Anksiyete + Panik Atak anında yardım almak isteyenler

angelmiracle anlattığın daha çok anksiyete ile ilgili diye düşünüyorum. Sürekli olan bir kaygı ve korkudan bahsettiğin için. Bunun ataklar halinde daha şiddetli boyutta gelmesi ise panik atak göstergesi. Panik bozukluk tam anlamıyla sende var demek için dr muayenesi şart. Çünkü seninde farkettiğin gibi birbirine çok benziyor. Ben her ikisinide yaşıyorum malesef ve o ölüm korkusu hiç bitmeksizin devam ediyor ama bazen öyle bir an geliyorki tavan yapıyor. Senin o bir kere yasadıgın boyutu kaç kez yaşadım anlayabiliyorum. Onun dısındaki zamanlarda da zaten sürekli olumsuz düşünceler dolanıyo kafanda ve bişeye odaklanamıyosun bile.

Benim mesela yükseklik korkum var ve durduk yere yüksek bir yer gözlerimin önüne gelmeye başladığında bi an nefessiz kalıyorum, sarsılıyorum resmen. Saçma saçma seyler üretiyorum kafamda istemeden, istemedikçe daha dürtüyo o düşünceler. Ne yaparsam yapayım kafam tam olarak dağılmıyor. Sanki o düşünceleri kafamdan atamıcama endekslenmişim gibi bi durum oluyor ve her yaptıgım işte kafamdan geçen şu oluyo, yine unutmadım. İllaki kendini hatırlatıyo o takıntılı düşünce.

Herhangi bir tedavi ilac kullaniyor musunuz, nasil gececek bu durum. Cidden yasamimi o kadar kotu etkiliyo ki içimin sıkıntısından erken uyanip geri uyuyamiyorum tum gun beynimi kemiriyor bu dusunceler ve artik cok yogunlastigi zaman ataga donusuyo sanirim korkuyu en zirvede yaşıyorum yani hic gecmeyecekmis gibi dusunuyorum

Ben 7 sene önce anksiyeteden ötürü bir tedavi gördüm fakat kafamda yer eden düşünceler artık kalıplaştığından ilaç alsamda almasamda farkeden birşey olmuyodu. Çok kötü zamanlar yaşadım üzerine gitmekten başka çare bulamadım. Bende hiç geçmeyecek gibi hissediyorum çünkü en kötü düşünceler, kafamı dağıtmak için yaptığım her işte bile aklımda. Başka şeye odaklanamıyorum malesef. Kitap okuyorum dalıp gitmek istiyorum ama o düşüncelerin dürtüsü yüzünden aynı satırı defalarca okuduğum oluyor. Sanırım buna benzer bir sorun sendekide. Ne kadar zamandır böylesin?

Tam olarak beni anlatıyorsun :)
1 sene oldu benim de. Kisa bir donem ilac kullandim fakat cok iştahsızlık ve sersemlik sebebiyle biraktim ve ustune gittim bir donem yendim ama zayif anlarinda yine yakaliyor insani. Her sey dusunce yapisini degistirmekte gizli. O da malesef zor.. ama imkansiz degil :)

Kesinlikle öyle :) ilaç tedavisi alanlar ve iyi durumda olanlar da var tabi ama ilacı bıraktıktan sonra tekrar ettiğini söyleyenler çoğunlukta. Ben zaten ilaç kullanabilen biri değilim, bazı rahatsızlıklarımdan dolayı yan etkileri beni mahvediyo. Sürekli düşüncelerimle bir çatışma içindeyim, barış yoluna gitmeyi deniyorum ama korkularımdan arınamadığım sürece malesef olmuyo :) sende geçmiş hatalarını düşünüp kaygı ya da korkular yaratıyor musun kendine ?

Ilac tedavisi alirken telkin yontemiyle de dusunce yapımızı degistirmemiz lazim cunku ama ben bunu ilacsiz olarak da yapabilecegimize inaniyorum herkes bunu yapabilir yeter ki yeteri kadar inanalim.
Benim kavgam gecmisimle degil aslinda suanimla gelecegimle degisik yani sacma seyler dusunerek bu anksiyeteyi surekli beynimde tutuyorum. Kovamıyorum, uykularımdan oluyorum.. hepsi beynimizin oyunu ve de vesvese. Istesek hepsini yenebiliriz o gucu bulmamiz lazim. Psikolojij hastaligi nasil kendimiz yaratiyorsak o sekilde de sonlandirabiliriz :)
Biraz arastirirsan internette anksiyete ile ilgili dinlendirici sakinlestirici ve beyine mesaj gonderen hipnoz tarzi muzikler var. Hic denedin mi bunu?

