Arada kalmak ülke ..

Ben katılmıyorum yahuuu, Almanyaya gelen Çinlisi var Hintlisi var dil bilmeden dil okuluna gidiyorlar önce sonra çalışıyorlar ... göç işinde gözükara olanlar uyum sağlıyor bir şekilde. Konu sahibesi de bence göçebilecek durumda gayet , isterse göçebilir. Soru şu ki 1. göçmeli mi 2. nereye göçmeli??

Kendim de beyaz yaka olarak şunu söyleyeyim ki yani beyaz yaka biri için Avrupa öyle ahım şahım avantajlı değil, dediğim gibi zaten hayat standardın oluyor, paran varsa Türkiyede her şeye ulaşımın var, ayrıca korunaklı durumdasın. Yani göçmenin pek bir getirisi yok. Almanya ve diğer AB üyeleri bence ortalama yaşayan vatandaşlar için avantajlı, toplu taşıma temiz, sosyal sistem işliyor, toplum genel olarak eğitimli ve saygılı, çocuğun ücretsiz kreşe okula gidiyor ... Benim çuvalla param var malum :dondurma: toplu taşıma temiz mi iyi mi kötü mü pek alakam yok, işsizlik parasına ihtiyacım yok hiç işsiz kalmadım peşimden koşan şirketler oluyor her zaman, arkadaşlarım da gittiğim her yerde kaymak tabakadan ... Avrupanın zengin ve eğitimli insanlara hiçbir getirisi yok aksine delice vergiyle götürüsü var. Konu sahibesi gayet akıllı, mavi yaka biri için Türkiye berbat, orta direk için Türkiye maddi manevi yaşanmaz hale geldi. Bence vınlamalılar ve dahi Almanyaya güçlü sosyal sisteme sebep vınlamalılar. Avrupanin keyfi kesinlikle orta sinif vatandaslar icin.
Teşekkür ederim anladığın için MissCherryBlossom MissCherryBlossom aslında söylemek istediklerimi söylemişsin , tişikkirler ..
Almanlar biraz mavi yaka çalışan olarak tembeller . Mesela ben ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum .. mesela üni bitirdim muhasebeci oldum asla ve asla Almanya’ya gitmem neden çünkü almanyalr şirket yönetme vergi vs beyaz yaka işleri kendilerinden başka kimseye vermezler ama işçi isen kolay adam ondan mavi yaka arıyor zaten bas bas söylüyor işçi lazım diye . Bizde ufakta olsa yarı aralık kapı bulduk araştırmaya çalışıyorum ..

Sanılan gibi olmadığını biliyorum zaten bende size Almanya’ya gidip şirket kuracağım demedim ki .. Siz de kurmayın oraya gitmeden yada orada yaşamaya başlamadan bilemezsiniz bnu . Burada kaç para kazanıyorsunuz Allah aşkına bi öğretmen maaşı yada doktor maaşı vs vs . Elbette kolay değil Almanlarda oturduğu yerde kazanamıyor para yada geçinmiyor . Siz ne sandınız anlamadım yan gelip yatayım para gelsin . Denklik almadan mesleğinizi yapamazsınız zaten dil de ayrıca . Ki ben öğretmen olsam tek derdim dil olsa keşke denkliğimi alır giderdim ayrıca ..
Yavrum ben muhtemelen annen yaşındayım sana bir nasihat verecegim
Hayat sandığın kadar kolay değil düşüncelerinin tamamı cok yanlış bak hepimiz bir olduk sen bir oldun sana yanlış düşündüğünü anlatamıyoruz
O üye olduğun gruplarda falan elindeki 3 kuruşu kimseye verme gerçekten üzülürsün etraf art niyetli insan dolu
Bir de ayakları daha yere sağlam basan hedefler belirle misal dil kursu olsun hedefin ya da işte sertifika alabileceğin meslek kursları olsun önce donanımıni tamamla sen ve eşin ilk buna yönelin sonra da bilemedim ki realty mi izle deyim 3. Sayfa haberleri mi oku diyeyim hiç bir şey sandığın kadar kolay değil emin ol
Benim farklı ülkelerde gelmek istiyorum dediğimde bir ay içinde beni oraya aldıracak yakınlarım var
İstek mektubu yazalım diyenler bile oldu ben çok anlamam araştırmadim davet usulü kolay oluyormuş yani evimizde çocuklarımıza bakacak şeklinde talepte bulunup getirtebiliriz seni dediler ama yani yol bilmiyorum dil bilmiyorum kimseyi tanımıyorum açıkçası kendime güvenemedim bu kadar büyük bir bilmece kendime atamadım atmam da evladınız da varmış Allah bağışlasın sağlıkla güzellikte bütün İnşallah ama lütfen Ayağı yere sağlam basan Düşüncelerinizi ve hedefleriniz olsun

