Bebek için kayınailenin ve kendi ailemin aldıkları

Ben anlamadım şimdi; bebek sahibi olunca aileler mi alacak eşyalarını? Neden?
Yani ben bu kısma takıldım. Hediye alinir da mobilya falan ben alırım yani. neden ben doğurduğum çocuk için anne babamdan falan bir beklenti içinde olayım?
Siz çalışmıyor musunuz? Maddi sıkıntınız varsa lafımı geri alıyorum. Ama çok saçma ciddi anlamda böyle bir gelenek varsa.

Sorma, daha bizim çocuk düşüncemiz yeni başlamıştı kv bizde(doğuda) ilk çocuğun her şeyini kız tarafının ailesi alır demez mi ben şok…
Eşim de adetlerin artık günümüzde geçmiyor biz insanlara güvenerek mi çocuk yapıyoruz her şeyimizi biz alacağız dedi kv surat beş karış “biz alacağız” derken sanki onun cebinden para çıkacak.

Yaş oldu 30 emekli insanların parasına mı göz dikelim? Hediye ayrı tabii.

Ama gerek yok ki çok mantıksız bi iş yapacaklar yav. Madem hediye alacaksınız hani illa alacaksınız şu şu eksiğimiz var onu alın deseniz? Ne bileyim bebek kamerası olur telsizi olur hem daha uygun fiyat hem de sizin ödediğiniz bi şeye nakit vermeleri anlamsız
Biz ihtiyaçların çoğunu bitirdik erkenden aldık fiyatları artmasın diye. O yüzden böyle oldu

Sorma, daha bizim çocuk düşüncemiz yeni başlamıştı kv bizde(doğuda) ilk çocuğun her şeyini kız tarafının ailesi demez mi ben şok…
Eşim de adetlerin artık günümüzde geçmiyor biz insanlara güvenerek mi çocuk yapıyoruz her şeyimizi biz alacağız dedi kv surat beş karış “biz alacağız” derken sanki onun cebinden para çıkacak.

Benim de böyle bir beklentim yoktu alındığından haberim de yoktu açıkçası.

Sorma, daha bizim çocuk düşüncemiz yeni başlamıştı kv bizde(doğuda) ilk çocuğun her şeyini kız tarafının ailesi alır demez mi ben şok…

50 sene sonra hatirlanmayacak olan saçma sapan toplumsal dayatmalar.

bence tek derdiniz ailenizin altta kalmaması.
Hayır kesinlikle değil diyemem bu da bir etken. Çünkü babam da kendini kötü hissedebilir.
Ama en büyük sıkıntı yaptığım şey zaten durumları yokken kendilerini zorlamaları. Maddi konularda eş ailesini ben eşimden daha çok düşünüyorum çoğu zaman.

Ben anlamadım şimdi; bebek sahibi olunca aileler mi alacak eşyalarını? Neden?
Yani ben bu kısma takıldım. Hediye alinir da mobilya falan ben alırım yani. neden ben doğurduğum çocuk için anne babamdan falan bir beklenti içinde olayım?
Siz çalışmıyor musunuz? Maddi sıkıntınız varsa lafımı geri alıyorum. Ama çok saçma ciddi anlamda böyle bir gelenek varsa.
Bizim orda bebeğin beşiğini anneanne alırmış. Adet öyleymiş 🤷🏻‍♀️ Çocuk için beşiği onlar aldılar. Geri kalan masrafı biz yaptık. He ama eşimin babası vefat etmiş biz tanışmadan, annesi zaten hasta kadın görümcemle kalıyor eminim hayatta olsaydı babasıda bişey yapardı. Anne babalarımız için torun ceviz içi muhabbeti var biliyosunuz. Onunda etkisi var bizi büyütürken yaşsdıklsrı maddi sıkıntılardan sonra torunlarına ellerinde varken daha fazlasını yapmaya çalışıyorlar. Annem belki bi dolap kıyafet almıştır hiç birini ben talep etmedim. Doğum günü için bayram için annem özel kıyafet alıp getirdi haberim bile yoktu. Yani bu da muhtemelen böyle bişey

