2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Kızlar yoğurt meyve püresi ve kahvaltiya bu ay da sebze çorbası ekledi hocamız. Merak edenler için tarif yukluyorum.

20161007_225849.jpg

Bizde dün tam 180 günlük olduk. Dr a gittik. 7.2 kilomuz. 68 cm. Persentile göre 1 kilo eksiğimiz var. Boydan normal ilerliyor.ve doğum kilosunu 2 ye katladı. Ama Dr beğenmedi. 2 ayda 1 kilo almış. Ek gıdaya geç dedi. Onu da günden 3 öğün. Meyve yoğurt ve yumurta sarısı ver dedi. Sonra da ekledi . İstersen biberon maması da içir diye....ben şok oldum.6 aylık bebeğe mama önerdi diye.... Sütün yetmiyordur, bir de çalışıyorsun gibisinden laflar etti. Halbuki ben her gün 300 ml ye yakın süt sağıyorum ve Evde de sürekli memede. Süt var. Salak muamelesi yaptı. Bi daha o Dr a gitmeyeceğim.

Bebek de bizim de alerjik var.antep yiyorum. Pişik oluyor. Süt içemiyorum yüzde egzama oluyor. Çikolata yiyorum kusuyor. Belki de ondan kilo almıyor.

Tek sevindiğim emekliyor. Çok ama çok hareketli. Tüm halıyı tavaf ediyor. İleri ve geri şekilde.

Bugün aşı da olduk. Yazık agladi. Ama eve gelince kudurmaya devam etti. Hemşireler de orda hareketlerini görünce kendini çevirip sedyede emekleyince boşver kiloyu dediler.

Ama yine de ben de 8 kilo olaydı diye iç geçiyorum.

Ek gıda nerden başlasam bilemiyorum. Kilosu düşük olunca blw yapmak istemiyorum ama eski usulde beslemek istemiyorum. Annem bugün cici bebe al dedi. Yok dedim cici bebe filan vermeyeceğim. Tartıştık falan...kafam allak bullak.
aman tanrım diye Bi tepki vermek istiyorum. Bu ay kızın alerjisi 3 kere atak yaptı,sadece 300 gr almış. benim dr.ek gıdada temkinli git, alerjik bünyesi dikkatli ol dedi. 1 öğün 2 tatlı kaşığı başla dedi. 3 öğün nedir yaa. Canım dinleme kimseyi anneler en iyisini bilir, içinden geleni yap. Eminim kendinde araştırmış kafanda Bi yol çizmişsindir zaten. Blw ile Bebek kilo almaz bence o yüzden klasik başla. Yada şöyle diyim biz dr.la o şekilde Bi yol izlemeye karar verdik çünkü bebeğin yiyecekleri tatmasını değil kilo almasını istedi. Ben yedirirken kaşığı tutmasına izin veriyorum. Tabağa elini sokup parmakladıklarını ağzına götürmesine izin veriyorum. En sonda iyice ezip şu silikon fileye doldurup ağzına götürmesini izliyorum. Bir nevi blw işte. Lider yine bebek :)7.aydan sonra inşallah daha fazla kendi yer. en doğrusuna karar verirsin sen zaten ama cicibebe neymiş, teyzemin ellerinden öperim :)

Elim ayağım titredi sabah....kızımı babasıyla yatakta bırakıp okula gittim,oradanda süt almaya gittim,geldim,baktım,uyuyorlar,sütü kaynattım neyse,azsonra çığlık çığlığa ağlama sesi..bir koşturdum yere düşmüş..Nasıl ağlıyor,beşiğin altına girmiş,boylu boyunca yatıyor,kuzucum bir müddet içini çeke çeke ağladı..
Çok geçmiş olsun canm ya Allah korusun onları artık hareketlenmeye başladılar çok dikkat etmemiz lazım

Misafir severim amaaa acik dusunceli olun anacim bu evde bebek var avazi ciktigi kadar bagiriyor belliki gurultuden sıkıldi uykusu geldi saati 11 etmenin anlami neee.
Size hafta sonu anladik yaaa bizeee:KK43:(

