Annemin bana yaptığı haksızlık mı değil mi?

Aaa aynı sen desene ayrıca onun bi artısı var evinde kira vermeden oturuyor

Yani doğum gününde sana hediye aldım borcum var diğer kızıma alamadım diyen anne için emin olun şu üsttekileri söylemek normal geliyordur. Bu ev verme mevzusunda kafasında bir adalet sistemi kurup bunları söylemiş bunlar kırıcı ve yanlış .

Sana 1 vericez kardeşine 2 dediklerine göre işi ölüme birakmayacaklar belli ki sağ iken verecekler.
Sağken bir başkasına satıp parasını da kafalarına göre değerlendirme hakları var ama evlatlarından birinin üzerine mal verdiklerinde yanlış hatırlamıyorsam ölümleri sonrası miras kaçırma davası açılabiliyor, ki ben ailenin sağken böyle bir devir yapacağını sanmam, kızlarına şifahen söylemişler.

Aile apartmanıysa ve kendileri yaptırdıysa dairelerin kendilerine ait tapusu bile olmayabilir, tek tapu görünüyorsa zaten hangi daireyi kime verecekler, önce tüm daireler için kat mülkiyet çıkarmaları gerek o da maddi olarak sarsar, kimse de bir çocuğuna 2 daire vereceğim diye bir sürü masrafın altına girmez.

Aslında bunların konuşulması bile çirkin, diğer kardeş de konuşsa çirkin konu sahibesi konuşsa da çirkin, çünkü miras kanunen hak evet ama hiç emek vermeden sahip olduğumuz bir şey, anamız babamız ömür boyu ter döküyor, çalışıp didiniyor biz bana şu kadar verecek, diğer kardeşe bu kadar verecek kavgası yapıyoruz, ölürsem bana vermedikleri mal ne olacak hesabı yapıyoruz.

Miras meselelerimiz oldu, inanın çok çirkinleşiliyor, bizim miras meselemizde söylenenlerden tiksinmiştim şahsen.

O yüzden benim için en kıymetli mal kendi emeğimle yaptıklarımdır, bir arkadaşımız daha yazmış en güzeli tek çocuk diye, Allah evladıma ve tüm evlatlara sağlıklı ömür versin lakin yemin ediyorum tek çocukluyum diye şükrediyorum, Allah damadın da vicdanlısını nasip eder umarım.

Ya cidden böyle konular var değil mi aylık gelirleri 20k (nerden biliyosa) görümcem el kızı oldu onu geç bize en az 12k vermeleri lazım bu ne bencilliikkkkk?!!! Bakamayacaksanız evlendirmeyinnnn
Bu konuların ortak noktası para birimi. Mesela 20bim gelir değil de 20milyar gelir…. Bi de torun yaptım tabi ki yardım edecekler( onların torununu taşıyorum(( olayı var

Aynen miras mevzusuna karşı kanunlar net. Direkt böler, kardeşlerden birinin feragat etmesi lazım. Allah korusun öyle bir durumda ben hak talep etmeyeceğime dair imza vereceğim.

Aynen miras mevzusuna karşı kanunlar net. Direkt böler, kardeşlerden birinin feragat etmesi lazım. Allah korusun öyle bir durumda ben hak talep etmeyeceğime dair imza vereceğim.
Allah ailenize kardeşinize ve sizlere sağlıklı ömürler versin, herkesin kardeşe, aile bağına bakış açısına göre değişiyor, kimi de malı mülkü hırs yapıyor maalesef.
Benim de kardeşim var, Allah ona güzel bir ömür versin, benim neyim varsa ona daha fazlasını nasip olsun, biz onunla hiç mal mülk hesabına gitmedik ama hırslı gözü dönmüş yakın akrabalardan da çok çirkinlikler gördük.

Bir akrabamızın 3 çocuğu vardı, 1 erkek 2 kız, erkek evlat evlenince söylenene göre karısının da gazıyla hasta babası sağken işlerini ben hallederim deyip vekalet almış, o belgeyle de tüm malları üzerine geçirmiş sonra baba ölmüştü, duydum ki erkek evlat da ölmüş, herkes kardeşlerinin hakkını gasp etti diye karısına laf ediyor, benim de ağzım hiç durmaz, niye karısına laf ediyorsunuz ki babasının malına göz diken de, hasta adamı kandırıp malları üzerine geçiren de, kardeşlerinin hakkını gasp eden de erkek evlat, kendi aklı olanın aklına kimse giremez dedim.

Kardeşler arası eşitsizlik olabilir ama ölünce en çok sizin içiniz yanıyor, o erkek kardeş için kızkardeşleri ağlıyor.

Biri sağ, diğeri vefat etmiş kardeşleri olan bir ablayım, keşke kardeşim ölmeseydi de aramızdaki tek mesele mal mülk olsaydı, dünyalıkta gözüm yok insan sevdiklerini yitirince hiçbir şeyin önemi kalmıyor.

1.kat daire ile 3. Kat daire arasındaki fark nedir?

Amin abla. Önceki konumda da yazdım kardeşimin kendi hayatını idame ettirdiğini görmeden allah canımı almasın inşallah. Evlat olur da allah hayırlı evlat nasip etsin.

