2009 Şubat Anneleri

ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU (ABÖS)

Ani bebek ölümü sendromu, hiçbir sağlık sorunu olmayan bir bebeğin nedeni açıklanamayan ölümü olarak tanımlanabilir. Bu bebeklerde otopsiyi de içeren tüm incelemelerde ölüm nedeni saptanamaz.
Tüm vakaların % 95’i ilk 6 ayda (2-4. aylarda en sık) görülmektedir. Gelişmiş ülkelerde ABÖS, prematürite ve düşük doğum ağırlığına bağlı hastalıklar ve doğumsal anomalilerden sonra süt çocukluğunda rastlanan en sık ölüm nedeni olarak kaydedilmektedir. 1-12 ay arası ölümlerin %35-55’inden sorumludur. Türkiye’ deki sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte gelişmiş ülkelerde sıklık 1000 canlı doğumda 0.8 olarak verilmektedir.

Risk faktörleri

Anneye ait nedenler

Gebelikte sigara içme
Alkol veya madde bağımlılığı
Düşük sosyoekonomik düzey
Çok genç anne yaşı (20 yaş altı)
Gebelikler arasında geçen sürenin kısa olması
Doğum sayısının artması ve takipsiz gebelikler
Bebeğe ait nedenler

Yaş (2-4 ay arası)
Erkek cinsiyet (kızlara göre risk % 30-50 daha fazla)
Erken doğum (prematüre)
Düşük doğum ağırlığı
Yüzüstü uyku pozisyonu
Yakın zamanda geçirilmiş ateşli hastalık öyküsü
Doğum öncesi veya sonrasında sigaraya maruz kalma
Yatağının yumuşak olması ve yastık kullanma
Anne-baba ile aynı yatakta yatma
Bebeğin çok sıcak ortamda bulunması veya çok giydirilmesi
Anne sütü ile yetersiz beslenme
Yukarıda sayılan risk faktörlerinin sadece bir kısmının (erkek cinsiyet, bebeğin yaşı ve düşük sosyoekonomik düzey vb.) değiştirilemez olmasına rağmen, aslında büyük çoğunluğunun değiştirilebileceği ve bu şekilde ani bebek ölümlerinin büyük ölçüde engellenebileceği görülmektedir.

Ani bebek ölümlerini engellemek için alınabilecek önlemler

1. Bebekler uyurken sırt üstü yatırılmalıdır

Sağlıklı süt çocukları doğumdan itibaren sırtüstü yatırılmalıdır. Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir (daha iyisi, yan yatış pozisyonu tercih edilmemelidir).

Amerikan pediatri akademisi 1992 yılında açıkladığı sağlık politikasında; sağlıklı bebeklerin uyku sırasında sırtüstü yatırılmasını önermiş ve bu şekilde 4 yıl içinde Amerika’da “ani bebek ölümü sendromu” sıklığı % 40 azaltılmıştır.

2. Bebekler sert yatakta yatırılmalıdır

Bebekleri yumuşak yatak, yastık, yorgan veya hayvan postu gibi yüzeylere yatırmak doğru değildir. Yatak, karyolaya uyumlu olmalı, yatak-karyola arasında bir parmak ya da 2 cm’den daha fazla aralık olmamalıdır. Karyola parmaklıkları arasında 2 parmak ya da 5 cm genişliğinden fazla mesafe bulunmamalıdır. Ani bebek ölümü vakalarının % 30’undan bebeğin uygun olmayan yerlerde yatırılması sorumlu tutulmaktadır.

3. Bebeklerin anne-baba ile birlikte yatması engellenmelidir

Ebeveyn yatakları bebek için uygun malzemeden olmadığı gibi, sigara dumanı ile temas ve anne-babanın ağırlığı altında kalma gibi riskleri olması nedeni ile kesinlikle önerilmemektedir.

