2013 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Bebişlerimizin Cinsiyetleriii :)

• Kızımız Olucak

OY: 169 48,0%
  • Oğlumuz Olucak

OY: 185 52,6%

• Ankete Katılan
    352
geçmiş olsun diyen arkadaşlar teşekkürler :KK54: sünneti dönünce yaptırabilicez çünkü enfeksiyonun tamamen geçmesi lazım.. dönüşe randevu aldık :18:

ateş tamamen düşmedi.. diş çıkmak üzere imiş sözde, çığlık çığlığa ağlıyor bazen ama diş yok ortada yine :KK19:

öpüyorum hepinizi :KK54:

buğra'yı karşımıza aldık idrar tahlili için çişş bekliyoruz en son yöntem :KK52: :KK52: sanki inatla yapmıyor :86:

Eklentiler

• $DSCF6027.JPG
    $DSCF6027.JPG
    101,7 KB · Görüntüleme: 40
Son düzenleme:
:KK9::KK9::KK9:kesinlikle katılıyorum çocuğumuzu aileye bağlı değil bağımlı yetiştiriyoruz
güzel paylaşım teşekkürler
:128:

Cok guzel paylasimmis ruza, niye tedirgin oldun anlamadim..herkes diledigini paylassin dusuncelerini özgurce ifade etsin lutfen..:KK19:

Ben soyle bi olay anlatiyim, amerikali bi bayan evine gittik kizi yemek yiyo ama 2 -3 yas civari..daha dogrusu yemiyo istemiyo falan..dedikki sen yedirsene alip, aldi yedirdi aa hic aklima gelmemisti diyo:KK53: dusunun rahatligi..

yazıyı aldığım yerde bayağı tartışmalar olmuş. kimisi çocuk yetiştirmemizi de mi batıya uyduracağız, onların sevgi-şevkati yok, çocuklar büyüdüğünde çok fazla özgür oluyorlar, iyi çocuk yetiştiriyorlarsa suç oranları neden bu kadar yüksek gibi şeyler söylemiş. o nedenle yazayım mı yazmayım mı kararsız kaldım.

yabancıların çocukla olan iletişimleri hoşuma gidiyor. ne zamandır merak ediyordum zaten, acaba nasıl iletişim kuruyorlar diye.. bugün bir video izledim. aklıma geldi bir araştırayım dedim.. 3 yaşındaki çocuk trenle tanışıyor diye bir video.. orada babanın çocukla iletişimi çocuğun hali tavrı çok hoşuma gitti. bizim çocuklar oradan oraya koşturur veya ağlar birşeyler ister.. o çocuk sakince treni bekliyor. ne koşturuyor ne ağlıyor... ya ne bileyim. bizim iletişimizle onların çocuklarla iletişimi arasında çok fark görüyorum ben.

yazıda hoşuma giden noktalar, çocukların da bir birey olduklarını kabul etmek ve sınırlar dahilinde özgür olmalarını sağlamak. tabi ki özgür olmaları herşeyi yapabilecek olmaları anlamına gelmiyor. çocuklara seçim şansı vermek ve onlar adına karar vermemek gerek. tabi bunları yaparken çocukları ilgisiz, sevgisiz, şevkatsiz bırakmamak da önemli. aradaki dengeyi iyi kurmak gerek.

*** Okuldan çocuklarını aldıklarında onların yerine çocuğunun çantasını taşımıyorlar.

tamamına katılıyorum zaten , ama buna bayıldım. Tam iş çıkışı mahalleye girdiğimde bir bakıyorum bütün kadınların elinde beslenme çantası ve sırtlarında okul çantası. heh diyorum kadınlar dağılmış okuldan. hehehehe . haklısın arkadaşım. hiç tartışma konusu olmaz bence çoğumuz katılır dunlara. Benim mantığım kendilerini özgür zannetmelerini sağlamak. Sınırı biz belirleyip onları o şekilde özgür bırakmalıyız. Kontrol yine bizde olmalı. Alkış:KK9::KK9::KK9::KK9:

kendi işlerini kendilerinin yapmasına fırsat tanımıyoruz. o yapamaz, o bilemez...

