2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Tostikdana Tostikdana emziriyorum canim..
Yilbasinda grip oldu hastanelik olduk ates kusma ishal vs. Cok sukur sadece grip cikti. Dr antibiyotik verdi bize ama sanirim o canimiza okudu. Cok pismanim kullandigima.. ogun dr a kac kez dedim baska bisey kullansak olmazmi diye ama illa diretince... sustum salak gibi. Suan cok pismanim.. onun ustune probiyotik damla ve ilac kullanfik ama ishal hala devam. Nolur antibiyotik kulanmayin.. biz duzelmedik diye alerjiye sevketti bizi tahlil yapyir bakalim dedi. :KK43:(

kızlar herkes uyuyor sanırım artık sabah görürüm cevaplarınızı inşallah bu gece kafama takmaktan uyuyamıycam sanırım...benim bebeğim desteksiz oturamıyor bir süre oturuyor tam he diyorum düşmiyecek bir anda devriliveriyor...emeklemiyor ama çok güZel dönerek ulaşıyor heryere..9 nisan doğumlu var mı aranızda bebeği oturamayan benim gibi?

kızlar herkes uyuyor sanırım artık sabah görürüm cevaplarınızı inşallah bu gece kafama takmaktan uyuyamıycam sanırım...benim bebeğim desteksiz oturamıyor bir süre oturuyor tam he diyorum düşmiyecek bir anda devriliveriyor...emeklemiyor ama çok güZel dönerek ulaşıyor heryere..9 nisan doğumlu var mı aranızda bebeği oturamayan benim gibi?
Canim gece nobetcisi degismiyor hep benim:)) ama malesef konu hakkinda bir fikrim yok. Sadece kafana takmak icin erkendir diye dusunuyorum. Cunku emsallerinin coguda henuz yeni yeni oturup emeklemeye basladilar vs vs ..

Kizlar merhaba; gercekten cok girip okuyup bilgilenmek veya danismak istedigim seyler oluyor sizlere ama takip edebildigim kadar okumaya calisip telefon elimde uyuyakaliyorum.
Bizde gecen gun 9.ay kontrolumuzu olduk. 9.400 kilo, boy 72 cm olmus. Emekleme sifir; dis cikarmanin esamesi yok ama Allaha sukur keyfi yerinde. Doktor 14. Aya kadar disini cikarir dedi. Her ay kizima 1 tane oyuncak aliyorum sadece gucumun yettigi kadar. Bazen buyuk bazende ufak bir oyuncak oluyor. Bu ayda ilk adim arabasi almayi dusunuyorum. Kullananlar varsa tavsiyelerinizi alabilir miyim? Bu arada sabah kahvaltida neler hazurliyorsunuz? Yulaf ezmesi ile tahillari unufak hale getirip icine labne yumurta ilr kahvalti hazirlasam sizce olurmu? Cok kafama takildi bu kahvalti olayi... ilk cocuk olunca tecrubesizlik insani zorluyor gercekten...
Merhaba, uzun süredir forumu takip ediyordum. Bende bir Nisan annesiyim. Forum çok sessizleştiği için elimden geldiğince bende yardım cı olmak istedim. Bir çoğunuzdan yeri geldi birçok şey öğrendim. Herkese çok teşekkür ederim. Nedense bu gece bunları yazmak istedim.

Sevgili puyenime puyenime yürüme arkadaşını oğluma yakın zaman içerisinde almıştık. İlk başta çok heveslenmesede şuanda yavaş yavaş ayakta durmaya başladığı için kullanması için çabalıyorum. Marka adı verilirmi bilemiyorum ama tavsiyem arka teker aralarının açık olması. Bizim modelde tekerler birbirine çok yakın olduğu için adım atmakta biraz zorlanıyor. Bu bence en önemli konu. Eğer sadece yürüme arkadaşı olmasın derseniz ben araba olan modelinden almıştım. Bazıları sadece aktivite masası şeklinde. Eğer evinizde aktivite masası varsa bu gereksiz bir özellik olarak kalıyor. Ayrıca bebeğinizin ayakta durup durmadığını bilemiyorum ama ben yürüme arkadaşından önce bebeği ayağa kalkmaya teşvik eden aktivite masasını şiddetle öneririm. Bu sayede oğlum rahatlıkla sıralamaya başladı.

