2024 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    180
Ben de hep kitap okudum ve ingilizce çocuk sarkıları dinlettim. Okumayı ve yazmayı okula başlamadan cok önce ögrendi, algısı çok yüksek ve muhtesem bir dil yeteneği var şu an. İngilizce ve almancayı okulda, rusçayı kendi isteğiyle evde ögreniyor şu an. Ama bunu kitaplardan ögrenmemistim, icimden bir his böyle yapmalısın dedi😄
benim hissiyatım zayıf maalesef, o yüzden biraz da okuyarak öğreniyorum :)

Elbette Katar katmaz değil ama 2 yaş sendromunda ebru cehile dönüştü benimki burda tamamen çocuğa göre davranmak gerek kucağına alma ağlamasına izin ver üstüne gitme gibi gibi genel geçer ifadeler o kriz anında çok bir işe yaramıyor.
Her çocuk kendine özel. Kimse kitaplardan fırlamış mükemmel anne olamıyor ki biz olalım. Eğitimle olsa pedagoloji alanında da ders alan insanlar oturup çocuğu yüzünden sinir harbinden oturup ağlamazdı diye düşünüyorum (arkadaşım).
Okumak çok güzel o ayrı
Ebu Cehilemi😂😂bnde iki yaş sendromu zor atm

benim hissiyatım zayıf maalesef, o yüzden biraz da okuyarak öğreniyorum :)
30 milyon kelimenin faydalarını çok duydum ve bütün beyinli çocuk da aynı sekilde. Hatta 30 milyon kelime tekniği ile yazılan hikaye kitapları var, onlardan alıcam zamanı gelince. Aslında demek istediğimiz şu, zihin gelişimi olarak destekleyebilirsin ve güzel de olur, ama onların koyduğu kurallarla kişisel olarak yetiştirmek pek mümkün olmuyor. Koyduğun bütün kuralları nasıl çiğneye çiğneye geçtığini zaten kendin de göreceksin. Asla yapmam dediğim o kadar çok şey yapmak zorunda kaldım ki.

Kızlar bunu şimdi alyorum son fikri olan varsa lütfen yorum yapsın pişman olmyim 😂
Merhaba canım bende Ağustos annesiyim ama bebiş erken gelecek gibi doktorum temmuz diyor doğumu o nedenle bu grubuda takip ediyordum. Ben bunun tüllü olanını aldım ama büyük boyunu aldım bunun ebati ne bilmiyorum ama yorumlar ve kullanıcıların geri dönüşleri çok iyiydi. Park yatağın içinde bile bununla uyuttugunu soyleyenler oldu. Geldi ürün ve vok sevdim inşallah minnosta geldiğinde sever ama reflü yatağı olması aynı zamanda taşınabilir olması büyük avantaj. Sadece naçizane öneririm sineklikli olanı alman malum yaz bebisleri olunca sinek derdimiz çok olacak birde ebatini kontrol et derim 🤗 büyük olanı 1 yaşa kadar kullananlar varmış

İnsanı delirtip delirtip sen delisin demek gibi bişey bu o yüzden inan çok görmüyorum senin aklından geçenleri normal bulmuyorum ama sebebini de çok çok ortada. Kocanada empati sağlıklı düşünme yetisi versin Allah. İnşallah kalbinden geçenler ömrüne nasip olsun içinde birşey kalmadan istediğin gibi bir hayatla çocuklarınla çok çok mutlu olursun 🩵🙏🏼
Ne güzel bir dua etmişsiniz ALLAH razı olsun sizlerden

Canım çok üzgünüm ama eşinle aran iyi değil, bir ara gruba gelip 18. Haftanda henüz hastaneye gitmedigini yazmıştın. Çocukların da sende esaret altında gibisiniz. Yazdığın hiçbir şey normal gelmedi. Benden yaşça çok küçüksun ama 4. Çocuğa hamilesin. İnan en çok çocukların için üzüldüm ve dünyaya yeni gelecek bebek için. Aile desteği evet önemli ama 4 çocukla ailenin de herhangi bir destek verebilecegini sanmıyorum. 18 yaşından beri yalnız yaşayan kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan biri olarak söylüyorum evlenmem de bebek sahibi olmak istemem de 30 umu geçtikten sonra ancak olabildi. çünkü evladıma iyi bir hayat sağlamak benim sorumluluğumda. Balık baştan kokar eşinin böyle olduğu en baştan belliymiş çocuk yapmak yerine kurtuluş yolu bulabilirdin. Kinamiyorum gerçekten bazen insan ne yapacağını bilemiyor hele de böylesine erken evliliklerinde. Umarim her şey düzelir evliliğinde ve hayatında. Senin için tek temennim bu.🙏
Tüm yorumunuz için teşekkür ederim umarım herşey yoluna girer evet 4 çocukla destek zor ama veren ailelerde yok diyemeyiz

bugün 30 milyon kelime kitabıyla ilgili okuma yaparken goodreadste bir kadının yorumuna denk geldim.

