Bana bir akıl verin.. kayınvalidem :(

Kızlar herkese merhaba. 19 aylık kızım var ellerinizden öper. Çalışan anneyim. Çok yoğun ve yorucu işim var. Annemin tek çocuğuyum. Babam yok. Kızım doğduğundan beri annem yardımcı oluyor bakıyor hergün. Fakat annemin önemli bir rahatsızlığı çıktı. Eylül 14ünde ameliyat olacak. En az 3 gün yoğun bakım, en az 7 gün normal odada toplam 10 gün hastanede kalacak. Ameliyattan sonra da ağır kaldırması, iş yapması yasak. Tabi annemi bir heyecan sardı gün yaklaştıkça. Ameliyattan evvel biraz kafa dinlemek istiyor. Çocuk bakmak zor iş sonuçta. Yoruluyor da.
Biz.. yani biz derken annem ve ben hatta eşim de dahil olmak üzere kayınvalideme söylüyoruz. Bugün bakar mısın yarın bakar mısın..gibi günlük kısa programlar yapıyoruz. Kısa kısa bakıyor. Kendisi ev hanımı. Bütün gün sabahtan önce ev temizler, kocasıyla kahvesini içer, sitede arkadaşlarıyla 13:00-17:00 arası kesinnnn okey oynar. Akşam çıkar yemeğini yapar. Eşiyle oturur yer yatar, sabah kalkar. Bu arada kendisi genç. 55 yaşında ve çok sağlıklı maşallah. Bizim kıza bakacağı gün mutlaka bir iş uydurur. Ama bugün evde temizlik var, ama bugün misafirim var, ama bugün pazara çıkmam lazım... baktığı gün olunca da almaya gideriz sürekli dırdır. Evimin işi vardı da yetiştiremedim de baban da aç kaldı adamcağız da bir kahve içemedik çocuk hiç durmadı da. Ama benim annem de insan sonuçta onun da aynı ihtiyaçları var. Pazar, temizlik, dinlenmek, misafir gibi..
Dün kayınvalideme dedim ki.. anne bugün kıza sen bakar mısın? Annemin de arife günü biraz evi toparlaması lazımmış, hem alışverişe de çıkmamız lazım kadının evinde birşey yok bayram önümüz dedim. Aaa kızım bizde de temizlik var bugün bakamam dedi. O an resmen durdum durdum ama resmen gözlerimden kan fışkırdı sinirimden. Hiçbirşey demedim ama içimde bomba patladı sanki. Gözlerimin beyazına resmen kan oturmuş.
Bu sabah bayram için gittik evine. Ya dün de hiç elimiz iş görmedi. Oturduk biz de bugüne bıraktık temizliği kahvaltıdan sonra ortalığı silip süpürücez demesiyle benim ağlamam bir oldu. Dayanamıyorum ya resmen haksızlık yapıyor. Oradan konu konuya bağlandı bütün düşündüklerimi söyledim bayram günü. Kayınpederim de konuya girdi tabi öyle ortada konuşulunca. Bütün kelimelerin sonunda dedim ki... Yarından itibaren en az 3 ay annem iyi olana kadar bu bebeye bakar mısınız ben bunun cevabını duymak ve gelecek programımı yapmak iatiyorum dedim. Kayınvalidem dedi ki: kız bende olunca ben hiç evimin işini yapamıyorum, benim de bir evim var, ben kıza bakarım ev işleri için de bana yardımcı kadın tutarsanız bakarım dedi ;(
Bu nasıl annelik? Nasıl babaannelik? Üstelik ilk ve tek torunları. Lafa gelince çok seviyorlar ama bakıma gelince yoklar.
Bu arada, biz eşimle işten döndüğümüzde diğer şanslı çiftler gibi annemizde kayınvalidemizde pişmiş yemek yiyemiyoruz. Bizi düşünen yok o konuda. Annem zaten yapmıyor yapamıyor, kayınvalidemin de öyle bir destek olma düşüncesi yok. O yorgunlukla çocuğu kucakla eve gel, o arada evde yemek pişir veya dünden kalanı ısıt derken akşam yemeklerimizde de doğru dürüst yemek yiyemiyoruz. Yani diyeceğim o ki..kayınvalidem öyle akşamları bizi yemeğe de çağırmaz. Anca haftasonu davet havasında görümcem kaynım da geldiğinde sofralar kurar çağırır.
İşi bırakacağımı söyledim sabah. Çok bozuldular. Hem işi bırakma, hem çocuğa annem baksın, hem herkesin yüzü gülsün olmuyor.
Biz İlçede yaşıyoruz. Oturduğumuz yerde kreş bakımevi vs var ama 3 yaş altı almıyorlar. Şehire göndermem gerekiyor. İmkansız tabi. Eve bakıcı gelse diyorum..henüz kızım konuşmaya başlamadan yabancı birine emanet etmek bana çok korkutucu geliyor. Lütfen bakıcıya evladını teslim eden anneler kırılmasın. Bizzat onlardan görüş bekliyorum. Kızıma ufak bir kötülük yapılsa bana söyleyemez bile. Belki 6 ay sonra herşey daha rahat olur.
Birçoğunuzun diyeceği gibi, benim de aynı fikirde olduğum gibi..herkes torun çocuk bakmak zorunda değil. Ama burada büyük bir haksızlık yapılıyor..
ne yapacağımı şaşırdım. Annemin ameliyat ve iyileşme sürecinde kayınvalideme bırakıp evine de temizlik işlerine yardımcı kadın tutmalı mıyım? Bu konuda kayvalideme güvenemiyorum. Heran benim işim çıktı bu hafta yokum falan deme ihtimali çok yüksek. Daha önce çok defa yaptı. Kadın tutsam bile işten izin al gel diyebilir bana. Yoksa evde bakıcı mı? Yoksa annem bizim evimize yerleşse, kızım gene anneannesiyle kalsa, eve de hem ev işi hem bakım işi yapacak bir kadın mı alsam? Tabi bunların hepsi para demek. Bir de bu bütçeyi ayarlamak var. Hem çok üzülüyorum, hem çok kızıyorum. Bana bir akıl verin ben ne yapayım?

