yani dediğiniz gibi çok daha beterlerini de duydum o yüzden iyi düşünün derim.

Ne yazik ki size bir tavsiye veremiyecegim, ama konunuzdan neden Turkiye'ye donemiyecegimi bir kez daha anladim oysa ki akademi benim de hayalim, suan postdoktorami yapiyorum. O kadindan akademisyen olmaz diyen hocaya da cok kizdim, tabi oturalim evimizde, ayaklarinin altinda dolanmayalim mazallah onlardan daha basarili yararli falan oluruz.

Tabi tabi çay saati olan uni ler biliyorum, filancanin tanıdığı taki toka satar cay saatinde prof. mussun docentmissin akademiymis orasi universiteymis.. hic mühim değil, konsun çaylar taki toka seçilsin.. iki lafın beli kirilsin birileri gomulsun, biri dogum yapmistir ona taki parasi toplansın ama diğeri kim ki.. ona toplamasak da olur zaten yüzyüze de pek bakmiyoruz...falan.. hiç takmayın isinizi layığıyla yapmaya devam edin devran döner bugün mobbing aracı olarak kullandiklari enstrümanları yarin aman da sen de al öğrenci.. hanimiş bizim de burada bir hocamiz daha varmis... diye önünüze getirir ilahi adalet.

doktorayı bırakmadan önce meslektaştık demekki sizinle.(ki kafamda bıraktım işe devam)
Siz madem buralara kadar geldiniz bilmeniz lazım ki kadro kişiye özel çıkartılır. Ki çıkan ilanlardan da bunu anlayabilirsiniz. Torpilsiz giren yok gibidir. Onlar tezgahı kurmuş eğer göz yummazsanız sadece kendinize zarar verirsiniz.( ki bn de sizin gibiydim bu bana açıkça söylendi)
Diğer konu ise bizim bölümde öğrenci eşit dağıtılır öğrencisi olmayan hoca yoktur. Bazı hocaların daha çok öğrencisi vardır evet ama her hocaya öğrenci verilir. Bölümde alınan bir karar olduğunu sanıyorum. Çünkü kim Başkan olsa diğer taraftakine öğrenci vermiyordu. Öğrenciler baskı altında bırakılıyordu. Ama zamanla düzeleceğini düşünüyorum. Ben artık harcadığım hiçbir emeğin kaybolmayacağım düşünerek kendimi motive ediyordum. Uzun vadede siz kazanırsınız. Bizde kocaman ünvanlı insanlar sınav görevi için birbirlerine giriyorlardı istemediklerine verdirtmiyorlardı. Projeler destekler hep onlarındı. Ama gördüm ki hayat onlardan hakkımı alıp bana bir şekilde verdi. Siz emek harcıyorsunuz ve kazandığınızı helal elde ediyorsunuz. Düşünsenize onların aldığı kul hakkını.

Sizin gibi bir hocam vardı çok ezildi hakkı yendi kadın çareyi herkese he diyip geçiştirmekte idare etmekte buldu. Sonunda prof oldu şimdi kimseyi takmıyor terör estiriyor bunlar ilk kez size denk gelmedi. İnanın çok ağırlarını yaşadım anlatsam İnanmazsınız. Öyle saçma ve keyfi sebeplerle mobinge uğradım. Ki sadece hakkımı aradığım dürüst olduğum için. Bunlara kanuni yollarla bile karşı koyamazsınız. Bunu oraya alan hocalar başkanlar dekanlar sizce onu size yedirtir mi? Ya bnm gibi ilerisini düşünmeyeceksiniz ya da susup yolunuza bakacaksınız.
öyle kanıt belge topla demekle olmuyor. Ben avukatla da görüştüm. İspatın yoksa bi de itibarımı zedeledin diye güzel bi tazminatı yersin. Ki kanıtın olsa da sana artık orada rahat Vermezler. Sağlam referansın yoksa ezilirsin bnm gibi. Ama hocanın biri eski aşkına kadro sözü verir vasıfsızları doldurur

