Bi 2. Çocuk İkilemi de Burda

Ayyyy olur mu o bizi yazlığa bıraktı dün gece son gecesiydi kucağıma da 2. Çocuk bombasını bıraktı gitti. Kendisi evde osurarak uyurken, ben yatakta çocukla forumlarda vicdan muhasebesinde.
Bakımına katılmıyorsa vicdanınıza da oynamasına müsade etmeyin. Çpcuk başlı başına zor. İki çocukla siz boğuşacaksınız sonuçta.

Kardeş konusunun iyi yanı anne ve babanın sağlığı ev işleriyle ilgili yükleri paylaşabilmek. Bu konu avantajlı oluyor.

Eşin destek olacağı yoksa hem sana hem yeni bebeğe hem oğluna yazık olur. Yani hamile kalsan doğursan, tam çocuğun ilkokula başlama sürecinde doğacak. Okul sürecine nasıl başladığı, nasıl ders çalışma alışkanlığı kazandığı çok önemli. Eşin yardımcı olmazsa bu süreçte çok zorlanırsınız.

Adamın karakterini biliyorsundur, çocuk okula başlayınca böyle okul gibi zor konuları üstelenip sana böyle keyifleri anlarını bırakıp, sadece akşam banyosunu yaptırıp pijamasını giydirip masal okuma kısmını bırakıcaksa sorun yok. Yoksa hem ev, hem iş, hem büyüğün bakımı hem büyük olanın okulu,ödevi hem bebek hem kendin. Sen robot değilsin sonuçta.
Yok eşim maddi açıdan verir kendi eforunu harcamaz. Çocukla oynar bazen kahvaltısını hazırlar yaptırır bu kadar. Zaten sürekli iş seyahatinde. Ben doğuracağım dediğimde de 1 yıldır evime sokmadığım yatılı bakıcı kabusunu üzerime salacak ve sorun bitti sanacak

İyi geceler. Bir kaç gündür beynimi yiyen bir sorun var. Başlıktan da anlaşılacağı üzere 2. Çocuk.

Öncelikle hemen özet geçeyim. 1 oğlum var 4 yaşında. 1.5 yıl aldığım bakıcıyı saymazsak aile desteği olmadan büyüttüm.

Benim ve eşim için çocuk konusu kapanmıştı. 35 yaşına girdim bir kaç gün önce. Mevcut sağlık sorunlarım vs derken allah elimizdekine uzun sağlıklı ömür versin diyip geçiyorduk ki eşim, ailemizi genişletmek istediğini ve bir çocuğumuz daha olmasını çok çok istediğini belirtti. Şoka girdim saçma sapan tepkiler verdim. 2. Çocuk için kendimi hazır hissetmiyorum. Her hangi bir zaman diliminde de hazır hissedeceğimi düşünmüyorum ama pişman olur muyum? Yani kendi açımdan sorun yok ama oğlum yalnız kalır mı diye eşimin argümanlarını didikleyip duruyorum.

Tek çocuklu ya da 2 çocuklu kadınlardan gelecek her türlü tavsiyeye ihtiyacım var zira haksızlık yapmak istemem ne kocama ne de oğluma.

Şimdiden teşekkür ederim.
Benim oğlum zor bir bebeklik ve çocukluk gecirmemi sağladı ve ben asla ikinci çocuk istemedim. Şu an 47 yaşındayım 1 gün bile acaba mi demedim. Oğluma tek olduğu için en güzel imkanlari sunabildim. Kendimi de yaşlanınca bir huzur evine gitme konusunda ikna ettim. Oğlumda hiç bir zaman kardeş diye tutturmadı. Yani ben tek cocukcuyum

Bana kalsa her ay adet olurken gidip komple aldıracağım ne kadar üreme organım varsa kurtulacağım da kabul etmiyorlar işte.

Ay doğmamış çocuklar henüz bir şeyimiz olmadığı için, rahmimize dahi düşmediği için mevcut çocuklara sahip çıkıyoruz sanırım. 😭
Boyle konusmayın dermansız bır hastalıgaa dusurur evren sızı.
Ne dedıgımıze dikkat etmezsek dılegımız olur.
E ıstıyodun üreme organından kurtulmak, al işte dıye sunar önüne.

Son düzenleme:
Valla her şeyi düşünüyoruz artık o kadar zor ki.
Yazları belediyenin yüzme dersine gidiyor 1000 lira o. Kışın basketi var 1500. Piyano kursu 2000tl. Hepsine kendi isteğiyle talebiyle gidiyor.
Şimdi kardeşi olsa ben sadece kursuna aylık 3-4 bin nasıl vereyim. Büyüdükçe masrafları artıyor daha bunun lgs dönemi var. Biz lgs ye girene kadar en azından özele gitsin istedik. Nitelikli liseyi kazanırsa ne ala dedik. Her yıl 150 bin de ona gidiyor. Yeni çocuk desem bizde öyle bir para yok bir 150 bin daha verelim.
Ben birinci turu atlattım, oğlan lgsye girdi bu yıl, gerçekten çok külfetli oldu, benim ikinci turda 1 lgs 1 yks olacak, çocukların arası 4 yaş 🤣 küçük şehir avantajı özel okula ihtiyaç duymadık, eğer öyle bir ihtiyaç olsa 1 tanesine yetişmek bile çok zor. Burada özelin ilkokulu 250binden başlıyor

