2013 Temmuz Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğinizin cinyeti ne olacak

• Ankete Katılan
    530
bende 2.hamileliğimde 6.ayı bitirdikten sonra hem gölge hemde dip boyası yaptırmıştım kuaförüm organik boya kullandı herhangi bir zararını görmedim şu andada hamileliğimin 6.ayındayım ama daha saçımı boyamadım bilmiyorum nedense bu hamileliğimde daha titiz davrandım yinede 1 aya kadar boyayabilirimde çünkü artık kendimi kötü hissediyorum

Merhaba temmuz anneleri bizde geldik kızımla ikinci bebeğim benim bir oğlum var 4,5 yaşında
aranıza kabul eder misiniz

Kızlar ben dün çok çok çok büyük bir hata yaptım kuaförün bişey olmaz 3 hamileye daha yaptım demesi üzerine saçıma gölge yaptırdım.Gerçi diplere değdirmedim boylara ve uçlara sürdü boyayı.ama sonra ewe gelince eşimde çok kızdı bende çok üzüldüm.Şimdi çok pişmanım ama iş işten geçti.ya bebeğime bişey olursa diye içim içimi yiyor.sizlerden 5 aylıkken saçına boya yaptıran var mı hiç doktorlarınız ne diyor bu konuda

aman cnm hep kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler onlar ki sen diplere değdirmemişsin bende yarın boyatıcam bak bir yazı okudum

:KK42:
Gebelikte biz jinekologların en sık olarak karşılaştıkları sorulardan birisi de saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusudur. Bu konuda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur.

Bazı hekimler saç boyatmanın gebeliğin ilk üç ayında olmaması ve daha sonra olabileceği yönünde görüş bildirirken diğer bir başka grup ise dip boya yapımının zararlı olabileceğini savunmaktadır.

Boya maddesi olarak piyasada çok sayıda ürün bulunmaktadır. Yine bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluşmaktadır.

Klinik çalışmalara göre; gebelik süresince saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir veri yoktur.

Ayrıca saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik (zehirli) olmadığı bilinmektedir. Diğer taraftan saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar son derece düşüktür.

Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde duyurmuştur.

Tüm bu bilgiler ışığında gebelikte saç boyatılmasının şu ana kadar bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma (veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınabilir.

Gebelik kişilerin psikolojik durumlarını da yakından ilgilendiren bir süreç olduğu için biz gebelerin kendilerine bakmalarını, saçlarını diledikleri şekilde boyatıp makyajlarını gönül rahatlığı ile yapmalarını kendilerine önermekteyiz.

Eki Görüntüle 652364 Eki Görüntüle 652365

Günaydın güzel anneler ve onların tosibikleri.. :emir_bebek: Kızımla biz geldik. Bizim fotolarımız doktorumuz tarafından anca gönderildi. :KK1: İşte benim cimcime size selam veriyor :KK9: Hepinize mutlu hafta sonları çalışanlara da Allah kolaylık ve enerji versin. Dün giremedik yine nete geçmişi okuyalım..

maşşallah sağlıcakla kavuşmayı nasip etsin allah ne kadar da net çıkmış

aman cnm hep kulaktan dolma yalan yanlış bilgiler onlar ki sen diplere değdirmemişsin bende yarın boyatıcam bak bir yazı okudum

:KK42:
Gebelikte biz jinekologların en sık olarak karşılaştıkları sorulardan birisi de saç boyatmanın gebelikte bebeğe zarar verip vermeyeceği sorusudur. Bu konuda doktorlar arasındaki değişik görüş ayrılıkları mevcuttur.

Bazı hekimler saç boyatmanın gebeliğin ilk üç ayında olmaması ve daha sonra olabileceği yönünde görüş bildirirken diğer bir başka grup ise dip boya yapımının zararlı olabileceğini savunmaktadır.

Boya maddesi olarak piyasada çok sayıda ürün bulunmaktadır. Yine bazı doktorlar hastalarına bitkisel özlü saç boylarını kullanmalarını önermektedirler. Ancak bu ürünlerin içerikleri incelendiğinde, tıpkı kimyasal boyalarda olduğu gibi pek çok katkı maddesinden oluşmaktadır.

Klinik çalışmalara göre; gebelik süresince saç boyatmanın zararlı olabileceğine yönelik herhangi bir veri yoktur.

Ayrıca saç boyalarındaki kimyasal maddelerin hemen hepsinin yüksek düzeyde toksik (zehirli) olmadığı bilinmektedir. Diğer taraftan saç boyası yapıldıktan sonra kana geçen miktar son derece düşüktür.