Ruzaa; yazını bende begendım canm tartışma çıkacak bi durum yok ki herkes fikrini ve begendıgını paylaşıyor sonuçta.begenmeyende bana uymuyor der çekilir kenaraaa... Ablamın eltisi almanyada yaşıyor her yaz geliyolar 4 çocuk var.14-11-7-4 yaş civarılar.valla ablam diyorki daha bir kere çocukları doyurup sofraya oturdugunu görmedım ilk kendı oturur karnını doyurur çocuklara da karnı aç olan varsa sofraya gelsin der diyor. Çoook rahatt ve kadını görseniz kızzz gibi göbek yok yüzünde yıpranmışlık yookk. Sallamıyor çunkuu:)) tabii çok vurdumduymaz olmamak lazım ama kendıne güvenen sağlıklı düşünen bireyler yetiştirmeliyizz

yemek konusunda daha şimdiden başladık. aman tabağı bitirsin, aman aç kalmasın.

kızlar bu ara çok soru sordum kusuruma bakmayın dr a gidemeyince malum,
eti tavuğu nasıl vercez kıymayı sebze ç.kattık peki ya tavuk?tavuklu çorba mı?
benim oğlan pütürlü yiyemiyor halaaa ne yapabilirim?
:KK56:

tavuğu ilk başlarda blendırdan geçirebilirsin.

13 yaşındaki İngiliz Alfie Patten, kendisinden 13 yaş büyük kız arkadaşı Chantelle Steadman’ı hamile bıraktı. Kürtaj yapmayı kabul etmeyen sevgililerin çocukları oldu.
İngiliz Sun gazetesine konuşan çocuk-baba Alfie Patten, kendisinden üç yaş büyük kız arkadaşı Chantelle Steadman’ın hamile olduğunu öğrendiklerinde hem şaşırdıklarını, hem de üzüldüklerini; ancak kürtaj yaptırmamaya karar verdiklerini söyledi.
‘Bir bebeğe sahip olmanın iyi olacağını düşündüm. Bunu nasıl karşılayacağımız üzerinde ise hiç düşünmedim. Gerçekten cep harçlığım bile yok. Babam bana bazen 10 sterlin verir’ diyen Alfie Patten, baba olmanın nasıl bir şey olacağını bilmediğini, bebeğin bakımını üstleneceğini kaydetti.
Alfie’nin babası 45 yaşındaki Dennis Patten ise oğlunun durumun anormalliğini henüz idrak edemediğini, bir bebek sahibi olmakla ilgili olarak tek bildiği şeyin anne ve babasının kendisine yardım edeceği olduğunu söyledi.
Küçük anne de gazeteye yaptığı açıklamada, erkek arkadaşıyla doktora gidip hamile olduğunu öğrendiğinde ağlamaya başladığını ve ne yapacağını bilmediğini ifade ederek, ‘Hamile olduğunuzu öğrendiğinizde, tek düşündüğünüz şey
ailenizin sizi öldüreceği oluyor’ dedi.
Chantelle Steadman’ın Eastbourne’deki evinde bir odayı paylaşmalarına izin verilen çiftin, hamileliğin 12. haftasında durumu fark ettikleri ve 6 hafta boyunca gebeliği ailelerinden gizledikleri belirtildi.
Maisie adı verilen bebeğiyle birlikte dün hastaneden taburcu edilen, 5 kardeş sahibi Chantelle’in annesi ve 43 yaşındaki babasının işsiz olduğu ve kirada oturdukları kaydedildi.
13 yaşında baba oldu
13_yasinda_baba_oldu-1.jpg
:KK47::KK47::KK47:

alıntıdır

kötü taraflarını örnek almamalıyız tuğbacım... :KK20: :KK53:

selam kızlar,

ne olur banada dua edin yrn 5 tane kreşle görüşmeye gidecem hakkımızda hayırlı olan yer olsun duanızı esirgemeyin :KK5:

kaynanam ve kayınbabam bakmak istiyolar ama aramızda 8 saatlik yol var eger kabul edersem bana yerleşmek zorundalar ve bir evde yaşamak zorundayız aram iyidir onlarla ama kalabalık yaşama fikri sürekli dipdibe olmak hoşuma gitmiyor mutlu olamam gibi geliyoo ben işten gelince ayaklarımı uzatmak isterim ne bilim o gün canım sıkkındır konuşmak istemem yada bunun gibi bisürü şey ama beraber yaşayınca herşey aynı olmaz bide ne zamana kadar bakacaklar bunun bir süresi yok ki ben kaç sene onlarla yaşayacam of bide kaynanam aramış bebek çok küçük nasıl olacak ben bakmaya hazırım orda bakmazlar aç bırakırlar altını degiştirmezler filan gibi bisürü şey söylüyoo :KK5::KK5::KK5::KK5:bende ne zamana kadar bakacaksın anne bunun bir süresi yok eninde sonunda kreşe gidecek dedim :KK5:kafam karışık aklım bulanık :26::26:

canım hakkında hayırlısı olsun... kreşe alışsınlar daha iyi. düzenini hiç bozma bence.