Bence yanlış düşünüyorsunuz. Ne sizin anneniz ne kaynananız çocuğunuza bakmak zorunda değil. Bu arada ileride bende çalışan bi anne olacağım inşallah. Benim mantığına göre anneanne/babaanne kendisi bakmak isterse bile mutlaka ama mutlaka onlara da para verilmeli. Kaç yaşında insanlar belli bi düzenleri var o yaştan sonra çocuğa bakmak zorunda değiller.

Ayrıca yemek konusunda da çok beklentiye giriyorsunuz. Evet sizin için yemek yapsalar güzel olurdu ama yapmıyorsa da bunu dert etmenize gerek yok. Boşverin hayat çok kısa ona buna takılmayın derim

1-anne babalarımız unlarını eleyip eleklerini asmışlar. Artık kafa dinleme zamanları
2- 19 aylık bir bebeğin büyükanne büyükbaba sevgisinden önce, 3 yaşına gelene kadar anne sevgisine ve anne GÜVENİNE ihtiyacı var
3- onlara güvenerek çocuğu yapmış gibi görünüyorsunuz. Ki bu bence pek hoş değil.
4- 19 aylık bebek bi saniye bile göz önünden ayrılmaması gerekir. EMANET çocuk başına bişey gelse ateşi çıksa babaanne bunun vicdan azabıyla yaşamaktansa baştan tedbirini alıyor.
Kısaca haksızlık size değil o bebeğe ve yaşlı başlı insanlara.

Sizin anneniz bebeğinize bakıyor diye kayınvalideniz de bakmak zorunda değil... Çocuklarını büyüten insanlar emeklilik hayatı yaşamak kendi düzenlerini sürdürmek isterler.
Ya çocuğunuza bakıcı tutun anneniz başında dursun, ya da işi bırakın... Başkasına güvenip mi çocuk sahibi oldunuz?