Bizim orda bebeğin beşiğini anneanne alırmış. Adet öyleymiş 🤷🏻‍♀️ Çocuk için beşiği onlar aldılar. Geri kalan masrafı biz yaptık. He ama eşimin babası vefat etmiş biz tanışmadan, annesi zaten hasta kadın görümcemle kalıyor eminim hayatta olsaydı babasıda bişey yapardı. Anne babalarımız için torun ceviz içi muhabbeti var biliyosunuz. Onunda etkisi var bizi büyütürken yaşsdıklsrı maddi sıkıntılardan sonra torunlarına ellerinde varken daha fazlasını yapmaya çalışıyorlar. Annem belki bi dolap kıyafet almıştır hiç birini ben talep etmedim. Doğum günü için bayram için annem özel kıyafet alıp getirdi haberim bile yoktu. Yani bu da muhtemelen böyle bişey
Yani eskiden bir beşik yatak almak mesele değildir eminim. Su an ekmek bile mesele halinde olduğu için bu geleneksel kodlardan uzaklaşmak gerekiyor
Son zamanlarda nikah toreni yapılıp dugun yapılmıyor örneğin.
Babam emekli adam. Bana 20 k beşik beğendim al demem. Kök ailemden daha iyi maddi durumum

Yani eskiden bir beşik yatak almak mesele değildir eminim. Su an ekmek bile mesele halinde olduğu için bu geleneksel kodlardan uzaklaşmak gerekiyor
Son zamanlarda nikah toreni yapılıp dugun yapılmıyor örneğin.
Babam emekli adam. Bana 20 k beşik beğendim al demem. Kök ailemden daha iyi maddi durumum
Orası öyle maddi durum bu konuda çok önemli. Bende nikah yaptım beşiğr de 4k vermişlerdi. 2022de. Çok kişisel bişey bu herkese uymayacağı gibi bazısı fazlasını verebilir

Beni yanlış anlamayın da insan çok şükür diyeyim çok şükür derdi olmayınca böyle şeyleri dert edinirmiş , hayatta ne olsun istiyorsunuz çözemedim ki ben ? Bu hayat yarışı niye biri az biri çok alsa ne olacak ? Aaaa babasına bak babasına sadece 4k lık aldı mı diyecekler …Bir de babama desem mi diyorsunuz ? Aynen diyip bü de siz elalem gibi olun kendi ailenize.
Ha ayrıca evlatları böyle düşünüyorken başkaları kim bilir ne düşünür .

Beni yanlış anlamayın da insan çok şükür diyeyim çok şükür derdi olmayınca böyle şeyleri dert edinirmiş , hayatta ne olsun istiyorsunuz çözemedim ki ben ? Bu hayat yarışı niye biri az biri çok alsa ne olacak ? Aaaa babasına bak babasına sadece 4k lık aldı mı diyecekler …Bir de babama desem mi diyorsunuz ? Aynen diyip bü de siz elalem gibi olun kendi ailenize.
Ha ayrıca evlatları böyle düşünüyorken başkaları kim bilir ne düşünür .
Zaten büyük bir dert değil benim konum. Bunun farkındayım. Burda ne konular ne dertler dönüyor kendi derdimi büyükmüş gibi görmüyorum. Haklısınız belki de durduk yere boşluktan dert açıyorumdur kendime, olabilir.
Babama desem mi dediğim kısım da mesela neler alındı neler alınmadı şu bu konuşulurken benim tahminim babamın eşi zaten sorar eşinin ailesi bir şey aldı mı diye. Bebek arabasını alacaklar onlar da diye bir bilgilendirme verebilirim. Yoksa kesinlikle onlar şu kadar aldı da siz bu kadar alın gibi bir şey söyleyecek karakterde birisi değilim. Ben zaten babamdan para istemeye falan utanıyorum kendime yediremiyorum. Başkası olsa belki kaç kere baba şunu da al bunu da al falan diyebilirdi ben diyemem

Bence siz gereksiz kafaya takıyorsunuz, belki babanız önemsemeyecek bile. Artı karşı tarafın aldığı eşyanın parasını siz söylemezseniz nasıl bilecek ki? Onların da biz şu kadar verdik diyeceğini sanmıyorum. Bir de madem kendiniz alıyorsunuz ve insanlar biz almış olalım diye parasını vermek istiyor, düşük söyleyin yahu. Kıza bisiklet aldık, eşimin ailesi biz almış olalım ne kadar dediler. Yarı fiyatını söyledik onlara. Gelip faturaya mı bakacaklar? Yük olmak istemiyorsanız bu yolu izleyebilirsiniz.

Aaa ne hayatlar var diye izlerken, kayınailem tarafından bir çorap bile alınmamış olan ben:KK200::halay:
Bana almasalar aramazdım inanın ben de bu bebek alışverişi konularında şaşkınlık yaşıyorum alınacağını bilmiyordum :)
İnşallah diğer türlü çok iyilerdir sizinkiler.