Konu hakkında dünyadaki en saygın kurumlardan birisi olan ve üreme sistemi üzerindeki potansiyel riskleri inceleyen Amerikan Teratoloji Enformasyon Servisi, "eldeki veriler sınırlı olmasına rağmen çok büyük bir olasılıkla hamilelikte saç boyatmak güvenlidir" şeklinde görüş bildirmektedir.

Benzer şekilde Amerikan Obstetrisyenler ve Jinekologlar Derneği (ACOG) da hamilelikte saç boyatma ve permanın sakıncalı olmadığını bültenlerinde duyurmuştur.

Tüm bu bilgiler ışığında gebelikte saç boyatılmasının şu ana kadar bilinen herhangi bir sakıncası bulunmamakla birlikte fetusun oluşum dönemini kapsayan ilk üç ay içinde bu işlemden kaçınma (veya en azından dip boya yaptırmama) yönünde bir tedbir alınabilir.

Gebelik kişilerin psikolojik durumlarını da yakından ilgilendiren bir süreç olduğu için biz gebelerin kendilerine bakmalarını, saçlarını diledikleri şekilde boyatıp makyajlarını gönül rahatlığı ile yapmalarını kendilerine önermekteyiz.

sağol canım paylaşımın için biraz olsun içimi rahatlattın.3 gündür hep ağlıyorum neden boyattım diye.birde bitkisel kullanmadı kuaför ondan korkuyorum ben ama tek tesellim ilk 3 ayda değilim vede diplere değmedi hiç.zaten değse diplerim çok kaşınır ve batardı hiçbir rahatsızlık hissetmedim yapılırken.Kuaföre neden bitkisel kullanmadın die soruncada renk tutmazdı o zmn dedi iyice sinirlendim. Sen yinede bi düşün cnm boyatmadan.çünkü ben boyatmamış olmak için dünyaları verirdim şuan.

Kızlar slm;
dün kontrolüm vardı, dr. bebeğimizin 275 gram boyununda 21 cm olduğunu söyledi,forumda okuyorum genelde hep 300-350 gram 20haftası dolan bebeklerin,ortalamaya göre normal dedi doktor ama içime bi sıkıntı düştü besleyemiyomuyum bebişimi diye :KK43: ne dersiniz ???

sağol canım paylaşımın için biraz olsun içimi rahatlattın.3 gündür hep ağlıyorum neden boyattım diye.birde bitkisel kullanmadı kuaför ondan korkuyorum ben ama tek tesellim ilk 3 ayda değilim vede diplere değmedi hiç.zaten değse diplerim çok kaşınır ve batardı hiçbir rahatsızlık hissetmedim yapılırken.Kuaföre neden bitkisel kullanmadın die soruncada renk tutmazdı o zmn dedi iyice sinirlendim. Sen yinede bi düşün cnm boyatmadan.çünkü ben boyatmamış olmak için dünyaları verirdim şuan.

cnm hiç bir korkum yok gönlüm rahat :KK31:

Kızlar slm;
dün kontrolüm vardı, dr. bebeğimizin 275 gram boyununda 21 cm olduğunu söyledi,forumda okuyorum genelde hep 300-350 gram 20haftası dolan bebeklerin,ortalamaya göre normal dedi doktor ama içime bi sıkıntı düştü besleyemiyomuyum bebişimi diye :KK43: ne dersiniz ???

kığzzzz sen doktordan iyimi bilicen :KK57: cnm gönlün ferah olsun düşün gibi bir sorun olsaydı dr şrakk diye yüzüne söylerdi merak etme

kığzzzz sen doktordan iyimi bilicen :KK57: cnm gönlün ferah olsun düşün gibi bir sorun olsaydı dr şrakk diye yüzüne söylerdi merak etme

ya cnm ne biliyim,hamilelik takviminde 300gr üstü yazıyo,hanımlarda hep daha yüksek yazınca tereddüt ettim :KK43:
napiyim aç kalmasın beslensin istiyorum sıpam :KK43:

kızlarr slmm.dün işyerinde sabahcıydım öğlen 3 e kadar buradaydım.bugünde öğlen işbaşı yaptım ne kadar çok şey konuşmuşsunuz dünden beri geçmişi okunaktan yazamadım bi türlü :))

