Arkadaş?

marilyn monroe

Guru
Kayıtlı Üye
5 Şubat 2015
8.379
24.177
Sızlanıp da çözüm bulmaya yanaşmayan Drama Kraliçelerine tahammül edemiyorum normalde ama çocukluktan kalma bağları o kadar kolay kesip atamıyorsun. bugün de daha doğrusu az önce benzer bir sorun yaşadım. facebooktan çocukluk arkadaşımla yazışıyorum, benimle yaşıt. 7 yaşında bir oğlu var, dünya tatlısı bir çocuk. bıcır bıcır, kızın ailesinin maddi durumu yerinde, ikinci evliliği, ilk evliliği kısa sürdü. eşiyle araları pek iyi değil. adam buna kötü davranıyor, oğlunu seviyor ama işte yani, ancak alsın top koştursun falan, sorsan çocuğun kaçıncı sınıfa gittiğini bilmez. arkadaşım da bana her görüştüğümüzde kocasından yakınır. "benimle şöyle ilgilenmiyor, böyle kavga ettik, bana bağırdı, şöyle küfretti" diye. genelde burada verdiğim tavsiye "memnun değilsen boşa." olur

ama onun huyunu biliyorum, bana konuşur konuşur, iki gün sonra "aşk<3" diye albümler paylaşır kocası ve çocuğuyla. ondan ben de "bir uzmana görünün terapi alın" diye gayet "Sex and the City" tadında öneriler sunuyorum mecburen. üç gün önce eşi şiddet uygulamış hem de oğlunun gözü önünde. ben de dayanamadım artık "bu adamın daha ne yapması lazım, oğlunun gözünün önünde sana vurmuş, çocuğunu dövmesini mi bekliyorsun" diye çıkıştım. bu da "haklısın, boşayacağım, zaten oğlum olmasa bir dakika bile durmazdım" falan diye salladı bol keseden, meğer benim gazımı almış sadece. az önce konuştuk facebooktan konuşma aynen şu: (A: arkadaş M: marilyn)

A: X'in durumuna yorum yapmışsın, kaç aylık oldu bebek, cinsiyeti belli mi?
M: evet, oğlan olacakmış. baby shower'da spiderman kostümü giydireceğim yeğenime.
A: evet ya çok sevimli oluyorlar. yaş da geçti geçiyor, ben de bir tane daha istiyorum.
bu arada 3 -4 dakikalık bir sessizlik var.
A: orada mısın?
M: sen boşanmayacak mıydın, ne çocuğu?
A: ya canım ben sana söylemeyi unuttum, biz konuştuk, çok özür diledi, çok pişman. ben de bir şans daha vereyim dedim.
M: anladım, yalnız bir daha bu tartışmalarınızı çocuğun gözü önünde yapmayın, o olan biteni anlayacak yaşta, kötü etkilenir.
A: haklısın ama K (koca kişisi) bazen biraz duygusuz ve saçma davranabiliyor daha bu sabah bana..... (burada özel bir şey anlatıyor, ona bağırmasıyla ilgili) dedi
M: A.... bana bir daha lütfen anlatma, sen anlatıp rahatlıyorsun ama ben senin için üzülüyorum, o yüzden lütfen evindeki sorunun senin evinde kalsın, bana yansıtma.

bunu yazdıktan sonra cevap gelmedi. sonra annesini aramış ağlayarak anlatmış bana çok kızmış ve kırılmış, annesi de annemi aramış marilyn niye böyle yaptı diye, canını sıkmış kadının. ben de tekrar mesaj attım

M: bir daha benimle bir sorunun olduğunda annen aracılığıyla annemle değil benimle hallet, annemin arkasına saklanmayacak kadar büyüdüm
yazdım, yine cevap yok. beklemiyorum da zaten. ben onu çıkarmadım ama sanırım sabaha kadar onu beni facebook listesinden çıkarır.
böylece bir arkadaşlığımın daha sonuna geldim. eğer beklediğim gibi olur da facebook listesinden çıkarırsa zaten arkadaşlık biter ama çıkarmazsa da sanırım ben bu arkadaşlıkla ilgili tüm sabrımı tükettim.

