Arada kalmak ülke ..

Yurtdışı deneyiminiz var mı merak ettim? Her göç edenin beyaz yaka olduğu falan sanıyorsunuz sanırım. Istedikten sonra gayette yapabilir bu dediklerinizi. Kolay değil ama bahsettiğiniz kadar ahim sahim zor işler de değil..öyle olsa kimse bir yere gocemez zaten.
Kaldı ki konu sahibi yarın gidiyoruz dememiş, gitmek istiyorum hangisi daha mantıklı olur diye sormuş. Gitme planı yaptıklarına göre detayları bizden fazla düşünüyorlardir herhalde. Tek sıkıntı yasal olarak çalışma hakkı olabilir şu anda, gerisi teferruat.

Teşekkür ederim

insnaların yorumlarını okumadan atlamanız size zaman ayırıp kendince yorumunu yapan insanlara karşı çok saygısızca bir tutum.
burada yorumunuzdan da oldukça net anlaşılıyor ki size "yaparsın sen. edersin sen. aslansın sen. kaplansın sen" diyecek insan laızm size. ve evet, burada yazdığınız birçok şeye istinaden sizin doğru düzgün araştırdığınızı düşünmüyorum. en basit örnekle, üstüne basa basa birkaç defa Almanların tembel olduklarından ötürü mavi yaka işlere yönelmediğini söylemeniz ülkenin demografik yapısını hiç araştırmadığınızı ya da eldeki verileri analiz etme kabiliyetinden mahrum olduğunu gösrterir.
size burada zaman ayırıp yazan kadınların zamanına yazık.

Bi nedeni yok klasik cümleler . Bir şey yapmadan yargılamak sanki yarın gidiyormuşum imkansızm
İyi de kadın yargılamamış ki. Gayet iyi dilekleriyle tecrübelerini aktarmış. Üslubu gayet düzgün, tatlı dilli. Okumadan geçtiğiniz için farkında değilsiniz tabii. İnsanlara burada sizi adam yerine koyup yorum yazıyor, kafa yoruyor, vakit ayırıyor farkında mısınız? İnsan okumasa bile nezaketen çaktırmaz. Şaka gibisiniz.

Ben de bunu anlamıyorum. İnsanlara Almanların tembel olduğunu düşündürten ne acaba? Hadi İtalyanlar İspanyollar dese bi derece, malum onlar da Akdeniz insanı, amaaan hallederiz takma bu kadar modundalar. Gerçi ben İspanyollarla çalıştım, 18.30 a kadar ofiste durduklarını bilirim Avrupa için (en azından benim bulunduğum ülke için) çok sıradışı. İnsanımızda bi etiketleme var. Almanlar tembel, heh bi biz çalışkanız.

Almanya ' nin şuan bir albenisi kaldığını düşünmüyorum. Doldu taştı ülke. Karadağ AB ülkesi olma yolunda dusunulebilir. Hayırlısı olsun.

Teşekkür ederim
Siz olumsuz yorumlara takılmayın, kardeşim, kuzenlerim ve bir sürü arkadaşım Almanya'da yaşıyor; bir dönem bende Almanya'da çalıştım. Yasal çalışma hakkınız olduğunda çocuğunuzu kreşe verir en kotu mini job denilen işlerde çalışarak baslarsiniz. Esinizde is seçmeyen birisi ise gayette is bulur. Lüks bir yaşam olmaz ama aç açıkta da kalmazsınız yani. Birkaç yıl sonra da düzeniniz oturmuş olur.
Karadağli arkadaşlarım pahalılıktan şikayet ediyorlar, maaşlar düşük yaşam türkiyedeki gibi pahalıymış. Türkler için eksta zorluklari olabilir.
Sosyal devlet olduğu için ben Almanya diyorum, umarım gönlünüze göre olur.

Abiniz yurtdışındaysa siz neden duruyosunuz mu? Siz yurtdışında akrabanız olunca sizi direkt ülkeye alıyorlar mı sanıyosunuz eşimin annesi ab ülkelerinden birinde doğup büyümüş ve şu an hala orda yaşıyor. Yurtdışına çıkmamızda en küçük bir katkısı yok. Yurtdışına defalarca kez çıktık ama hepsinde kendimiz vize randevusu aldık, bekledik schengen çıkınca gittik. Bu sene randevu bulamadığımızdan gidemedik. Üstelik çocuğu bu. Orda eşinizin akrabalarının olması almanya için hiçbir şey ifade etmiyor. Akraba var diye size oturma veya çalışma izni vermiyolar. Hatta aksine akrabası olanlara turist vizesini bile daha zor veriyorlar gelir de bir daha dönmez diye

Sizin oraya normal şartlarda çalışma ve oturum vizesi alarak gitme şansınız yok. Eşiniz önden gidip artık bir şekilde oturumu alabilirse (hangi yolla olursa olur bazıları için her yol mübahtır bilemem) maaşı da belli bir seviyeyi geçtikten sonra aile birleşimi yapabilirsiniz.