Zaten büyük bir dert değil benim konum. Bunun farkındayım. Burda ne konular ne dertler dönüyor kendi derdimi büyükmüş gibi görmüyorum. Haklısınız belki de durduk yere boşluktan dert açıyorumdur kendime, olabilir.
Babama desem mi dediğim kısım da mesela neler alındı neler alınmadı şu bu konuşulurken benim tahminim babamın eşi zaten sorar eşinin ailesi bir şey aldı mı diye. Bebek arabasını alacaklar onlar da diye bir bilgilendirme verebilirim. Yoksa kesinlikle onlar şu kadar aldı da siz bu kadar alın gibi bir şey söyleyecek karakterde birisi değilim. Ben zaten babamdan para istemeye falan utanıyorum kendime yediremiyorum. Başkası olsa belki kaç kere baba şunu da al bunu da al falan diyebilirdi ben diyemem
Buraya bu konuyu babanıza diyip buradakilerden destek almak için açmadınız mı ? Çünkü fiyatlarına kadar bahsettiğiniz konunun elbet ki bir yeri sizde rahatsızlık vermiş ki bu konuyu açtınız , ve evet maalesef biraz insanlardan destek alsanız bu konuyu babanıza açardınız … üzgünüm

Bence siz gereksiz kafaya takıyorsunuz, belki babanız önemsemeyecek bile. Artı karşı tarafın aldığı eşyanın parasını siz söylemezseniz nasıl bilecek ki? Onların da biz şu kadar verdik diyeceğini sanmıyorum. Bir de madem kendiniz alıyorsunuz ve insanlar biz almış olalım diye parasını vermek istiyor, düşük söyleyin yahu. Kıza bisiklet aldık, eşimin ailesi biz almış olalım ne kadar dediler. Yarı fiyatını söyledik onlara. Gelip faturaya mı bakacaklar? Yük olmak istemiyorsanız bu yolu izleyebilirsiniz.
Olabilir belki ben kafaya takmışımdır dediğiniz gibi. Babamın davranışlarını kestirmek zor olabiliyor bazen. Zaten konusu geçerse bebek arabasını aldılar derim, fiyat falan söylemem. İlla sorarlarsa söylerim. Dediğim gibi bak siz altta kaldınız ona göre tarzında bir tavrım olmaz. Babam bana bu zamana kadar fazla fazla yaptı nankörlük edemem adama.
Biz fiyat neyse onu söylüyoruz ama ona yelteneceklerini bilemedik ki. Belki bir taksitini falan öderler diye düşünürken kendilerinin böyle bir talebi oldu.

Benim de ilk çocuğum, ben de böyle alındığını bilmiyordum her şeyi biz alırız sanıyordum ama iki taraftan da hediye vermeler oldu böyle.

Bebek arabasında kriterimiz çok fazlaydı iyi bir şey almak istedik o yüzden bu kadar açıldık. Mama sandalyesinde de keza biraz açılmış bulunduk. Yoksa çok daha uygunları var tabii ki 😊
Mama sandalyesinde de kriterleriniz olsun. Yenidoğandan ergen yaşa kadar parça sök parça tak olan ahşap sandalyeler var. Direk masaya yanaştırabiliyorsunuz, bebek masadan kendi yiyebiliyor veya siz yerken yanınızda yatabiliyor.

St..kke markası. Benim kızlar şimdi kocamanlar ama doğmadan almıştık. İlk, yeni doğan aparatı takıyorsun, 6-7 aylık olunca onu çıkarıp başka ek takıyorsun vs. Çocuk uzadı mı oturma ve ayak koyma yerlerini değiştirebiliyorsun.
Biraz pahalı ama 70 kg taşıma sınırı var. Biz bile bazen misafir geldi mi oturabiliyoruz.

Buraya bu konuyu babanıza diyip buradakilerden destek almak için açmadınız mı ? Çünkü fiyatlarına kadar bahsettiğiniz konunun elbet ki bir yeri sizde rahatsızlık vermiş ki bu konuyu açtınız , ve evet maalesef biraz insanlardan destek alsanız bu konuyu babanıza açardınız … üzgünüm
Hayır, öyle açmadım. Tepki geleceğini de tahmin edecek kadar bu forumu tanıyorum.
Burda bana herkes "evet babana söyle şunu alsın bunu versin" deselerdi dahi gidip de babama bunu söyleyemem. Yapabileceğim maks şey laf gelirse "onlar da bunu aldı" demek olur.
İşin diğer yönüyse eş ailesini o parayı verdirip verdirmemek. Çünkü rahatsız hissediyorum. Babam 20klık bir şey alsaydı da rahatsız hissederdim çünkü durumları olmamasına rağmen böyle bir şeye yelteniyorlar ve kendimi kötü hissetmeme sebep oluyor.

Kusura bakmayın ama çok zengin bile olsalar 17k lik bebek arabası nedir ya? Lütfen almalarını engelleyin, çok mantıksız bir alışveriş bu.

X