çünkü bun olaylardan bağımsız olarak aramızda bazı problemler var. benim her seferinde iyi niyetle yaklaşmaya çalıştığım ama onun her seferinde kendi yaşanmamışlıkları yüzünden benden intikam almaya çalıştığı şeyler.
dediğim gibi evli ve bir oğlu var, çok seviyorum. o kendine evli ve çocuklu bir hayatı seçti, çocuk kısmı mükemmel olsa da evlilik kısmında şansı pek yaver gitmedi, sanırım boşanmış olmayı gururuna yediremiyor. ilk evliliğini 19-20 yaşında yaptı 21 yaşında 2. kez evlenip çocuk sahibi oldu. 2 yıllık meslek yüksekokulunu kazanmıştı, bitiremeden ilk evliliğini yaptı. şimdi çalışmıyor.
ben üniversite mezunuyum ve 29 yaşında bekar ve çocuksuz olmamı pek çok kez "yüzüme vurdu" tırnak içine aldım çünkü ben yüzüme vurulmuş gibi hissetmiyorum. tek bir kez öyle hissettim. arada yorum yaparken bahsederim "sözlüm" diye. bilindik ailelerin tanıştığı yüzüklerin takıldığı bir sözlü değildi. uzun süreli bir erkek arkadaş ve onun doğum günü hediyesi olan bir tek taş. ama olmadı biz ayrıldık. "arkadaşım" bunu bana kendi 2 hafta önce yine bir kavga sonrası kocasıyla barışınca "keşke sen de S ile evlenseydin de insanın aşık olduğu insanla evlenmesinin nasıl bir şey olduğunu bilseydin" diye hatırlattı.

ben bugüne kadar hep onun tarafından bakmaya çalıştım, maddi açından iyi ama çocuk sevgisi açısından kötü bir ailede yetişmiş biri bir çeşit tatmin oluyor, aslında beni seviyor (ki sevdiğini cidden düşünüyorum, biz birbirimizin ilk arkadaşıyız) diye avuttum kendimi ama sevginin yetmediği noktaya geldik sanırım.

derdim var da çözümü de belli, sizin kafanızı ve gözünüzü ağrıttım, kusura bakmayın. ben bu arkadaşımla artık arkadaş değilim sanırım. genellikle bu tip sürekli ilişkiyi aşağı doğru esneten insanları arkadaş olarak hayatımda istemem ama dediğim gibi ilk arkadaşım. açıkçası ben geri adım atmamaya kararlıyım. çünkü o noktaya geldim. benim son durağım burasıydı ama bu Orhun Kitabelerinden hallice yazının amacı şu; o benimle iletişime geçmeye çalışırsa ne yapayım, benim içim eskisi gibi yakın olmayı almaz çünkü 2 haftadır artık eminim ki biz yakın falan değilmişiz ama ipleri koparmak çok mu dik bir karar?

Not: okurken baygınlık geçirenler hastane faturalarını yollayabilirler.:KK14:

Durumum vardı okudum :KK70: Benim için arkadaşlık feshetme zamanı "erkek arkadaşım/nişanlım/sözlüm/kocam beni dövdü ama ta da! ben affettim." O an bir şey kırılıyor içimde, benim değer verdiğim canın bu hakir görülmesi kanıma dokunuyor. Sonrasında daha fazla üzülmemek için bitiriyorum, vicdanım rahat.

Annesine niye şikayet etmiş koskoca kadın cocuk gibi. Böyle şikayet eden sizide siler.silmesede arkadasliginiz eskisi gibi olmaz soğukluk girmiş artik araniza

karı-koca ya da sevgili gibi çiftlerin arasındaki tartışmaların bir 3. kişiye yansıtılmaması gerektiğini ben de bugün öğrendim ne yazık ki. arkadaşım bir kaç gün önce sevgilisinin yaptığı şerefsizlikleri anlattı ve ben de adama saydım sövdüm. bugün gelmiş biz Xle barışma kararı aldık diyor, adamın yaptığı şeyler yenilir yutulur cinsten değil. Bu yüzden ben de arkadaşımdan da hayatındaki adamdan da ciddi derece soğudum diyebilirim. Sizi bu açıdan iyi anlıyorum. Dediğiniz gibi arkadaşınız bir kez daha başarısız evlilik yapmış olmayı kendine yediremiyor. Ve şuna inanıyorum ki "başarısız evliliği olanlar bekarları sözde ezmeye çalışarak kendilerini rahatlatmaya çalışıyorlar."

Bırakın, arkadaşınız bildiğini yapsın. Çocuk gibi annelerden haber göndermek de ona yakışan bir hareket olmuş. Bundan sonra muhatap olmayın derim kendisiyle. Çok sağlıklı bir ruh durumu yok çünkü belli.