Kizlar benimde anksiyete bozuklugum war 2 sene ilac tedawisi gordum ewlenirken doktoruma sormadan biraktm. 2 senedir kullanmiyorm ama hala var kendi basima yenmeye calisiyorm olmuyor cok yoruluyom hrm fiziksel hem piskolojik cok zayifladim, uykularim bozuk , stresliyim baya bu arada cocukta istiyorum takmis durumdayim 6 aydr olmuyor hamilelikte ansiyete nasil geciyor daha mi kotu oluyor duzeliyor mu? ilac kullanan war mi? Napmam gerekiyor cok caresizim tekrar doktora mi gitmeliym? hapa baslamali miyim? Bebegim olursa ona bi zarari olur mu ? Yardimci olun lutfen

Kızlar bugün kafayı kansere taktım çok korkuyorum kendimi dinliyorum acaba kansermiyim neden iştahsız ve halsizim diye benim gibi olan var mı yardımcı okurmusunuz
canim ben varim takintili hallerimizin aklimiza sokmadigi sey yok ki ölümun bile en kotusu geliyor aklima yolda yururken arkamdan gelen biri bise yapcak gbi, evden korkmalar , aklindan cikmayan gecmis gelecek kaygilari , hastalikli ruh hali bunlarin yani sira kimsenin derdini anlamamasi anliyor gibi yapmasi

Kizlar size tavsiyem burda yazilanlari da okuyup iyice kendinizi hastalik hastalisi yapmayin. Bu durumu bi hastaligim var seklinde beyninize kodlamayin.
Ustesinden gelebileceginize inananin isterseniz ilac tedavisi alin ve bu ilaclari kullanirken internetten olsun cesitli yerlerden telkinler okuyun rahatlama meditasyonlari yaparak dusunce yapinizi degistirin.
Eger bu durumu surekli dusunurseniz ustunuze yapisiyor kendimden biliyorum. Dusunmek istemesen de beyninde yer ediyo artik dusunmeden edemiyorsun.
Korkularınızın ustune gidin ve onlari yenin.
Mesela ben sinavda fazla kaygi yasayan bir insanim ve bi kac gundur anksiyetem azdı, bugun sinava girmeyecektim sirf bu yuzden ama dedim ki bu illet hayatimi etkileyemez o sinava giricem ve hicbi sey olmayacak dedim.
Tabi bilincimde o sinavda kotu hissedeceğim yatiyordu ara sira geldi o korku ama kovdum onu adaptasyonumu bozamadi.
Boyle seyler oldukça kendinize guveniniz gelcek. Mesela kapali yerlerde duramiyor musunuz bunaliyor musunuz girin o yerlere ve bunu yenmeye cabalayin. Kaçtıkça hicbir seyden kurtulamazsiniz.
Yeter ki dusunce yapiniz degissin ustesinden gelemiycegimiz hicbi sey yok hele ki bu psikolojik hastalik bunu dusunceleriniz disinda bir seyle yenmeniz cok guc.
Size diyorum ama bende savaşıyorum fakat burda okudugum her sey beni daha da bunaltıyor bende bunlari yasiycak ve hic iyilesemiycek gibi hissediyorum o yuzden ben de pek bakmayacağım bu topige ve dusunce yapimi degistirip bu illetten kurtulacagim.
Allah hepimize bu yonde guc versin, kendinize inanmak en buyuk etken.

Kesinlikle öyle, ilaç tedavisi olsada olmasada telkin etmek gerek. Bahsettiğin müzikleri önceden dinliyodum ama onu dinlerken bile daralıyodum. Şuan sadece korkularımın üzerine gidiyorum olabildiğince ve kendime her zaman şunu hatırlatıyorum, yaşanması gerekiyodu yaşandı. Bu önceden de böyleydi gelecekte de böyle olacak hepimiz için. O yüzden hayattan almamız gereken tadı ertelemeyip herşeyi olduğu gibi kabul etmek gerek. Bu hastalığın bende olması şuan bana kötü görünüyor olabilir ama eminim ki banada başkalarına da kattığı çok fazla şey var.