4. Bebeklerin yatağında kumaştan yapılmış oyuncaklar bulundurulmamalı ve uyurken yüzleri örtülmemelidir

Yatak çarşafları gergin ve temiz olmalı, battaniye kullanılacak ise yatağın altına sıkıca tespit edilmeli ve çocuğun ancak göğsüne kadar örtülmelidir. Uyku tulumu kullanılması düşünülebilir.

5. Annenin sigara içmesi engellenmelidir

Ani bebek ölümü sendromu ile ilgili yapılan tüm araştırmalar; hamilelikte ve doğum sonrasında sigara kullanımının riski arttırdığını açıkça ortaya koymaktadır. Annenin gebeliğinde sigara içmesinin ani bebek ölümü riskini 3.4 kat arttırdığı bilinmektedir. Hamilelikte sigara içilmesi ayrıca erken doğum ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskini de arttırmaktadır.

6. Aşırı sıcak önlenmelidir

Çocuklar hastalık anında bile aşırı ısınmaya neden olmayacak şekilde giydirilmelidir. Özellikle yüzüstü yatan, çok giydirilen ve battaniye ile örtülen bebeklerde ani ölüm riski artabilmektedir. Bu nedenle bebekler uyurken hafifçe örtülmeli ve ideal oda ısısı sağlanmalıdır.

7. Erken doğan ve/veya düşük doğum ağırlığı olan bebeklerde monitör kullanılabilir

Bebek ne kadar erken doğduysa ve ne kadar küçükse ani bebek ölümü riski o kadar fazladır. Bu bebeklerde solunum durması ve kalp hızında yavaşlama olabileceğinden evde monitör ile izlenmesi uygun olabilir. Ancak ev mönitörlerinin ABÖS’ü önlediği kanıtlanmamıştır ve Amerikan Pediatri Akademisi ev monitörlerinin bu amaçla kullanımını önermemektedir.

8. Bebekler anne sütü ile beslenmelidir

Kesin kanıt olmamakla birlikte, bazı çalışmalarda anne sütü ile beslenen bebeklerde ani ölüm riskinin daha az olduğu gösterilmiştir. Anne sütü ile beslenenlerde enfeksiyon hastalıklarının daha az görülmesi ve anne-bebek arasındaki yakın ilişkinin ABÖS riskini azaltabileceği düşünülmektedir

1. Bebekler uyurken sırt üstü yatırılmalıdır

Sağlıklı süt çocukları doğumdan itibaren sırtüstü yatırılmalıdır. Yan yatış pozisyonu tercih ediliyor ise, yüzüstü pozisyona dönüş olasılığını azaltmak için altta kalan kol öne getirilmelidir (daha iyisi, yan yatış pozisyonu tercih edilmemelidir).

kizlar yukarda böyle yaziyor ama benim iki ebemde bebegi yan yatirmami söylemislerdi bi defa sol tarafa yatiyorsa gider uyudugundada sag tarafa yatirmam gerekiyordu
simdi böyle okuyunca kafam karisti

kızlar mehaba herkese ayyy doğuran var mı yenilerde bizim gaz sorunumuz var zeynebimin bir çay kaşığı ılık zeytinyağının iyi olduğunu söylediler denicem.elma yağı aldık ayaklarını altını ve göbeğini ovuyoruz gaza iyiyymiş bir de ben milupanın still tee sini içiyorum süt için bir de gaz atmak için gene milupanın rezene çayı var onu içiyorum çok faydasını gördüm diyebilirim.bebeklerde zeka gerilemesi yapıyormuş anason sakın kullanmayın biyolog bir arkadaş söyledi anasonun da gaz atmasına yardımcı olduğu söyleniyor ama sakın denemeyin.aklıma gelen sizlerle paylaşmak istediklerim şimdilik bunlar kendinize iyi bakın haaa bu arada emzirme yastığı kullanan varmı aranızad abenim kas ağrılarım çoğaldı emzirm pozisyonu beni çok yoruyor kullanan varsa memnunu u yazsın hepinizin kuzucuklarını öpüyorum

canim anason cayi still teenin icinde yokmu benmi öyle hatirliyorum saol paylastirigin icin hayatim bi bakiyim varmi icinde gercekten

canim gercektende var wallaa still teenin icinde anason cayi
almancada anis demek belki türkce olarak hangi caylar var yazmiyordur ondan söyliyim dedim