Kızlar herkese merhaba. 19 aylık kızım var ellerinizden öper. Çalışan anneyim. Çok yoğun ve yorucu işim var. Annemin tek çocuğuyum. Babam yok. Kızım doğduğundan beri annem yardımcı oluyor bakıyor hergün. Fakat annemin önemli bir rahatsızlığı çıktı. Eylül 14ünde ameliyat olacak. En az 3 gün yoğun bakım, en az 7 gün normal odada toplam 10 gün hastanede kalacak. Ameliyattan sonra da ağır kaldırması, iş yapması yasak. Tabi annemi bir heyecan sardı gün yaklaştıkça. Ameliyattan evvel biraz kafa dinlemek istiyor. Çocuk bakmak zor iş sonuçta. Yoruluyor da.
Biz.. yani biz derken annem ve ben hatta eşim de dahil olmak üzere kayınvalideme söylüyoruz. Bugün bakar mısın yarın bakar mısın..gibi günlük kısa programlar yapıyoruz. Kısa kısa bakıyor. Kendisi ev hanımı. Bütün gün sabahtan önce ev temizler, kocasıyla kahvesini içer, sitede arkadaşlarıyla 13:00-17:00 arası kesinnnn okey oynar. Akşam çıkar yemeğini yapar. Eşiyle oturur yer yatar, sabah kalkar. Bu arada kendisi genç. 55 yaşında ve çok sağlıklı maşallah. Bizim kıza bakacağı gün mutlaka bir iş uydurur. Ama bugün evde temizlik var, ama bugün misafirim var, ama bugün pazara çıkmam lazım... baktığı gün olunca da almaya gideriz sürekli dırdır. Evimin işi vardı da yetiştiremedim de baban da aç kaldı adamcağız da bir kahve içemedik çocuk hiç durmadı da. Ama benim annem de insan sonuçta onun da aynı ihtiyaçları var. Pazar, temizlik, dinlenmek, misafir gibi..
Dün kayınvalideme dedim ki.. anne bugün kıza sen bakar mısın? Annemin de arife günü biraz evi toparlaması lazımmış, hem alışverişe de çıkmamız lazım kadının evinde birşey yok bayram önümüz dedim. Aaa kızım bizde de temizlik var bugün bakamam dedi. O an resmen durdum durdum ama resmen gözlerimden kan fışkırdı sinirimden. Hiçbirşey demedim ama içimde bomba patladı sanki. Gözlerimin beyazına resmen kan oturmuş.
Bu sabah bayram için gittik evine. Ya dün de hiç elimiz iş görmedi. Oturduk biz de bugüne bıraktık temizliği kahvaltıdan sonra ortalığı silip süpürücez demesiyle benim ağlamam bir oldu. Dayanamıyorum ya resmen haksızlık yapıyor. Oradan konu konuya bağlandı bütün düşündüklerimi söyledim bayram günü. Kayınpederim de konuya girdi tabi öyle ortada konuşulunca. Bütün kelimelerin sonunda dedim ki... Yarından itibaren en az 3 ay annem iyi olana kadar bu bebeye bakar mısınız ben bunun cevabını duymak ve gelecek programımı yapmak iatiyorum dedim. Kayınvalidem dedi ki: kız bende olunca ben hiç evimin işini yapamıyorum, benim de bir evim var, ben kıza bakarım ev işleri için de bana yardımcı kadın tutarsanız bakarım dedi ;(
