Bir akademisyen için dert mi bunlar?

Ben de akademisyen olup sık sık istifa etmeyi düşünenlerdenim. Senelerce mobbinge maruz kaldim, çok mücadele ettim. Malesef taşra üniversitelerinin dekanı rektörü de bir acayip. Yani çözüm bulabilecek kişiler değiller. Ben de artık kendi kabuguma çekildim. Odamdan dışarı çıkmıyorum, oturup çalışıyorum, yayın yapıyorum. Size de aynısını tavsiye ederim. Gün gelecek onlar birbirine düşecek siz de dışardan izleyeceksiniz. Lisansüstü programı varsa öğrenci kimle çalışmak isterse danışmanı o olur. Yani öğrenci sizinle çalışmak isterse buna kimse karisamaz. Sabırlı olun, kimseye bulaşmayın, sempozyumlara gidin, yeni yayınlara hazırlık yapın. Böylece kafanız dağılır ve onlar da umrunuzda olmaz. Çalışmalarınız da her yerde kadro bulmanızı kolaylaştıracaktır. Size sabir ve başarılar diliyorum :)

Zaten inanın devlet özel fark etmez problemin olmadığı üniversite yok, özelde çalışan arkadaşlarım da var biliyorum onlar anlattığı için.

Sizin bölümün lisansüstü programı yok mu? Yüksek lisans doktora öğrencileri kiminle isterse onunla çalışır. Yüksek lisans tezinizde istemediğiniz bir danışman ile iyi bitirmişsiniz o tezi. Çok şaşırdım. Genelde öğrenci sayısı fazla fakültelerin lisansüstü programlarında her öğrenci her istediği danışmanla çalışma şansı bulamıyor. Bir iki tanesi istemese de farklı danışmanlara veriliyor ama çok yanlış, bu yüzden tezi bitiremeyen çok arkadaşım oldu.

Sizin için en iyisi bulunduğunuz yerde kalmak o halde devlette daha iyisi olamazsa.
Hakkınızda hayırlısı olsun.

Sizin mesajınız gözümden kaçmış kusura bakmayın. Oh be diyorum, sonunda anlayan biri çıktı :) Üniversite dediğin öyle bir şey, onlar oraya seçilip gelmişler, benden öncelikli olmaları çok normal, kankalar sonuçta, benimse tanıdığım kimse yok. Tek sorum, danışman öğrenci isteyeyim mi idi, bir süre askıya aldım, dönem yaklaşınca isteyip duruma göre yeni iş arayacağım.

Bu yaşta akademiyi bu kadar çözebilmeniz takdire şayan :) Aram herkesle iyi, dışardan süper anlaşıyor gibi duruyoruz aslında ama ben normalde çok içten bir insanımdır, burada bir iki kişi hariç mesafeliyim, mesafe olunca dedikodu falan da olmuyor zaten. Yanlış yazdım sanırım, lisansüstü öğrencilere danışmanlık yapmak istiyorum, bir bana verilmedi ama bende talepte bulunmadım, talepte bulunursam verirler belki bilemiyorum. Vermezlerse de ona göre şekil alıcam.

Beni hiç bilmediğim bir alana verdiler yüksek lisansta, öyle bir alan ki bir tane bile Türkçe kaynak yok, İngilizce kaynakta 2 tane vardı sadece, korkunç bir alandı. Şansıma tam tez dönemim Hocam kanser oldu, o dönem okula hiç gelmedi, bir kere bile gelmedi, bir tek savunmamda görmüştüm kendisini. Bana sorsanız çok pozitifim ama bilinçaltımda yanlış yönlendiriyorum demek ki bir şeyleri ki bu kadar sorunu çekiyorum hep, bunlarda da vardır bir hayır diyorum.

En iyisi bu aslında, bırakalım onlar bu kurnazlıklarla daha fazla kazansınlar, Allah'ın adaleti üstündür, kazandım derken kaybederler, ben hiç içselleştirmiyorum bunları artık, belki bir saat kadar olaylar taze iken, sonra arkama atıyorum çünkü çok sıkıldım bu tarz insanlardan ve her yerde varlar, çözüm umursamamak.

İlerisi için kadro şartlarında da var kaç öğrenciye danışmanlık yapıldığına bakılıyor bunu öne sürüp isteyebilirsiniz hem belki hak verip arayı bozmadan istemedikleri öğrencileri size paslarlar.

Kalmasina kalabiliyoruz burada ama hep bir Araf`tayim, bilimsel olarak ne kadar doyurucu bir ortamim olsa da manevi olarak acim, ailem Turkiye`de oldugu icin, kalbim de Turkiye`de. Bir de ben burslarla okudum aklimca buyuk adam olup vefa borcumu odeyecektim ukleme Akademik ortam bence her yerde zor, burada da cok gruplasma oluyor ama bir sekilde hakkini daha kolay alabiliyorsun.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…