Benim oğlum zor bir bebeklik ve çocukluk gecirmemi sağladı ve ben asla ikinci çocuk istemedim. Şu an 47 yaşındayım 1 gün bile acaba mi demedim. Oğluma tek olduğu için en güzel imkanlari sunabildim. Kendimi de yaşlanınca bir huzur evine gitme konusunda ikna ettim. Oğlumda hiç bir zaman kardeş diye tutturmadı. Yani ben tek cocukcuyum
Benim oğlum da zordu. Üstelik bası görmediği zamanların acısını çıkarmak için ekstra verici. İşte oyuncak vs. Böyle olunca sınır koymak bana kalıyor. Klasik iyi -kötü polis durumu var evde. Tekrar hamilelik de dahil tüm o süreci yeniden yaşama fikri (üstelik bir çocuğun hali hazırda sorumluluğu üstümdeyken) çok zor geliyor. Ben tamamım ya çare spiral.

Ayyyy olur mu o bizi yazlığa bıraktı dün gece son gecesiydi kucağıma da 2. Çocuk bombasını bıraktı gitti. Kendisi evde osurarak uyurken, ben yatakta çocukla forumlarda vicdan muhasebesinde.
Bu adama ne 2.si ya, kıl kadar sorumluluk alma karı doğursun baksın, sen ötede kaykıl. Git söyle ona çok istiyorsa kendi doğursun, ben 3.dediğinde öyle diyorum 😁

İyi geceler. Bir kaç gündür beynimi yiyen bir sorun var. Başlıktan da anlaşılacağı üzere 2. Çocuk.

Öncelikle hemen özet geçeyim. 1 oğlum var 4 yaşında. 1.5 yıl aldığım bakıcıyı saymazsak aile desteği olmadan büyüttüm.

Benim ve eşim için çocuk konusu kapanmıştı. 35 yaşına girdim bir kaç gün önce. Mevcut sağlık sorunlarım vs derken allah elimizdekine uzun sağlıklı ömür versin diyip geçiyorduk ki eşim, ailemizi genişletmek istediğini ve bir çocuğumuz daha olmasını çok çok istediğini belirtti. Şoka girdim saçma sapan tepkiler verdim. 2. Çocuk için kendimi hazır hissetmiyorum. Her hangi bir zaman diliminde de hazır hissedeceğimi düşünmüyorum ama pişman olur muyum? Yani kendi açımdan sorun yok ama oğlum yalnız kalır mı diye eşimin argümanlarını didikleyip duruyorum.

Tek çocuklu ya da 2 çocuklu kadınlardan gelecek her türlü tavsiyeye ihtiyacım var zira haksızlık yapmak istemem ne kocama ne de oğluma.

Şimdiden teşekkür ederim.
9 yaşında oğlum var benimde eşim çok istiyor bilmiyorum bende korkuyorum da garip bir şekilde

İki çocuğum var. İkisine de kararı ben verdim. Eşime kalsa daha da çocuk ister herhalde bilemem ama sormadım bile. Çocuk kararı her halükarda bencil bir karar ve var olan çocuktan bağımsız karar vermeniz gerekir. Bağımsız derken aman yalnız kalmasın, kardeşi olsun, arkadaşı olsun düşüncelerine kapılmamayı kast ediyorum. Ben ikinci çocuk istiyor muyum? Bunu kafanızda oturtmanız gerek. Ben ikinci çocuğu gebeliği tekrar tatmak için istedim. Bir de şunu fark ettim bu süreçte tek çocuk ebeveyninin tüm dünyasını kaplıyor. Hayatının merkezine oturuyor. Kardeş durumu bunu dengeliyor bence. Tabii sayı arttıkça sorumluluk da artıyor o ayrı. Maddi durum, enerji, imkanlar vs. yi kendi hayatınıza göre siz belirleyeceksiniz. Bir de dipnot düşeyim Sorumluluk sahibi, bilinçli insanların daha çok üremesi taraftarıyım. Bu grup insan nesline çekidüzen verecek. En az 2 çocuk diyorum hadi bakalım :KK53:
Ay tek cocukta on cocukta benım hayatımın merkezine otururdu
Yuregım agzımda ay benım

Bu adama ne 2.si ya, kıl kadar sorumluluk alma karı doğursun baksın, sen ötede kaykıl. Git söyle ona çok istiyorsa kendi doğursun, ben 3.dediğinde öyle diyorum 😁
Zaten şey dedim bihter gibi; 2. Çocuk için beni kaybetmeyi mi göze alıyorsun? Hangi kliniğe yatıracaksın? Anasız nasıl bakacaksın? Kaç bakıcı tutacaksın?

Bana kalsa her ay adet olurken gidip komple aldıracağım ne kadar üreme organım varsa kurtulacağım da kabul etmiyorlar işte.

