Popüler Konu 2025 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    141
Ay ben de senin gibiyim. Geçen eşimin annesine eşim bir hevesle aldığımız suluğu gösteriyor. İşte beşik aldık, arabasını pusetini aldık diyor. O da fiyatını soruyor. Neyse her gün de bir kargo geliyor kıyafet dedi eşim. Eşimin annesi ne dese beğenirsin onlar hep boş işler önemli olan sağlıklı olması gibi bir şey dedi. Ben de ekstra sinirlendim çıplak mi gezecek nasıl boş dedim. Ayrıca şey diyor şimdi çocuk büyütmeye ne var eskiden biz köyde sürekli çamaşır yikiyorduk falan. Dedim illa elde çamaşır mi lazım anneliğin zor olması için. Kadin her şeye boş iş, hayırlısı deyip duruyor. Sanki ondan istiyorum aldığım şeyin parasını ekstra bir de parasını soruyor falan. Gıcık oluyorum.
Ben de gıcık olurdum haklısın.Böyle bir durumda ona hiçbir şey anlatmazdım muhtemelen.Kolay olacak öğreneceksin tecrübe edineceksin alışacaksın dese neyse ama çocuk büyütmekte ne var derken ?? ayrıca heveslenip bir şey alabilirsin sırf keyfine ihtiyaç dışı olabilir tamamen senin kararın.

Allah esirgesin öyle bir durum doğum anında bile başımıza gelebilir. Bence bu konuda temkinli olmayı önermek saçma. Neyin ne zaman olacağını kimse bilemez. O zaman neden kıyafet ve eşya alıyorsun bebek bakalım sağlıkla doğacak mı yaşayacak mı anlamına gelen ifadeler her anlamda hem itici hem de çok kırıcı. Benim de bir arkadaşım 7 aylık prematüre doğurmuş o da bana ne olur ne olmaz prematüre bez al her şeyini hazırla diyor şimdiden.
Evet gerçekten bu zamanda pozitif desteğe ihtiyaç var kendi annem hep beni rahatlatacak şeyler söylüyor kötüyü konuşmuyor olumlu düşün diyor hep.Her aradığında bebek ne yapıyor keyfi yerinde mi diyor.O öyle konuşunca ben de pozitif şeylere odaklanıyorum diğer türlü bir şey olacaksa her zaman olabilir ama arada ben de tedirgin oluyorum.Bu korkuyla kalırsak hiçbir hazırlık yapmayacağız doğuma.Allah korusun erken doğum başka olumsuzluklar vs bu kadarına hazırlanamayız zaten biraz yaşayarak da göreceğiz.Tüm kötü senaryoları şu an düşünmek istemem yani

Evet gerçekten bu zamanda pozitif desteğe ihtiyaç var kendi annem hep beni rahatlatacak şeyler söylüyor kötüyü konuşmuyor olumlu düşün diyor hep.Her aradığında bebek ne yapıyor keyfi yerinde mi diyor.O öyle konuşunca ben de pozitif şeylere odaklanıyorum diğer türlü bir şey olacaksa her zaman olabilir ama arada ben de tedirgin oluyorum.Bu korkuyla kalırsak hiçbir hazırlık yapmayacağız doğuma.Allah korusun erken doğum başka olumsuzluklar vs bu kadarına hazırlanamayız zaten biraz yaşayarak da göreceğiz.Tüm kötü senaryoları şu an düşünmek istemem yani
Bence hayatın her anı için böyle olacak bişey her zaman olur Allah korusun ama belki hamileyken belki dogum anında belki sonrasında belki kendimize, bunları düşünürsek oooo biraz hayatın anın tadını çıkartmamız lazım ben aldığım iki kıyafete bile bakınca mutlu oluyorum bizim ve bebişimizin mutluluğu herkesten her şeyden önemli ❤️

Bu erkeğe de olur mu? Emin olamadım uniseks mi kız mı sizce?