çocuğuna doğumundan itibaren kitap okuyormuş hem ingilizce kitaplar, hem türkçe kitaplar. bazıları çocukları bilingual yetiştirmenin kötü bir şey olduğunu savunuyor, ama kitabı okurken de insanların en çok ilk 3 senede öğrendiğini ve her öğrendiğini kaptığını söylüuordu. bana kalırsa iki dille büyütmek çok mantıklı, örneğin ingilizce kitabı okuduktan sonra kitapla ilgili basit cümlelerle de olsa bi 5-10 dk ingilizce konuşmak vs. iş arkadaşım da 12 aylıkken çocuğu ingilizce konuşan bir bakıcı bulmuş, bakıcı sürekli çocukla ingilizce konuşuyor ve çocuk şu an 2 yaşında, her iki dilde de tepki veriyor, her iki dili de anlıyor. bence dinlesin dersleri anne karnında :) anne karnında bebekle konuşmanın bile faydalarından bahsediliyor.
Canım şöyle o da benim yakın gördüğüm tecrubeler. Kuzenimin kocası yabancı çocuk iki dille büyüdü ikisini de akıcı konuşabiliyor. Ben işitme engelli kuzenlerimle birarada büyüdüm daha okula gitmiyorken işaret dili biliyordum,bazı kelimelerin özel adların karşılığı yok o yüzden alfabesi ile elle yazılmasi lazım belki de o sayede okul çağına gelmeden okudum yazdım mesela. Yine bir yabancı çalışanım vardı çocukları iki dille büyüyerek öğrendiler eşi türktü. Çalıştığım şirkette bir kadın vardı Rusça, ingilizce ve Türkçeyi sıfır aksanla konuşuyordu su gibi çocukken maruz kalmış o da.

Benim 3. ayın ortasından beri kuyruk sokumamda ağrı var, hatta o kadar rahatsız ediyor ki yatarken sağa sola bile zor dönüyorum. Doktorum normal olduğunu söylüyor :)
ya aslında benim de 1 aydır var ağrı, dönem dönem artıyor, dönem dönem azalıyor. geçti diyorum yine başlıyor. ama normal diyorsa doktor sevindim. benim randevum 1 ay sonra çünkü, perinatologa sormayı da akıl edemedim.

Al sana yeni nesil işte 😅😅
Bizim köyde bir çocuk var çok dikkatimi çekiyor. Anne-baba eğitimsiz ve cocuk orda burda büyüyor ama bir dinlesen zehir gibi. Konuşmaları, olaylara bakış açısı 4 yasında daha ama ben böyle bir şey görmedim. Daha anaokuluna dahi gitmiyor. Bu işte bir iş var demeye onu görünce daha da çok başladım.Yani imkansız kendi kendine bu bilince erişmesi derken, kristal ve indigo nesli daha ilginç bulmaya basladım.

kızlar selam, gebelikle ve çocuk gelişimi vs ile ilgili kitap okuyan var mı aranızda, kitap arıyorum okuyacak. Hamilelik Doğum ve Bebek Bakım Kitabı -Ayşe Öner ve Otuz Milyon Kelime kitaplarına başladım. Ama özellikle bebeğin gelişimiyle ilgili kitaplar okumak istiyorum. Önerilerinize açığım.

Ben uygulamalardaki çocuk gelişimlerini takip ettim doğduktan sonra faydasını da gördüm uygulamalara göz atabilirsin

Merhaba canım bende Ağustos annesiyim ama bebiş erken gelecek gibi doktorum temmuz diyor doğumu o nedenle bu grubuda takip ediyordum. Ben bunun tüllü olanını aldım ama büyük boyunu aldım bunun ebati ne bilmiyorum ama yorumlar ve kullanıcıların geri dönüşleri çok iyiydi. Park yatağın içinde bile bununla uyuttugunu soyleyenler oldu. Geldi ürün ve vok sevdim inşallah minnosta geldiğinde sever ama reflü yatağı olması aynı zamanda taşınabilir olması büyük avantaj. Sadece naçizane öneririm sineklikli olanı alman malum yaz bebisleri olunca sinek derdimiz çok olacak birde ebatini kontrol et derim 🤗 büyük olanı 1 yaşa kadar kullananlar varmış
Aaaa bak bilmiyorum ćanm onu hiç bana atsrmsn link lütfennn😂

Bizim köyde bir çocuk var çok dikkatimi çekiyor. Anne-baba eğitimsiz ve cocuk orda burda büyüyor ama bir dinlesen zehir gibi. Konuşmaları, olaylara bakış açısı 4 yasında daha ama ben böyle bir şey görmedim. Daha anaokuluna dahi gitmiyor. Bu işte bir iş var demeye onu görünce daha da çok başladım.Yani imkansız kendi kendine bu bilince erişmesi derken, kristal ve indigo nesli daha ilginç bulmaya basladım.
Ya Ankara'da bir haber çıkmıştı ya anne baba doğru düzgün cümle kuramıyor ama çocuk ingilizce konuşuyordu kendi kendine ogrenmis. Özel okulun biri kapmisti hemen çocuğu. 😅😅
Umarım o yavru da kapasitesini kullanacağı bir alana ulaşır kuzum. İçim burkuluyor öyle çocuklar gorunce. Bazen ebeveyn olarak ne yapsan olmuyor ama bazı çocuklar da böyle işte.

Ya Ankara'da bir haber çıkmıştı ya anne baba doğru düzgün cümle kuramıyor ama çocuk ingilizce konuşuyordu kendi kendine ogrenmis. Özel okulun biri kapmisti hemen çocuğu. 😅😅
Umarım o yavru da kapasitesini kullanacağı bir alana ulaşır kuzum. İçim burkuluyor öyle çocuklar gorunce. Bazen ebeveyn olarak ne yapsan olmuyor ama bazı çocuklar da böyle işte.
Kendimce yardımcı olmaya, yol göstermeye çalıstım ama anne-baba durumu algılayabilecek düzeyde değildi maalesef. Her gördüğünde benim yanıma gelir, ona özel ilgi gösterdiğimi ve anlayabildiğimi farkediyor ve benim yanımdan zor ayırıyorlar cocuğu. Gitmek istemiyor, çok zor bir durum.

X