Son düzenleme:
oğloşummmm 7.400 gram olmuş 70 cm oollleyyyyyyyyyyyyy
diyeceksiniz şimdi aman sanki 10 kilo olmuş diye
değil ama her ay sadece 200 gram alıyordu en son 6 ay kontrolünde 6.700 dü
en fazla 7 olmuştur demiştim hiç kilo alamadığı için
ama 7.400 görünce ondan çoommmmmmmm ççokkkk sevindimmmmmmmmmmmmmm
çok sevindim canım darısınize 7 ay da 7 kilo idi sadece 160 gr almış umarım bu ay güzel alır ek birseyverdinmi bana fantomalt başlamamı önerdiler daha alamadım ama alıp başlıcam

Canım önceden haşladığım tavuğu da sebze çorbasına ekliyorum
selam kızlar,

ne olur banada dua edin yrn 5 tane kreşle görüşmeye gidecem hakkımızda hayırlı olan yer olsun duanızı esirgemeyin :KK5:

kaynanam ve kayınbabam bakmak istiyolar ama aramızda 8 saatlik yol var eger kabul edersem bana yerleşmek zorundalar ve bir evde yaşamak zorundayız aram iyidir onlarla ama kalabalık yaşama fikri sürekli dipdibe olmak hoşuma gitmiyor mutlu olamam gibi geliyoo ben işten gelince ayaklarımı uzatmak isterim ne bilim o gün canım sıkkındır konuşmak istemem yada bunun gibi bisürü şey ama beraber yaşayınca herşey aynı olmaz bide ne zamana kadar bakacaklar bunun bir süresi yok ki ben kaç sene onlarla yaşayacam of bide kaynanam aramış bebek çok küçük nasıl olacak ben bakmaya hazırım orda bakmazlar aç bırakırlar altını degiştirmezler filan gibi bisürü şey söylüyoo :KK5::KK5::KK5::KK5:bende ne zamana kadar bakacaksın anne bunun bir süresi yok eninde sonunda kreşe gidecek dedim :KK5:kafam karışık aklım bulanık :26::26:
canım onlara bakma sen aynı evde hiç olmaz bir de eninde sonunda gidecekler ve çocuğun ayrılık psikolojisine girecek ömür boyu etkisinde olacak yeğenim doğduğunda annemler ablamlarla 2 yıl kalıp çocuk baktı ne annemler ne de ablamlar mutlulardı bir tek yeğenim mutluydu annemler memlekete gidincede yavrum bocaladı aylarca anneme küstü şimdide ablam yanından 2 dakika ayrılsa feryat figan ortalığı yıkıyor aynı ilde olsanız baksın ama onların düzeni bozulacak sizinki bozulacak bi de nereye kadarböyle bakabilecekler

Ruzacım yazıyı çok beğendim umarım öyle olabilirim ailecek görüstüğüm çocuk doktorumun 2 oğlu var aynen yazıdaki gibi yetiştirmiş biri 13 diğeri 17 yaşında çocukların kendine güvenleri tam tek başlarına her işlerini hallediyorlar dersleri iyi spor yapıyorlar turnuvalara katılıyorlar her ikiside bir müzik aleti çalıyor ve en önemlisi çok mutlular ben hamileliğimden beri doktorumuza bakıp bende öyle bir anne olmalıyım diyorum ama daha en başından yedirwbilmek için zorluyorum yazın beni tekrar kendime getirdi tabiki değerlerimizi öğreteceğim ama oğlumun da bir birey olduğunu ve sorumluluk alması gerektiğini unutmamalıyım herseyi onun yerine yapmamalıyım umarım başarırım umarım isteyen herkes başarır

ben tam tersi oldum hamileliğimde. Çok kolay geçti diyemem ama. yapmadım naz pek. sevmiyorum öle . Beni sadece hamileyim diye nazlıcaksa o koca at çöpe gitsin:KK47::KK47::KK47::KK47: 37 hafta çalıştım. izine çıktım 2 hafta sonra doğum yaptım:KK52: ütüleri kendim yaptım ohooo anlatmakla bitmez. baktım millet benim hamileliğimi karnımda yastık var sanmaya başladı bastım feryadı hehehehe. haksızmıyım ama naz yapmıyorum diye, benim canım can değil mi. Ama eşimin hakkını yemiyim. üstüme her zaman titrerdi hamileykende öyle oldu. Allah ondan da bütün hayırlı kocalardan da razı olsun. en büyük KK :KK47::KK47::KK47::KK47::KK47:

ben de pek nazlı değildim sanırım. 37 haftaya kadar çalıştım ben de. okulun merdivenlerini çifter çifter çıkardım. tabi son zamanlar değil... :) pazartesi izine ayrıldım. salı günü evi komple temizledim. çarşamba misafir ağırladım. perşembe eşimin babaannesini doktora götürdüm. cuma günü sabah 05.00 da suyum geldi, öğle saat 13.00 da doğum yaptım. :) müdür beye diyordum, ben cuma günü ayrılayım izine, bu hafta daha çalışmak istiyorum evde sıkılırım diye. adam zorla gönderdi. doğumdan sonra aradı, iyi ki göndermişim, yoksa okulda doğuracaktın dedi.. :KK1: :KK34:

canım ben tavuğu çok küçük didikliyorum tavuk suyuyla çorba yapıyorum tel şehriye (elimle kırıyorum biraz) içine patates havuç kabak rendeliyorum veriyorum bu şekilde benm oğlm yiyor sebze çorbası yaptım blendrdan geçrdm yemedi ama istrsen çoba yapmadan didklediğin tavuğu elinle yedirmeye çalışsan ama tavuğun suyuna batırıp yumuşatark ben buşekilde et bile veriyrm dene istersen birde pütürlü şeylere alıştırmaya başlasan sana kolaylık olur benmkide yemiyordu pütürlü bişey verince arkasında kaşıkla yutması için çorba suyu yada su verdm oşeklde alıştı şimdiden kolay gelsin canım

Dışardan yeni geldik..kan ter içinde kaldım yaaa:KK43:( bu çocuk niye böyle anlamadım çıkıyoruz yarım saat geçiyo hemen mır mır mırr arabada durmuyor aglıyor kucak istiyor.eline bişey veriyorum yere atıyor..ve tabii uykusu gelırse arabada asla uyumuyor yastıgını alıp en yakındaki camii ye giriyorum sallıyrm hemen uyuyor arabaya öyle koyuyorum:KK43:(
Dışarı çıkınca çoook yoruluyorum
Dün işten gelince de heykele çıktık. Baya canlı bi yer burdaa... sıkıldı yere inmk istedi.ya bakıyrm mılletın çocuguna eline tıkıştırmışlar bi diş kaşıyıcı bakınıyo gıkı çıkmıyo. Bide dönüşte otobüse bineyım dedim arabayı katlamaya uğraşmıyayım eve yakın indiriyor diye.yanlış otobüse binmişim:)))) kafa bi dünyaa valla yaaa 25/D yerine 25/B ye binmişim benziyolar ama dimi ??:KK53::KK53::KK53:

Sen geldikten sonra nasıl uyku düzeni? Yani 3-4 saatte rahat uyuyormu? Senın yokluğunu hissedip huzursuz olabılır. Salllayarakmı uyutuyor? 8 saat uyanık nasıl kalıyor yaa uykusuzluktan bayılıyordur.

Benımkı sabh yarım-1 saat arası uyuyormuş.annemde zor uyuttugunu söyluyor.sürekli ayagında tutuyormuş anca öyle uykuya devam ediyormuş.Ama annemınde bacakları çok ağrıyor üZülüyrm onun için 58 yaşında ama çalışmış emekli olmuş bayağı yıpranmış.duyuyorum da son dönemde çok yaygın sanırım bu yaştaki kadınlarda bacak agrısı.ameliyattan da korkuyor.umArım ilerlemez:KK43:( yoksa bizimkide hemen uyanıyor yaniii

Sallayarak uyutuyor 5 dk sonra kalkiyo diyo..eve geliyo 3 saat uyuyo butun islerim kaliyo hasret gideremiyorum bu sefer pöfff...

Ya vajinal rahatsizlik gecitren varmi kasintim var fitil atmak istiyorum süte gecer diyo..doktorada gidemem h.sonu dayanamicim ne yapsam:18:

Bu veletler varya çok uyanık çoook. Şimdi yemek konusunda ben kızıma ona özel bişey verince yemez mama kıvamlı hiçbiseyyemez. Ama ben yerken gözlerini bi diker lokmalarım dizilir:-) ben ne yesem yer:-)
Uyku ben bunu gece yatırınca 12 ye kadar bikaçkez uyanır aglar bu normal dimi. Bu akşam başıd agırıyodu kızımı beşige yatırdım bende yatagıma yattım çocuk resmen hiç uyanmadı nerden anladı benim orda oldugumu cocuga bak ya:KK1:
Selerm yiyomu çocugun yemek

ya o kadar yazdım dar vakitte zar zor silindi hepsi ya:KK14:.sinir oldum yazamıcam bidaha aynılarını.:KK45:neden böyle oluyor anlamıyorumki.:KK53:herkese selam öptüm kızlar sizleri ve kuzucukları:KK16::KK53:

Sebzeleri blender'lamayıp çatalla ezen annelere bir sorum var;