Eklentiler

• 1000139558.jpg
    1000139558.jpg
    77 KB · Görüntüleme: 56
Bu ara çok duygusalım zaten ama yine de öyle denmez ki Allah bilir Rabbimin takdiri böyle dolu dolu sevinemedim bi türlü Rabbim çok şükür aratmadı kolay bi süreç değil önce bebek yok mu diye darladılar evliliğimin 6. Ayında hamile kaldım 37 yaşındayım 2. Evliliğim ilk evliliğim annemi kaybettikten 1 sene sonra olmuştu baba tarafından akraba sayılır şiddet gördüm aldatıldığımı öğrendim benden önce de varmış benden sonra da devam etmiş 2 sene sonra ayrıldık tek başıma yaşadım 4 sene İstanbul’da görev yapıyorum eşimle 1 sene görüştükten sonra evlendim çok şükür çok anlayışlı merhametli iyi ki diyorum ama hamilelik süreci sonrası benim de bebeğime bakacak kimse yok kendim izin alıcam ücretsiz izin kullanacam hatta geçen biri ev hanımları ile ilgili yanlış anladı beni ben ev hanımı da olda çalışan da olsa kadının emeğini savunuyorum. İş yerinde de geriliyorum bu aralar lisede müdür yardımcısıyım kayıt dönemi Allah yardımcımız olsun
Simdi arkadasim ben birseyi yanlis anlamadim. Siz gayet acik bir sekilde acik ifadeyle biz calisan ureten hanimlar dediniz ben de calismayan ev hanimlarina nezaketsizlik olmadi mi dedim sonra siz beni yargiliyorsunuz ve beni tanimiyorsunuz dediniz ben sizin sahsiniza dair hicbirsey soylemedim ama konuyu uzatmamak adina birsey soylemedim. Ben iyi bir üniversitenin cok iyi bir bolumunden mezun oldum fakat hayat sartlari her zaman pozitif gitmiyor degil mi. Hatta bir arkadas okutulmadigi icin geceleri agladigini ve sizin sozunuzun uzerine kendini sorguladigini yazdi. Demek ki sozunuz sadece bana nezaketsiz gelmis değil . Gorumcenizin yaptigi da nezaketsizlik bence. Demek ki neymis ortaya veya birine bir laf soylerken lafin nereye gidebilecegini dusunmek gerekirmis. Mesele ev hanimi su bu degil. Burada herkesin hayati kosullari farkli. Gorumcenizle eski esinizle yasadiginiz sıkıntıları anlatirken konu geriye yine nasil evrildi anlamadim. Hata kabul etmek erdemdir. Sozunuzde yanlis anlasilacak bir durum yoktu. Sizin sahsinizi da hicbirseyle itham etmedim. Sozleriniz biz uretiyoruz uzerine olunca ev hanimlarina nezaketsizlik oldu dedim. soz soylerken birilerini rencide edebilecegini gozetmek gerekir. siz calisan ureten dediginiz zaman isin rengi degisir. ben de sözümü soylerim. Burasi hos guzel bir ortam birbirimizle sıkıntılarımızi paylasiyoruz hic mi arkadasim senin su sozun beni rahatsiz etti demeyecegiz. Tek haksizlik yapanlar gorumceler mi. Biz yapmiyor muyuz.
ben burada desem ki biz evlendigi ilk kisiyle uyum saglamayi basarmis akilli hanimlar vs desem siz uzulmez misiniz

Ay ben de senin gibiyim. Geçen eşimin annesine eşim bir hevesle aldığımız suluğu gösteriyor. İşte beşik aldık, arabasını pusetini aldık diyor. O da fiyatını soruyor. Neyse her gün de bir kargo geliyor kıyafet dedi eşim. Eşimin annesi ne dese beğenirsin onlar hep boş işler önemli olan sağlıklı olması gibi bir şey dedi. Ben de ekstra sinirlendim çıplak mi gezecek nasıl boş dedim. Ayrıca şey diyor şimdi çocuk büyütmeye ne var eskiden biz köyde sürekli çamaşır yikiyorduk falan. Dedim illa elde çamaşır mi lazım anneliğin zor olması için. Kadin her şeye boş iş, hayırlısı deyip duruyor. Sanki ondan istiyorum aldığım şeyin parasını ekstra bir de parasını soruyor falan. Gıcık oluyorum.
Eskiden hayat kosullari zormus camasirlari ellerinde yikiyorlarmis ama bebegi evde besige baglayip giden duydum bizim akrabalardan. Bebe aglayip aglayip susuyor. Kinamiyorum bilincsizlik zaman kosullari. Simdi lyle mi aman psikolojisi bozulmasin travma olmasin bizim yasadiklarimizi yasamasin ama olcuyu de kacirmayalim diye kendimizi paraliyoruz. İnternette biz yazi okumustum cok hosuma gitmisti biz y kusagi daha kendi travmalarimizin bizde biraktigi izlerin ustesinden gelememisken cocuklarimizda travma olusmasin diye kosturan arada kalmis bir nesiliz diyordu. O kadar hosuma gitti ki. Biz atalarimizi tarlaya cocugu goturup bir kenara atiyor veya dovdrek cocuk buyutuyor cocuklarin birer birey oldugunu onemsemeden duygularina deger er.eden cocuk buyutmusler diye onlari kinamiyorsak onlarin da bizi kinamaya hakları yok. Su hayatta herkes kendi yasadigini biliyor. Keske biraz daha saygili olabilsek. Ay cok sinirlendim kayinvalidenize kusura bakmayin

