2024 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti

• Ankete Katılan
    180
Ben şeker yüklemesi yaptırmıyorum kızlar. Sebebi de şu 12. haftadan itibaren doktorumun tavsiyesiyle parmaktan sürekli kan şekeri takibi yapıyorum. Önemli olan 20. haftalara kadar şekeri çok yükseltmemekti. Çünkü 20. haftadan sonra bu şeker yükselişini geri alamıyorsunuz. O yüzden 24. haftaya kadar dikkat etmeyen annelerin şeker hastası olup olmadığının tespiti yapılıyor. Ben bu haftama kadar açlık ve tokluk tüm şeker takiplerimi yaptım. Bazen de hastane de kan verdim. Ayrıca çok fazla şekerli yemiyorum haftada 1 kez çok canım isterse yiyorum onun dışında 20. haftadan sonra şekere dikkat etmezseniz bu süreci geri çevirmek zor oluyor. Size tavsiyem 20. haftadan sonra şekerden biraz uzak durun çünkü plesanta bu haftalarda çok fazla insülin salgılıyor bu da vucudunuzdaki şeker miktarının potansiyel olarak yükselmesine sebep oluyor. Bu konuda çok araştırma yaptım makale okuudm. Doktorla da konuştuğumda böyle bir yola karar verdik. Şeker takiplerinizi yapmadıysanız eğer şeker yükleme konusu size kalmış. Ama vaktiniz varsa daha eczanelerde satılan doktorunuza onaylattığınız şeker ölçüm cihazları ile günde 4 kez kendiniz de bunu takip edebirisiniz.
Benim şekere genetik yatkınlığım yok 4 göbek kimsede yok ayrıca şekerimin yükseldiğini bilmem benim çıkmayacak adım kadar eminim keşke yapmayalım dese. İçeceğin içindeki şeker miktarından korkum yok bir kutu kola gibi içinde glukoz var bütün paketli gıdalarda var tertemiz besleniyorum diyorsa insanlar o ayrı ama şeker yüklemesi diyince sanki kilolarca şeker alınıyor hayır.

Benim şekere genetik yatkınlığım yok 4 göbek kimsede yok ayrıca şekerimin yükseldiğini bilmem benim çıkmayacak adım kadar eminim keşke yapmayalım dese. İçeceğin içindeki şeker miktarından korkum yok bir kutu kola gibi içinde glukoz var bütün paketli gıdalarda var tertemiz besleniyorum diyorsa insanlar o ayrı ama şeker yüklemesi diyince sanki kilolarca şeker alınıyor hayır.
Bu şeker yuklemelerinde verilen şeker saf glikoz yani siz şekerli bir gıda yediğinizde glikoz formuna gelmesi icin vücudunuzun onu sindirmesi gerekiyor. Fakat bu şeker yuklemelerinde verilen sivi direk kana ve bebege gidiyor. Bebege kilosunun 4te biri kadar şeker yüklemiş oluyorsunuz. Baklava ile çok karsilastiriliyor. Aslinda baklava içindeki sekeri sizin kanınıza karışma süreci çok daha farklı işliyor o gıda parçalanıp ki parcalanirken vücudunuz enerji harcıyor daha sonra üretilen miktar glikoz kana karışıyor bu da kan şekerini yavaşça yükseltiyor. Saf glikoz içince vücudun bilmediği bir şekilde aniden yükselen bir şeker elde ediyorsunuz. Şeker yuklemelerinde Baklava ve paketli gida benzetmeler doğru değil yani. Çok daha farklı.

Kızlar bu ay kontrole gidenler 6. Ay için doktorunuzla şeker yüklemesini konuştunuz mu? Kimisi tatlıyla ölçüyor 😋 Şimdi farkettim de şeker için 75 g vermiş bana. Bir önceki hamileliğimde 50 g vermişti doktorum. Sizlere kaç g yükleme yapılıcak bilgi alan var mı
75 mg verdi cnm banada

Benimde rahmim ters canim ama öyle birsey yasamiyorum. Onla alakasi olacagini sanmam. Bazi kadinlarda oluyormus o da normal birsey heralde ama kan görünce korkuyoruz tabi biz.
Bakalım yarın ne diyecek doktorlar kan sonucumda belli olur iyiyim şuan bebekte hareketli ne olacak ne diyecek doktor