Ne kadar haşlarsam haşlayayım, ezmekle ne kadar uğraşırsam uğraşayım, havuçlar püre haline gelmiyor, tane tane kalıyor ve bence ilk pütürlü deneyim için fazla iri kalıyor. Doktor blender'ı çöpe atmamı, artık pütürlü vermemi söyledi ve çok ısrarcı. Anca daha ilk pütürlü deneyimimiz olacak, havuçlar beni korkutuyor. İlk seferde böyle veren var mı? Yoksa alışana kadar havuç vermesem mi? Yada var mı havuçları blender'sız püre haline getirmenin bir yolu? Havuçları ayrı haşlayıp onlarla ayrı uğraşmayı düşündüm, deneyeceğim. Ne önerirsiniz? (tel süzgeç de kesinlikle yasak)

(Kızım 7 ay 3 haftalık, ek gıdaya 6 aylıkken başladık. Ben zorlanacağını hissettiğim için pütürlü konusunda da aceleci değildim, alerjik olduğu için et-yumurta vs vermekte de... Fakat aylardır çözülemeyen kabızlık problemi için çocuk gastroenterolojisi uzmanı bir prof'a götürdük ve hem artık alışması için, hem de gıdalarda lif kaybı olmaması için (kabızlığı çözmek adına) pütürlü konusunda çok net ve ısrarcı. Bana güvenin diyor başka bir şey demiyor. İri havuç tanelerini nasıl güvenip de vereyim? Sabah bebek ekmekli kahvaltıyı bile 60 cc'den sonra bıraktı, pütür pütür ekmek taneciklerinden nefret etti sanırım) :KK43:

Ne olursunuz yardım....

Bir de ikinci sorum olacak. Bu aylardaki bebeklerin artık ana öğünlerde 180 cc, ara öğünde 80-90 cc yemesi gerektiğini söyledi. İnanamadım. Benim kızım kesinlikle o kadar yemiyor. Demek ki deli gibi hızlı kilo alan kızımın, ek gıdaya geçtiğinden beri 1,5 aydır aynı kiloda kalması az yediği için diye düşündüm :KK43: Benimki 4 saat hiçbirşey vermezsem, emzirmezsem ancak 120-130 cc yiyor, aralarda 60 cc filan. Mesela kahvaltıda 80-90'ın üzerine pek çıkamıyor. Öğlen akşam ara öğün vermediysem 120-130, verdiysem yine 80-90. Çok mu az? :KK43: Sizinkiler ne kadar yiyor? Arttırmak için önerisi olan var mı? Lütfen cevap....

Son düzenleme:
selam kızlar ben geldim yorrgunluktan ve kafa dağınıklığındna ölüyorum
7. ay kontorlümüzü olduk şükür her şey yolunda ilave gıdalar başladık
sabahları yavaş yavaş arttırarak yumurta saırıs ve her yemeğine kıyma ve tavuk göğüs eti
doktor artık blendırdan geçirme pütürlü yedirmeye başla dedi alışmasın zorlanırmışım
çok şükür kıymayı da sevdi sotelerken minik minik hale getiriyorum ilk başta yutamadı ama aynı gün diğer öğünde çok şükür yuytmaya başladı

uyku bizim de berbat gündüz hiç uyumuyor anca ayağımda tutarsam süre biraz uzuyor ama benım topuklar ve dizler mahvoluyor
ALlah yardımcımız olsun
bakıcı konusunda salı netleşecek bakalım ne olacak
ay geçmişe bakamadım ne var ne yok?:KK51::KK51::KK51:

SEYADE havuçları önce haşla sonra ne yapacaksan yap yemek olaak o zaman çatalla hemen eziliyor
ben öyle yapıyorum
artık pütürlü yemeleri lazımmış benım dotkorum da özellikle vurguladı bunu
miktar konusunda gelince ben doktoruma sormadım ama milupa reklemında diyor 9 aya kadar ek gıda 2 çay bardağını geçmemeliymiş anne sütünün vitamınını öldürüyormuş
benım doktorum diliyle itine kadar ver ittiğinde bırak 10 dk sonra tekrar ver yi,ne iterse bırak eğer yerse devam et itine kadar dedi
açıkçası ben de miktar olarak ölçmüyorum ama oğlum versem fazla yiyecek o nedenle biraz erken kesiyorum emsin diye doyuyor ki ağlamıyor

Son düzenleme:
selam kızlar,

ADD canım sen daha iyi bilirsin ama kendi başımızın çaresine bakmalıyız diye düşünüyorum aynı evde yaşama fikri benı bile gerdi
hadı sırf k v olsa neyse bir de kp.çoook zor olur söylediklerin çok doğru yemek yapmak istemeyeceksin,banyo sefası yapmak isteyceksin ne bileyiim eşinele kavga etmek isteyeceksin:KK9: vs
bence kreş en mantıklısı ben olsam öyle yapardım
benımkiler 1 saatlık mesafedeler onlar da her fırsatta zorda kalırsanız bakalım diyorlar ama ben hep geçiştiriyorum ev ev üstüne olmaz

Seyade her çocuk bir değilki onun ihtiyaçları doğrultusunda vericeksin..doktora söylemesi kolay tabi..banada çorba yoğurt meyve sıraladı ama biz geçemedik daha ek gıdaya düşün 2 çay kaşığı bile yemiyo, 7 ayı bitecek..sen yediği kadar ver, fazlasını zorlama az çok yiyo ona bile şükret..

