Bebek için kayınailenin ve kendi ailemin aldıkları

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam zengin bir adam ve beni krallar gibi okutup yaşattı en son mesleğe başladığımda da araba alıp jübilesini yaptı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim
Yazık günah, durumu olmayan insanlara 17k ödetmeyin ama eşiniz böyle bir beklentiye girmişse mecbur hissetmiş olmasınlar, bilemedim bu kısmı en iyi siz bilirsiniz. Babanız da zaten almış artık, o onu almış,bu bunu almışa gerek yok, ilerde içinden gelirse gene alır. Elinden geleni yaptı, okuttu, araba aldı diyorsunuz. Ha gerçekten birşeye ihtiyacınız olduğunda açıkça istemek de beis görmeyin babanız sonuçta ama ima yapmayın

Olabilir belki ben kafaya takmışımdır dediğiniz gibi. Babamın davranışlarını kestirmek zor olabiliyor bazen. Zaten konusu geçerse bebek arabasını aldılar derim, fiyat falan söylemem. İlla sorarlarsa söylerim. Dediğim gibi bak siz altta kaldınız ona göre tarzında bir tavrım olmaz. Babam bana bu zamana kadar fazla fazla yaptı nankörlük edemem adama.
Biz fiyat neyse onu söylüyoruz ama ona yelteneceklerini bilemedik ki. Belki bir taksitini falan öderler diye düşünürken kendilerinin böyle bir talebi oldu.
İşte siz de daha düşük söyleyin bundan sonra madem. 5 bine aldık deseniz değildir demezlerdi heralde. Bebek arabası piyasasını takip ettiklerini sanmıyorum.

Yazık günah, durumu olmayan insanlara 17k ödetmeyin
Özellikle bu konuya yorum yaptığınız için çok teşekkür ederim. Genelde başka yere çok takıldı diğerleri ama şu anda beni en rahatsız eden durum bu. Kayınbabam daha yeni koltuk takımı aldı taksite girdi, bir iki aya evinden çıkıp taşınacak taşınma parasıdır depozitosudur emlakçı parasıdır.. zaten bir dünya paraya ihtiyaçları olacakken özellikle kayınvalidemin gönlü bol olmasından kaynaklı böyle bir işe girişiyorlar.
Eşimin ailesinden beklentisi vardı ama o da bu kadarına şaşırdı açıkçası. Ama tabii benim gibi aman ödemesinler demiyor o. Ben daha fazla düşünüyorum ondan diyebilirim.

Babama da ima etmeyi düşünmüyorum, konu açılırsa eğer bilgi verme amaçlı söylerim, fiyatı da söylemem. Eğer sorarsa söylerim yoksa ağzımı açmam. Böyle bir imanın çok çirkin duracağı düşüncesindeyim zaten. Bilgi verip vermemek konusunda kararsızdım, laf gelince söyleyeyim yoksa onu da söylemeyeyim en iyisi.

Selamlar. Direkt konuya geçeyim. İlk hamileliğim ve bu işler nasıl olur pek bilmiyorum fakat ben ne kendi ailemden ne eşimin ailesinden maddi beklentisi hiç olmayan bir insanım. Babam zengin bir adam ve beni krallar gibi okutup yaşattı en son mesleğe başladığımda da araba alıp jübilesini yaptı. Ben aileme verici olmadım, ailem hep maddi anlamda bana verdi. Böyle olunca da ben artık hiçbir şey isteyemiyorum babamdan. Hiç yüzüm yok istemeye.

Eşimin ailesiyse tam tersi. Çocukken durumları iyiymiş ama sonra iflas olayları olmuş ve ben özel yurtlarda çift maaşla rahat rahat üniversite okurken eşim aile evinde devletin verdiği bursla okumuş. Yetmemiş bursunu biriktirmiş annesine bulaşık makinesi almış. Yetmemiş mesleğe başladığında da tabii ki yardım etmiş ailesine. Ve eşim benim aksime ailesinden bir şeyler isteme konusunda çok daha açık. Belki ben aileme hiç verici olamadım o hep vermiş o yüzden rahat rahat isteyebiliyordur bilmiyorum.

Şimdi konu şu ki hamileyim diye babamın eşi "babanla konuştum beşiğini biz alacağız" dedi. Ben de tamam dedim. Bir park yatak aldık 4k küsür babam ödedi. Eşimin ailesinin ne alacağı ise belirsizdi ve eşimin hep bi beklentisi vardı. Ben de adamların maddi durumları iyi değil gerekirse almasınlar illa alacaklarsa uygun bir şeyler alırlar mesela 2.5klık bi mama sandalyesi aldık onu alabilirler falan diye düşünürken kayınvalidem kayınbabamı bebek arabasını biz alalım diye ikna etmiş. Onun fiyatı 17k. Ben de ama o çok para, isterseniz taksidine yardımcı olun desem de kayınvalidem "hayır dedesi alacak torunu sonuçta" falan dedi.
Yani şu anda durumu iyi olmayan kayınailem 17klık bir hediye almaya niyetlenirken zengin olan babam 4 küsürlük bir şey almış oldu. Babam bu durumu duyarsa muhtemelen kendisi yine bir şeyler vermek ister diye düşünüyorum ama ben pek "bak kayınailem bunu alıyor sen altta kalma" diyebilecek bir insan asla değilim asla bir şey isteyemem.