Merhaba kızlar .
Evet söyleyeceğim şey aman aman bi dert değil, bana dert oldu çünkü . belki yeri burası da değil ama taşınır muhtemelen bilemedim çünkü .

Eşim ve ben Türkiye den gitmek istiyoruz tamamıyla 10 aylık bebeğimiz için . Şimdi eleştirenler olacaktır biliyorum ülkemi seviyorum 😻 büyükşehirdeydim ayrıldım kaçtım başka bir il e hatta bir il in ilçesine küçük ama şirin bi yer . Eşimle ikimiz olsak kalırım ama ben çocuğumun eğitim geleceği her şeyini düşünüyorum 💭 lütfen yargılamayın .. sizden istediğim düşünceme fikir:

Şimdi biz eşimle Almanya yada Karadağ a gitmek istiyoruz yani yerleşmek . İki ülke yi de araştırdık şimdi şu aralar herkes Karadağ da şirket kurup oturum izni alıyor o kadar basit şirket kur oturum iznini al ama işin tuhafı bizim herhangi bir şirket kuracak bütçe yada bilgimiz yok . Ancak ve ancak işçi olarak gidebiliriz onda da Karadağ çalışan oturum izni veriyor ( ikisi arasında ki farkı bilmiyorum 🤷 ) eşim forklift operatörü belgesi var bende ticaret meslek lisesi mezunuyum muhasebe üzerine ama öyle pek bi bilgim yok . Aman gidelim de bi oturum izni alalım da her işi yaparım her iki ülkede modundayım ben .. Karadağ Avrupa birliğinde değil henüz ama girme yolunda yani en azından yüksek bi ihtimal . Dil şartı yok .

Almanya konusunda da eşimin kuzenleri yaşıyor söylesek belki olabilir ama bilmiyorum 🤷 onların yaşadığı yere gitmek istemiyorum çünkü . Bildiğin köy gibi hayat yok . Almanya da da son zamanlarda işçi alma modu başladı Almanlar mavi yaka olarak çalışmakta biraz tembeller o yüzden alman hükümeti aşçı hemşire mühendis inşaat olarak mesleklerde eleman arıyor kapılarını açtı bazı şartlarla . Eşim forklift operatörü kesin inşaat sektöründe iş bulur ki arıyorlar . Dil şartı var .

Sizce hangi ülkeyi seçmeliyim çok kararsız kaldım .. eşim Karadağ a Türkler doldu herkes şirket kurup kurup gidiyor dedi . Bundan 10 yıl sonra kimbilir nasıl olacak .

Bilmiyorum 🤷 nasıl olacak . Ben Karadağ a daha yatkınım . Bi otelde eleman olarak çalışırım falan ama bilmiyorum 🤷 Dil şartı olmaması da benim için en büyük etken . Eşim seneye gider bi bakarız dedi .

Kaldım böyle siz ne yapardınız ?

Almanya, karadağ'dan daha iyi bir ülke. Ben açıkçası karadağ'ın avrupa birliğine gireceğini sanmıyorum çok kirli işleri var.

Ben senin yerinde olsam Almanya'daki Türk firmalarını arar sorarım, özellikle eşin arasın sorsun kendi alanıyla ilgili. Belli bir miktar para vermeyi gözden çıkarın hatta iş bulmak için. İnşaatla ilgili buradan pek kimse bilgi sahibi değildir.