Kızlar böyle bir durum yaşayan yok sanırım benden başka biraz daha bekleyip gün içinde doktora gitmek sanırım en iyisi olacak
Ne desek boş. Saglik bu sonucta biz sorun yok desek ama sorun varsa ya. Riske atilacak bir durum degil ki bu. Ama madem endise ediyorsun soyleyeyim cnm. Benim de cok yoruldugumda ki ozellikle gecen bizim koy buraya bir saat uzaklıkta gunu birlik gidip geldigim gun orada hicbir is yapmamamaragmen sag kasigim inanilmaz agridi. Duramadim. Esim masaj yapti da rahatladim. Bak burasi kasilmis gerilmis dedi. Uyuyup dinlenince gecti. Kizima hamileymen de bir heves toprak isiyle ugrasmistim bir hafta karnim agrimisti doktorum yorulunca oluroyle demisti. Ama dedigim gibi bana seninki normal demek düşmez bilemem yani. Bence git doktoruna hem icin rahat etsin hem de ya sorunvarsa. Birak herkes evhamli desin nolcak

Şu zihniyette ayrı bir gıcık he. Bizim zamanımızda böyleydi şöyleydi hey gidi sizde şimdi zorlanıyo musunuz falan. Yav kardeşim senin zamanında yaşamadığım için anne olmuyo muyum ben? Sizin zamanınızda çamaşır mak olsa kullanmayacak mıydınız? Hazır bez olsa yok ben evde kendim kesip bez yapçam mı dicektiniz? Benim kaynanam hiç böyle şeyler söylemez ama söylese bozardım herhalde bende. Sinir bozucu.
Hayir cani veren Allah. Verecekse ben alışveriş yapmasam da verecek ki hersey aceleye gelecek. Vermeyecekse her türlü vermeyecek. Soz konusu cocuk olunca butun anne kadinlar kendinde bi soz soyleme hakki bi ben biliyorum sen daha gununu goreceksin deme meraki. Anlamıyorum bu kadinlarin kadinlara yaptigini. İkinci olunca bu bilmisliklerden kurtulacagim sandimbi sefer de yok uyuk kiskanacak yok cok zorlanacaksin yok daha dur bilmem ne. Heralde herkesi sustur.ak icin on tane cocuk sahibi olmak lazim diyecegimbu sefer de cok olmadi mi diyecekler. Herkese sanane demek istiyorum da icimdeki nezaket meraki birakmiyor

Bence hayatın her anı için böyle olacak bişey her zaman olur Allah korusun ama belki hamileyken belki dogum anında belki sonrasında belki kendimize, bunları düşünürsek oooo biraz hayatın anın tadını çıkartmamız lazım ben aldığım iki kıyafete bile bakınca mutlu oluyorum bizim ve bebişimizin mutluluğu herkesten her şeyden önemli ❤️
Kesinlikle katılıyorum😍😍

Allah esirgesin öyle bir durum doğum anında bile başımıza gelebilir. Bence bu konuda temkinli olmayı önermek saçma. Neyin ne zaman olacağını kimse bilemez. O zaman neden kıyafet ve eşya alıyorsun bebek bakalım sağlıkla doğacak mı yaşayacak mı anlamına gelen ifadeler her anlamda hem itici hem de çok kırıcı. Benim de bir arkadaşım 7 aylık prematüre doğurmuş o da bana ne olur ne olmaz prematüre bez al her şeyini hazırla diyor şimdiden.
Olumsuza hazirlninca dua yerine gecer de oyle olur diye korkarim. Simdi bunun adina olumsuzu cagirma evrene negatif nenerji yayma gibi civcivli laflarla susluyorlar ama isin ozu eylemlerimizin dua yerine gecmesi. Bi bebek bezi almak cok zor degil esin ne yapar eder bulur gerekirse. Ama simdi bence her acidan bebislerimizin cok saglikli olacagini umarak ona gore hazirlanma taraftariyim. Takdir senin tabiki ama🌷🌷

Ay hepsi mi aynı olur ya inanamıyorum 🙄 benim eşim de bana yaylalarına gidince çeşmeden su içme diye hazır su veriyor kaynanam da , sanki şehzade çocuğu geliyor diyor .
Geneli gıcık bunların . Bence aynı ilgiyi eşlerinden göremedikleri için kullanıyorlar .
Zaten benimki eşimden hep kıskanır ben idare ederim eşim üzülmesin diye 😅