Miss sen yazilimciydin değil mi ? Benim eşim burada iyi bir firmada çalismaya başladı . Ama sektörel tecrübesi iki ay . Sence Almanya mi Amerika mi ? Ikimizin dili de İngilizce var anlasabiliyoruz . Bir tarafım da dünya da sağ akım arttı çocuk için zorlayıcı olabilir ırkçılığa maruz kalır mı diyorum Avrupa ülkeleri için.
Amerika ya gidince de belirli şartların üstünde para lazım ki şu an en azından burada arabamiz belirli bir yaşam kalitemiz var .

Kanka sektorel tecribesi 2 aysa ABDde iş bulması zor, yazılım alanında malum ABD yıldızlar ligi ... bir de beyaz yakada son yılda çok işten çıkarma oldu, yani çok sayıda nitelikli insan iş arıyor. ABD istiyorsanız 2 yıl bekleyin, CVyi doldursun. Avrupa da kötü değil ki, aşırı sağı destekleyen çok tabi ama vergisini veren düzgün vatandaşa kötü davranan yok tepkinin çoğu mülteci takımına. Bir de sokakta öyle ırkçı davranışlarla falan karşılaşmazsınız sanmıyorum, ben hiç uğramadım diyebilirim ne işyerinde ne sokakta.

Yalan söylemeyeyim çocuk için nasıl olur bilemem. Irkçılık olmasa bile okulda Almanlar Almanlarla arkadaşlık kuruyor genelde, kendini dışlanmış hissedebilir, kimlik bunalımına düşebilir. Bu soruyu bence çocuğu olanlar cevaplamalı

Evet sektörel tecrübesi onun çok az bende Ocak ayında iş arayacagim . Bende şu an çalışıyorum Front end developer olmak için. .Yani biraz Fransa seçimlerini takip edince gözüm korktu dediğim gibi Almanya ya bende daha önce gittim ama altı yedi yıl oldu . Çokta sevdim ülkeyi . Ikimizin de Gazi üniversitesinde mühendislik diplomamiz var. Merak ettiğim Almanya için iş ararken direkt şirketlerle mi irtibat kuralım . Bir iki yıllık bekledikten sonra mi mesela ? Yani eşimin durumu şöyle onun geçmişi üç dört yıla dayanıyor ve şu an aslında middle seviyesinde profesyonel olarak bir şirkette iki ay tecrübesi var ondan önce freelancer 6 aydır iş yapıyor şirketlere . Sence task'leri iyi yaparsa bir şansı olur mu yoksa direkt önemli olan profesyonel zaman mi

Işte beni en çok endişelendiren kısım sonuçta oraya giderse kindergarten a başlayacak mülteci akinlarindan dolayı her ülke sıkıntılı olmaya başladı

Arap ülkeleri de revaçta Dubai qatar vs zaten kendileri de bu yönde geliştirmeye çalışıyor çocuklar için bir çok şey ücretsiz diye biliyorum. Orda iş bulabilir eşiniz.

Siz bence birer soğuk ayran yapıp için,hayaller hayatlar diyip geçin.

Bencede
Helede almanlar çok tembelmiş eşimin kuzeni dediydi yerde koptum
Mavı yaka diye anlattığı kesim almanyada sabah 4 kalkıp 5 de iş alıyor
Bazıları ek gelir olsun diye tüm gün çalıştıktan sonra elinden elektrik/su tessisat işleri geliyorsa gidiyor birde 1-2 saat başka yerde çalışıyor, tabiri caizse kı…dan ter atıyor. TR nin bilmem hangi ilçesinde yaşayan öğretmen dr maaşını beğenmeyen konu sahibi diyorki almanyadaki mavi yakalarda çok tembelmiş yeaaa

daha yeni Karadağdan arsa alip tarim yaparak oturum alan arkadasim geri döndü. rüşvetsiz ticaret yapmanin zor oldugundan, gelismemis ve pahali olduğundan bahsetti. aslinda geçen seneye kadar cok mutluydu ama heralde yillqr gectikce bunalmis.
onun disinda dogasi ,denizi, havasi cok güzel. iciniz acilir:)
almanyaya bir sey diyemeyecegim. bence cekici bir tarafi yok

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…