Bi 2. Çocuk İkilemi de Burda

Konu sahibesi ne kadar tatlı bir uslubunuz ne kadar tatlı bir enerjiniz var bayıldım. Bir çocuğun kardeşten daha çok ruhsal anlamda sağlıklı bir anneye ihtiyacı var. Zor zamanlar geçirmişsiniz tam tadınız neşeniz yerine geldi diye kocanızın gözüne mi battınız nedir? Vicdan azabı çekmeye gerek yok bence, evladınızla birlikte neşeniz bol olsun.
Aaa eridim ama hanımefendi bu nasıl giriş böyle 🤗 çok teşekkür ederim nazik sözleriniz için yorumlayanların sıcaklığından oldu valla şirrete şirret olmaya gerek kalmadı 🥰

Evet ya koca kişisi boşuna aklımı bulandırdı. Mevsim normallerine döndüm allah sabrı olana versin 🙏🏻

İyi geceler. Bir kaç gündür beynimi yiyen bir sorun var. Başlıktan da anlaşılacağı üzere 2. Çocuk.

Öncelikle hemen özet geçeyim. 1 oğlum var 4 yaşında. 1.5 yıl aldığım bakıcıyı saymazsak aile desteği olmadan büyüttüm.

Benim ve eşim için çocuk konusu kapanmıştı. 35 yaşına girdim bir kaç gün önce. Mevcut sağlık sorunlarım vs derken allah elimizdekine uzun sağlıklı ömür versin diyip geçiyorduk ki eşim, ailemizi genişletmek istediğini ve bir çocuğumuz daha olmasını çok çok istediğini belirtti. Şoka girdim saçma sapan tepkiler verdim. 2. Çocuk için kendimi hazır hissetmiyorum. Her hangi bir zaman diliminde de hazır hissedeceğimi düşünmüyorum ama pişman olur muyum? Yani kendi açımdan sorun yok ama oğlum yalnız kalır mı diye eşimin argümanlarını didikleyip duruyorum.

Tek çocuklu ya da 2 çocuklu kadınlardan gelecek her türlü tavsiyeye ihtiyacım var zira haksızlık yapmak istemem ne kocama ne de oğluma.

Şimdiden teşekkür ederim.
Ben 3 cocukluyum bi şey demeyeyim😁
Şaka bir yana bence kadının isteyinə göre olmali çocuk sayısı sonucda en çok anne zaman ayırıyor bebeğe .

Yani eşin pek destek olacağı yok kendisi panda’dan hallice efor sarfeder her şey için. Maddi durum müsait ancak eldekine kaynak olmak daha doğru geliyor bana da.
Ben eşinizi çok bencil buldum. Bu onun tek başına alacağı bir karar değil. Sizde ona karşı argümanlar sunabilirsiniz.
Ayrıca tembel babaların da 2.kez baba olmaya hakkı yok bence . Şöyle her işe koşturan sizin yükünüzü çok hafifleten biri olsa neyse derdim de çok bencilce geldi bana.

Ben eşinizi çok bencil buldum. Bu onun tek başına alacağı bir karar değil. Sizde ona karşı argümanlar sunabilirsiniz.
Ayrıca tembel babaların da 2.kez baba olmaya hakkı yok bence . Şöyle her işe koşturan sizin yükünüzü çok hafifleten biri olsa neyse derdim de çok bencilce geldi bana.
Yani eşim hareketsizliğini/vakitsizliğini maddi açıdan doldurmaya çalışıyor. İşte gündelikçi abla ayrı yatılı bakıcı ayrı. Neyse işimi görecek onu ayarlıyor ve yettiğini sanıyor ya da umuyor diyelim. İşkolik bir babanın işkolik oğlu evine düşkün çocuğuna düşkün ancak iş harekete gelince tık yok.
Bir şey de diyemiyorum gerçekten yoğun ve yorucu bir işi var o yüzden allah başımızdan eksik etmesin diyip geçiyorum 💕

İyi geceler. Bir kaç gündür beynimi yiyen bir sorun var. Başlıktan da anlaşılacağı üzere 2. Çocuk.