Yakında memlekete gidiyoruz. Laf açılınca "kayınbabam bebek arabasını alacakmış" şeklinde bir bilgi versem mi yoksa hiç bu konuyu söylemesem mi?
Diğer bir sorumsa eşimle de konuşup bebek arabasını almalarını engellemeye çalışayım mı? Çünkü gerçekten içim rahat etmiyor taşınacaklar paraya ihtiyaçları var ona rağmen bu parayı vermeye çalışıyorlar. Ne yapayım hiç karışmayayım mı bilemedim
Bırakın alsın kayınaıle
Ceplerinden para cıkardık ları torunları daha kıymetli olur

Ayrıca sız kendı ailenizden hıc birsey ıstemeyın
Yeter daha ne kadar yiyeceksiniz ailenizin elını avucunu

Ne sacma sapan hesaplar ya bunlara kafa yormak gercekten anlamsiz. Ikiside hediye aldi mi aldi hediyelerin parasini bilmelerine gerek yok. Yok altta kalmazmis bilmem ne bebeginize odaklanin baska derdiniz mi yok?
Size saçma gelen şey başkasına gelmeyebilir daha saygılı yorum yapabilirsiniz bence 😊
Ben de aman çok büyük bir dertteyim demiyorum. Diğer yorumlarda da konuyu epey bir açıkladım babamın olaya tepkisini kestiremiyorum ve konu salt bu değil. Eş ailesi durumu yokken bunu yapmaya çalışıyor ve ben kendimi kötü hissediyorum bu konuda.

eşiniz fedakar verici olmuş şimdi de ailesinde istiyor
bilmem ki ben olsam bu kadar yük olmak istemem aileme durumları yokken hem de siz haklısınız

eşinize buna gerek olmadığını kendiniz alabileceğinizi söyleyin

birde 17 k nedir yaa o kadar oldu mu bebek arabaları?
Çok fena. 40bindi geçen cybex indirimli 🥲.

Size saçma gelen şey başkasına gelmeyebilir daha saygılı yorum yapabilirsiniz bence 😊
Ben de aman çok büyük bir dertteyim demiyorum. Diğer yorumlarda da konuyu epey bir açıkladım babamın olaya tepkisini kestiremiyorum ve konu salt bu değil. Eş ailesi durumu yokken bunu yapmaya çalışıyor ve ben kendimi kötü hissediyorum bu konuda.
Babaniz zamaninda yapacagini fazlasiyla yapmis ayrica babamin esi dediginize gore baskasiyla evli o kadini da dusunmek lazim. Kayinaile daha cok para verdi diye babaniza duyurup tekrar hediye almak zorunda birakicaksiniz. Esiniz birsey dese bile susturmaniz gerekirken kendiniz babanizin altta kalmasini dusunuyorsunuz. Babaniz sonradan ogrenirse ona da dersiniz sen herseyi zaten zamaninda yaptin hediyenide aldin cok begendik bu kadar yeterli diye.

Babaniz zamaninda yapacagini fazlasiyla yapmis ayrica babamin esi dediginize gore baskasiyla evli o kadini da dusunmek lazim. Kayinaile daha cok para verdi diye babaniza duyurup tekrar hediye almak zorunda birakicaksiniz. Esiniz birsey dese bile susturmaniz gerekirken kendiniz babanizin altta kalmasini dusunuyorsunuz. Babaniz sonradan ogrenirse ona da dersiniz sen herseyi zaten zamaninda yaptin hediyenide aldin cok begendik bu kadar yeterli diye.
Babam başkasıyla evli ama o kadını da düşünmek lazım kısmını anlayamadım. Babam o kadının rızkından kesmiyor. Hatta benim tahminim zaten bu konu onunla aramızda geçer ve söylerse babama o söyleyebilir bak onlar şu kadar almış sen daha da al ya da altınını daha çok tak ki daha yakışık alsın diye. Aramız oldukça iyidir çok iyi bir kadındır bana karşı da çok özenlidir.

Babam sonradan öğrenir de laf ederse ben de sizin söylediğiniz şeyi söyleyebilirim evet teşekkürler.

Babam başkasıyla evli ama o kadını da düşünmek lazım kısmını anlayamadım. Babam o kadının rızkından kesmiyor. Hatta benim tahminim zaten bu konu onunla aramızda geçer ve söylerse babama o söyleyebilir bak onlar şu kadar almış sen daha da al ya da altınını daha çok tak ki daha yakışık alsın diye. Aramız oldukça iyidir çok iyi bir kadındır bana karşı da çok özenlidir.