Ya böyle postlara yazmama kararı almıştım da dayanamadım 😂 abisi de dip bilmeyen gardaşim çoluk combalak gelsin de bütün işlerine koşayım diye bekliyordu 😅. Ya lütfen orada tanıdık var falan diyip de kimseye güvenip iş yapmayın, insanlar birbirini üç gün çeker daha da dayanamaz. Hele hele almanyada kuzenler var diye başlayan en az bin tane hikaye dinlemisimdir ki sonu hüsranla biten.

Neyse ben de hep şu dil şartı kalkıyor kalktı kalkacak muhabbetine takmisimdir. Tamam da dil olmadan ne olsun istiyorsunuz? Siz şu an dil bilmeyen kimi işe alırdınız? Yanınızda tercümanla oturum, ev tutma, hesap açma, ehliyet alma, iş arama, çocuğun okul kaydı falan ne yapmayı planlıyorsunuz? En azından iyi derecede İngilizceniz var da almanca yoksa yine tamam ama o var mı bari?
Ben dil öğrenmeyeceğim yada dil öğrenmeden gideceğim diye bir şey demedim 🤓 bakın herkes bir şeyler yazıyor ama sanki herkes ben öyle durduk yere bi yerden okudum da gidiyorum yarın zannediyor . Belki benim gitmem 2 sene mi alacak , olursa tabi . Söylemek istediklerim çok başka..

Yavrum ben muhtemelen annen yaşındayım sana bir nasihat verecegim
Hayat sandığın kadar kolay değil düşüncelerinin tamamı cok yanlış bak hepimiz bir olduk sen bir oldun sana yanlış düşündüğünü anlatamıyoruz
O üye olduğun gruplarda falan elindeki 3 kuruşu kimseye verme gerçekten üzülürsün etraf art niyetli insan dolu
Bir de ayakları daha yere sağlam basan hedefler belirle misal dil kursu olsun hedefin ya da işte sertifika alabileceğin meslek kursları olsun önce donanımıni tamamla sen ve eşin ilk buna yönelin sonra da bilemedim ki realty mi izle deyim 3. Sayfa haberleri mi oku diyeyim hiç bir şey sandığın kadar kolay değil emin ol
Benim farklı ülkelerde gelmek istiyorum dediğimde bir ay içinde beni oraya aldıracak yakınlarım var
İstek mektubu yazalım diyenler bile oldu ben çok anlamam araştırmadim davet usulü kolay oluyormuş yani evimizde çocuklarımıza bakacak şeklinde talepte bulunup getirtebiliriz seni dediler ama yani yol bilmiyorum dil bilmiyorum kimseyi tanımıyorum açıkçası kendime güvenemedim bu kadar büyük bir bilmece kendime atamadım atmam da evladınız da varmış Allah bağışlasın sağlıkla güzellikte bütün İnşallah ama lütfen Ayağı yere sağlam basan Düşüncelerinizi ve hedefleriniz olsun
Teşekkür ederim bilgilendirme için .
Ben sadece 2 ülke fikri sordum düşünüyoruz diye bi yere başvurdum şunu yaptım demedim . 👍 yani demem o ki süreç uzun , eğer kısmet olurda gidersek bu süreç belki 1 belki 2 yılımızı alır .. söylediklerinizin hepsini okumadım kızmayın bana büyüyüm olarak lütfen 🙏

Almanya, karadağ'dan daha iyi bir ülke. Ben açıkçası karadağ'ın avrupa birliğine gireceğini sanmıyorum çok kirli işleri var.