Öncelikle hemen özet geçeyim. 1 oğlum var 4 yaşında. 1.5 yıl aldığım bakıcıyı saymazsak aile desteği olmadan büyüttüm.

Benim ve eşim için çocuk konusu kapanmıştı. 35 yaşına girdim bir kaç gün önce. Mevcut sağlık sorunlarım vs derken allah elimizdekine uzun sağlıklı ömür versin diyip geçiyorduk ki eşim, ailemizi genişletmek istediğini ve bir çocuğumuz daha olmasını çok çok istediğini belirtti. Şoka girdim saçma sapan tepkiler verdim. 2. Çocuk için kendimi hazır hissetmiyorum. Her hangi bir zaman diliminde de hazır hissedeceğimi düşünmüyorum ama pişman olur muyum? Yani kendi açımdan sorun yok ama oğlum yalnız kalır mı diye eşimin argümanlarını didikleyip duruyorum.

Tek çocuklu ya da 2 çocuklu kadınlardan gelecek her türlü tavsiyeye ihtiyacım var zira haksızlık yapmak istemem ne kocama ne de oğluma.

Kızım 5,5 yaşında
Tek çocuk kendisi
Ben de 34 yaşındayım
Eşim arada artık şaka mı gerçek mi bilmiyorum söylüyor da ben aşırı tepkiler veriyorum şoka giriyor :KK70: sonra da ben de öylesine söylemiştim falan diyor.
Hiç ikilemim yok benim, yalnız kalmak 10 kardeşle de olur. Belki çocuğum yurtdışına gider büyüyünce. Orada yalnız olmayacak mı? Bilemeyiz ki ne yaşanacak.
Şu an da tüm zamanımı ona ayırabiliyorum, ilgileneceğim bi o var ve bu durumdan oldukça memnun, konforlu bir hayat yaşıyor. Maddi gelirimiz ile rahat bir yaşam sürebilir diye umuyorum, iki ya da daha fazla olurlarsa nasıl aynı imkanları sunabilirim ki. Ben pişman olmayacağımı düşünüyorum verdiğim bu karardan. Ama acabalarınız varsa bu konuyu eşinizle oturup uzun uzun konuşun. Hem mantık hem duygularınızı birleştirip hareket edin bence

Tek çocukluyum. Kızım 6 yaşında. Bu sene 1.sınıf olacak. Özelde çalışıyorum. Maddi durum orta. Eşimle çok şükür sorunumuz yok. Maddi ve manevi açıdan 2.çocuğa yetemem. İşimden ayrılmak istemiyorum. Bir tane var onu tam anlamıyla yetiştirelim istiyorum. Bizim ikimizin kararı ama.

Tek çocuk çok konforlu. 2 çocuk maddi manevi çok zor elbette. 2 sini de ben istedim. İyi ki varlar o kısım ayrı. Maddi olarak sıkıntı yaşamıyoruz çok şükür ama ben bitik:ruh:Tek çocuk cidden konforlu demiş miydim 😁

Yani eşim hareketsizliğini/vakitsizliğini maddi açıdan doldurmaya çalışıyor. İşte gündelikçi abla ayrı yatılı bakıcı ayrı. Neyse işimi görecek onu ayarlıyor ve yettiğini sanıyor ya da umuyor diyelim. İşkolik bir babanın işkolik oğlu evine düşkün çocuğuna düşkün ancak iş harekete gelince tık yok.
Bir şey de diyemiyorum gerçekten yoğun ve yorucu bir işi var o yüzden allah başımızdan eksik etmesin diyip geçiyorum 💕
Bak yatılı bakıcı varsa olur bence😬

Aa orda dur hemşire vallahi olmuyor allahım bir daha ellerine düşürmesin. 1 senedir almıyorum yemin ederim yaşam kalitem arttı.

