Popüler Konu 2025 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    145
Bu bilgileri paylaşmamak başka insanlara kötülük olur çünkü doğru bilgi. Fetal DNA testinde annenin kanından bebeğe ait dna ayrıştırılarak bebeğin herhangi bir gen defekti olup olmadığı araştırılıyor. En çok görülen 3 ana trizomide (down, patau ve edwards) yaklaşık %99 oranında doğru sonuç veriyor. İkili testte bu oran %75 üçlü testte %60 dörtlü testte %75 olarak hatırlıyorum. Bunun yanı sıra diğer kromozomsal hastalıkların da seçilen panel genişliğine göre (panel genişliği yaptıran kişi tarafından hastalık sayısına göre belirleniyor) incelenebiliyor yine bu nadir krozomozomsal defektlerin de %70 80 90 oranlarında tespiti mümkün. 35 yaş sonrası yaşanan hamileliklerde özellikle trizomi 21 riskinin fazla olduğu bilimsel bir gerçek ne yazık ki. Fetal DNA şu anda maddi durumu görece iyi ailelerin tercih ettiğş ve doktorların da önerdiği en güvenilir yöntem. Benim doktorum gerek görmediği halde ben kendim araştırarak yaptırmıştım mesela. Bu arada ikili üçlü test güvenilir değildir demiyorum tabiki tüm testler tanı değil tarama testi yani %99 doğrulukla bile sonuç verse %1 yanılma payı var ama siz çok daha kuvvetli bir bilimsel dataya tutunmak ve rahatlamak istiyorsanız fetal daha garanti diyorum. Benim ilk gebeliğim ben bu bilgilerin tamamına araştırarak ulaştım. Tüm hamişlere ve sizlere de tavsiyem araştırmanız ve korkmak yerine önlemini almanız yönünde olur.

Tşkler bunları bende biliyorum.ve çoğu kişi de biliyordur.ha maddi duruma göre iyi olan aileler yaptiriyor demişsiniz . eşimde bende öğretmeniz.cok şükür gelirimiz de iyi.bence bu fetal DNA isteğe göre yaptırılan özel bı test.oglumda da yaptırmadım.bu bebegimde de ilk zaman yaptırmayi düşündük ama daha sonra vazgeçtik.ha şöyle olur mesela ben ense kalınlığı ve burun kemiği ölçümü yaptırdım kan verdim.buyuk ihtimal yaş riski çıkacak.onun haricinde Dr um da onerirse yaptiririm.burda üstüne basa basa 35 yaş üstü olmadığım için vs yazmış bayan.dedigim gibi bunu ben ilk gebeligimde de biliyordum.neyse herkesin kendi kararı.

Yaa bence spor konusunu doktoruna bi danis istersen. Cunku hem hamileleiginin rahat gecmesi icin hem dogum kolayligi icin hareket cok onemli. Ama tabi bebisi de riske atmamak lazim. Bi doktoruna danis bence o yol gösterici olacaktır

Kızlar ya hep ekşi acı su kusuyorum. Boğazım göğsüm ekşiyor midemden resmen çok kötü oluyorum. Benim gibi olup önerisi olan var mı be geçirir bunu.
Ben ilk gebeligimde midem inanilmaz eksidi ozellikle son zamanlarda. Son zamanlarda oyle kusmam olmadi ama aylarca yastiga yaslanarak dik pozisyonda uyudum. Sunun icin söylüyorum surekli salatalik tükettim. Ocok rahatlatiyordu beni. Belki sana da iyi gelir bi dene istersen diye söylüyorum

Ben de ne fetal DNA ne de ikili test yapmayı düşünmüyorum bebeğim de tüp bebek olmasına rağmen biraz teslimiyetçi olarak düşünüyorum yapılmasının ziyanı yok tabi ki ama anne karnında bebeğe müdahale edilemeyecek bir konu için gerilmek istemedim ayrıca her 35 yaş üstü gebelik neden sorunlu olsun ya insanları gereksiz yere korkutmanın bir anlamı yok evlilik yaşı da ilerledi çocuk yapma yaşı da gebelerin kafasında binlerce sorular var zaten olumsuz olasılıkları konuşup insanları etkilememeliyiz hayat bin tane olasılıklarla örülü bugün dışarı çıktığımızda kafamıza bir tuğla da düşebilir araba da çarpabilir bunlar da olasılık herkes gebeliğinin tadını çıkarmalı özel ve geçici bir zaman dilimini de kuruntularla ne kadar yoruyoruz gerçekten üzülüyorum bu toplumsal yapımıza hepimizde var bu durum çok gülünce bile kendimizi frenliyoruz aman çok ağlarız sonra diye ne tuhaf yani

Evet benim de reflü oluştu sanırım çok kötüyüm yediğim herşeyi çıkarıyorum bu yüzden. Patates haşlayıp yiyorum evet salatalık da iyi geliyor. Ama hayatımdan bir çok besini çıkarmam zorunda kaldım.