Gökçe az uyanık değiller valla aynen..bi lokma yemiyo ben yerken ağzını bi açıp bekliyo sanki yicek gibi..ek gıdaya dudakları kilitliyo ama bi çikolata yalatınca elinden zor alıyorum parmak kadar boyuyla biliyo ağzının tadını:KK1: yatağında kendi kendine uyuyo kenardan bi görünüyorum başlıyo yalandan ağlamaya..elimde soda görünce ağlıyo elini uzatıyo ver diye, bitirip veriyorum benim içmemi taklit ediyo tek eline alıp:KK53: anne karnında kurnazlık yüklemesimi yapılıyo nedir,fenalar:KK53:

inş canım işte 9 aylık olacak kreşe başladıgında ben 10 ekimde iş başı yapacagım :KK6: yrn evime ve işime yakın 5 yer var onlarla görüşecegim ve birine karar verip yazdıracagım inş.iyi insanlar denk gelir ve çok memnun kalırım ...1 ekimde kreşe bırakmaya başlarım hem kendimde giderim yanında dururum uzaktan bakarım ani baskınlar yaparım işe başlamadan neler yapıyolar diye gözlemlerim 1 yaşına gelene kadar işten saat 16.00 da çıkacagım bakalım hakkımızda hayırlısı :18:

selam kızlar,

ben kreşe verdim çok da memnunum ,ALLAH vicdanlılarla karşılaştırsın ..ben kreş deyince herkes üstüme yürümüştü ama şimdi herkes kreşe ver diye sana akıl vermiş çok ilginç ama ben baştan beri kreş demiştim ,çünkü en mantıklısı bu ,ordakiler de insan ,vicdanı olmadıktan sonra anneanne de çocuğa iyi bakmayabilir yani bu bilemezsiniz, ben ne anneanneler babaanneler gördüm çok fenalar buna emin ol ,benim kızım hiçbirşey yemiyordu 1 haftada kreşte yemeye alıştı şimdi eskisine göre gayet iyi yiyor :nazar: ben de gidiyorum arada bakıyorum ne yapıyorlar diye ,sen de gidersin olur biter ,çok kasarsan daha çıkmaza giriyor herşey ,tutar kreşe vermezsin ALLAH KORUSUN bu sefer evde bir şey olur ,yani bunu bilemezsin ,benim annem yiğenimi büyüttü ,kaç kere babamın haplarını yutup hastanelik oldu sıpa ,kaldırıyordu annem ortadan ama olacağı varsa oluyor işte buna engel yok ..umarım herşey güzel olur senin için.. belki çok daha ii olacak bilemezsin bunu ..aynen eninden sonunda kreşe gidecek ,bu dönemde en azından anlamaz ama ilerde ara yaşta daha sorun oluyor ,hocalara soruyorum da 2 yaşında gelenler mesela çok büyük sorun diyorlar ,en ideali ya 1 ya 3 müş ,seninki de 1 e yakın olacak korkma o açıdan ,bi de hiç merak etme güzel bakıyorlar ,altını almasalar ,aç bıraksalar onlara da zarar ,çocuk sürekli ağlar bu sefer ,onlar da dayanamaz buna emin ol ,öyle aç bırakıp akşama kadar bebek ağlatılırmı akıl mantık var,oraya girip çıkan olmuyormu hiç ,diğer çcoukların velisi geliyor ,hem o kadar da vicdansız olacaklarını sanmıyorum ..
hep merak ederdim, bu yabancılar nasıl yetiştiriyorlar çocuklarını diye... internette araştırırken kadınlar kulübünde böyle bir yazı buldum. buyrun.. ahanda benden günah gitti... :KK53:

Alman ailelerinin çocuklarına davranışları
*** Anne / baba okula çocuğu ile birlikte gidiyor, tanıdığı tanımadığı her gördüğü veliye selam verip gülümsüyor ''günaydın'' diyor. Çocukta bunu öğrendiği için aynı davranışta bulunuyor.Ya biz ne yapıyoruz?