Selamlar, alelacele telefondan yazacağım umarım düzgün yazabilirim:) ben de akademisyenim ama sadece araştırma görevlisiyim. Ben de bir dönem danışman hocam yüznden çok sıkıntı yaşadım hatta belki hatırlayan arkadaşlar olur bölüm başkanı okulda beni istemedi vesaire. Hatta bu dönem başında bana ders verdirmemeye çalıştı (hala kadın benden nefret ediyor:)) ben bununla hayat boyu uyguladığım basit bir taktikle baş ediyorum. Sorunlu olduğum kişi bölüm başkanı ve danışman diğer hocalar değil. O yüzden diğer hocalarla adamı son derece iyi tutmaya çalıştım çalışıyorum şu an hiçbir şekilde işyerinde hata yapma lüksüm yok yapmamaya çalışıyorum ama o sorun yaşadığı n kişi hariç herkesle iyi geçin taktiği işe yarıyor bir süre sonra bölüm başkanı beni kabul edip saygı duymak zorunda kalacak. Çünkü diğer hocaları kendine çekmr konusunda glzll bir çabam var,asla yalakalık derecesine getirmeden içimi en düzgün şekilfe yapmaya çalışıyorum.
Şu an benim söze önerim şu olacak herkesle kotuyseniz içlerinde mutlaka blr zayıf halka vardır biri ya da birileri sizinle anlaşmaya daha yakındır ilk olarak onlarla yakınlaşmaya başlayın derim.çünkü herkes dışarıdan Lanka görünse bile akademide kimse kimseden hazzetmez.ama bir süre asla kimseye kimsenin dedikodusunu yapmayın aslında bunu bir süre değil hiç yapmayın bence. Birilerini yanınıza aldıkça sizi o toplumda kabul etmek saymak zorunda kalacaklar.bu süreçte her talebinizi oldukça klbar iletin,ilişkilerlniz düzelinceye dek olumsuz bazı durumları anlamazlığa verin. Düzelince zaten silz kontrol etmeden insanlar size saygı duymak zorunda kalacak.kaleyi içten frthedin kısacası.mesela benim bölüm başkanı ile aram kotu ama dekanla aram şahane şu an.çünkü kendisi çok daha düzgün bir insandı, aynı zamanda gözümde zayıf halkaydı ve onunla adamı düzeltmek beni oldukça rahatlattı.
Bu arada danışman öğrenci ilk duyuyorum ne yapıyor o tam olarak? Sınıfta derste rica etseniz öğrencilere onun yaptığını? Yoklamaysa arıyorum bir öğrenci ile anlaşın her sabah alsın sizin için yoklama.

Ozellikle iletişiminizi yazılı yapın konusunu vurgulamak isterim.bence hatta tüm taleplerinizi yazılı yapın.
'şu şu hocalarımızın şu sebeplerle danışman öğrencileri ile çalıştığını görüyorum. Şu şu sebepten ben de danışman öğrenci talep ediyorum teşekkürlerimle..gibi' mail atabilirsiniz mesela

Yok bende şu manada söyledim; sizin kendilerinden daha iyi olduğunuzun farkındalar bu yüzden sizi geri plana atmaya çalışıyorlar ya da öyle göstermek istiyorlar. Yoksa altın hiç bir şekilde değerinden bir şey kaybetmez ben sizin kendinizi geliştirebileceğiniz bir ortam göremiyorum neden devlet üniversitesi diye diretiyorsunuz anlamadım. Bir kaçı haricinde üniversitelerin halini benim gibi yalnızca lisans mezunları bile farkında. Maaş ve imkan olarak daha iyi olan özele gitmek istememeniz neden?

Ben de aynen. Türkiyede devlet üniversitesinde kadrolu calistim uzun yillar, postdoktora icin yurt disina geldim ve bir daha dönmedim. Türkiyede akademiye inanmiyorum artik icini bosalttilar. Iste böyle konu sahibi gibi idealist çok az sayida insan var gercekten akademik üretim yapan.

Hocam pes etmeyin Biraz dişinizi gösterin ve ya dekan ya da rektöre gidin gerekirse ve olanları anlatın. Ne olabilir ki yani??? Sizi okuldan mı atacaklar? İmkanı yok....

En kötü gider istifa eder özele geçersiniz ama tabi bu son seçenek olmalı.

Akademiyi iyi bilirim. Herkes kendi çıkarının peşinden koşar ve kendisini düşünür. diğerlerinin kuyusunu kazmaya çalışır.

Bence biraz dişinizi gösterseniz daha rahat edersiniz. Mesela fazla ders verildiğinde girmeyeceğinizi açık açık söyleyin. Danışmanlık isteyin vermezlerse dekana gerekirse rektöre gideceğinizi belirtin. Ama bunu doğrudan suratlarına söyleyin....

Maalesef akademi dışarıdan sanki çok saygın bir kurum gibi görünürken içine bir şekilde girildiğinde aslında içindeki çoğu personelin ne kadar da basitleşebildiğini görüyor insan.

Pes etmeyin.. Unutmayın güçlü ve sert duran kadından erkekler tırsar :)

Niye kızayim sözlere maruz kalip ,o ortamda bulunan ben degilim.Sizsiniz.