Bu şeker yuklemelerinde verilen şeker saf glikoz yani siz şekerli bir gıda yediğinizde glikoz formuna gelmesi icin vücudunuzun onu sindirmesi gerekiyor. Fakat bu şeker yuklemelerinde verilen sivi direk kana ve bebege gidiyor. Bebege kilosunun 4te biri kadar şeker yüklemiş oluyorsunuz. Baklava ile çok karsilastiriliyor. Aslinda baklava içindeki sekeri sizin kanınıza karışma süreci çok daha farklı işliyor o gıda parçalanıp ki parcalanirken vücudunuz enerji harcıyor daha sonra üretilen miktar glikoz kana karışıyor bu da kan şekerini yavaşça yükseltiyor. Saf glikoz içince vücudun bilmediği bir şekilde aniden yükselen bir şeker elde ediyorsunuz. Şeker yuklemelerinde Baklava ve paketli gida benzetmeler doğru değil yani. Çok daha farklı.
Ben sofra şekerinden şerbet yapılmış baklavadan bahsetmiyorum. Paketli gıdaların neredeyse içerisinde saf şeker değil bariz glikoz sukraloz var. Yani şeker yüklemesiyle aynı mantık. Mesela kola içmiyorum kardeşim ben paketli gıda tüketmiyorum hiç abur cubur yemiyorum diyen varsa şeker yüklemesini yaptırmasın zaten. Ama bunları yiyip içip ben glukoza karşıyım demek bana mantıklı gelmiyor. Baklavayla değil bariz kola ve bilimum abur cuburla aynı en basit bi kaç paketli gıdanın içeriğini okursan doğru olduğunu kabul edebiliriz 🫠

Benim bu kontrolümde yapılır muhtemelen ona göre erken ve aç gidicem. Bazıları 50 g bazıları 75 gr tercih ediyor. Ay o içecek iğrenç içtikten sonra beklemesi ayrı iğrenç hiç istemeye istemeye gidicem 😅
Banada açmsn dedi yooo dedim simit yedim 😂 sağlıkl ocağında yaptrip sonucu getirebilirsn deedi iki hafta sonra ile yapcm

IMG_2465.jpeg
Net anlaşılmak adına şunu söyleyemeye çalışıyorum gebeliğimin başından beri 5-6 bardak kola içmişimdir ne bileyim bi paket cips yada bi kaç çikolata yemişimdir. Şimdi ben bunlarla vücuduma glikoz sokuyorum zaten. Ben temiz besleniyorum demiyorsam hayır şeker yüklemesine karşıyım içinde glikoz var diyemem diyorum. Bunları hiç tüketmeyen birisi varsa bu kelimeyi söylerse helal olsun derim zaten. Ev yapımı helvayla yada şerbetli baklavayla 3 portakalla elbette kıyaslanamaz ama paketli gıdayla pekala kıyaslanabilir.
Yine fayda zarar ilişkisi doktorumuza güvenip yaptırıp yaptırmamak kişinin hür iradesi🩵

Dip not keşke bana yapmasalar iğrenç bir olay 🤓

ben de şeker yuklemesi yaptırmıycam :KK70: neden çunku zaten ınsulın kullanıyorum kontrol altına aldım gibi umarım 24 den sonra abartmaz plansentacım :KK70:

Eki Görüntüle 3397393
Net anlaşılmak adına şunu söyleyemeye çalışıyorum gebeliğimin başından beri 5-6 bardak kola içmişimdir ne bileyim bi paket cips yada bi kaç çikolata yemişimdir. Şimdi ben bunlarla vücuduma glikoz sokuyorum zaten. Ben temiz besleniyorum demiyorsam hayır şeker yüklemesine karşıyım içinde glikoz var diyemem diyorum. Bunları hiç tüketmeyen birisi varsa bu kelimeyi söylerse helal olsun derim zaten. Ev yapımı helvayla yada şerbetli baklavayla 3 portakalla elbette kıyaslanamaz ama paketli gıdayla pekala kıyaslanabilir.
Yine fayda zarar ilişkisi doktorumuza güvenip yaptırıp yaptırmamak kişinin hür iradesi🩵

Dip not keşke bana yapmasalar iğrenç bir olay 🤓
Keşke banada yapmasalar bende hiç sevmemiştim, onu içip öyle beklemekte iğrençti ayy 😂 ama bu doktorumda istedi malesef

Kızlar eczanede şeker ölçtürdümde tokum özür dileyerek söylüyorum canınız çeker belki diye cips gazoz içtim şu 2 saat içinde ve şekerim 95 çıktı düşük değil mi?

X