35 yaş kadın kontenjanı

aburcuburcuburcu7

Kullanıcı üyeliğini pasifleştirmiştir.
Üyelik İptali
Kayıtlı Üye
4 Şubat 2022
230
399
Herkese selam. Bir yakınım aradı bugün ve üniversiteye başlayacağını söyledi. Sağlık ile ilgili bir bölüm. Sayısal bölüm kazanmasına şaşırdım açıkçası. Üniversite sınavına hazırlandığını veya bir çalışmasını görmedim çünkü. Sonra 35 yaş üstü daha önce üniversite okumamış kadınlara ek kontenjan açıldığını söyledi. Ben birşeyleri yanlış anlamış olabiliceğini söyledim. Sonra araştırdım ve doğru olduğunu gördüm. Şok oldum. Düşük bir puanla girmiş zaten. Daha önce hiç duymamıştım. Haber izlemiyorum ve takip etmiyorum. Içim kararıyor çünkü. Bu seneye özel miydi , her sene bu kontenjan verilecek mi. Bilginiz var mı. Eğer her sene bu şekilde özel kontenjan verilecekse çevremde ki kadınları haberdar edeceğim .

Bence gayet pozitif bir uygulama, bizim ülkede ageizm/yaşla ayrımcılık net var. Kadınlara karşı ayrımcılık zaten var, 35 yaş üstü bir kadınsan ve niteliklice bir iş bakıyorsan zaten mezara falan gir 🤐🤐🤐 Bu yıl uygulanıyor, gelecek yılları bilmiyorum ama umarım bitmez.

İlgili branşta okuyacak yeterliliğe sahip olmayan bir insanı, o bölümden mezun edip; bir de aktif çalışma hayatına dahil etmelerinin yaratacağı sonuçlar ne olacak peki ?

Ülkemizde mesleki yeterliliğe sahip olmayan ve diploması iptal edilmesi gereken yüzlerce insan varken; bu uygulama ile de tüy dikilmiş.

Aşşşırı saçma bir uygulama. O kadar çok çalışan, emek veren bii sürü insan varken birilerinin sırf yaş ve cinsiyet sebebiyle o bölüme yerleşmesi asla adil değil.

Uygulama ilk kez bu yıl hayata geçirilmiş. Kime veya kimlere özel olarak tasarlandığı belirsiz. Bu uygulama ile ağırlıklı olarak sağlık bölümlerinin ( ebelik, hemşirelik vb ) dolduğu bilgisi verilmiş.

Bir de bu insanların hastanelere tepeden gelen emirlerle yerleştiğini düşünün. Allah hepimizi sözde eğitimli, eğitimsizlerin eline düşmekten korusun diyebiliyorum sadece.

İlgili branşta okuyacak yeterliliğe sahip olmayan bir insanı, o bölümden mezun edip; bir de aktif çalışma hayatına dahil etmelerinin yaratacağı sonuçlar ne olacak peki ?

Ülkemizde mesleki yeterliliğe sahip olmayan ve diploması iptal edilmesi gereken yüzlerce insan varken; bu uygulama ile de tüy dikilmiş.

Eğer okuyacak yeterliliğe sahip değilse zaten mezun olamazlar ki. Okulu bitiremez ve iş hayatına da atılamazlar. Vizeyi finalde istenilen puanı alamayan bitirme tezini yazamayan mezun da olamıyor

500 puanla kapatan Boğaziçi İngilizce Fizik bölümüne 166 puanla giren 35 yaş üstü bayanın o bölümü nasıl bitirecegini çok merak ediyorum. Bunu pozitif ayrım olarak değil emek veren, stresten yemeden içmeden kesilen, uykudan, gezmekten, hayatın zevklerinden feragat eden öğrencilerime ve gençliğe yapılan bir haksızlık olarak görüyorum. Hepsinden önemlisi onlarca üniversite mezunu genç işsiz gezerken yarin bu insanlara pozitif ayrımcılık deyip kurumlarda -aynı şartları sunmadan- iş imkanı sağlarlarsa vah benim genç nüfusuma...

Eğer okuyacak yeterliliğe sahip değilse zaten mezun olamazlar ki. Okulu bitiremez ve iş hayatına da atılamazlar. Vizeyi finalde istenilen puanı alamayan bitirme tezini yazamayan mezun da olamıyor
Üniversitelerde acayip durumlar var. Öğrenci istemese de zorla mezun ediyorlar, o derece yani. Allah hepimizi korusun...