Hayirli geceler bu arada kizlar kusuruma bakmayin yazdim ohhh rahatladim:KK43:(

Ek gidadan bahsedilmis bizi bozdu bu ekgida teyzeler gunde 2 3 kaka yapan kuzucum 2 3 gunde anca yapar oldu.
Bu arada ben cici bebe veriyorum abimizede vermistim.Niye vermiyorsunuz anlayamadim.
Bu sabah 2 cici bebe yarim bebek ekmegi labne ilave edilmis hazirladim bayila bayila yedik.
Oglen kabak havuc patates bebek ekmegi yedi.

Yogurt yemedi israr etmedim 2 kasik anca aldi.

Bolll boll emisiyoz o allahin emri zaten:))

Misafir severim amaaa acik dusunceli olun anacim bu evde bebek var avazi ciktigi kadar bagiriyor belliki gurultuden sıkıldi uykusu geldi saati 11 etmenin anlami neee.

Ek gidadan bahsedilmis bizi bozdu bu ekgida teyzeler gunde 2 3 kaka yapan kuzucum 2 3 gunde anca yapar oldu.
Bu arada ben cici bebe veriyorum abimizede vermistim.Niye vermiyorsunuz anlayamadim.
Bu sabah 2 cici bebe yarim bebek ekmegi labne ilave edilmis hazirladim bayila bayila yedik.

Kızlar yanlış anlamayın cici bebeyi beğenmemek gibi bişey değil. Alerjik bebeklere paket gıda önermiyorlar. Süt ürünü olabilir, yumurta olabilir veya başka bişey... cicibebede olan şey alerjiyi tetikleyebilir. Ben peynir bile yemiyorum kendim emzirirken, herkes sağlıklı bişey olduğuna hem fikir ve çocuklarınada veriyordur kendide yiyordur . Buraya yazarken çok çekiniyorum işte. Çoğu şey eksik kalıyo, sizi kırıcam üzücem, yanlış anlaşılıcam diye yazmıyorum çoğusunu. Herkes kendi bebeği için doğrusunu yapıyordur eminim. Biz daha temkinli ilerlemek zorundayız sadece...

Kızlar yanlış anlamayın cici bebeyi beğenmemek gibi bişey değil. Alerjik bebeklere paket gıda önermiyorlar. Süt ürünü olabilir, yumurta olabilir veya başka bişey... cicibebede olan şey alerjiyi tetikleyebilir. Ben peynir bile yemiyorum kendim emzirirken, herkes sağlıklı bişey olduğuna hem fikir ve çocuklarınada veriyordur kendide yiyordur . Buraya yazarken çok çekiniyorum işte. Çoğu şey eksik kalıyo, sizi kırıcam üzücem, yanlış anlaşılıcam diye yazmıyorum çoğusunu. Herkes kendi bebeği için doğrusunu yapıyordur eminim. Biz daha temkinli ilerlemek zorundayız sadece...
Kız bak ne bulup bilinçlendim süt alerjisi mamasını aldık süt alerjisi olan bebeklere mutlaka veriyolar ki gelişimi geri kalmasın diye toplasın diye ama mamanın tadı kötü ben o seçenegi düşünüp deneyecegim emzirmek istetipte sütüm az diyenlerde kullanıyormus internetten emzirme destek sistemi yazarsanız videoda bulursunuz ben bu mama için deneyecegim çünki biberon almıyorrrr resim yükleyemedim ama mutlaka bakın netten

Kız bak ne bulup bilinçlendim süt alerjisi mamasını aldık süt alerjisi olan bebeklere mutlaka veriyolar ki gelişimi geri kalmasın diye toplasın diye ama mamanın tadı kötü ben o seçenegi düşünüp deneyecegim emzirmek istetipte sütüm az diyenlerde kullanıyormus internetten emzirme destek sistemi yazarsanız videoda bulursunuz ben bu mama için deneyecegim çünki biberon almıyorrrr resim yükleyemedim ama mutlaka bakın netten
Yaaa bide mamamı vericez :KK43: çocuk dr.u da hemen sordu mama verdi mi diye ama alerji uzmanı vermedi henüz. Haftaya cuma çıkacak alerji testi sonuçları. Sen güzelce bilinçlen ben sana sorcam kuşum:KK16:

Kizlar hizlica yazayim dedim.bugun iki dr a gittik.biri alerji baslarken de gormustu.ilaclari o verdi.aksam kotu halinin fotosunu atinca o da panik yapmisti.ama bugun sinmeye basladi diye aynen bir iki gun daha devam ilaclara.diger dr blw yi hala destekliyor. D
Bir iki gun ara verip yogurtla devam edicez.protein cabuk ve cok gecen sey oldugu icin.ona alerjisi olsa daha once olurdu dedi.neyse kisacasi sevindim bugun.yanlis gittigim hicbir sey yokmus.kizimin teni kuru ve hassas dugundan hemen daha cabuk etkulenmistir dedi.bu iyi bir sey aslinda boylece hemen kestik.alerji diye dusunduklerimi bir sure sonra tekrar deneyecegiz.

Canim gida disinda da bir sey alerji yapiyor olabilir belki. Benim oglan da alerjik bir bebek. Gecenlerde yun bere takmistim. Tum surati kizardi gene. Bereyi takmayinca gecti. Evdeki temizlik urunun kokusu, carsafinin bilmem nesi vb. Seyleri de bir gozlemle derim.

@nursena07 cnm cok geçmiş olsun daha dikkatli olmak lazım ..
Kızlar yarın sünnet olucaz tecrübeli anneler tavsiyeleriniz beklerim bizi neler bekliyor geçmi kaldık acaba..

Klipsli mi dikisli mi canim? Biz klipsli yaptirmistik oglana.

Cici bebeyi bizim doktor vermeyin dedi. Icinde bebege zararli olan seker var ve her sekilde islenmis gida, vermenizi tavsiye etmem dedi. Ben de daha hic vermedim canim.

Kız kendi kendine uyumaya nasıl alıstırdın.muhim olan o:KK66: gerisi gelecek ama anlat bakalım

Canim oncelikle annenin ruhsal olarak hazir olmasi lazim. Uyku egitimine basladin mi sonra donusu yok :) yani eger donersen bebegin uyku problemleri artar, guven duygusu zedelenir, eskisinden daha kotu bir noktaya getirebilirsin.
O nedenle bunu bebeginin iyiligini icin yaptigini, yemesine dikkat ettigimiz kadar uyku duzenine de dikkat etmemiz gerektigine inanmalisin.

Ilk yapacagin sey bir uyku rutini olusturmak. Hem gunduz hem gece icin bir uyku rutini olsun. Bebek uykuya gececegini bilsin. Ornegin bizim gunduz rutinimiz : uyuyacagi odaya geciyoruz, oraya giderken yolda 'benim oglum uyuyacak simdi' diye ezgi esliginde yumusakca sarki mirildaniuorum. Odada once oturup kitap okuyorum ona. Kisa bir kitap. Sonra uyku muzigi aciyorum. Ninni soyleyerek besigine koyuyorum. Emzigini veriyorum. Opup odadan cikiyorum.
Aksam rutini: banyo, banyo sonrasi masaj ve giyinme. Emzirme (aslinda beslenme uyku rutininde olmasa daha iyi olur ama ben gece daha uzun uyusun diye henuz bunu cikarmadim) emzirmeyi isik acikken yapiyorum ve memede uyumasina izin vermiyorum. Sonra uyku muzigini acip, besige koyup emzik veriyorum.
Devamini sonra yazayim, bebe bekliyor :)

Yaaa bide mamamı vericez :KK43: çocuk dr.u da hemen sordu mama verdi mi diye ama alerji uzmanı vermedi henüz. Haftaya cuma çıkacak alerji testi sonuçları. Sen güzelce bilinçlen ben sana sorcam kuşum:KK16:
Canım mamaya kötü bakma bu mamalar bol kalorili bol vitaminli özel mamalar hatta bi blogda okumustum prematüre bebeklerde kullanmış biri bol kalorili oldugu için muhallebisine çorbasına herşeyine katıp verebiliyosun eger gerekli görürse rapor çıkıyor çunki çok pahalı

Tostikdana Tostikdana acaba dediğin neocate denilen mama mi ki ? Öyleyse tadı kötüymüş. Kullananları okudum.