Durumum vardı okudum :KK70: Benim için arkadaşlık fesh edilme zamanı "erkek arkadaşım/nişanlım/sözlüm/kocam beni dövdü ama ta da! ben affettim." O an bir şey kırılıyor içimde, benim değer verdiğim canın bu hakir görülmesi kanıma dokunuyor. Sonrasında daha fazla üzülmemek için bitiriyorum, vicdanım rahat.
yazarken fark etmiyor insan ama hakkaten tam vakti olan okusun tadında bir yazı olmuş, biraz gevezeliğim tutmuş.
inan kelebek şok geçirdim. yani nasıl diye kaldım. kontrol ettim şimdi 3 dakika boşluk var arada. şaka gibi adam oğlunun gözünün önünde tokat atmış ve o çok pişman oldu diye affetmiş. bu arada ailesi de tamam birbirine bağlı bir aile değil ama boşanıyor dese, hayhay diyecek bir aile adama mecbur da değil yani. sanırım sırf evli olmak için evli kalmaya devam ediyor

Okudum :)) anladım imzamı da atayım tam olsun :p iki.gün öncede benim benzer bi derdim vardı,benzer dderken hikaye değil tabi :) ya uzun süreli bi dostluk olunca insan birçok şeyi sineye çekiyor. Kızsamda kırılsamda anlayamasamda vs vs eskilerden vazgeçemiyorum şahsen :) konul bence o sana yaklaşırsa. Tamam için almasada itme enazından. Belliki sıkıntılı birisi

Vallahi ne yazim bilemedimki boş geç gitsin arkadaşın alışmış bu evlilik hayatına,sizde çok dert etmişsiniz kendinize var benimde bi kız arkadaşım ne sırlarını bilirim nelerini nelerini,evli bi adamla birlikdeydi kimseyle konuşamazdı bana anlatırdı vs şimdi başka biriyle evli gebe beni beğenmiyor haspam umrumdamı değil yazarsa yazarım ararsa konuşurum iki doğumumda hastaneye geldi okadar doğum yaparsa giderim okadar benim için bitmiştir :KK14:

Annesine niye şikayet etmiş koskoca kadın cocuk gibi. Böyle şikayet eden sizide siler.silmesede arkadasliginiz eskisi gibi olmaz soğukluk girmiş artik araniza
hayır bana dese ki marilyn niye böyle yaptın kırıldım ya da kızdım, dökeriz eteğimizdeki taşları karşılıklı ama 30 yaşında kocaman kadınlar anneler üzerinden mi tartışacağız, ayıp be ilkokul çocukları gibi.
karı-koca ya da sevgili gibi çiftlerin arasındaki tartışmaların bir 3. kişiye yansıtılmaması gerektiğini ben de bugün öğrendim ne yazık ki. arkadaşım bir kaç gün önce sevgilisinin yaptığı şerefsizlikleri anlattı ve ben de adama saydım sövdüm. bugün gelmiş biz Xle barışma kararı aldık diyor, adamın yaptığı şeyler yenilir yutulur cinsten değil. Bu yüzden ben de arkadaşımdan da hayatındaki adamdan da ciddi derece soğudum diyebilirim. Sizi bu açıdan iyi anlıyorum. Dediğiniz gibi arkadaşınız bir kez daha başarısız evlilik yapmış olmayı kendine yediremiyor. Ve şuna inanıyorum ki "başarısız evliliği olanlar bekarları sözde ezmeye çalışarak kendilerini rahatlatmaya çalışıyorlar."

Bırakın, arkadaşınız bildiğini yapsın. Çocuk gibi annelerden haber göndermek de ona yakışan bir hareket olmuş. Bundan sonra muhatap olmayın derim kendisiyle. Çok sağlıklı bir ruh durumu yok çünkü belli.
ki ben evliliğinin sorunlu olduğunu bildiğimden karı-koca arasına girmemeye amiyane tabirle arkadaşıma gaz vermemeye çok çalıştım biliyorum boşamayacak çünkü adamı ama ortada şiddet olunca bir de çocuğun gözü önünde olunca boşa dedim o bana 2. çocuk yapacağım dedi.
bilmiyorum sanırım biz cidden ayrı dünyaların insanlarıyız.

insanlar büyüdükçe sonra yaşadıkça sonra üzüldükçe kısace tecrübe kazandıkça değişiyorlar. o ilk arkadaşlığın hatrına devam eden bir garip ilişki oluyor sonunda. şu an bir çocuk annesi çalışmayan iki evlilik yapmış mutsuz bir kadınla sıfırdan arkadaş olup ortak noktalar bulup iyi bir dostluk kurabilir misiniz? dünyalar farklı beklentiler farklı ilgi alanları farklı dertler farklı.. bu arkadaşlık bitkisel hayatta zaten fişini çekmek lazım.. (bende benzer şekilde 20 yıllık dostluğumu bitirdim ama şimdi baktığımda pişman değilim yerinde bir karardı söylediklerime benzer sebeplerden.)