Babam sonradan öğrenir de laf ederse ben de sizin söylediğiniz şeyi söyleyebilirim evet teşekkürler.
Sevindim aranizin boyle iyi olmasina genelde tam tersi olur cunku.

Sevindim aranizin boyle iyi olmasina genelde tam tersi olur cunku.
Hiçbir sıkıntımız yok babam bana araba alırken hatta onun altınlarından istemiş o da vermiş hiç sorun etmedi. Sonradan babam tekrar yerine koydu tabii ki.
Ya da babamın bana alacağı hediye şu bu o kadının maddi durumunu sarsmıyor çünkü babamın kendi parası ayrı bir de o kadına verdiği para ayrı. Ondan kesmesi söz konusu değil. Hatta babam onun aile üyelerine de para gönderiyordu maddi sıkıntıları olduğu için. Ben de babamı bu konuda desteklemiştim ver diye.

Hiçbir sıkıntımız yok babam bana araba alırken hatta onun altınlarından istemiş o da vermiş hiç sorun etmedi. Sonradan babam tekrar yerine koydu tabii ki.
Ya da babamın bana alacağı hediye şu bu o kadının maddi durumunu sarsmıyor çünkü babamın kendi parası ayrı bir de o kadına verdiği para ayrı. Ondan kesmesi söz konusu değil. Hatta babam onun aile üyelerine de para gönderiyordu maddi sıkıntıları olduğu için. Ben de babamı bu konuda desteklemiştim ver diye.
Vay be gecen okudugum konuda oz annesi ablasi uvey gibiydi siz öz gibisiniz masAllah Allah boyle daim etsin muhabbetinizi.

Siz üzerinize düşeni yapmışsınız. Daha kim ne yapıyor kendi bilir. Çok üstelemek yanlış anlaşılabilir eş ailesi için de babanız için de

Siz üzerinize düşeni yapmışsınız. Daha kim ne yapıyor kendi bilir. Çok üstelemek yanlış anlaşılabilir eş ailesi için de babanız için de
Haklısınız. Belki eşime falan bir kere daha söylerim bu kadar kendilerini zorlamasınlar diye. Ama illa yok biz alalım diyorlarsa aman yok almayın diye diretmem hoş durmaz be iyi niyetim kötü görülebilir sanırım. O yüzden çok da karışmamak yine en iyisi.

Baban niye bu durumdan rahatsız olsun ki yarış mı yapıyor eş ailesiyle? Hediyesini az aldıysa altınını bir tık fazla takar. Ne gerek var bunu şimdiden kafada kurmaya, plan yapmaya? Bu arada kimseye bir şey aldırmak istemiyorsanız bizim yaptığımız gibi yapın ve deyin ki BİZ ONU ALDIK. 😁 Bizim aldığımız bebek arabası bir cumhuriyet altınından fazlaydı o dönem. Eşimin ailesi almaya yeltendi. Gerek yok desek dinlemeyeceklerdi. Almadığımız halde biz siparişi verdik zaten dedim. Annemler bebek odasına niyetlendi, oda yapmayacağız dedim. Beşik dediler, sipariş ettik, yolda dedik. Öyle böyle geçiştirdik.

Babam belki durumu bilse bana "kkedi neden söylemedin" diyebilecek bir adam. Altta kalmayı isteyecek birisi değil ve ben onun açısından sordum bunu. Yani kendisinin durumu iyiyken daha kötü durumda olan kayınailemin çok daha fazla para verdiklerini bilse kendini kötü hissedebilir hem bana hem damadına karşı. Bana kalsa her iki aile de bir şey almasın sorun yok zaten

Babanız parasını yarıştırmayı seviyor herhalde
Hediyeden ziyade benim bukadar param varken niye altda kalayım mı diye düşünüyor?
Yoksa ben bilseydim neler neler yapardım diyen birisi başkasının ne yaptıyla ilgilenmez, hele hele gidipde 4K lık bir hediye almaz, mesela okadar çok zenginse bebek odasını komple alır.
Ha doğumda ayriyetten birşey takar belki orasını bilemem ama kp ile yarışmak için yapcaksa hiç yapmasın
Birde eş ailesi oğullarında okadar destek görmüşken torunlarınada bir bebek arabası alsınlar yani bişey olmaz

Kusura bakmayın ama çok zengin bile olsalar 17k lik bebek arabası nedir ya? Lütfen almalarını engelleyin, çok mantıksız bir alışveriş bu.
Daha aşağısına araba kaldı mı ki? Ki bence en mantıklı alışverişlerden biri bebek arabası, konforlu olması portatif kullanışlı olması vs çok önemli

X