Bizim dün 6.ay aşısindan sonra ateşimiz çıktı. 2 defa calpol verdim. 6 saat arayla ateş tekrarladı.

acelya2687 acelya2687 Dr u değiştirmeyi düşünüyorum. Kadın insana salak muamelesi yapıyor ve çocuğun alerjik olaylarını anlatınca da önemsemiyor.

Cici bebeyi katkılı olduğu için vermek istemiyorum. Herkes evde yapıyor. Bir de hipp marka varmış ama onun katkı oranı ne incelemedim.

Tostikdana Tostikdana acaba dediğin neocate denilen mama mi ki ? Öyleyse tadı kötüymüş. Kullananları okudum.

Bizim dün 6.ay aşısindan sonra ateşimiz çıktı. 2 defa calpol verdim. 6 saat arayla ateş tekrarladı.

acelya2687 acelya2687 Dr u değiştirmeyi düşünüyorum. Kadın insana salak muamelesi yapıyor ve çocuğun alerjik olaylarını anlatınca da önemsemiyor.

Cici bebeyi katkılı olduğu için vermek istemiyorum. Herkes evde yapıyor. Bir de hipp marka varmış ama onun katkı oranı ne incelemedim.
Aslında canım bize kötü geliyor bebeklerin damak tadı yok balık yagı gibi bir kokusu var bugdaydan biraz farklı tadı var unsu gibi çokta kötü degil süt diyeti yapmadıysan evde kendi elinle cici bebe yapabilrisin yok süt diyetimiz var diyosan cici bebe verme sakın alerjisi varsa daha beter yapar Allah korusun bu arada pregomin as mama daha iyiymiş ben ondan aldım neocate göre daha pahalı bi kutu aldık bakalım 6 7 çay kaşıgı muhallebiyle yedi ama muhallebi baya cıvık olmuştu kaşık maması oldugu için annemin çektiği pirinçten yapıcam bugun bakalım

Kizlar cici bebe hakkinda yapilan yorumlari yanlis anlamiyorum hatta paylasimlardan hosnutum bile.
Ikinci cocuk olmasina ragmen bilmedigim buradan ogrendigim cok ilave bilgiler oldu benim.
Dedigim gibi ben buyuk oglumada yedirdim simdi gunde 1 2 tane yediriyorum.Oda her gun degil arada ekliyorum kahvaltilarina.
Hipin var ondanmi alsamki.
Ek gidaya gectim ama oyle duzenli her gun her seyden vermiyorum.
Dun paylasilan corba tarifi vardi ben oyle yapmiyordum mesela ama artik bende oyle yapayim.
Ben sebzeleri az suyla pisiriyorum suzgecten geciyorum sonra 1 cay kasigi zeytin yag ilave edip cigden pisirmeden yediriyorum.

sclkvnc sclkvnc acelya2687 acelya2687 Tostikdana Tostikdana Camaron Camaron kızlar alerji durumlarından konu açılmış biz de yaklaşık 15-20 gündür kakada minik minik kan olmaya başladı. Kaka tahlilinde bir sonuç çıkmadı ama doktor alerji belirtisi dedi, alerji uzmanına gittik bikac test istedi henüz sonuçlar çıkmadı ama ben süt ürünleri diyetine başladım 15 gün gözlem yapacakmışız. Sizde de böyle bir durum oldu mu? Yani kakasinda kan olmasi.. Bu arada sadece anne sütüne devam ediyoruz, 5+10 günlük olduk.