T
Benim abim de babama bunu yaptı Mune, işleri yürüteyim inşaatla alakalı yürütmeyle alâkalı işler var diyerek, hastaneden götürüp vekaletnamesini aldı Meğer tüm malların satış yetkisini almış, ben tekrar babamla gidip bozdurmuştum.

Bu konuların ortak noktası para birimi. Mesela 20bim gelir değil de 20milyar gelir…. Bi de torun yaptım tabi ki yardım edecekler( onların torununu taşıyorum(( olayı var

benim Mune tek çocuk candır

bir de Neyapsamkisimdi dediğine de katılmakla beraber ben daha şimdiden oğlum çocuk sahibi olurken ona ne şekilde yardım edebilirim o zaman ne kadar emekli maaşı alırız, şu evin kirasını onlara bağlarız vs diye bir tek ben mi düşünüyorum bilmiyorum. Çocuk gözüyle bakınca çok çıkarcı, çocuğum benden direkt isterse garip olabilir ama bir anne torununa da yardım etmeli diye düşünüyorum yaa. Bana babannem, allah rahmet eylesin, çok yardım etti, belki de öyle gördük onu yaşatmaya çalışıyoruz bilemiyorum ama bir anne baba rahat içinde yaşıyorken çocuklarına yardım etmemesi çok garip geliyor aslında.

Konu sahibi ne söyledi de annesi bunu söylemek zorunda kaldı acaba ,aile durduk yere bunları söylemez,demek ki konu sahibin de bunları söyletecek talepler ya da imalar var ,anne neden durduk yere böyle bir şey söylesin ki

Hiç sanmıyorum doğum gününde aldığı hediye için bile kardeşine alamadım borcum vardı diyen annenin bunları zorda kalınca söyleyeceğini ilgilenmediği için vicdan azabını böyle bastırdığını düşünüyorum

1.kat daire ile 3. Kat daire arasındaki fark nedir?
Bence de.

Sanki konu sahibine bodrum katı teklif etmiş te kardeşine dubleks teras katı.
Ev aynı ev yani. Belki cüzi bir fark olur,onun da lafı edilmez.Sorun çıkarma potansiyeli buradan belli.

Bir de hakkım da hakkım hakkım da hakkım,sanırsın beraber kazanmış.Nereden geliyor o hak ? İnsanlar yaşadığı sürece hiç bir "hak" talep edilemez.Vefat ettiklerinde hakkın olur.

Bence burda çocuğunun karakterini bilmek çok önemli. Çocuğum aşırı çıkarcı ve paragözse benden zırnık alamaz. Ama kendi başına birşeyler yapmaya çalışıyorsa ortada “çaba” varsa elimden geldiğince -kendi yaşlılık emeklilik standartlarımı düşürmeden- yardımcı olurum. (Zaten çocuk doğar doğmaz adına bes yaptırmayı planlıyorum)
Bak mesela biz evlenirken ne ben ne eşim, ailelerden sıfır beklentiyle çıktık yola. Biz hallederiz dedik. Ailelerimiz de aaa herşeyi siz mi yapacaksınız olmaz öyle şey diyip bize “hediye” olarak yaptılar birçok şeyi. Çünkü biz almak zorundasınız kafasında değildik. O yüzden hadi bu hediyemiz şu hediyemiz olsun dendi ve vermek için ikna etmeye çalıştılar resmen. Biz zorundasınız deseydik yine yaparlardı belki ama içten keyifli yaparlar mıydı bilemem.

Ben de tam tersini düşünüyorum, çünkü konu sahibi en başından beri küçük detaylarda devamli annesini suçluyor, yok çalışıyordu, yaşlıydı benimle sinemaya gelmedi gibi ,ben bunları okuduktan sonra asıl benim fikrim oluştu bu konuda ve diğer arkadaşların da bence.Calisan çabalayan çocuklarına 3 ev bırakacak bir anne için bunların söylenmesi sanırım benim için bu konuda ki kritik noktaydı.Sonucta her ebeveyn kendi çocuğunu tanır, 27 yıllık evlat ve kardeş ,bilmiyorum annesine gercekten cok üzüldüm, bu benim fikrim

s
Ben bunu anlamıyorum işte. Çocuğum olsa şu evin kirasını veririm torunumun okul masrafını karşılarım demek yerine ben bu çocuğu yapabileceğim en iyi şartlarda yetiştirip meslek edindireyim ki ileride koca adam olup kendi yuvasını kurduğunda benim vereceğim kiraya muhtaç olmasın derim. Biz böyle yetiştik çünkü. Benim babam bir memur maaşıyla dört çocuk okuttu meslek sahibi yaptı. Abim muhtemelen şu an annemin dul aylığının 20 katı kazanıyor ayda. Bizim evimize giren 8 katı yaklaşık. Ben mezun olup işe girdiğimde ilk yaptığım şey evin faturalarını üzerime almak olmuştu, evlendim hala ödüyorum. Bu insanlar yıllarca kıt kanaat geçinip bizim kolumuza altın bileziği taktılar, bitti. Şimdi onların rahat etme zamanı. Kendi çocuğum için de aynı şey geçerli. Okutup meslek sahibi yaparım sonrası artık onda.

Son düzenleme:
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…