***Sınıfa asla girmiyor, öğretmene çocuğunun yanında çocuk hakkında olumsuz hiç bir şey söylemiyor. Ya biz?

*** Okuldan çocuklarını aldıklarında onların yerine çocuğunun çantasını taşımıyorlar.

***Yağmur yağıyordu, annenin elinde şemsiye vardı ama çocuğu ıslanmasın diye anne çocuğunun başına şemsiye tutmadı, yağmurluğunun kapşonunu kapat demedi, onu şemsiyesini açması için uyarmıyordu. Ya biz bu durumda ne yaparız?

*** Apartmandan dışarı çıktım. 4 yaşlarında bir kız çocuğu pazar günü bisikleye biniyordu. Beni tanımıyordu. Bana selam verdi, ayaklarında değil terlik çorap bile yoktu. Ayakları bisikletin pedalında değil yerdeydi. Vee benim üstümde yağmurluk vardı. Hava sıcaklığı 18 C ydi. Siz bu çocuğun ailesi olsaydınız ne yapardınız?

YERE BASAN ÇOCUK TOPRAĞA ENERJİSİNİ BOŞALTIYOR.

BİZ; ÇOCUĞUM KARNIN AĞRIR, YERE BASMA, ÇORABINI GİY, AYAKKABINI GİY, AYAĞIN KİRLENDİ, GİBİ BİR SÜRÜ NEGATİF SÖZLER SÖYLEMEZ MİYİZ?

*** Çocuklu aileler apartmanların genelde giriş katında oturuyorlar. Apartmanın bahçesini çocuk bahçesi niteliğinde düzenlemişler.
*** Çocuk parkları bomboş. Mahallede sanki hiç çocuk yaşamıyor gibi...ACABA NEDEN? ÇOCUKLAR PARKA DOYMUŞ.
Çok saygılılar. Komşuyu rahatsız edecek koşturma, bağırma yok. çocuk çekirdekten bu toplumsal kuralı alarak yetişiyor.

***Markete gidiyorsunuz. Çocuğun elinde de kendi boyunda bir market arabası. O da ihtiyaçlarını alıp arabaya koyuyor. Kasada aldıklarının parasını kendi ödüyor.

***Çarşıya gittik. Park etmiş bir bisiklet, bisikletin de arkasına bağlanmış bir bebek arabası vardı. Bildiğimiz bir bebek arabası değildi. Ana kucağının biraz daha yükseğini, tekerleklisini ve çevresinin pencere gibi plastik bir malzeme ile kaplanmış biçimini hayal edin.
Biz olsak ''çocuk ağlar'', diye düşünüp, değil bisiklete binip çarşıya gitmek, öyle bir çocuk pusetine çocuğumuzu koymayız. Yerden soğuk gelir, ya araba çarparsa... Bir sürü kaygı ve endişeler duyarız. Toplum olarak çok mu kaygılarımız korkularımız var acaba?

Oysa anne hem sporunu yapıyor, hem alışverişini, hem de çocuğu hava alırken belki de çocuk açık havada gezerek uyuyor, mamasını iştahla yiyor.

*** Yolların kenarı bisikletliler için ayrılmış. Asla araçlar bu yolu kullanamıyor. Anne ve çocuğu yan yana bisiklete binmiş geziyordu. Çocuk 5 yaşında kadardı ve iki tekerlekli bisikleti usta bir sürücü gibi kullanıyordu. Türk ailelerinde kim çocuğu ile bisiklete binip geziyor?

***Hollandaya gezmeye gittik. Ben diyeyim 20 bisikletli, siz deyin 30 bisikletli. Kimi 60 yaşında, kimisi 6 yaşındaydı. Sanırım bunlar bir aileydi. Öylesine neşeli bisiklete binerek çevreyi geziyorlardı ki, hayran olmamak elde değildi. Onların enerjisi, neşesi bana da yansıdı. Yaya üst geçitinin bisikletler için ayrılmış yerinden yürüyerek bisikletlerini sürerlerken enerjileri bana yansıdı.
Kim istemez büyük küçük tüm aile bir bisiklet turunu. Ama Türkiyede bisikletliler için ayrılmış yol hangi illerde var? Parmaklarımızın sayısı kadar bile yok.

***Çocuklar böylesine bağımsız yetişince bu durum yaşlılığa da yansıyor sanırım. Merdivene benzer bir wolker ile yaşlılar kendi alış verişlerini yapıyor, yürüyorlar. yorulduklarında wolkerın üstündeki oturma yerine oturup dinleniyorlar.

Peki biz yaşlandığımızda ne yapıyoruz?

Dizimiz ağrıyor diye otururuz, yağmur yağıyor diye dışarı çıkmıyoruz.

ÇOCUKKEN AİLEMİZE BAĞIMLI İKEN YAŞLANINCA DA ÇOCUKLARIMIZA BAĞIMLI OLURUZ.