Türkiye’ye gelen bakıcıların çoğu etik değerleri olmayan ruh hastaları. İyisinin denk gelmesi çok zor.
Onu bilemedim şimdi. Hiç tecrübem olmadı.Ama illa ki vardır. Türkiye’ye gelen dediğinize göre yabancı uyruklu yatılı bakıcı alıyorsunuz ki burdan bir çıkarımla maddi refah düzeyinizin epey yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu koşullarda 2. Çocuk sizi buradaki kadınların yüzde 95 i kadar sarsmaz bence. Çünkü destek paraya bağlı bir şey. Maddi olarak ülke koşullarında ortalamanın üstü bir aileyiz biz ama maddi olarak yatılı yabancı bakıcı alamam mesela. Bütçemizi sarsar.Bu anektod olayları çok farklı bir boyuta taşır. Araştırınca her işi iyi yapan bulunur. Düşünün siz 2. Yi😬

2 cocugum var 2sinide isteyerek yaptim. Cok sukur buyuttum evet zorlandim yiprandim yanliz buyuttuk esimle. Burda olay BIZ yapabilirmiyimiz esinizle siz. Bakabilen 6tanede dogursun 7tanede ama gercekten bakabilen hem ilgisi hem maddiyat hem sabir yoksa cocuklara yazik oluyor. Allah gonlunuze gore versin.

Onu bilemedim şimdi. Hiç tecrübem olmadı.Ama illa ki vardır. Türkiye’ye gelen dediğinize göre yabancı uyruklu yatılı bakıcı alıyorsunuz ki burdan bir çıkarımla maddi refah düzeyinizin epey yüksek olduğunu düşünüyorum. Bu koşullarda 2. Çocuk sizi buradaki kadınların yüzde 95 i kadar sarsmaz bence. Çünkü destek paraya bağlı bir şey. Maddi olarak ülke koşullarında ortalamanın üstü bir aileyiz biz ama maddi olarak yatılı yabancı bakıcı alamam mesela. Bütçemizi sarsar.Bu anektod olayları çok farklı bir boyuta taşır. Araştırınca her işi iyi yapan bulunur. Düşünün siz 2. Yi😬
Olay sadece bakıcı desteği değil ki. Diğer yorumlarda da bahsettiğim gibi mevcut coğrafyanın gidişatı, eldeki çocuğa yetmek, sağlık sorunları, vs vs.

Evet bakıcıyla büyütebilirsin tabii ki ama işin vicdan kısmı susmaz. O susmadıkça da bi bakmışsın sen bakıcıya bakıcı olmuşsun 😂

Olay sadece bakıcı desteği değil ki. Diğer yorumlarda da bahsettiğim gibi mevcut coğrafyanın gidişatı, eldeki çocuğa yetmek, sağlık sorunları, vs vs.

Evet bakıcıyla büyütebilirsin tabii ki ama işin vicdan kısmı susmaz. O susmadıkça da bi bakmışsın sen bakıcıya bakıcı olmuşsun 😂
Ülke ve dünya konusunda bir şey diyemem aynı kaygıları yaşıyorum zira. Fakat bakıcı çocuğu birine verip keyfine bakmaktan ziyade anne nefes alsın diye tampon görevi yaptığında çok büyük konfor alanı yaratır bence

2 kizim var , ikinciyi de kendim istedim hatta aklmda dogururken 3 fikri bile vardi ammaaa gel gelelm hayat oyle olmadi. Ilkindeki enerjim ikinci kizimda yok cabuk yoruluyorum. Çok seviyorum iyiki dogurmusum o ayri ama zor bence... manevi olarak iki cocuga yetip onlari yetistirmek,ilgi alanlarini farkedip yonlendirmek enerji istiyor. velhasil kelam ikinciye enerjiniz yoksa hic dusunmeyin...

Güncelleme: Tekrar teşekkür ederim değerli fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Ben bu konu altına yorum yapan her kadından razıyım çiçek gibi oldu kafam. Sevgiler.
Dünya çok kötü ve acımasız bir yer.hele hele bizim gibi sefil ülkelerde.böyle bir ülkeye kimsenin getirilmesini destekleyemem.yaşamak güzel birşey değil bence zaten.

