Popüler Konu 2025 Şubat Anneleri Paylaşım Alanı

Merhabalar, çok kararsız kaldığım bir konuda fikrinizi almak istiyorum. 17+5 haftalık hamileyim. Tüp bebek tedavisi ile gebe kaldım ve PGT testi ile sağlıklı bir embriyo kullanıldığı için şu ana kadar hiçbir genetik test yaptırmamıştım. Yaptığımız ilk detaylı ultrasonda her şey güzel çıktı. İki gün önceki kontrolümde doktor (perinatolog) bebeğin böbreğinde birazcık büyüme gördü (bilateral pelviektazi), diğer şeyler normal. Bu durumun genetik hastalıklarla ilişkili olabileceğini bu yüzden amniyosentez önerdi. Raporda “%1 mikrodelasyonlarla ilişkili olabileceği ve ARRAY test önerildi” yazmış.

Ben de ikinci bir fikir almak için devlette kadın doğum randevusu aldım, bir hafta süreyle düşüneceğiz. Doktor çok endişelenecek bir durum değil fakat amniyosentez yapmak iyi olur dedi.

Bu konularda bilgisi olan fikir verebilecek arkadaşlar varsa çok memnun olurum. Siz olsanız ne yapardınız? Amniyosentez yapmayı kabul eder miydiniz? Bebeklerinize ve size sağlıklı günler dilerim 🌸
Dün bizde detaylı ultrason a girdik büyüme var şeker olabilir dedi sizde şekerden şüphelendi mi bana hiç bir test önermedi 24 de şeker yüklemesi yaptır dedı

Yanıtınız için çok teşekkür ederim, evet başka hiçbir terslik yok diğer organlarda. Doktor karışık mesajlar verdi aslında. Hem çok endişelenmeyin, hem de yaptırmak iyi olur dedi. Söylediğiniz gibi birkaç uzman görüşüyle hareket etmek mantıklı görünüyor.
Bence kendi de bir sebeple pek ihtimal vermemiş ama küçük bir ihtimal de olsa tedbirli olmak istemiş diye anladim

Dün bizde detaylı ultrason a girdik büyüme var şeker olabilir dedi sizde şekerden şüphelendi mi bana hiç bir test önermedi 24 de şeker yüklemesi yaptır dedı
Hayır bana şeker ile ilgili bir şey söylemedi doktor. Bu büyüme ne demek onu anlattı ve genetik hastalıklarla ilişkili olabileceği kısmına değindi.

Bence kendi de bir sebeple pek ihtimal vermemiş ama küçük bir ihtimal de olsa tedbirli olmak istemiş diye anladim
Ben de öyle olmasını umuyorum, haftaya tekrar görüşeceğim doktorla. Çünkü amniyosentez 20. haftaya kadar yapılabiliyormuş. Çok teşekkür ederim fikriniz için.

Yemek sonrası aşırı uyku hali yorgunluk oluyo bugün annemlerdeydım ölctük açlık 60 tokluk 1 saat 166 2 saate 114 çıktı pazartesi doktoruma soracağım ağır yada karbonhidratli bir şey de yemedim
Bende o yüzden şüphelendim zaten hem açken,hemde yemek sonrası resmen kimyam değişiyor başım falan dönüyor gibi.bende ölçüm aleti almak istiyorum sizinkinin markası nedir bilmiyormuşsunuz

Bende o yüzden şüphelendim zaten hem açken,hemde yemek sonrası resmen kimyam değişiyor başım falan dönüyor gibi.bende ölçüm aleti almak istiyorum sizinkinin markası nedir bilmiyormuşsunuz
Annemde şeker hastası olduğu için bayadır aynı cihazı kullanıyor bende alcam kendime ime-dc diye bir marka ağız kuruluğu ve sık ısrara cıkmada başladığı için ben kesin alıp takıp etmem lazım önce yarın doktoruma sorcam al takıp et derse sipariş veririm çok marka var annem bunu kullanıyor diye bunu alcam

Hayır bana şeker ile ilgili bir şey söylemedi doktor. Bu büyüme ne demek onu anlattı ve genetik hastalıklarla ilişkili olabileceği kısmına değindi.
Sizin şekerle ilgili bir şikayetiniz oldu mu yada ailede var mı ben acıbadem hastanesi de prf dr murat beye gittim bilgisine güvendiğim bir doktor bize böyle sizin gibi şüpheli yaklaşmadı doktorunuz büyüme devam ediyor derse gelin dedi geçebilir yada doğum dan sonra babekte böbrek büyümesinden kaynaklı tam kum olur o yüzden şimdiden dikkat et dedi rapora baktım 5 mm yazmiş diğerleri normal yazıyor sizde milim belirtmişmi

Sizin şekerle ilgili bir şikayetiniz oldu mu yada ailede var mı ben acıbadem hastanesi de prf dr murat beye gittim bilgisine güvendiğim bir doktor bize böyle sizin gibi şüpheli yaklaşmadı doktorunuz büyüme devam ediyor derse gelin dedi geçebilir yada doğum dan sonra babekte böbrek büyümesinden kaynaklı tam kum olur o yüzden şimdiden dikkat et dedi rapora baktım 5 mm yazmiş diğerleri normal yazıyor sizde milim belirtmişmi
Benim şu ana kadar şekerle ilgili bir problemim olmadı (ailede de yok hatırladığım kadarıyla), bence kendinizi biraz zorlayıp şekerli gıdalardan kaçının. Umarım başka problem yaşamazsınız şeker kaynaklı. Bizim raporumuzda mm belirtmemiş doktor, ama küçük bir büyüme diye ifade etmişti, keşke yazsaymış.

X