ben bişey sorcam sizlere . şimdiye kadar 3 doktor değiştirdim hepsininde ilgisizliğinden ve yeterli bilgi vermediğinden şikayetçiydim.şimdi gittiğim doktor evimede çok uzak ama tavsiye üzerine gideyim dedim 3 kere gittim daha ilk başlarda çok güleryüzlüydü ama bilgi eksikliği vardı sürekli ben not aldığım şeyleri soruyordum o da çok fazla açıklama yapmadan anlatıyordu.mesela ben şuan sadece elevit vitamin ilacı kullanıyorum herhangi bir demir ilacı yada kalsiyum vermedi.kan tahlili ve tam idrar tahlilide istemedi.kasık ağrılarım çok var benim onuda her gittiğimde soruyorum hamilelikten diyor hep ..napsam bilmiyorum değiştirsem desem nerden bulcam başka doktor hem eşimde yeter bu doktor iyi değiştirmeyelim diyor.çok kararsızım ben yaa :KK43:

tatlım içine sinmiyorsa bence biraz daha araştır bulursun belki başka bir doktor bende böyle bir sorun yaşadım nihayet buldum dr bu senin kararın sonuçta hem senin hem bebeğinin canını doktora emanet ediyorsun güvenmen çok önemli allah yardımcın olsun senin için hayırlısı kimse sana nasip olsun hayırlısıyla

slm canım benim bildiğim kadarıyla 3 ayı geçtikten sonra tercihe göre bitkisel boya kullanılabilirmiş...benim ilk doktorum böyle demişti.ama sen yinede kendi doktorunu ara sor için rahat etsin ...

doktorumu arayıp sordum oda diplere sürdürmemişsen bişey olmaz merak etme dedi.bitkisel boyaları öneriyorum bende dedi.ama benim saçımı normalle boyadı kuaför:KK43:

o kullandığımız kan ilaçlarından rengin koyu olması ve kabızlık bende de var.

Canım bende hepsini yaptrdım zaten testleri de gösterdim 2. düzey ultrason dese değil test dedi eminm ama sekreter kız daha uzun bişey dedi acaba 2li indirekt coombs testi demiş olblr mi bi de ayrıntılı yapcaz dedi en başta sordum sonra hızlı hızlı baktı 4lü doppler istedi şimdi ikisi arasındaki farkı ben cözemedim ikisinde de detaylı herşeyi görüyosun sanrm..[/QUOTE]

canım aklında soruların varsa ara sor derim belirsizlik çok kötü birşey belki olması gereken birşey demiştir sen yalnış anlamışsındır yok yaptırdığın ve zamanı geçmiş testleri istiyorsa senden zaten bir düşünmek lazım ne amaçla istiyor bu testleri diye para için olabilir belkide en güzeli dru ara ve sor en azından kafat raharlar :)

Selamlar bayanlar...Ayrıntılı ultrasonumuzu yaptırdık geldik...Kalbimizeee bölmelerineee beynimizeee idrar torabamıza akciğerden kan çıkışını bile gördük...Tertemiz bir bebek dedi doktorum...Çok şükür kötü günleri geride bıraktık...19+3 tük bugün 22.5 cm ve 385 gr olmuş miniğim...
Bebişimin cinsiyeti kesinleşti..Oğlum oluyor..Bu sefer yüzde yüz dedi...
Doktordan çıktık bebek odalarına baktık ama ben bebek odasına sıcak bakmıyorum..Genç odası ve beşik alacağız sanırım...Bir tane beğendik ama araştıracağım tabi biraz daha...Sizlerin düşünceleri nelerdir bu konuda...Bebek odasında 5 yaşına kadar yatıyorlar...Ama 3 yaşından sonra genç odasında rahat rahat yatar diye düşündüm ne dersiniz ???

tatlım çok sevindim bebişinin sağlıklı oluşuna maşşallah böylede devam eder inşallah darısı başımıza bebek odasına gelince ben almayı düşünmüyorum çok istiyordum ama vaz geçtim bebek odadan yataktan anlamıycak sırf kendi hevesimiz içinde almak istemedik sadece beşik alıcaz biraz büyüyünce bebişimizin beğendiği bir şey almayı düşünüyoruz nacizane fikrimiz:))

iyi geceler temmuz anneleri... benim moralim cokkk bozukkk!!! sanirim catlamaya basladim..kendimi cok kotu hissediyorumm:KK43:(( daha doguma kac ay var.. o zamana kadar kimbilir ne kdr cirkin bi göbeğim olcak:KK43:( bu arada sistitte oluyorum heralde.. sabaha kadar iyice yanma hissi cikicak ortaya simdiden aci var, yanma var cok hafif.. aranizda sistit gecirrn var mi hamileyken???

X