Bir akademisyen için dert mi bunlar?

türkiye'de akademi diye bi cümleye başlayacaktım ama komik geldi:d üzgünüm ki ülkede ne akademi, ne akademisyen var. kocaman bir çöplük.

bu arada bayan değil kadın.

Bence özele geçme çünkü devlete tekrar dönmen zor olur seni işten cikarirlarsa ayrıca devletin sizin gibi öğretmenler e ihtiyacı var bence bu kokuşmuş zihniyetle dolu olanların yanında siz o bakış açısını değiştirebilirsiniz

Aslında çok haklı argümanları yok, iş garantisi yok diyorlar sadece ama özelde de kolay kolay göndermiyorlar kimseyi, daha iyisini bulan kendi gidiyor.

Ya lütfen dönmeyin mümkünse. Bende orada iken o kadar mutluydum ki, öğle araları hep beraber yemeğe giderdik sohbet muhabbet, kimse bir sorun çıkarmazdı, tersine yardım ederdi, yurt dışı bu konuda çok daha iyi.

Çok iyi yapmışsınız, bende onu düşünüyorum bugünlerde, orada daha mutluydum.

Sırf akademi de değil aslında, Türkiye'de yükselmek için çabalarsanız herkesin dikkatini çekiyor, özellikle kadınların yükselmesi daha çok dikkat çekiyor, en modernim diyen insan bile bir yere kadar sindirebiliyor bunu, küçük yerden gelmiş insanların garipsemesini yadırgamıyorm artık. Şurada bile bir akademisyenim diyin görün gelen nefret mesajlarını, halbuki başkasının iyiliğine sevindiğin zaman Allah daha çok önünü açıyor. Başkasının önünü kapatmak yerine kendi işimize baksak gül gibi geçinip gideceğiz aslında.

Bizim dekanımız Türkiye'nin en iyi üniversitesi diye adlandırılan üniversitesinden mezun, bende 3. diye adlandırılan üniversitesinden. Akademik cv si falan iyi gayet o akademik konularda sürekli beni destekliyor, o da olmasa durmazdım sanırım zaten ama idari işlerde o da tam olarak onlar gibi düşünüyor, bir taraftan da arkadaşlar çok da kızamıyorum.

Bu çalışan kadınlara bakış açısı beni delirtiyor,her yerde her iş kolunda bu ayrımcılığı yapıyolar... Çok sinir bozucu

Değil mi? Her yerde var bu ayrımcılık. Benim olayım tek bayan olmam, öteki bayan arkadaşın eşi de orada, çok iyi bir insan ama bir tane bile makale yapmamış, onu birey yerine bile koymuyorlar, toplantılara bile çağrılmıyor. Toplantılarda 30 tane erkek, bir tek ben, onlara da bir şey diyemiyorum, benim bile garibime gidiyor.

Buraya bilerek mi bayan hoca almamışlar acaba diye geldi şimdi aklıma? O bayan hocayı eşi için almışlardır, beni de bu bize puan kazandırır hem de ders konusunda çok ihtiyacımız var, etliye sütlüye de karıştırmayız diye almışlardır belki de.

Yok canım ne kurulu. Zaten yeni geldim, o kadar hızlı olmaz bu işler. Dekan Hoca sevdi bence beni, erkek olsam çok parlayabilirdim ama kadın olunca çekiniyorlar bence, belki küçük yer laf olur diye bile düşünüyorlardır, gerçi çoçuğu yaşındayım çoğunun.

devlwt universiteleri devlet hastaneleri universite hastaneleri ucu devlete dokunan her kurum kokustu artik. devlet devlet diye yirtinirken en buyuk torpil devlette donuyor. isin ehli olmayan herkes biyerlerde ve oyle bisey ki ustten adamlari giderse onlar da gidiyor. eger gececigin universite koklu bir unv ise hic durma. hem ozel unv sagladigi imkanlar daha iyi olur.

Öyle insanlara hayranım ama yapabildiğim bir şey değil. Ben sinirlendiysem 5 yaşındaki çocuk bile anlar, duygularımı gizleyemem, sadece sinirlenmemeyi öğrenebildim geçen yıllarda, iş işte kalmalı diye düşünüp uyguluyorum artık. Şu an hafta sonu ve ben bütün gün gezdim şu an bir cafe de makalemi tamamlıyorum ve şu an hayatımı etkileyemiyorlar o yüzden de kafamı da etkilememeleri lazım. Normalde hafta sonu aklıma bile gelmez okul, konu açtığım için yazılan mesajları cevaplamak istedim, o insanları sadece 4 gün görüyorum, çok da sorun yapacak bir şey yok aslında.

Asıl üzücü olan benim bu durumu giderek kanıksamış olmam sanırım. O kadar erkek içinde bir ben olunca rahat edemeyeceklerini düşünüyorum artık bende, hele idari işlerde bir bayandan onların deyimi ile emir! almak istememelerini falan iyice anlamaya başladım. Yurtdışında da tam tersi kadın olduğum için pozitif ayrımcılık görürdüm, beni korumaya çalışırdı hocalarım.