Canim kapatiyordum önceleri biraz su oluyor buhar yapıyor o su eksitiyor azcık böyle yapınca daha sert ve tatlı oluyor. Mayalama bitince kapatıp buzdolabına. Ama tabi üstteki havlu fln deymesin diye biraz dikkat etmek gerekiyor bende oyüzden mayalayinca direk az kullandığım bi mutfak dolabına koyuyorum çarpan olmasın diye
Tesekkür ederim cnm bende öle yapıyım

Canim oncelikle annenin ruhsal olarak hazir olmasi lazim. Uyku egitimine basladin mi sonra donusu yok :) yani eger donersen bebegin uyku problemleri artar, guven duygusu zedelenir, eskisinden daha kotu bir noktaya getirebilirsin.
O nedenle bunu bebeginin iyiligini icin yaptigini, yemesine dikkat ettigimiz kadar uyku duzenine de dikkat etmemiz gerektigine inanmalisin.

Ilk yapacagin sey bir uyku rutini olusturmak. Hem gunduz hem gece icin bir uyku rutini olsun. Bebek uykuya gececegini bilsin. Ornegin bizim gunduz rutinimiz : uyuyacagi odaya geciyoruz, oraya giderken yolda 'benim oglum uyuyacak simdi' diye ezgi esliginde yumusakca sarki mirildaniuorum. Odada once oturup kitap okuyorum ona. Kisa bir kitap. Sonra uyku muzigi aciyorum. Ninni soyleyerek besigine koyuyorum. Emzigini veriyorum. Opup odadan cikiyorum.
Aksam rutini: banyo, banyo sonrasi masaj ve giyinme. Emzirme (aslinda beslenme uyku rutininde olmasa daha iyi olur ama ben gece daha uzun uyusun diye henuz bunu cikarmadim) emzirmeyi isik acikken yapiyorum ve memede uyumasina izin vermiyorum. Sonra uyku muzigini acip, besige koyup emzik veriyorum.
Devamini sonra yazayim, bebe bekliyor :)
Uyku rutinini ben 3 aylıkken başladım 4.5 aylık fln bıraktım çünkü uyku saatleri artık sabitlendi. Kendi götürüyor beni artık odaya :) bende önce altını açıp sakin bikaç oyun oynuyordum sonra kitap okumaca sonra gece lambasiyla Los ışıkta projeksiyon ixlemece ve emerek uyumaca. Bu son kısım ķotu tabi suan icin:) 1ay sonra kes8cez dedi b8z8m doktorda gece beslenmesini. 1 ay daha yirtti bizimki

sclkvnc sclkvnc acelya2687 acelya2687 Tostikdana Tostikdana Camaron Camaron kızlar alerji durumlarından konu açılmış biz de yaklaşık 15-20 gündür kakada minik minik kan olmaya başladı. Kaka tahlilinde bir sonuç çıkmadı ama doktor alerji belirtisi dedi, alerji uzmanına gittik bikac test istedi henüz sonuçlar çıkmadı ama ben süt ürünleri diyetine başladım 15 gün gözlem yapacakmışız. Sizde de böyle bir durum oldu mu? Yani kakasinda kan olmasi.. Bu arada sadece anne sütüne devam ediyoruz, 5+10 günlük olduk.
Ben hiç kakada kan görmedim canım, bizde deride döküntü, kaşıntı,popoda kızarıklık, mukuslu kaka belirti.2.aydan beri var aslında ama dr. Daha önce üzerine düşmedi, sadece nemlendirici verdi, diyet falan demedi, bu ay artık ek gıdaya geçicez diye teste yolladı sanırım. Alerji uzmanıda yönlendirmedi beni hala, sonuçları bekliyoruz bizde ama cilt testinde süt biraz kızarttı cildini, zaten 1 haftadır dikkat ediyodum, artık tamamen kestim bklm hakkımızda hayırlısı...

Benimkinde de kakada kan olmadi canim. Yuzde kizariklik, kabarma, yesil kaka oldu. Sut ve sut urunlerinden suphelendik, azalttim ben de onlari. Simdi ek gidada seftali ve muz kizariklik yapti mesela.

X