Bugün kontrol vardı bizim kız totosunu gösterdi bize amuda kalkmıştı rahmimde
Bizim de 13 haftalık erkekmiş kız diye tahmin etmiştik ekrandan biz bile anladık erkek olduğunu ahahaj
Ben bu yaklaşımı pek doğru bulmuyorum sizin tercihinize saygı duyuyorum tabiki anne adayları olarak sadece mantıklı düşünemeyiz duygusal olarak da bir süreçten ve değişimden geçiyoruz teslimiyetçi davranmak çok doğal. Ailelerin daha bilinçli davranması ve kendini geliştirebilmesi noktasında bebekle alakalı önemli bilgileri bilmesi gerekir diye düşünüyorum. Etrafımızda sağlıklı bebekleriyle bile sorun yaşayan birçok anne varken yaşıtlarına kıyasla daha geriden gelecek olan bir bebiş için ailenin önden bilgilendirilmesi ve bebek doğana kadar ona yetebilmeyi öğrenmesi ve buna göre kendi yolunu çizmesi önemli olacaktır.

kaçıncı haftandasın arkadaşım? allah allah perinatologlar bu işin piri gibi gelir bana hep doktorun ısrarla sadece folik asit dediyse vardır bildiği. bilemedim şimdi ama içtim sabah bi tane aç karnına. hormonlardan zaten kabızlığa yatkınlık başladı hafif hafif
kaçıncı haftanda diğer takviyeleri almanı istedi doktor? benim bi de düşük miktarda kan pıhtılaşmam çıktı hiçbir zararı olmaz ama ufak dozda iğne başlıcaz dedi üç güne gidicem yine hem test sonucumu hem de iğne dozumu alicam sanirim 0,2lik bi iğne olucakmis. büyüdükçe bebek kan akılı iyi gitsin ki iyi gelişsin dedi etkiliyo böyle şeyler demek ki

Doktor 12. haftada kız olarak tahmin etmişti. Bugün kapalı zarfta aldık cinsiyetini. Vee kızım oluyor çok şükür
gözün aydinnnn kuzum allah tamamına erdirsin
bu sene kız senesi deniyordu ama ilk prensesimiz geldi sanırım sitenin gerisi erkek dedi hatırladığım kadarıyla doktor dün bana da erkeğe benziyor ama fetal dna sonrası emin oluruz dedi

Yarın dokturuma gidecem bakalım ne diyecek
bizi de haber et lütfen. ben de 0,2lik ufacık bi doza başlıcam 3 gün sonra 13+3 olucam sat’a göre ama bebeğe göre 13+6. 14te bana kan sulandırıcı başlayalım ihtimale karşı dedi. senin hangi seviyede ya da öyle bir seviye var mı bilmiyorum ondan soruyorum canım

Canm ufak çaplı pıhtılaşma dediği degerleri yazar mısın ?

Bende de pıhtılaşma hafif çıkmaya başlamış gibi fe bana karar veremediler henüz? Sizin hangi kanlar kaç değerinde karar verdiler merak ediyorum

Ama dediğiniz yalnızca fetal DNA ile çözümlenecek bir şey değil zaten gerekli kontroller detaylı ultrason vs bakılıyor tespit ediliyor bebek Allah korusun sağlıksızsa bunu anlamamak mümkün mü ben elimizden bir şey gelmediği noktada ne yapabiliriz kısmında teslimiyetin daha teskin edici bir hal olduğunu düşünüyorum anne karnında bebekte anomali varsa nasıl müdahale edilir? Down varsa mesela bunu öğrenince nasıl değiştirebiliriz? Ha tabi gebeliği sonlandırmayı düşünenler için gerçekten elzem fetal DNA ama diğer türlü olmazsa olmaz olduğunu düşünmüyorum yaptıranlar da bana normal geliyor yaptırmayanlar da ama testi yaptırmayanlar daha az bilinçli ya da yaptıranlar çok iyi düşünceli ebeveyn diyemeyiz

Kızlar alışverişe başlayan var mı benim gibi sabırsız olup
Ben oğlumda 6. Aydan sonra başlamıştım şimdi cinsiyetini öğrendikten sonra kız olursa eğer kıyafet almaya başlarım erkekse zaten yine bi çok kıyafeti olmuş olcak. Bebek arabası, beşiği var zaten. Oğlum da telsiz almamıştım sonra pişman oldum bu sefer telsiz almak istiyorum.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…