Çan eğrisi uygulaması, farklı üniversitelerin yaz okullarında ders alma ve dersleri mevcut okullarında saydırma imkanı tanınmayacağına emin misiniz ?

Olmaz olmaz demeyin. Buyrun eski bir haber :
Lise diplomasıyla beyin ameliyatına girdi

500 puanla kapatan Boğaziçi İngilizce Fizik bölümüne 166 puanla giren 35 yaş üstü bayanın o bölümü nasıl bitirecegini çok merak ediyorum. Bunu pozitif ayrım olarak değil emek veren, stresten yemeden içmeden kesilen, uykudan, gezmekten, hayatın zevklerinden feragat eden öğrencilerime ve gençliğe yapılan bir haksızlık olarak görüyorum. Hepsinden önemlisi onlarca üniversite mezunu genç işsiz gezerken yarin bu insanlara pozitif ayrımcılık deyip kurumlarda -aynı şartları sunmadan- iş imkanı sağlarlarsa vah benim genç nüfusuma...
İşte anlatmak istediğim bir türlü anlatamadığım durum da bu... Ağzınıza sağlık. Yaşı geçtik 166 nedir? Adını Soyadını yazmış çıkmış herhalde. Ama kadın hakkı savuculuğu yapılıyor burada kadına takılan kimse yok zaten. 500 puanlık okula 400 değil 300 değil 200 bile değil 166 puanla ki ona puan demek hakaret olur, ek kontenjan yalanıyla alım yapılıyor. Buna kimse takılmıyor '' ama kadının yaşını sorun ediyorsunuz... '' ne diyelim ki... Haksızlığa uğrayan öğrencileri, emek verenleri hiç umursamıyorlar gerçekten şaşıp kalıyorum. Zaten öyle bir üniversiteden nasıl mezun olacaklar ben de çok merak ediyorum. Okullar neden puan olarak farklı onun bile bilincinde değiller.

İşte anlatmak istediğim bir türlü anlatamadığım durum da bu... Ağzınıza sağlık. Yaşı geçtik 166 nedir? Adını Soyadını yazmış çıkmış herhalde. Ama kadın hakkı savuculuğu yapılıyor burada kadına takılan kimse yok zaten. 500 puanlık okula 400 değil 300 değil 200 bile değil 166 puanla ki ona puan demek hakaret olur, ek kontenjan yalanıyla alım yapılıyor. Buna kimse takılmıyor '' ama kadının yaşını sorun ediyorsunuz... '' ne diyelim ki... Haksızlığa uğrayan öğrencileri, emek verenleri hiç umursamıyorlar gerçekten şaşıp kalıyorum. Zaten öyle bir üniversiteden nasıl mezun olacaklar ben de çok merak ediyorum. Okullar neden puan olarak farklı onun bile bilincinde değiller.
Üniversite sınavında gorevliydim, kodlama yapmayı bilmeyen kişiler girdi sınava. Adını soyadını kodlayamiyor, olayın boyutuna bakar mısınız? 166 puan da 15 net ya eder ya etmez. 160 soruda 15 tane yapıyor ve Bogazici'ne giriyor. Simdi pozitif ayrımcılık diyenler bu is sürekliliğe dönerse yarin çocuklarınız üniversite sınavında ter dökerken emek harcamadan bölümlere bu insanlar girince "yapılan haksizlik" diye aglamayacaksiniz...

Üniversite sınavında gorevliydim, kodlama yapmayı bilmeyen kişiler girdi sınava. Adını soyadını kodlayamiyor, olayın boyutuna bakar mısınız? 166 puan da 15 net ya eder ya etmez. 160 soruda 15 tane yapıyor ve Bogazici'ne giriyor. Simdi pozitif ayrımcılık diyenler bu is sürekliliğe dönerse yarin çocuklarınız üniversite sınavında ter dökerken emek harcamadan bölümlere bu insanlar girince "yapılan haksizlik" diye aglamayacaksiniz...
Ahh ahh keşke anlayabilseler. Hala işin KADIN ve 35 YAŞ ÜSTÜ DE OKUSUN kısmındalar. Bu eleştirimi aynı şekilde açıkladığım halde '' tamam ben 30 yaş üstü olarak okumayayım o zaman '' cevabını da aldım ya şaşırmıyorum artık. Kendini geliştirmeyi, ders çalışmayı reddeden biri Boğaziçin de okusa ne okumasa ne? Onun yerine madem ek kontenjan olarak daha düşük puanlı birini alıyorsun git 400 civarında puan alanlara bak 166 ne! Ondan sonra hastanelerde o bilgisizliği ile çalışan birinden acı çekince burada ağlarlar. Sorunu çözemeyen bir çalışanla kavga ederler. Daha verilecek milyonlarca kötü örnek var ama bu durumu Kadın ayrımcılığı olarak düşünüyorlar ya bir kadın olarak bunu neden eleştirelim? Eğitim kötüydü zaten artık batıyor diyebiliriz.