Simdi arkadasim ben birseyi yanlis anlamadim. Siz gayet acik bir sekilde acik ifadeyle biz calisan ureten hanimlar dediniz ben de calismayan ev hanimlarina nezaketsizlik olmadi mi dedim sonra siz beni yargiliyorsunuz ve beni tanimiyorsunuz dediniz ben sizin sahsiniza dair hicbirsey soylemedim ama konuyu uzatmamak adina birsey soylemedim. Ben iyi bir üniversitenin cok iyi bir bolumunden mezun oldum fakat hayat sartlari her zaman pozitif gitmiyor degil mi. Hatta bir arkadas okutulmadigi icin geceleri agladigini ve sizin sozunuzun uzerine kendini sorguladigini yazdi. Demek ki sozunuz sadece bana nezaketsiz gelmis değil . Gorumcenizin yaptigi da nezaketsizlik bence. Demek ki neymis ortaya veya birine bir laf soylerken lafin nereye gidebilecegini dusunmek gerekirmis. Mesele ev hanimi su bu degil. Burada herkesin hayati kosullari farkli. Gorumcenizle eski esinizle yasadiginiz sıkıntıları anlatirken konu geriye yine nasil evrildi anlamadim. Hata kabul etmek erdemdir. Sozunuzde yanlis anlasilacak bir durum yoktu. Sizin sahsinizi da hicbirseyle itham etmedim. Sozleriniz biz uretiyoruz uzerine olunca ev hanimlarina nezaketsizlik oldu dedim. soz soylerken birilerini rencide edebilecegini gozetmek gerekir. siz calisan ureten dediginiz zaman isin rengi degisir. ben de sözümü soylerim. Burasi hos guzel bir ortam birbirimizle sıkıntılarımızi paylasiyoruz hic mi arkadasim senin su sozun beni rahatsiz etti demeyecegiz. Tek haksizlik yapanlar gorumceler mi. Biz yapmiyor muyuz.
ben burada desem ki biz evlendigi ilk kisiyle uyum saglamayi basarmis akilli hanimlar vs desem siz uzulmez misiniz
Uyumlu olduğunuz tebrik ederim bilakis 👍

Okuduğunuz halde mesleğinizi yapamamanıza da üzüldüm ben evde duran boş duruyor demedim ki siz de ben gibi fazla alıngan bir dönemdesiniz demek ki ben sadece özellikle çalışmak zorunda olup bebeği 2 aylıkken işe başlamak zorunda kalanlar için arkadaşın biri bir bilgi sormuş ben de kendi adıma başvuru yaptım katagoriye ayırmak zerre aklımdan gelmedi siz de ne yani biz evde hem çalışıp hem çocuk büyüttük biz üretken değil miyiz çıkışında bulundun tüm samimiyetimle söylüyorum annelik dünyanın en kutsal görevi layıkıyla yapana Rabbim yardım etsin iki cihanda huzur versin

A Agusto abin yüzünden okutulmadigini ve hemsire olmak istedigini yazdigin gun okuyunca cok etkilendim cok üzüldüm ve birsey yazamadim. Yukarida anlattigim gibi ben iyi bir universitenin cok iyi bir bolumunden mezun oldum ama sonra emeklerim calindi cok haksizliga maruz kaldim. Cok canim yandi cok ah ettim. Kendim yasadigim haksizlik canimi bunca acitirken senin gibi ailesi tarafindan haksizlik yapilmis birinin hikayesini okuyunca cok uzuldum. Çünkü Ben en azindan basarmanin tadina vardim tatmin oldum ama dedim o kizcagiz deneyemedi. Benim annem de okutulmamis ama onun zamaninda normalmiş kiz cocuklari genelde okutulmamis ama akranlarimdan birinin herkesin okuma konusunda kendi kararini verdigi devirde bu haksızlığı yasamasi beni cok üzdü. Hastaneye her gittiginde hemşireleri gördüğünde üzüldüğünu dusunmek ayrı üzdü. Hamilelik hormonlarinin da etkisi var tabi. Ama hayat iste herkesin farkli. Herkesin imtihani farkli. Bu dunyanin obur tarafi da var nasilsa. Burada herkesin ayri hikayesi var işte. Yasanan bicbirsey bosa gitmez. Madem konu acildi bunu da soylemek iatedim😌😌