Merhaba bende akademideyim, kolaylıklar diliyorum öncelikle.

cidden hasta olacağım, nerede bir ruh hastası var gelip beni buluyor, maşallah akademinin ruh hastaları da gittikçe çoğalıyor, hayatı zorlaştırmak için okuyorlar sanki o kadar yıl.

Bunun çaresi gerçekten bazı şeylere boşvermek. Okulda o kadar sorunlu insan var ki hangi birine kafayı takacağız?
Her şeye takılmadan önüne bakmak gerekiyor kim ne konuşursa konuşsun arkadan.

Ben lisans yüksek lisans doktora asistanlık sürecimde aşırı sıkıntı çeken bir insanım.
Üç okulu da üç farklı yerde okudum saatlerce uzaklara gittim geldim her hafta, her bir üniversitede farklı davranışlara sahip hocalarla çalıştım vs. şunu diyebilirim ki bu zorluklar ya da yaşanan tecrübeler acayip sağlamlaştırıyor bizi başta farketmesek de:) Sizin yaptığınız zaten olması gereken. Onlarınki akademiye yakışmayan bir tembellik. En çok çalışan, proje yazan emek veren siz iseniz en çok gelişen sizsiniz demektir ne mutlu.

Bunu yapan çok akademisyen var. Ben doktora derslerinin iki haftada bir yapıldığı okullara şahit oldum kendim 11 saat uzağa her hafta istisnasız giderken. Nasıl rahat uyuyorlar anlamıyorum asla. Sizin bilgi birikiminiz cv'niz bu kadar iyi size danışmanlık verilmemesi aşırı saçma,evet.Öğrenciler danışman seçerken kendilerinin söz hakkı yok mu? Danışman seçim formu doldurmuyorlar mı? Okul müdahale mi ediyor bu seçimlere?

İdari görevden ben de olsam uzak dururum. Bizler üretmek için varız ve idari görevler bu üretkenliği inanılmaz baltalıyor. Esas işimize odaklanamamamıza sebep oluyor o yüzden iyi olmuş aslında bakarsanız.
Çalıştığınız yer Anadolu'da görece daha küçük bir üniversite mi? Selam vermemek yahut kadın düşmanlığı yapmak nedir, ne dar bir zihniyet.

Dekanla aranızdaki ilişkiyi bilmiyorum. Arkanızda duracak yapıcı biri değil gibi duruyor bahsettiğinize göre. İnternet ortamındaki paylaşımlara ne yazık ki dikkat etmeye mecbur kalıyoruz, böyle bir durumda size tehdit oluştuturacak bir şey varsa o topa girmeyin bence.

Özel üniversitede de çalışabilirsiniz kuruluşu eski daha köklü bir üniversite olacaksa cvniz iyi ama ben olsam devlette başka bir üniversiteye geçmeye çalışırdım norm kadrodan etkilenmemek için boşluk olan daha küçük illerdeki üniversitelere mi baksanız? Diğer illerde ilişkinizin iyi olduğu hocalar var mı? Buna bir bakabilirsiniz önce. Eğer aynı yerde kalmaya devam edecekseniz de biraz diş göstermeniz şart yoksa aynı sıkıntılar devam edecek gibi görünüyor.

dekanla arayı iyi tutacaksın.tabi bide bölüm başkanıyla gerisi boş.dekanın dilinden konuşursan her türlü isteğin tıkır tıkır olur.hangi kuruma gidersen git aynıdır.dekan kadrosunu kendi kuruyor kendi isteğine göre.yönetmelik bu şekilde.akdemik anlamda en üst seviyede olabilirsin ama sistem bu şekilde maalesef.kurullarda falan görevin yokmu,bölüm yada fakulte kurulu vs

baya ciddi mobbing var sizin okulda. O okulda ilerisi için bir kariyer düşünüyor musunuz ? Geçişler çok kolay değil biliyorum ama sanki sizi orada rahat ettirmeyecekler gibi geliyor bana. Eğer mümkünse kadro bulabilirseniz okulunuzu değiştirebilirsiniz bence. Şu an için ise öğrenci isteyin tabii, siz çekimser kaldıkça tepenize binecek tiplere benziyorlar.

Hocam bende yurtdışı bursu ile doktora yapıcam büyük ihtimal ana neden bu çünkü dönen arkadaşların çoğuna böyle davranıyorlarmış malesef . Akademi değil kahvehane gibi daha çok . Bu mobbingi rektör ile yada dekanla paylassaniz?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…