Umarım bana yardımcı olan yazılarınız gibi benim yaptığım ufak araştırmalarda size yardımcı olur :))

Kahvaltı konusunda da kalktığım saat erkense ilk sabah uykusuna kadar muzu anne sütü ile yumuşatıp içerisine ruşeym irmiği biraz pekmez koyup yediriyorum. Duruma göre sabah kurtarıcım doktorumunda önerdiği gibi doğal antibiyotik sarımsak ile tatlandırarak verdiğim tarhana çorbası oluyor. Omlet hazırlayacaksam eğer evde olan sebzelerden rendelemeye, mutlaka yeşillik koymaya çalışıyorum. Labne, çökelek, avakado, maydonoz, dereotu vb. Koyduklarımın içerisinde. Eğer vaktim var derseniz krepte bu şekilde çok güzel oluyor. Sadece süt yerine alerji durumuna göre peyniraltı suyu kullanıyorum.

Biraz uzun yazmışım kusura bakmayın. Herkese ve bebişlerimize sevgi dolu günler dilerim.:KK200:

Son düzenleme:
Bizde istanbuldayız ve sürekli neredeyse hergün bebek arabasıyla dışarıdayız, o yüzden tereddütlüyüm, biyerden alırmı mikrobu diye.. ama yaptırmıycam galiba yinede ya
Aman dikkat edin çok soğuk ben bi çıktım hasta oldum bebek iyi şükür ben berbattım dün ben yaptıracaktım aslında ama kampanya aşı deyince hemşire de üstelemeyince vazgeçtim bide KardelenRuzgar KardelenRuzgar bşyler yazmıştı oda etkili oldu vazgeçmemde 1 yaşında olacak ztn

herkese merhaba benim bebeğim hala desteksiz oturamıyor bir süre oturuyor ama sonra düşüyor..emekleme de yok ama dönerek istediği her yere ulaşıyor.Neredeyse 10 aylık olacak aranızda bunları yaşayan var mı? Ne yapmalıyım bu durumda??
Merhaba canım doktor ne diyor bu konuda bazen öyle ataklar yapıyor ki bebekler bizimki de emeklemiyordu bi baktım 1 hafta içinde başlamış doktor normal diyorsa sorun yoktur diye düşünüyorum

Kizlar merhaba; gercekten cok girip okuyup bilgilenmek veya danismak istedigim seyler oluyor sizlere ama takip edebildigim kadar okumaya calisip telefon elimde uyuyakaliyorum.
Bizde gecen gun 9.ay kontrolumuzu olduk. 9.400 kilo, boy 72 cm olmus. Emekleme sifir; dis cikarmanin esamesi yok ama Allaha sukur keyfi yerinde. Doktor 14. Aya kadar disini cikarir dedi. Her ay kizima 1 tane oyuncak aliyorum sadece gucumun yettigi kadar. Bazen buyuk bazende ufak bir oyuncak oluyor. Bu ayda ilk adim arabasi almayi dusunuyorum. Kullananlar varsa tavsiyelerinizi alabilir miyim? Bu arada sabah kahvaltida neler hazurliyorsunuz? Yulaf ezmesi ile tahillari unufak hale getirip icine labne yumurta ilr kahvalti hazirlasam sizce olurmu? Cok kafama takildi bu kahvalti olayi... ilk cocuk olunca tecrubesizlik insani zorluyor gercekten...
Kahvaltı bizim hep aynı, hiç değişmiyo tabağı maalesef:) seviyo yiyo ama. Evde yaptığım tuzsuz keçi lor, yarım yumurta sarısı, ıhlamurda ıslanmış ekşi mayalı ekmek, ince doğranmış zeytin. Bide yanına hipp 5 tahıllıyı ıhlamurla veriyorum, içine zeytinyağı ve pekmez atıyorum.
Bende pankrk ve omlet fln yapayım diyorum hiç olmazsa hafta sonları, ama basit tarifler fln bakmam lazım bakamadım hala
Buarada ilkadım arabası playskool aldık biz. Gerçi pişman değilim çok seviyo önündeki oyuncaklatını fln ( onlara hiç dikkat etmemiştim en çok onları sevdi) ama kendi normalde koltukta sıraladığı halde onunla gitmiyo. Hatta arabanın yanında ayakta tutamıyoruz, hemen kırıyo bacaklarını oturup önündeki oyuncaklarla oynuyo. Yani yürüteç olarak kullanamadık biz

