Arada kalmak ülke ..

Merhaba kızlar .
Evet söyleyeceğim şey aman aman bi dert değil, bana dert oldu çünkü . belki yeri burası da değil ama taşınır muhtemelen bilemedim çünkü .

Eşim ve ben Türkiye den gitmek istiyoruz tamamıyla 10 aylık bebeğimiz için . Şimdi eleştirenler olacaktır biliyorum ülkemi seviyorum 😻 büyükşehirdeydim ayrıldım kaçtım başka bir il e hatta bir il in ilçesine küçük ama şirin bi yer . Eşimle ikimiz olsak kalırım ama ben çocuğumun eğitim geleceği her şeyini düşünüyorum 💭 lütfen yargılamayın .. sizden istediğim düşünceme fikir:

Şimdi biz eşimle Almanya yada Karadağ a gitmek istiyoruz yani yerleşmek . İki ülke yi de araştırdık şimdi şu aralar herkes Karadağ da şirket kurup oturum izni alıyor o kadar basit şirket kur oturum iznini al ama işin tuhafı bizim herhangi bir şirket kuracak bütçe yada bilgimiz yok . Ancak ve ancak işçi olarak gidebiliriz onda da Karadağ çalışan oturum izni veriyor ( ikisi arasında ki farkı bilmiyorum 🤷 ) eşim forklift operatörü belgesi var bende ticaret meslek lisesi mezunuyum muhasebe üzerine ama öyle pek bi bilgim yok . Aman gidelim de bi oturum izni alalım da her işi yaparım her iki ülkede modundayım ben .. Karadağ Avrupa birliğinde değil henüz ama girme yolunda yani en azından yüksek bi ihtimal . Dil şartı yok .

Almanya konusunda da eşimin kuzenleri yaşıyor söylesek belki olabilir ama bilmiyorum 🤷 onların yaşadığı yere gitmek istemiyorum çünkü . Bildiğin köy gibi hayat yok . Almanya da da son zamanlarda işçi alma modu başladı Almanlar mavi yaka olarak çalışmakta biraz tembeller o yüzden alman hükümeti aşçı hemşire mühendis inşaat olarak mesleklerde eleman arıyor kapılarını açtı bazı şartlarla . Eşim forklift operatörü kesin inşaat sektöründe iş bulur ki arıyorlar . Dil şartı var .

Sizce hangi ülkeyi seçmeliyim çok kararsız kaldım .. eşim Karadağ a Türkler doldu herkes şirket kurup kurup gidiyor dedi . Bundan 10 yıl sonra kimbilir nasıl olacak .

Bilmiyorum 🤷 nasıl olacak . Ben Karadağ a daha yatkınım . Bi otelde eleman olarak çalışırım falan ama bilmiyorum 🤷 Dil şartı olmaması da benim için en büyük etken . Eşim seneye gider bi bakarız dedi .

Kaldım böyle siz ne yapardınız ?
Almanya da doğup büyüyen biri olarak , Almanya’nın zor bir ülke olduğunu , dil şartı olduğunu söyleyebilirim. Şuan da da her sektörde işçi aranıyor, corona sonrası işsizlik arttı işten çıkan vs. Saat ücretiyle çalışılıyor ve kağıt küreğiyle uğraşması psikolojik olarak aşırı derecede bunaltıyor. Dilin yoksa zaten Almanya da rezil olursun.cok net söylüyorum. Almanlar da zaten diyor bizim dilimizi öğrenmek isteyenleri biz istiyoruz öyle geleyim oturum vereyim Türkçe Afganca Arapça konuşmaya devam etsin diye yasa yok ve oturum olayları gittikçe zorlaştı sebebi de bundan 3 ay önce bir Afgan’ın alman polisi öldürmesi herkes inkar ediyor ama bu böyle kurunun yanında yaş da yanıyor ..Devlet yardım olayları da herkese işlemiyor duruma bağlı ..diğer gitmek istediğiniz ülke Avrupa birliğinde değilse siz Türkiye deki gibi sorun yaşamaz mısınız diye düşündüm bi an ? O yüzden Almanya bana mantıklı geldi dayanaklı olucaksanız pes etmeyecekseniz savaşacaksanız kendiniz için tutunmak için ozaman Almanya derim.

X