Ben senin yerinde olsam Almanya'daki Türk firmalarını arar sorarım, özellikle eşin arasın sorsun kendi alanıyla ilgili. Belli bir miktar para vermeyi gözden çıkarın hatta iş bulmak için. İnşaatla ilgili buradan pek kimse bilgi sahibi değildir.
Türk firmaları araştırıyoruz zaten . Bi arkadaşım Türkiye siemenste çalışıyor Almanya için yazışmalarda haber bekliyoruz . Eşimin A1 Almanya dil az var eğer bi yerden haber gelirse muhtemelen B1 seviye isteyecekler eşim kursa yazılacak hee Siemens olursa kendileri kursa gönderiyormuş . Eğer 1-2 yıla gidersek oğlumda şirketin kreşinde olacak tabi bu bi ihtimal
Araştırmalar var daha yeni göçmenlik yasası bazı şartlar koşuyor onlara bakıyoruz şuan ..

Teşekkür ederim bilgilendirme için .
Ben sadece 2 ülke fikri sordum düşünüyoruz diye bi yere başvurdum şunu yaptım demedim . 👍 yani demem o ki süreç uzun , eğer kısmet olurda gidersek bu süreç belki 1 belki 2 yılımızı alır .. söylediklerinizin hepsini okumadım kızmayın bana büyüyüm olarak lütfen 🙏
Şaşırmadım yok neden kızayım ki
Nasil böyle düşündüğünüzü anlamis oldum sadece
Hayırlı günler

Ben dil öğrenmeyeceğim yada dil öğrenmeden gideceğim diye bir şey demedim 🤓 bakın herkes bir şeyler yazıyor ama sanki herkes ben öyle durduk yere bi yerden okudum da gidiyorum yarın zannediyor . Belki benim gitmem 2 sene mi alacak , olursa tabi . Söylemek istediklerim çok başka..
Yani tahmin ettiğim gibi İngilizce de yok. Bilemiyorum bi kursa kaybolup bakın dile yeteneğiniz hevesiniz var mı diye. Yaşınız da 20 değil sonuçta iş güç çocuk kolay olmuyor, ben de aynı yoldan geçtim. Ama mesleğim, 2 başka yabancı dilim vardı. Yine de hem almanca hem de iğrenç alman köyleri canıma okudu. Mavi yaka olarak gelmek istemenizi de anlıyorum ama sanki meslekleriniz de çok uygun değil. Keşke güzel bir elektrikçi ya da usta bir araba tamircisi olsaymış eşiniz. Bu tarz mesleklerde hayat kalitesinde artış oluyor turkiyeye göre. Asıl problem turkiyede iyi kazanan beyaz yakada yaşanıyor zaten. Her şeyi masaya yatırdığım zaman benim için almanyanin bir artısı yok mesela.

Sanılan gibi olmadığını biliyorum zaten bende size Almanya’ya gidip şirket kuracağım demedim ki .. Siz de kurmayın oraya gitmeden yada orada yaşamaya başlamadan bilemezsiniz bnu . Burada kaç para kazanıyorsunuz Allah aşkına bi öğretmen maaşı yada doktor maaşı vs vs . Elbette kolay değil Almanlarda oturduğu yerde kazanamıyor para yada geçinmiyor . Siz ne sandınız anlamadım yan gelip yatayım para gelsin . Denklik almadan mesleğinizi yapamazsınız zaten dil de ayrıca . Ki ben öğretmen olsam tek derdim dil olsa keşke denkliğimi alır giderdim ayrıca ..
Öyle bir yazmışsınız ki sanki Almanya, Karadağ da kollarını açmış sizi bekliyor, hemen orada burada küçümsediğiniz öğretmen, doktor parası alacaksınız... Kaldıki burda alıyor musunuz onu merak ettim. Hanımefendi inşallah gidin ama biraz gerçekçi olun. Vasfınız yok. Ne yapacaksınız gidip. Hadi gittiniz, hadi iş buldunuz ev yok, araba yok, dil yok nasıl olacak. Ki bunların hepsi de ayrı ayrı para... Küçücük çocuk ne olacak o da meçhul. Her öğretmene de hadi denkliğini al gel demiyorlar ki öğretmen olsam denklik alır giderim diyorsunuz. Ya sanki aynı dünyada yaşamıyoruz gibi yazıyorsunuz

Bebeğinizi ne yapmayı düşünüyorsunuz? Eşiniz çalışacak siz çalışacaksınız ve çok açık ki vardiyalı çalışacaksınız. Bebeğinize kim bakacak? Kreş bulmak dert.

mesela üni bitirdim muhasebeci oldum asla ve asla Almanya’ya gitmem neden çünkü almanyalr şirket yönetme vergi vs beyaz yaka işleri kendilerinden başka kimseye vermezler
O değil de neden gidilmiyormuş? Ben üniversite bitirdim İngiltere’de de okudum uluslararası firmada çalıştım sonra kalkıp Avrupa’ya taşındım. Size göre biye yanlış yapmışım?