Hayir cani veren Allah. Verecekse ben alışveriş yapmasam da verecek ki hersey aceleye gelecek. Vermeyecekse her türlü vermeyecek. Soz konusu cocuk olunca butun anne kadinlar kendinde bi soz soyleme hakki bi ben biliyorum sen daha gununu goreceksin deme meraki. Anlamıyorum bu kadinlarin kadinlara yaptigini. İkinci olunca bu bilmisliklerden kurtulacagim sandimbi sefer de yok uyuk kiskanacak yok cok zorlanacaksin yok daha dur bilmem ne. Heralde herkesi sustur.ak icin on tane cocuk sahibi olmak lazim diyecegimbu sefer de cok olmadi mi diyecekler. Herkese sanane demek istiyorum da icimdeki nezaket meraki birakmiyor
Valla bazen bazı durumlarda nezaket falan kalmıyor insanın sabrını ciddi anlamda zorluyorlar. Herzaman önce doğurmuş daha çok doğurmuş olan senden daha iyi biliyor en iyisini biliyor hatta doktordan da iyi biliyor 🤭 ablam canım kanım herşeyim aramızda 17 yaş var kızımı büyütürken doktoru ne derse uymaya çalıştım hep eleştirdi doktorla çocukmu büyütülür çok biliyo doktorlar diye 6yaşında kızım hala laf sokar. Ona kalsa doktora sadece hastalıkta gidilir geri kalan şeyler doktoru ilgilendirmez. Çok ciddi sıkıntı çektim şimdi oğlum doğunca yine aynısını yapacak ama ona cevabı bu sefer ben değil kendi torunu doğacak ekimde, kızı verecek. Çünkü oda doktor ne derse yapmaya çalışacak kızına laf söyleyemiycek. Önce kendi içimizdeki zorbalıklardan kurtulmak lazım. İleriki nesil şanslı bilinçli ailelerle büyüyorlar bu zorbalıklar en aza inecek çok şükür.

Ay hepsi mi aynı olur ya inanamıyorum 🙄 benim eşim de bana yaylalarına gidince çeşmeden su içme diye hazır su veriyor kaynanam da , sanki şehzade çocuğu geliyor diyor .
Geneli gıcık bunların . Bence aynı ilgiyi eşlerinden göremedikleri için kullanıyorlar .
Ben normalde çeşme suyu içiyordum. Kocaelide çeşme suyu gerçekten lezzetli ve temizdi. Yuvacik Barajından geliyordu. Sonra Sapanca'dan gelmeye başlayınca küf tadı ve kokusu geldi sudan. Gerçekten de su ile ilgili ciddi şikayetler oluşmuş. O zamandan beri hazır su içiyorum. Sizinki de abartmış, hazır su içmekle şehzade mi doğuruluyormuş direkt sağlığınız ile alakalı bir durum üstelik. Bana öyle dese derim ki bizim için şehzade. Kime ne yahu.

Bu erkeğe de olur mu? Emin olamadım uniseks mi kız mı sizce?
Valla bana olur gibi geldi.renkleri güzelmiş 👍
Eskiden hayat kosullari zormus camasirlari ellerinde yikiyorlarmis ama bebegi evde besige baglayip giden duydum bizim akrabalardan. Bebe aglayip aglayip susuyor. Kinamiyorum bilincsizlik zaman kosullari. Simdi lyle mi aman psikolojisi bozulmasin travma olmasin bizim yasadiklarimizi yasamasin ama olcuyu de kacirmayalim diye kendimizi paraliyoruz. İnternette biz yazi okumustum cok hosuma gitmisti biz y kusagi daha kendi travmalarimizin bizde biraktigi izlerin ustesinden gelememisken cocuklarimizda travma olusmasin diye kosturan arada kalmis bir nesiliz diyordu. O kadar hosuma gitti ki. Biz atalarimizi tarlaya cocugu goturup bir kenara atiyor veya dovdrek cocuk buyutuyor cocuklarin birer birey oldugunu onemsemeden duygularina deger er.eden cocuk buyutmusler diye onlari kinamiyorsak onlarin da bizi kinamaya hakları yok. Su hayatta herkes kendi yasadigini biliyor. Keske biraz daha saygili olabilsek. Ay cok sinirlendim kayinvalidenize kusura bakmayin
Kuzum eskiden neler varmış neler.annem eltilerle kaynana kayınpeder birlikte kaliyorlarmis.annem beni tarlaya götürmüş koymuş ağacın gölgesine.tabi her dk çocuk yanına mi gidebilion kaynin kaynananın yanında.afedersiniz altıma kaka yapmışım kurumuş kalmış o derece.simdi dediğin gibi aman çocuk üzülmesin aman özgüvenli olsun vs vs.
Hepsi aynı aynı.bazen böyle cikiyor arada numune gibi aaa biz kaynanamla anne kız gibiyiz vs diyen🤣.ama anne kızla bile yeri gelio tartisio.🤣o yüzden herkesin bı tane annesi bı tane babası vardır.

X