Kahvaltı bizim hep aynı, hiç değişmiyo tabağı maalesef:) seviyo yiyo ama. Evde yaptığım tuzsuz keçi lor, yarım yumurta sarısı, ıhlamurda ıslanmış ekşi mayalı ekmek, ince doğranmış zeytin. Bide yanına hipp 5 tahıllıyı ıhlamurla veriyorum, içine zeytinyağı ve pekmez atıyorum.
Bende pankrk ve omlet fln yapayım diyorum hiç olmazsa hafta sonları, ama basit tarifler fln bakmam lazım bakamadım hala
Buarada ilkadım arabası playskool aldık biz. Gerçi pişman değilim çok seviyo önündeki oyuncaklatını fln ( onlara hiç dikkat etmemiştim en çok onları sevdi) ama kendi normalde koltukta sıraladığı halde onunla gitmiyo. Hatta arabanın yanında ayakta tutamıyoruz, hemen kırıyo bacaklarını oturup önündeki oyuncaklarla oynuyo. Yani yürüteç olarak kullanamadık biz
Günaydın, bizimkide playskool bana sürüş olarak çok rahat gelmedi. Ondan hoşlanmadılar gibi geliyor. Koltukta sıralamak çok daha özgürce geliyor sanırım.

Kahvaltı olarak evde yaptığım labneyi çok severek yiyor. Hatta bağıra bağıra bir tek onu yemek istiyor. Elinde evdeki sebzeleri tüketmek için yaptığım anneannemden öğrendiğim zennik böreği var. :)) Denemek isteyenler için pratik :))

Günaydın, bizimkide playskool bana sürüş olarak çok rahat gelmedi. Ondan hoşlanmadılar gibi geliyor. Koltukta sıralamak çok daha özgürce geliyor sanırım.

Kahvaltı olarak evde yaptığım labneyi çok severek yiyor. Hatta bağıra bağıra bir tek onu yemek istiyor. Elinde evdeki sebzeleri tüketmek için yaptığım anneannemden öğrendiğim zennik böreği var. :)) Denemek isteyenler için pratik :))
Tarif verebilirmisin?

Arkadaşlar siz bu omlet işini nasıl yapıyorsunuz? Olmadı bizimki. Zaten sadece yumurta darısıyla kıvamı koyu oldu, tavaya koydum sertleşti kenarları hep, yapıştı bide birazı, yarısı gitti orda yani. Sonrasındada yapışık gibi bi tuhaf oldu, ağızda dağılmıyodu yani, öğüre öğüre yutamadı zor yuttu fln. Batırdık zaten heryeri yağ içinde bi blw oldu mecburen. Ayrı ayrı olsa yiyodu. Yapmayım diyorum omlet gln. 1,5 yaşında fln anca yer bunu

Bide parmak yiyecek olayını masıl yapıyosunuz, neler veriyodunuz eline? Korkuyorum brn, elimde ufalayıp öyle veriyorum ağzına herşeyi. 6 tane dişi var ama öğretemedim diyemi bilmiyorum, hemen öğürüyo. Ağzında ufalanması lazım, kendi öğütemiyo hala. Nasıl alıştırdınız??