Onu sordum ev alırsan tapu sahibinin 11 ay oturması gerekiyor . Ev aldın oturum izni al demiyor . Sordum .. 200.000 Euro değil arkadaşım 25000 Euro kurdu yoksa dediğiniz gibi ne anlamı var 😌

Oturum izniniz olmadığı bir ülkede ne ev alabilirsiniz ne kiralayabilirsiniz
Turist statüsünde birşey yapamasınız

200bin Euro gerekmiyor şirket kurmak için arkadaşım 25bin Euro’ya kurdu şirketini işletiyor şuan oturum iznini de 10 yıllık aldılar . AB ye girse sarpa sarabilir tabi bilemem .
Benim eşimde Bulgar göçmeni o işler çok karışık sorduk önce kayınpeder alması gerekiyor ki (kayınpederim rahatsız demans ) o işler çok çok uzun
Eşinizin ailesi 89 göçmeni ise çok rahat vatandaşlik alırsınız. Daha eski olanlar için uzun bir bekleme süresi var ve prosedürü çok karışık. Karadağ benim tercihim olmaz, Almanya içinde her işte çalışırım derseniz neden olmasın. Forklift operatörü neden is bulamasın ayrıca, ya da fabrikada neden işçi olamasin. Çok iyi dil bilmeden de bu işleri oturum/çalışma izni olduktan sonra gayette yapabilir. Hatta eşinizin yerinde olsam ehliyetim yoksa Almanya'da tır ehliyeti alıp şoför olurdum, maaşları sizi gecindirir. Ama oturum konusunu halletmeye bakın.

Türk firmaları araştırıyoruz zaten . Bi arkadaşım Türkiye siemenste çalışıyor Almanya için yazışmalarda haber bekliyoruz . Eşimin A1 Almanya dil az var eğer bi yerden haber gelirse muhtemelen B1 seviye isteyecekler eşim kursa yazılacak hee Siemens olursa kendileri kursa gönderiyormuş . Eğer 1-2 yıla gidersek oğlumda şirketin kreşinde olacak tabi bu bi ihtimal
Araştırmalar var daha yeni göçmenlik yasası bazı şartlar koşuyor onlara bakıyoruz şuan ..

Hayır demek istediğüm o değil. Almanya'da türk işletmeler, türkiye'den gelip, çalışma izni almak isteyenleri parayla kabul ediyor. Mesela 20-50 bin euro veriyor, kendi dükkanında/işletmesinde çalıştırıyor gibi gösteriyor, davet mektubu vs hazırlıyor.

Teşekkür ederim anladığın için MissCherryBlossom MissCherryBlossom aslında söylemek istediklerimi söylemişsin , tişikkirler ..
Almanlar biraz mavi yaka çalışan olarak tembeller . Mesela ben ticaret lisesi muhasebe bölümü mezunuyum .. mesela üni bitirdim muhasebeci oldum asla ve asla Almanya’ya gitmem neden çünkü almanyalr şirket yönetme vergi vs beyaz yaka işleri kendilerinden başka kimseye vermezler ama işçi isen kolay adam ondan mavi yaka arıyor zaten bas bas söylüyor işçi lazım diye . Bizde ufakta olsa yarı aralık kapı bulduk araştırmaya çalışıyorum ..