Okudum :)) anladım imzamı da atayım tam olsun :p iki.gün öncede benim benzer bi derdim vardı,benzer dderken hikaye değil tabi :) ya uzun süreli bi dostluk olunca insan birçok şeyi sineye çekiyor. Kızsamda kırılsamda anlayamasamda vs vs eskilerden vazgeçemiyorum şahsen :) konul bence o sana yaklaşırsa. Tamam için almasada itme enazından. Belliki sıkıntılı birisi
vallaha sıkıntılı da benim annem de tansiyon hastası kadın üzülmüş akşam akşam. o sıkıntılı da benimki de can ama derdini dinliyorum ama o beni ağlama taşına çevirdi resmen. bilmiyorum açıkçası çok gönlüm yok yeniden görüşmeye ama tersim cidden fenadır, fevri bir karar almak istemiyorum.

Vallahi ne yazim bilemedimki boş geç gitsin arkadaşın alışmış bu evlilik hayatına,sizde çok dert etmişsiniz kendinize var benimde bi kız arkadaşım ne sırlarını bilirim nelerini nelerini,evli bi adamla birlikdeydi kimseyle konuşamazdı bana anlatırdı vs şimdi başka biriyle evli gebe beni beğenmiyor haspam umrumdamı değil yazarsa yazarım ararsa konuşurum iki doğumumda hastaneye geldi okadar doğum yaparsa giderim okadar benim için bitmiştir :KK14:
tabii canım ben de her derdini dinledim, ilk evliliğinden önce ilk evliliğinde, ikinci evliliğinde ne sırlarını bilirim bir kez bile ben onun yüzüne çarpmadım. bilememişim demek.

insanlar büyüdükçe sonra yaşadıkça sonra üzüldükçe kısace tecrübe kazandıkça değişiyorlar. o ilk arkadaşlığın hatrına devam eden bir garip ilişki oluyor sonunda. şu an bir çocuk annesi çalışmayan iki evlilik yapmış mutsuz bir kadınla sıfırdan arkadaş olup ortak noktalar bulup iyi bir dostluk kurabilir misiniz? dünyalar farklı beklentiler farklı ilgi alanları farklı dertler farklı.. bu arkadaşlık bitkisel hayatta zaten fişini çekmek lazım.. (bende benzer şekilde 20 yıllık dostluğumu bitirdim ama şimdi baktığımda pişman değilim yerinde bir karardı söylediklerime benzer sebeplerden.)
sanırım haklısın. açıkçası benim kararım da bu yönde ama dediğim gibi ben çok sert bir insanımdır, genellikle böyle kararlar alırken çok düşünmem aklıma bile geliyorsa doğru olan odur benim için ama işte o benden 4 ay büyük annesinin kucağında doğumuma gelmiş, bu kadar uzun bir arkadaşlık. ama sonuna gelmişiz demek ki.

yazarken fark etmiyor insan ama hakkaten tam vakti olan okusun tadında bir yazı olmuş, biraz gevezeliğim tutmuş.
inan kelebek şok geçirdim. yani nasıl diye kaldım. kontrol ettim şimdi 3 dakika boşluk var arada. şaka gibi adam oğlunun gözünün önünde tokat atmış ve o çok pişman oldu diye affetmiş. bu arada ailesi de tamam birbirine bağlı bir aile değil ama boşanıyor dese, hayhay diyecek bir aile adama mecbur da değil yani. sanırım sırf evli olmak için evli kalmaya devam ediyor

Açıkçası hesaba vurduğumuzda benim arkadaşlığım onun için mühim değilmiş demek ki, benden de şiddet görürse yüzüme bakmasın, hakkını arasın ama her koşulda yanında olamam özellikle bu koşulun içinde "ben ne kendime ne çocuğuma değer veriyorum." mesajı varsa. Öteki türlü ne yapabilirim? Nasıl düzeltebilirim?