Ay doğmamış çocuklar henüz bir şeyimiz olmadığı için, rahmimize dahi düşmediği için mevcut çocuklara sahip çıkıyoruz sanırım. 😭

Regl olayını zaman zaman ben de düşünürüm. Bazen derim ki " döllenme olmasa regl oluyorsun her ay, ağrısı derdi bambaşka. Döllenme olsa bu sefer gebelik, doğum, bebek bakımı derken reglden çok daha zor. Yav üresek dert , üremesek dert. Bu dünyaya çile çekmeye gelmişiz" 🤣🤣

Konuya gelecek olursak; çocuğum yok ama böyle bir konuda annenin babadan çok daha hazır olması gerektiğini düşünüyorum ( çok daha diyorum, yani baba da hazır olmalı). Çünkü baba ne kadar yardımcı olursa olsun ilk başlarda her şeyin çilesini çekecek sadece kadın oluyor. Sonuçta bebeği karnında taşıyan erkek değil, onu doğuran erkek değil, emziren erkek değil.

İlk 3.5 sene tek çocukluydum.
Kızım zor bir bebeklik ve çocukluk geçirdi.Şimdi 7 yasına girecek
2.kızim 3.5 yaşında
İlk 1 senem zor geçti,öyle hemen kabullenmesi kardeşini.
Tek çocuk hiç çocuk lafını zaman geçtikçe daha iyi anladım.
Çalışan biriyim,bizde desteksiz büyüttük.
2 çocuk bende tamamlanmış hissi oluşturdu,elbek birşeyin garantisi yok ama onların kimseye ihtiyaç duymadan parkta oynamaları,plajda akşama kadar yüzüp eglrnmeleri,beraber oyun oynamalarını gördükçe iyi ki yaptım diyorum.
2.çocugumun oyun ebeveyni ablası oldu,o konuda rahat ettik.
Ama bu güzel yanları.
Elbet didişiyorlar,kimi zaman bir lolipopun rengi farklı diye aralarında ki krizi çözmek zaman alıyor😃
Baya kardeş kavgaları yaşıyoruz,ben ilk 1 sene hariç hiç pişman olmadım.
Karı koca devletteyiz
İkisine ancak bakar ederiz.
Ama ben çok sabırli olmayanlara,kendine güvenmeyenlere çok önermiyorum,2 çocugun çok farklı zorluğu var,hakkınızda hayırlısı

Bir kere regl sancısı çekmemiş adamların istemesi de haksızlık ya valla billa.
Ay benimkinin sıyah noktasını sıksam kılıç yarası gıbı feryat figan
Bana gelmıs dogumda ne var hayvanlar bile doguruyor Allah kolaylık verir demıstı.
Bir erkek Bi kadında ki sahne vardı demet evgarın oradaki tepkılerınden hallice tepkılerım olmustu bu lafına

Belki kastettiğim sahneyi bilirsiniz demet evgar dogum yaparken...

Regl olayını zaman zaman ben de düşünürüm. Bazen derim ki " döllenme olmasa regl oluyorsun her ay, ağrısı derdi bambaşka. Döllenme olsa bu sefer gebelik, doğum, bebek bakımı derken reglden çok daha zor. Yav üresek dert , üremesek dert. Bu dünyaya çile çekmeye gelmişiz" 🤣🤣

Konuya gelecek olursak; çocuğum yok ama böyle bir konuda annenin babadan çok daha hazır olması gerektiğini düşünüyorum ( çok daha diyorum, yani baba da hazır olmalı). Çünkü baba ne kadar yardımcı olursa olsun ilk başlarda her şeyin çilesini çekecek sadece kadın oluyor. Sonuçta bebeği karnında taşıyan erkek değil, onu doğuran erkek değil, emziren erkek değil.
Yani hamileyken hipotiroid oldum farkedilmedi 35 kg aldım 96 kg gezdim taaa çocuğum 8 aylıkken lan bu işte bi terslik var diye endokrinoloğa gidince ortaya çıktı. Üstüne bebek sürekli kucakta ve benim aşırı kilolarım derken bel fıtığı oldum. Yerde kitlenip kalıyordum dakikalarca. E akabinde memelerde kist çıktı düzenli taramalar vs derken vallahi babalık boş beleş geliyor.

Bazen İlk cocuga haksızlık edıyor gbı hıssettıgınız oluyor mu peki.
Ben bu sevgiyi ilgiyi nasıl böldüm ta nıye böldüm gibi
Kervan yolda düzülüyor. Aralarında 5 yaş var. Büyük zaten bir sevgi kelebeği olduğu için iletişimimizde sıkıntı olmadı. Annelik ömür boyu sürecek bir vicdan yüküdür. Her davranışımız bir şekilde batıyor zaten ama hayat şartları işte. Her şeyi beraber yapıyor beraber geziyoruz. Ayrı bir boyut oldu ilişkimizde bence. Hem büyüğe abilik vasfı da yüklendiği için kardeşiyle uğraşmak da hoşuna gitmiş olacak ki geçen yeni bebek ne zaman gelecek diye sordu. Yürü len ne bebeği diye gönderdim tabii yeter 2 tane :KK53:

X