Yani gelen olumsuz yorumları anllayamadım biraz dil öğrenin sonra vınlayın , tek kelime dil bilmeden gellen kırsal Çinlisi bille geliyor tutunuyor sizin neyiniz eksik ... Tembellik değil ama bir AB vatandaşı tabi ki angarya/zor işte çalışmaz, çalışmasa da zaten develtten o maaş kadar para alıyor adamlar niye çile çeksin ... Bazı mühendislik işleri de aynısı, Alman bilgisayar mühendisi o kadar ender rastlnana bir tür ki görmek çok zor :halay: Benim işi de Bulgarlar, Türkler, Ruslar, Güney Amerikalılar yapıyor yani hayatta kalmak zorunda olan grup:bicak:Yıllarca eğitim, işte her gün kafa patlatma alacağın para da ahım şahım değil ABD kadar değil eee o zaman çuvalla emek koymanın hiçbir anlamı yok bir Avrupalı için.

O değil de neden gidilmiyormuş? Ben üniversite bitirdim İngiltere’de de okudum uluslararası firmada çalıştım sonra kalkıp Avrupa’ya taşındım. Size göre biye yanlış yapmışım?
Yoo ne alaka iyi yapmışsınız size yanlış yapmışsınız diyen yok size diyip ben mi yapacağım yani bende gitmek istediğimi söylüyorum zaten 😃 siz ne alaka neden yükseldiniz bu kadar

Dil olmadan ve forklift belgesiyle zor olduğunu düşünüyorum. O mavi yaka dediğiniz işler için bile adamlar 2 3 yıl ausbildung yapıyorlar sizi neden tercih etsinler? Bir de şu an oralarda da mülteci yoğunluğu var. Onları istihdam etmek daha da işlerine gelir diye düşünüyorum.

Yoo ne alaka iyi yapmışsınız size yanlış yapmışsınız diyen yok size diyip ben mi yapacağım yani bende gitmek istediğimi söylüyorum zaten 😃 siz ne alaka neden yükseldiniz bu kadar
Niye yükseleyim dediniz ya ben üni mezunu olsam zaten gitmem diye niye gitmeyeceğinizi anlamak istedim.
Villa göç psikolojisi kolay değil. Dediğim gibi ben zaten üniversitede başka ülkede okumuş, iş hayatında İngilizceyle çalışan, turist olarak 20yr yakın ülke görmüş biriydim. Ama kolay olmadı. Yalnzısınız. Bebeğiniz hastalanınca veya siz hastalanınca yardım alabileceğiniz kimse yok. Prosedürler kolay değil. Vs vs. Sadece ekonomik olarak bakmayın. Her yönüyle hazır olduğunuza emin olun.

Neden okumadınız?
Bi nedeni yok klasik cümleler . Bir şey yapmadan yargılamak sanki yarın gidiyormuşum imkansızm
Yani gelen olumsuz yorumları anllayamadım biraz dil öğrenin sonra vınlayın , tek kelime dil bilmeden gellen kırsal Çinlisi bille geliyor tutunuyor sizin neyiniz eksik ... Tembellik değil ama bir AB vatandaşı tabi ki angarya/zor işte çalışmaz, çalışmasa da zaten develtten o maaş kadar para alıyor adamlar niye çile çeksin ... Bazı mühendislik işleri de aynısı, Alman bilgisayar mühendisi o kadar ender rastlnana bir tür ki görmek çok zor :halay: Benim işi de Bulgarlar, Türkler, Ruslar, Güney Amerikalılar yapıyor yani hayatta kalmak zorunda olan grup:bicak:Yıllarca eğitim, işte her gün kafa patlatma alacağın para da ahım şahım değil ABD kadar değil eee o zaman çuvalla emek koymanın hiçbir anlamı yok bir Avrupalı için.
Bende anlamadım bu yüzden beni anlayanlara yöneldim . Zannediyorlar ki hiç araştırmadan yada araştırmaya devam etmeden hemen gidiyorum . Kendimi garanti altına almadan çocuğumu düşünmeden böyle bir şeyi yapacağımı düşünüyorlar herhlde . Halbuki fikrin var ise yardımcı olmak istiyorsan ol gerisi ne alaka diyesi geliyor insanın ben işime yarayan şeyleri fikirleri okuyorum yoksa herkesin böyle olumsuz durumları anlamış değilim

X