Kendini en iyi sen bilirsin, ilaç kullanmadan birşeyleri aşabiliyorsan devam et derim. Ama yapamıyosan dr.a gitmen en iyisi. Ben gebeliğimde de sonrasında da ilaç kullanmadım. Hormonlardan dolayı farklı bir psikolojiye bürünüyor insan ama başetmeyi öğrenirsen daha hafif atlatıyosun. Benim için zor bir süreç oldu fakat sadece gebelikten ötürü değildi. Ev, eş, kp, iş ve kendi ailem yönüyle çok yıpratıcı zamanlarım oldu. Gebelik o dönem en güzel şeydi, bebeğimle aştım diyebilirim şükürler olsun.

piskologla bugun konstm hamileligim ilk 3 ayinda hap onermedi olrda cok kotu hissedersen ben goruym seni hap kullanmadan dedi hayirlisi insallah bende ilac kullanmadan atlatrm

piskologla bugun konstm hamileligim ilk 3 ayinda hap onermedi olrda cok kotu hissedersen ben goruym seni hap kullanmadan dedi hayirlisi insallah bende ilac kullanmadan atlatrm
Atlatırsın canım, kendine inan :) burda doğum yüzünden ne stresler yaşayan ama aslında düşündüğünden çok daha kolay atlatan ne insanlar var :) ben kötü olsam bile hap kullanamayan biri olduğum için, gebeliğimde ilacı kaçış noktası olarak göremedim bile :))

bende aslinda kullanmak istemedigim icin kendi kendime savas veriyorm bastiriyorm duygulari gormezden geliyrm idare ediyorm bazen yoruluyorm. Allah yardimcimiz olsun. Sabretcem bende artik yapcak bise yok

Eklem ağrıları kas ağrıları iç sıkıntısı mide ağrısı nefesim kesilene kadar ellerimde yüzümde uyuşma ayaklarımda karıncalanma halsizlik bugün dr gittim sonuç almaya değerlerin biri yüksek çıktı fakülteye gönderdi sanırım bi dert var başımda ama ne bilmiyorum çok kötüyüm dua edin lütfen

bende aslinda kullanmak istemedigim icin kendi kendime savas veriyorm bastiriyorm duygulari gormezden geliyrm idare ediyorm bazen yoruluyorm. Allah yardimcimiz olsun. Sabretcem bende artik yapcak bise yok
Onları bastırmak yerine bırak üzerine gelsinler, bastırdığın zaman bi noktadan sonra patlak veriyo ve daha da zorlaşıyor. Üzerine gelmelerine izin verdiğinde bir süre sonra beynin normal karşılamaya başlıyor.

Geçicek kızlaarrr biz güçlüyüz böyle düşünceler bizi yenemeez
Aynen, inşallah.

Geçmiş olsun, umarım önemli birşey çıkmaz. İyi haberlerini bekliyorum hayırlısıyla.
Bende beyin filminin raporunu alıcam ama dışarı çıkmak istemiyorum hiç. Sonucu düşünmek ayrı bir stres.

nasil birakmaliym onuda bilmiyorm ki beynim hep calisiyor gecmise gelecege en ufak kelimeye bile takiliyor gunlerce aylarca hatta yillarca dusunuyor hicbiseyi unutmuyorm cikmiyo aklimdan bazen kiziyorm kendime ne var bu kdr dusunecek diye susturamiyorm. Cok degisik bi hastalik insanin özguvenini yiyip bitiriyo bu hastalktan snra cok degistm vurdumduymaz olan ben herseyi takar hale geldim

Aynı ben :) söylemek istediğim atak halinde geliyorsa eğer bırak gelsin, bedensel belirtilere karşı ne kadar rahat olursan o kadar kolay atlatıyosun.
düşünceler ayrı bi konu. İstesende istemesende aynı düşünceler sürekli dönüyor beyninde. Farklı şeye odaklanmaya çalışsanda beynin sürekli dürtüyor burdayım diye. Düşüncelerin daha da artarak ve en kötü haliyle geliyor. Tarifsiz bi duygu ya, tam nasıl anlatılır bilmiyorum ama insanı en dibe itiyor :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…