PEKİ SİZCE NEDEN ÇOCUKLARIMIZ HENÜZ EMEKLEDİĞİNDE ONU hemen üstün kirlendi, mikrop var, gibi bir sürü tehlikelerden uzak tutmaya çalışıyoruz?

AYAĞA YENİ KALKTIĞINDA KOLTUĞA ÇIKMAYI HEDEFLEDİĞİNDE NEDEN KENDİMİZ KOLTUĞA KOYUVERİYORUZ? onun bu çabasını engelleyip, işi başarma zevkini yaşatmıyoruz?

NEDEN YERE DÜŞEN ÇOCUĞU HEMEN KOŞUP YERDEN KALDIRIYORUZ? Dolayısı ile ağlamasına neden oluyoruz.

İŞTE TAAA 6. AYINDA büyüklerimizden gördüğümüz gibi yetiştirmeye devam ederek ONLARI BAĞIMLI, KENDİNE GÜVENMEYEN bireye dönüştürüyoruz.

*** Sonuçta Türk ailelerinin çocuk yetiştirme teknik ve yöntemlerinde yaptığı yanlışlar sayesinde çocukların ailelerine daha bağımlı, özgüvenlerinin yüksek olmadığı, toplumda saygılı bilincinin her geçen gün iyiye değil daha geriye gittiği bir gerçektir.

ÜNİVERSİTEYE GİDEN ÇOCUĞA BİLE YETŞTİN GÖZÜ İLE BAKILMAMAKTA, ONUN YERİNE EVİ TUTULMAKTA, ELEKTİRİK, SU BORCU ÖDENMEKTE, SINAVLARINDA YEMEKLERİ YAPILMAKTA, BEKAR EVLERİ TEMİZLENMEKTEDİR.

*** AYRICA SON ZAMANLARDA TOPLUMUMUZDA ''ÇOCUĞU SERBEST YETİŞTİRMELİYİM'' ANLAYIŞI AİLELERCE YANLIŞ ANLAŞILMAKTA, HER İSTEDİĞİ YAPILMAKTADIR.

****OYSA BURADAN ANLAŞILMASI GEREKEN BAĞIMSIZ HAREKET ETMEYİ ÖĞRETMEKTİR.

KENDİNE GÜVEN DUYGUSU GELİŞMİŞ, HER TÜRLÜ ZORLUKLAR KARŞISINDA AYAKTA DURABİLEN GENÇLER YETİŞTİRMEK,

ALINTI
ruza ben de böyle yetiştirmek istiyorum ..en ideali bu bence ,kim ne derse desin ,sanki biz farklı yetiştiriyoruz da bizimkiler aşırı özgür olmuyor mu alakası yok , o tamamen aile ile alakalı
ben o yüzden baştan beri geleneksel hiçbir şeye alıştırmadım
ne ayağa ne kucağa ..düşünce tepki vermem ,beklerim ,ağlar susar
normalde uyuturken bile 5 dakika ağlayıp uyuyorlar
gece hemen yanlarına gitmiyrum ,seslerini dinliyorum susarlarsa gitmiyorum mesela
hep de böyle devam edeceğim
böyle yetişen çocuklar gerçekten çok daha mükemmel oluyorlar buna inancım sonsuz

selam herkese
sabah farkettikki ,kızım artık desteksiz oturuyor ,kendi kendine oturuyor ,oturduğu yerden kanepeye tutunarak ayağa kalkıyor ,oğlum hala sürünerek işini hallediyor :)) ama kızım yine işi kestirmeden halledecek galiba :)) kendi kendine oturuyor oturarak oyun oynuyor eline birşeyler alıp nazlı kızım bir haftadır vardı aslında bu durum ama akşamadan akşama gördüğümden pek önemsememiştim ,meğer bizim sıpa oturuyormuş da haberimiz yokmuş:)) bi de kızım emekliyor onu da unuttum

Son düzenleyen: Moderatör:
ah kızlarrr yavrum sütü bıraktı yemiyo içmiyor uyumuyo idrar yolu enfeksiyonu, kalpte üfürüm derken böbrek filmi istendi şimdi de :KK43: İstanbul da acill prof. çocuk nefroloğu önerisi rica ediyorum sizden... üzüntü , uykusuzluk ,yorgunluk, stres perişan durumdayım

ADD ye kreşe ver diyenlerden biri benım ama Delikız sana hiç kreşe verme demedim ADD için böylesi daha iyi bence
Bİz de odamızı ayıracağız artık taşınınca ama telsiz alacağım korkuyorum sesini duymazsam diye
ben de Ruza'nın paylaştığına katılıyorum bazı maddeler olmasa da mesela şemsiye olayı:KK50:
neyse ben galiba korumacı bir anneyim ama bundan bıraz uzaklaşmam lazım :26::26::26:hele bir de oğlan çocuğu hiç olmaz

X