Bana yardım et, çıkış yolu bulamıyorum derse maddi/manevi yardımcı olurum tabi ki arkadaşlık bunu gerektirir. Ama yoo yoo sevdiğim insanın şiddet hikayelerine dayanamam, o unutacak ben unutmayacağım, bir süre sonra gözümde parça parça değeri düşecek, zirvede bırakmak daha iyi. İyi bir arkadaştı diye hatırlarım en azından.

Nikah cüzdanını ayrıca aynasının yanına koysun, öteki yanağını çevirdiği zaman kolayca bulabilsin, acısını o dindiriyorsa yapacak bir şey yok.

Kısaca bu tip insanlarda özgüven eksikliği oluyor. Siz ona göre XL birisisiniz ve sizi kendinden üstün gördüğü için kompleks yapıyor. Arkadaş tanımına uygun olarak gereken her şeyi yapmışsınız.
Arkadaşınızın hadsizliklerine erdemli bir şekilde yaklaşmış ancak yine onun kendine olan öz saygısını kazandırmaya yetememişsiniz. Kendi derdine yansın.
Ortada kopacak bir şey yok çünkü her seferinde uzattığınız el boş kalmış karşıda bir el göremiyorum.

vallaha sıkıntılı da benim annem de tansiyon hastası kadın üzülmüş akşam akşam. o sıkıntılı da benimki de can ama derdini dinliyorum ama o beni ağlama taşına çevirdi resmen. bilmiyorum açıkçası çok gönlüm yok yeniden görüşmeye ama tersim cidden fenadır, fevri bir karar almak istemiyorum.

tabii canım ben de her derdini dinledim, ilk evliliğinden önce ilk evliliğinde, ikinci evliliğinde ne sırlarını bilirim bir kez bile ben onun yüzüne çarpmadım. bilememişim demek.
Benim uzun vadede dostlarım hepsi ailemi de tanırlar ve telefonları vardır birbirlerinde. Beni arayıp ulaşamayan okunca annemi arar direk Cemsss telefona cevap vermiyo merak ettim,yok Cems neden bana cevap vermedi... Annem bana anlatır sinir olurum. Bikere arayıp 10 kere arayıpta ulaşamamış gibi yapan kuzenim var bide,o da anamı arar :) sanki bebeyiz biz anneme şikayet eder gibi davrandıklarında bende sinir oluyorum :) fevri karar almaktan korkuyosan acele etme bari, öfkeyle kalkma enazından.

aynisini yasadim arkadasligimda.
arkadasim,kocam soyle kotu davraniyor ,kaba sozu var beni itiyor kakiyor ve daha birsuru tuhaf tuhaf seyler anlatiyor.bende tabi uzuluyorum teselli diyorum.o anda telefen caliyor ve ardadasim:Aşkıııiim, canim ne haber kacacim :KK45:bu olaylar bir degil iki degil defalarca olunca dinlememeye daha dogrusu uzulmemeye basladim .her yil bosanacam derler karsilikli yeni 3.yu dogurdu:KK45:
her hir gurlerinde yanlarinda olurum
barisinca kari koca kimse bizim icin mucadele etmiyor kimse arkadasimiz degilmis derler:KK45:ben yinede salak gibi hayatimda tuyuyorum bu sahsi ammaaaa
zerre kadar dostluk barindirmadan sadece maksat küsülu olmamak:KK14:

Ya valla bide böle tipler karşısındakini dinlemez ben en çok ona uyuz oluyorum :KK62: Hiç dinlemiyordu beni resmen yıllarca kafam şişiridi :KK64:

Ben olsam ne yapardim.
1. Ciddi ve kesin olarak: artik bana evdeki sorunlarinizi anlatma. Alti cizerek sama belirtiyorm.. gibi bi konusma.
2. Ve eski gunlerin hatrina, ki seni sevdigini deger verdigini dusunuyorsun arkdasinin, bu yaptigin anneme soylemen yanj. hosuma gitmedi diyip muhabbete devam etmek. Ama tabi bu muhabbet eskisi kadr guzel olmaz benim icin. Soguk davranirim.
Ama kusmemde galiba.
Egerki hatasini anladiysa gecerli bu tabi.

Evli olmak evliyim demek için evli kalan evlenen milyonlarca kişi var güzel ülkemde bu da bizim gercegimiz malesef, arkadasınızın ki de tam da böyle bir durum olmuş , cundaggında dedigi gibi hayattan farklı beklentileri olan insanların arkadaslıkları bi yerde illaki son buluyor , yada oldukca can sıkıyor.

X