Bu nasıl annelik? Nasıl babaannelik? Üstelik ilk ve tek torunları. Lafa gelince çok seviyorlar ama bakıma gelince yoklar.
Bu arada, biz eşimle işten döndüğümüzde diğer şanslı çiftler gibi annemizde kayınvalidemizde pişmiş yemek yiyemiyoruz. Bizi düşünen yok o konuda. Annem zaten yapmıyor yapamıyor, kayınvalidemin de öyle bir destek olma düşüncesi yok. O yorgunlukla çocuğu kucakla eve gel, o arada evde yemek pişir veya dünden kalanı ısıt derken akşam yemeklerimizde de doğru dürüst yemek yiyemiyoruz. Yani diyeceğim o ki..kayınvalidem öyle akşamları bizi yemeğe de çağırmaz. Anca haftasonu davet havasında görümcem kaynım da geldiğinde sofralar kurar çağırır.
İşi bırakacağımı söyledim sabah. Çok bozuldular. Hem işi bırakma, hem çocuğa annem baksın, hem herkesin yüzü gülsün olmuyor.
Biz İlçede yaşıyoruz. Oturduğumuz yerde kreş bakımevi vs var ama 3 yaş altı almıyorlar. Şehire göndermem gerekiyor. İmkansız tabi. Eve bakıcı gelse diyorum..henüz kızım konuşmaya başlamadan yabancı birine emanet etmek bana çok korkutucu geliyor. Lütfen bakıcıya evladını teslim eden anneler kırılmasın. Bizzat onlardan görüş bekliyorum. Kızıma ufak bir kötülük yapılsa bana söyleyemez bile. Belki 6 ay sonra herşey daha rahat olur.
Birçoğunuzun diyeceği gibi, benim de aynı fikirde olduğum gibi..herkes torun çocuk bakmak zorunda değil. Ama burada büyük bir haksızlık yapılıyor..
ne yapacağımı şaşırdım. Annemin ameliyat ve iyileşme sürecinde kayınvalideme bırakıp evine de temizlik işlerine yardımcı kadın tutmalı mıyım? Bu konuda kayvalideme güvenemiyorum. Heran benim işim çıktı bu hafta yokum falan deme ihtimali çok yüksek. Daha önce çok defa yaptı. Kadın tutsam bile işten izin al gel diyebilir bana. Yoksa evde bakıcı mı? Yoksa annem bizim evimize yerleşse, kızım gene anneannesiyle kalsa, eve de hem ev işi hem bakım işi yapacak bir kadın mı alsam? Tabi bunların hepsi para demek. Bir de bu bütçeyi ayarlamak var. Hem çok üzülüyorum, hem çok kızıyorum. Bana bir akıl verin ben ne yapayım?
valla aynı sey benim icinde gecerli kızlarının üstüne titreyen annelere bayılıyorum kızlrı evlense bile arkasınd olan yediren iciren tamam bizimkilerde yedirir ama anac olmak baska bisey halam var kızı gelcek diye 10 cesit yapar meyve suyuna alerjisi var diye annesi en az 2cesit defisik icicek yapar sogutur kızı eline saglık demez beyenmez bide ama genede her seferinde aynı ilgi halamda ben yapsam gelme der