Güncelleme: Tekrar teşekkür ederim değerli fikirlerinizi ve deneyimlerinizi paylaştığınız için. Gerçekten çok yardımcı oldunuz. Ben bu konu altına yorum yapan her kadından razıyım çiçek gibi oldu kafam. Sevgiler.
Benim bebeğim 4 kayıp üstüne tüp bebek bugün 54.gunden bildiriyorum yaşadıklarınızı unutmayın 🥹😁 lohusalik zor, doğum zordu sezaryen oldum.10 gün sonra çocuğumun altını değiştirebildim. Şimdi burnu tıkalı tek başıma ilk kez serum fizyolojik yaptım çocuğum kustu morardı tıkandı sabah 8de kalkım su an 10:30 yeni kahvaltı yaptım. Gece yatılmıyor çocuk neden ağlar bilinmez, ağzından burnundan kusuyor. Acillerde perisan oluyorsunuz.
Bunları zaman geçtikçe unutuyor herkes, sizde unutmussunuzdur diye ben taze taze yazayım dedim hatırlayın ona göre karar verin 😁🥹

Yabancı erkeklere suni sancı vermişler de koca adamlar yerinde duramamış. Bir de o kadar fazla kıvranıyorlardı ki en son sırtını dönen olmuştu. Bebek doğacak olsa adamın bacağının arasında sıkışıp kalır. Videoyu bulursam atarım.
Tamam da ikisi aynı şey değil.biz kadınlar olarak ağrıya acıya daha dayanıklıyız.bizim vücudumuz ona gore yaratılmiş.bu bir gerçek.açıkçası bu goygoylara bir kadın olarak pek katılmıyorum.bir kadın hayatı boyunca 14, 15 defa doğum yapabiliyor.bu kadar riskli ve zor birşey olsa doğa bize böyle bir imkan sunmazdı.regl sancısı falan demişler de sağlık açısından bir sorun yoksa onun ağrısından ne olacak Allah aşkına.en baba ağrı olsa 2 gün.hem belli bir yaştan sonra ağrı falan kalmıyor ki.koskoca bir ayda birkaçgünlük şey yani.gerçekten gereksiz nazlısınız. Doğum sancısı zor olsa bile hayatınız boyunca 1,2 defa çekeceğiniz birşey yani.unutulur gider.haa çocuk bakımı deseniz ona okeyim bak.

Tamam da ikisi aynı şey değil.biz kadınlar olarak ağrıya acıya daha dayanıklıyız.bizim vücudumuz ona gore yaratılmiş.bu bir gerçek.açıkçası bu goygoylara bir kadın olarak pek katılmıyorum.bir kadın hayatı boyunca 14, 15 defa doğum yapabiliyor.bu kadar riskli ve zor birşey olsa doğa bize böyle bir imkan sunmazdı.regl sancısı falan demişler de sağlık açısından bir sorun yoksa onun ağrısından ne olacak Allah aşkına.en baba ağrı olsa 2 gün.hem belli bir yaştan sonra ağrı falan kalmıyor ki.koskoca bir ayda birkaçgünlük şey yani.gerçekten gereksiz nazlısınız. Doğum sancısı zor olsa bile hayatınız boyunca 1,2 defa çekeceğiniz birşey yani.unutulur gider.haa çocuk bakımı deseniz ona okeyim bak.
Sen hiç doğurdun mu Ferhans

ilaa doğurmak mi lazım.eskiden 10,12,15 kardeşti insanlar.demek ki o kadar tahammül edilemeyecek bir acı değil.mecburiyetten ya da değil.durum ortada.oluyor demek ki.
Evet doğurmak lazım, boş boş atıp tutma. Bak kendin demişsin, mecburiyetten. 15 çocuk doğuran kadının seçim şansı mı vardı. Çocuklu konuları da hiç kaçırmıyorsun, şu psikolojik buhranını bir an önce atlatırsın umarım.

X