Baktım tarife, çok ideal bebekler için. Yalnız süt yerine su koysam olurmuki acaba, bide mısır unu yerine tam buğday unu koysam? Alerjisi var, mısır ununda yanaklar kızarıyo hemen:KK66:

Tarif verebilirmisin?

Kusura bakmayın oğlum uyamak istedi cevap yazamadım :)) Aynen benimde size belirtmek istediğim nokta tamda yazmış olduğunuz alanlardı. Ben süt yerine peyniraltı suyu koyuyorum. Yada keçi sütü kullanıyorum. Mısır unu bende kullanmak istemediğim için tam buğday ununu tercih ediyorum. Yumurta beyazına Alerji durumu varsa ondada sadece sarısı kullanılabilir. Olabildiğince çok kızarmasın :)) Bekledikçe hafif sertleşiyor, daha rahat yiyebilsinler. Ben dün ıspanağı bitirebilmek için pırasa ve havuç karışımına Onuda ekledim. Sabah kahvaltıda eline ekmek gibi verdim. Allah'a şükür seviyor. Hem çok sağlıklı hemde öğün yanında ekmek gibi oluyor.

Umarım sizlerin ufaklıklarıda sever. ☺️

Arkadaşlar siz bu omlet işini nasıl yapıyorsunuz? Olmadı bizimki. Zaten sadece yumurta darısıyla kıvamı koyu oldu, tavaya koydum sertleşti kenarları hep, yapıştı bide birazı, yarısı gitti orda yani. Sonrasındada yapışık gibi bi tuhaf oldu, ağızda dağılmıyodu yani, öğüre öğüre yutamadı zor yuttu fln. Batırdık zaten heryeri yağ içinde bi blw oldu mecburen. Ayrı ayrı olsa yiyodu. Yapmayım diyorum omlet gln. 1,5 yaşında fln anca yer bunu
Omlet i yaparken kapak kapatıp kısık ateşte yaparsan buhar omleti hafif islatiyor hem yumuşak hem de daha lezzetli oluyor

Bide parmak yiyecek olayını masıl yapıyosunuz, neler veriyodunuz eline? Korkuyorum brn, elimde ufalayıp öyle veriyorum ağzına herşeyi. 6 tane dişi var ama öğretemedim diyemi bilmiyorum, hemen öğürüyo. Ağzında ufalanması lazım, kendi öğütemiyo hala. Nasıl alıştırdınız??

Açıkcası kendimiz ailecek çalışma hayatından dolayı çok sağlıklı beslenmeye dikkat edememiştik. Şu sıralar yoğun iş temposundan uzaklaşıp bir süre oğlumla ilgilenmek istediğim için bu yemek konusu önceliğim oldu. Kendi yemek alışkanlıklarımızıda değiştirebilmek adına.

Ben ilk günden beri parmak besin veriyorum. Aslında bebeklerimize güvenmemiz gerekiyor sanırım. Okuduğum tüm kaynaklarda bebeğin kendini korumak için öğürme yeteneğine sahip olduğunu, yutamayacağı parça olduğunda bunu yaptıklarını söylediklerinden bu yana veriyorum. Haşlama havuç, elma, muz, mandalina, ekmek, köfte vb. veriyorum. 26 Nisan doğumluyuz. Bazen hala öğürüyor bakıyorum büyük bir parça koparmış olup onu çıkarıyor. Ezebileceği yumuşaklıktaki şeylerle, boğulma riski olmadan denenebilir sanırım. Ama blw anne için özellikle çok büyük rahatlık. O arada biraz soluk alabiliyorsunuz:)) Tabi o soluk arkasındaki temizlikte gitsede değiyor☺

Omlet gibi değilde isterseniz biraz krep havasında olunca çok daha güzel yeniyor. Ben içine lor peyniri birazda peyniraltı suyu ekliyorum. Çok az tam buğday unu yumuşak bir krep ile parça parça yiyor. Yada damak tadından çok sarısını pekmez ile ezip verebilirsiniz.