kısmet bu isler nasıl parası olan ailenin cocıgu okumazsa kızı ilgi isteyen bi aileninde ailesi nal gibi genis olur kızı evlendi diye heleki aman sırtımızdan biri daha gitti kafasında olur

O çocuk bakan kvelideler anneler geride kaldı. Şimdi onlarda bir hayatının olduğunun bilincinde. işyerimizde emekliliği çoktan dolmuş hanımlar var inanın torun bakmamak için emekli olmuyorlar.
Kvelide görünce fln çocuğunuza bakmak zorunda değil, annenizde bakmak zorunda değil. Anneniz fedakarlık ediyor diye aynısını kvalideden beklemek yersiz. Bunları beklerken de büyükanne- dede sevgisiyle büyüsün mantığını ben anlamadım. Sevmekle bakmak farklı şeyler. Açıkçası ben olsam hiç minnet etmem. Herkesin çocuğuna ninesi bakmıyor bakıcı olayı niye bu kadar ütopik geliyor ki. Etrafımdaki 10 kişiden 9 unun çocuğuna bakıcı bakıyor burdan pay biçin. Bir bakıcı bulun yaşı gelincede kreşe verin en güzel çözüm bu.

Bu da sizin dusunceniz saygi duyarim
Bana gore de boyle bir beklentiye girilmesi cok tuhaf
Neden tuhaf olsun.
Kız kardeşim üstün zekalı çocukların öğrenim gördüğü özel bir bir okulda öğretmendi. Güzel bir ilde ve merkezi yerde. Çok seviyordu öğrencilerini, aralarında özel bir bağ kurulmuştu. Birde bilgiye aç meraklı çocuklardı. Hangi öğretmen istemez. Hamile kalınca kayınvalidesi torununa bakmak için emekli olacağını, yaşadığı ile tayinini yapmasını istedi. Kızkardeşim sevinerek kabul etti. O güzel okuldan, imkanları daha kötü olan bir yere atandı. Bulunduğu yerde çocuğu tanımadığı birine emanet etmektense babanenin bakmasının çok daha iyi olacağını düşündü ve işi ile ilgili fedakarlık yaptı. Sonuçta gözü arkada kalmayacaktı değil mi, çocuk herşeyden önemli. Babane bakacak diye kimse gizli kamera koyma ihtiyacı hissetmez. Çünkü güvenir insan. Ama kardeşim taşındı, yerleşti babane caydı. Emeklilik düşüncesi onu bunaltmış. Çalışmaya devam etme kararı aldı. Kardeşimin bütün düzenini de bozmuş oldu. Kardeşim de alabildiği kadar ücretsiz izin aldıktan sonra mecbur bakıcı tuttu. Doğru bakıcıyı bulana kadar da dört bakıcı değişti. Hala merkeze aldıramadı tayinini. Dört saati sadece yola gidiyor. İnsan gelinine böyle yapar mı? Şimdi eşinden ayrı kardeşim. Hafta sonları baba alıyor annesine getiriyor yeğenimi. Kadın tembelliğinden yemek yapmayıp tuzlu çubuk, çikolata ile dolduruyordu çocuğun midesini. Yeğenim eve döndüğünde ya ishal oluyordu ya ateşi çıkıyordu. Şimdi büyüdü çok şükür. O kadar hassas değil. Neyse başınızı şişirdim galiba! Saygılar..

Gözden kaçan bir şey var o da konusahibinin devamli olarak bebegibe kV nin bakmasını istemesi değil, annesinin ameliyatı sebebiyle bir müddet bakmasını istemesi. Kimse kusura bakmasın insanın bu zor zamanında 7 kat el bile bakar.

Şuraya bir yaşlı anketi açmak lazım çocuğa bakmak zorunda değil diyen kaç kişi yaşlıya bakmak zorunda değil der acaba merak etmeden alamıyorum kendimi?
Ona da huzur evi mi diyecek millet:KK64:
Şunu göz ardı ediyorsunuz; onlar çocuklarına bakıp büyütmüşler , çocukları da biraz vicdan varsa hastalandıklarında bakarlar. Ama torununa bakmakla yükümlü değil kimse.

O yaştan sonra herkesin kafası çocuk kaldırmaz. Mesela benim annem çok tedirgin bir insan. Arada komşu ya da bir akraba 2-3 saatliğine çocuğunu bıraksa, balkona mı çıktı, bişey mi yuttu, üzerine bişey mi düşürecek diye çok kasıyor kendisini. Ben şimdi o insana çocuğuma bak diyip ne diye işkence edeyim. Yazık değil mi insanlara, hiç dinlenmesinler mi ömürleri boyunca ?

Herkesin gözden kaçırdığı annesi hasta ve üç ay bakar mısın diyor surekli sen bak demiyor... Neden bakmak zorunda değil gibi yorumlara gidiyor ki? Aile kavra mı bu mu?

Konu sahibi bu uc aylik surede esininde rizasi olursa sen evine yardimci tut. Annenin yemek yapabilecegi zamana kadar aksamdan fazla yemek yaparsin onlar öğlen yer. Cocugun icinde ayrica yemek yaparsin. Evin islerinide yapabildigi kadar yapar. Tatil günlerinde de kalanini sen yaparsin. En mantiklisi bu suanda.

valla aynı sey benim icinde gecerli kızlarının üstüne titreyen annelere bayılıyorum kızlrı evlense bile arkasınd olan yediren iciren tamam bizimkilerde yedirir ama anac olmak baska bisey halam var kızı gelcek diye 10 cesit yapar meyve suyuna alerjisi var diye annesi en az 2cesit defisik icicek yapar sogutur kızı eline saglık demez beyenmez bide ama genede her seferinde aynı ilgi halamda ben yapsam gelme der

kısmet bu isler nasıl parası olan ailenin cocıgu okumazsa kızı ilgi isteyen bi aileninde ailesi nal gibi genis olur kızı evlendi diye heleki aman sırtımızdan biri daha gitti kafasında olur

Ben de kv ve kp ile ilgili bir konu acmistim 2 gun once. Malesef ben de kv ve kp den yana sanssizim. Rabbim annemi babami basimizdan eksik ermesin diyorum onlarin yaptiklarini gorunce...