Siz de iyi ki varsınız. Yapmak istemiyorsanız kesinlikle zorlamayın kendinizi çünkü akademi zor bir iş ama inanın yaşınız ileri değil yüksek lisans için. Benim sizden büyük lisans öğrencilerim var inanın. Her şey gönlünüzce olur inşallah.

Ya ama bizimkiler her gün yapıyor o çay saatini :) Kavun saati, börek saati, bu hafta çiğ köfte saati vardı mesela Geçen lokum saati yapıyoruz yazmışlar ona koptum :))) bir de benim yandaki odada yapıyorlar, kahveye bitişik otursam bundan daha az gürültü olurdu diyorum :)

aman bana zararı olmasınlar da ne saati yaparlarsa yapsınlar, rahatsız olmam ben öyle şeylerden, tam tersi mutlu olurlar daha az sorun çıkar.

Son düzenleme:

Aslında devlette çalışsak daha iyi olur, üniversitelerin dünya sıralamasındaki yerleri akademik çalışmalarla belirleniyor, akademide iyi çalışanlar maddi yönden iyi olduğu için özele gidiyor, durum ortada, ilk 500'e üniversite sokammıyoruz bile. Keşke devlet üniversiteleri liyakata baksalardı da bizim üniversitelerimizde dünya sıralamasına girebilseydi. Ben buraya yeni açıldı, aldığım eğitimle burayı geliştiririm motivasyonu ile geldim ama burası beni geriletmesin razıyım oduna geçtim :) Yıl sonunda özele geçeceğimi söyleyip özelle de konuşucam kadro durumunu.

Akademiden nefret ediyorum. Haksızlık, dedikodu, küçük görme, çelme takma.. liste uzar gider. ben yapamadım

Çok haklısınız, çelik gibi sinir lazım, bende çok hassas bir insanım biliyor musunuz, her şeyi takarım kafama ama inanın bunlarla uğraşa uğraşa değiştim, umursamıyorum artık, insan alışıyor, isterseniz yapabilirsiniz.

Devlette dr öğr üyesi olsa daha az kazanacak. Ama akademinin verdiği haz bir başka gerçekten, para için yapılacak bir iş değil pek. Hakkında hayırlısı olsun inşallah.

Çok sasirdim. Hangi üniversite bu. İlk kez böyle bir muamele okuyorum

Öyle şey mi olur, burasının ortamı diğer üniversitelere göre çok daha iyi. Hiç haber seyretmiyor musunuz, akademisyenler birbirini öldürüyor, kaç defa yaşandı bu durum. Daha bu hafta bir doçentle prof kavga ettiler, videoları haberlere çıktı bir hafta, daha neler neler, üniversitelerin genel hali budur, öyle kusursuz üniversiteyi bir tek özelde bulabilirsiniz.

Ben aslında şanslı azınlıktanım, inanın depresyona girecek bir durumum yok :) Türkiye'de torpili olmadan çok az insan kadro bulabilir, cv niz çok iyi olacakta, küçük üniversitelerden birinin ihtiyacı olacakta, o anda alacakları bir torpilli olayacakta siz gireceksiniz, binde bir şans yani. Kadro bekleyip bulamayan o kadar çok kişi var ki ben halime şükrediyorum, sadece bazı durumlarda nasıl yapsam daha iyi olur karar verememiştim, ona da verdim.

Ne kadar detaylı yazmışsınız, çok teşekkür ederim.

Bu boşvermiş halim zaten, eskiden takardım, şu an hiç takılmıyorum, sadece nasıl davransam yararıma olur diye düşünüyorum.

Yok hayır, öğrenciler seçmiyor, okul kendi atıyor, ki Türkiye'de hep böyle maalesef. Ben çok iyi bir okulda yüksek yaptım güya o kadar ben o alanı sevmiyorum dememe rağmen ana bilim dalı başkanı istediği hocayı verdi bana, istemeye istemeye yüksek yaptım. Keşke herkes kendi seçse danışmanını.

Evet hem küçük hem yeni bir üniversite. Selam vermeyen, kadınların ne işi var diyen hoca doğudan gelmiş, orada doğmuş, büyümüş, okumuş, aşiretten gelmiş sanırım. Onların kültüründe var erkeği ön plana koymak, o yüzden anlayabiliyorum aslında ama yine de insanın kendini akademi de geliştirmesi lazım, içinden gelmiyor demek ki.

Başka bir devlet üniversitesine geçsem bundan iyi olmaz, çok arkadaşım var duyuyorum çünkü durumları. Devlette duracaksam burası gayet iyi. Özele geçicem ben sanırım ama bu norm olayından dolayı ileride devlet istersem dönemeyebilirim dediğiniz gibi.

Dediğiniz gibi bu liyakat olayı bitmediği sürece ülkede dünya çapında bir üniversite olması hayal gibi maalesef. Yani donanımlı bir akademisyen var çalışmayı da seviyor. Al getir bir yerlere hem senin işin görülsün hem o başarıya ulaştığı için motive olsun hem de diğer çalışmayanlara ders olsun ama yook kim daha fazla yağlanırsa o kadar bir yerlere geliyor işte yazık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…