Aslında benimde merak ettiğim bir konu vardı, sizlere tanışmak istiyorum. Ankara'ya yeni taşındığımız için çok fazla oğlumu başka bebekler ile oynatabilme fırsatım olmuyor. Kafede yada dışarıda başka bebek gördüğünde çok mutlu oluyor.

Gymboree Ankara gibi grup aktiviteleri yapan merkezler konusunda bilgisi olan yada katılım sağlayıp memnun olanlar beni bilgilendirirse çok sevinirim. Teşekkür ederim.

Zuar Zuar bende labne tarifi alayım mumkunse :)

Onu kesinlikle tavsiye ederim. Ben kendim denedim fakat pastörize süttü bir türlü kıvamı tutmadı. Kayınvalidem güvenilir bir yerden bulduğu açık süt ile yapıp bana getirdi. Ama ikinci kez kendim açık süt ile deneme yapmadım. Yoğurt mayalamaktan tek farkı ısıtıp parmak dayanacak kıvama geldikten sonra maya olarak peynir kullanmak ve tüm süte karıştırmak. Yoğurt için maya olarak yoğurt kullanılıyorken bunda peynir kullanılacak. Ama özellikle tavsiyem çok sevdiği için labne☺

Kayınvalideden tarifin tüm püf noktalarını yada tarifi nerden bulduğunu hemen öğrenip sizlerle paylaşacağım☺

Eşim bebeğe bakabilse iyi güzel dinleneceğim ama bakamıyor bizim oğlanda durmuyor haliyle yoruyor insanı çok saol hepsini denedim ama yatamadığım için fayda edemiyor ateşim 39 da hep parol içiyorum ama düşmüyor bi türlü doktora gideceğiz son çare daha dün bebeği götürmüştüm kontrole bu gün de ben hastalandım Allah yardımcımız olsun vlla çk zor anne olmak
Aslinda isteseler bakiyorlar da canim kolay geliyor bence boyle. Ne kadar ilgili olsalar da cabuk bikiyorlar bence.

Açıkcası kendimiz ailecek çalışma hayatından dolayı çok sağlıklı beslenmeye dikkat edememiştik. Şu sıralar yoğun iş temposundan uzaklaşıp bir süre oğlumla ilgilenmek istediğim için bu yemek konusu önceliğim oldu. Kendi yemek alışkanlıklarımızıda değiştirebilmek adına.

Ben ilk günden beri parmak besin veriyorum. Aslında bebeklerimize güvenmemiz gerekiyor sanırım. Okuduğum tüm kaynaklarda bebeğin kendini korumak için öğürme yeteneğine sahip olduğunu, yutamayacağı parça olduğunda bunu yaptıklarını söylediklerinden bu yana veriyorum. Haşlama havuç, elma, muz, mandalina, ekmek, köfte vb. veriyorum. 26 Nisan doğumluyuz. Bazen hala öğürüyor bakıyorum büyük bir parça koparmış olup onu çıkarıyor. Ezebileceği yumuşaklıktaki şeylerle, boğulma riski olmadan denenebilir sanırım. Ama blw anne için özellikle çok büyük rahatlık. O arada biraz soluk alabiliyorsunuz:)) Tabi o soluk arkasındaki temizlikte gitsede değiyor☺
Nasıl veriyosunuz parmak yiyecekleri, buharda pişirip mi yoksa çiğ mi veriyosunuz? Bide büyüklüğünü sorucam, doktorumuz kalınlığı 1,5 cmden büyükse boğulma riski olmaz ısıramaz büyük parçalar dedi ama çiğ havuç fln gibi şeyler dedi, çiğ hiç veremen, bi şekilde yanlardan ısırıyo, yada kırar ağzına bastırırken büyükçe bi parça kalır ağzında gibi geliyo. Buharda pişmiş olmududa daha farklı olur sanırım, hepsini tıkıyo bizimki ağzına, nasıl oluck bilmiyorum. Çok karamsarım bu beslenme konusunda:KK43:

X