Yaşadığım şehirde uzun zaman önce liselere sıralama ile girme olayı ne yazık ki kalktı. Yani en iyi ve ismini duyduğumuzda bile '' oo çok başarılı bir lise '' dediğimiz okula 200 puanla 400 puan alan öğrencilerin aynı sınıfta olmasından öğretmenler o kadar şikayetçiydi ki. Çok iyi hatırlıyorum müdür sitem ediyordu '' ders çalışmıyorlar çalışmadıkları gibi çalışana, emek verene de engel oluyorlar, bu okulda böyle kavga ve tenefüslerde bu denli gürültü olmuyordu düşük puanlı öğrenciler geldiğinden beri sıkıntılar çok arttı '' demişti. Tahmin edebiliyorum zira ders çalışmayan adam lay lay lom yapar çalışanın da huzurunu bozar. Sadece empati yetiyor aslında.

Herkese selam. Bir yakınım aradı bugün ve üniversiteye başlayacağını söyledi. Sağlık ile ilgili bir bölüm. Sayısal bölüm kazanmasına şaşırdım açıkçası. Üniversite sınavına hazırlandığını veya bir çalışmasını görmedim çünkü. Sonra 35 yaş üstü daha önce üniversite okumamış kadınlara ek kontenjan açıldığını söyledi. Ben birşeyleri yanlış anlamış olabiliceğini söyledim. Sonra araştırdım ve doğru olduğunu gördüm. Şok oldum. Düşük bir puanla girmiş zaten. Daha önce hiç duymamıştım. Haber izlemiyorum ve takip etmiyorum. Içim kararıyor çünkü. Bu seneye özel miydi , her sene bu kontenjan verilecek mi. Bilginiz var mı. Eğer her sene bu şekilde özel kontenjan verilecekse çevremde ki kadınları haberdar edeceğim .
Ek kontenjan olarak veriliyorsa tamam,ama normal kontenjandan ayrılıyorsa birilerinin hakkına girmiş olur..

Naz hanım ben de 35 yaş kontenjanının olabilitesini savundum ve normal kontenjanlara ek olarak verilmiş olduğunu açıklamak istedim .Haberdeki şahsın Boğaziçi’ne girmiş olmasını savunduğumu yazmadım.Orada da hangi cesaret ile o tercihi yapmış olduğuna yorumsuz kaldığımı ,şaşırdığımı söyledim.Bana gelince kendim zaten okudum ,hala öğrenim almaya da devam ediyorum iş sahasında olma hırsı ile değil üç evladımı güzel yetiştirme çabası ile ,hali hazırda Lgs ye hazırlanan bir çocuk yetiştiren,çekirdek ailesinden Marmara ,Cerrahpaşa tıp,İstanbul Teknik ,Yıldız Teknik üniversitelerinden mezunlar vermiş bir bireyim.Okulların nasıl öğrenci kabul ettiğinin özellikle İstanbuldakilerin ,gayet bilincindeyim.Aynı zamanda arkadaşımızın eşi de Boğaziçi fen edebiyat fakültesi inde öğrenim gördüğünden ve bir kulüp üyesi olduğundan ,oralı gençlerin çalışmalarına destek olmak niyeti ile Boğaziçi ile de sürekli içli dışlıyız😊
Kontenjanın fikri güzel eksiklikleri üzerine çalışılmalı, zaten daha yeni uygulamaya girmiş,üstünde düzeltilmelere gidilir diye düşünüyorum .Son olarak keşke kimse kimsenin hakkını hiç bir alanda gasp edemese ben çok isterim 😊
Kadınların gelişmesinden de bahsettim bugün o da nedendi ,ilerde çocuklarınız eğitim hayatına atıldığında karşılaştığınız çeşitli ebeveyn ve çocukları gördükten sonra başka bir kadının (aile tabi ki ama kadının çevresine güzellikleri daha kolay aktarabileceğini düşündüğüm için)yeri geldiğinde sizin çocuğunuz ve toplum için ne kadar önemli rol oynadığını çok daha iyi anlıyorsunuz .İyi geceler🫶

X