Herkesin gözden kaçırdığı annesi hasta ve üç ay bakar mısın diyor surekli sen bak demiyor... Neden bakmak zorunda değil gibi yorumlara gidiyor ki? Aile kavra mı bu mu?

Konu sahibi bu uc aylik surede esininde rizasi olursa sen evine yardimci tut. Annenin yemek yapabilecegi zamana kadar aksamdan fazla yemek yaparsin onlar öğlen yer. Cocugun icinde ayrica yemek yaparsin. Evin islerinide yapabildigi kadar yapar. Tatil günlerinde de kalanini sen yaparsin. En mantiklisi bu suanda.
Konu sahibi 3 aylık bir süreden değil en az 3 aylık bir süreden bahsediyor. Süre daha da uzayabilir anladığım kadarıyla. Kaldı ki 3 ay çocuk bakımı düşünüldüğünde uzun bir süre, ben pazara gidiyorum 2 saat göz kulak olur musun gibi bir şey değil. Kadın o gücü kendinde hissetmiyor demek ki.

Doğa bile kadının 45'ten sonra doğurmasına izin vermiyor ama evlatlar bunu idrak edemeyip insanların dinlenme zamanlarında önlerine bir çocuk koyuveriyor.

Bazı sırf eleştiri olsun diye yazanlar mı var bu forumda?
Kesinlikle Evet!
Torunlarina bakmak zorunda degil elbette annaneler/babaanneler. Ama bu gibi durumlarda ustelikte "gecici" bir sure birbirine destek olmayacaksa aile fertleri ne diye varlar? Konu sahibi zaten neden/nicin kismini gayet net aciklamis. Hala bakmak zorunda degil nidalari Havada ucusuyor.. Dunuru iyilesene kadar baksa kendi torununa ne olur?

Sevgili @alkaline alabiliyorsaniz annenizin ameliyati sirasinda iznin alin, annenizi evinize getirin, bir bakici ayarliyin , bu surecte bakiciyida gozlemlersiniz baktiniz guvenebileceginiz biri onunlada devam edip annenizi de evine gonderin.

Yahu nolur gecici bir sure idare etse. Zaten konu sahibi surekli sen bak demiyor ki.
Torun varken kv belki cok detayli yemek ya da temizlik yapamayabilir. Varsin cesit cesit yemek de olmayiversin nolacak?

Oh o çocuğuma baksın bu yemek yapsın , ne para verelim ne yardımcı tutalım , ne güzel hayal dünyanız var sizin :KK70:

Kusura bakmayın da beklentide Nirvana'ya ulaşmışsınız. Hem çocuğum sevgi ile yakın akrabada büyüsün, hem para kazanayım, hem kimseye de kuruş vermeyeyim ... üzgünüm Yok böyle bir dünya.

Çıkın işten kendi çocuğunuza kendiniz bakın. Kimse üzerinden planlar kurmayın. Nenesi dedesi sever öper bu kadar , o çocuğun annesi babası bakımı ile mükellef. Kimseye zorla bedavaya yaptıracağınız iş değil bunlar...

Bence de anne calismamali böyle bir ortam varsa. Babaanne bakmak istemiyor ki en doğal hakki anane durumu yok. Bir de çocuk çok yoruyor koşturuyor ağlıyor falansa ondan da istemeyebilir ben kendi anne babamdan biliyorum yaramaz gürültücü torunlarının gelmelerini istemezler şık sık ama sakin yapılı torunlarına çok düşkün babam. O yüzden ben burda babanneyi suçlu bulmadım

Kimseye güvenip çocuk yapılmamalı. 55 yaşına gelmiş kadın arkadaşlarıyla okey oynamak kocasıyla kahve içmek için sizden izin mi alacak? Sevmeye gelince seviyo bakmaya gelince yok ne demek torununu her seven hayatını ona mı endekslemeli? Çocuk büyütüp evlendirmişler bi rahat etmesinler mi artık? Çok fazla beklenti içindesiniz. Haksızsınız üzgünüm.

Siz sürekli çocugu bırakıp gidiyorsunuz
Tamam annenizde insanda o da bebekyani
Onu da alın anneniz degil annesi bakar

Imkan varsa ücretsiz ızın al derım

X