Selam kızlar,
Doktordan geldik bende yarın spinal anest ile sezeryana gırıyorum.
Dua edın ne olur cok heyecanlıyım bugun tum gün stres altındaydım karar verdık rahatladım bıraz
Yarın sabah 7.30 da sezeryana alcaklar.
Saglıcakla bebısım ve ben kurtuluruz ısallah.
Eve geldıgımde yazarım sıze ısallah.
Bekleyen herkese bıran once bebısıne kavusmasını dılıyorum kendınıze ıyı bakın stres yapmayın benım gibi.
Tar.16.02.09 Sa.19.40

hadi simdiden gözün aydin dersucum
nasil heyecanlandim simdi yaaaa saglicakla al bebisini kucagina tatlim dogum sonrasi seni ve bebisi burda bekliyor olucaz güzel haberlerle
bizim icinde dua et olurmu dogumda
dualarimiz seninle cnm iyi haberlerini bekliyoruz Şeniz

dersucum hayırlısıyla al bebişini kucağına inşallah dualarımız sizinle

cimcime bize de ebeler yan yatırın demişlerdi ben de geçen benzer bir yazıda okuyunca şaşırmıştım

canım bende bebegimi yan yatırıyorum kustugu zaman bogazına kaçar sırt üsttü yatarsabirde benim bebek bu aralar gazıyla beraber kusuyor

dersu canım dualarımız senle vede yarın dogum edecek arkadaşlarla cenabı allah kolaylık vesin bebeklerinizi saglıcakla kucaklarınıza allın inşallah güzel haberlerinizi bekliyoruz canım

MERHABA SEVGİLİ ARKADAŞLAR, BEN SİZLERİ OKUYARAK TAKİP EDİYORUM. HEPİNİZİN HEYECANINI YAŞIYORUM. BEN DE BUGÜN İTİBARİYLE 39+4 GÜNLÜĞÜM. YANİ HER AN DOĞUM OLABİLİR DİYE BEKLİYORUZ. DOKTORUMUZ AYIN 15 İ DEMİŞTİ,AMA HALA SES SEDA YOK.ÖZELLİKLE EŞİM BEKLERKEN DOKUZ DOĞURUYOR.OLSUN ARTIK DİYORUZ. ALLAH İZİN VERİRSE NORMAL DOĞUM İSTİYORUM. BEN HEPİNİZE DUACIYIM.SİZLER DE BANA DUA EDİN LÜTFEN....a.s.

hayatım aynen valla...hiç olmazsa 40 ı çıkana kadar anne sütü alsın istiyorum...2 saatte bir sağıyorum ben...perişan oldum resmen...sağarken dokuz doğuruyorum..en az sağma makinesi kadar benim ellerde çalışıyor..mıncıklaya mıncıklaya 50-60 cc filan çıkıyor...ne yapacağımı bilemez oldum...uykuda artar anne sütü diyorlar da ne ara uyuyacağız onu bilemiyorum tabi...galiba yediklerimizle çok ilgisi yok süt miktarının...belki süt içeriğine etki ediyordur ama miktar olarak kesinlik fark etmiyor...bende günde 2 fincan humana, 1-2 fincan rezene, 1 fincan başka bir still tea, 1 küçük kutu süt, 8-10 bardak su, 1-2 bardak meyve suyu filan içiyorum ama ne çare...bir de malt ı deneyeceğim...

Kızlar merhaba nasılsınız.bebişler nasıl
Benim oğlumun bugün topuğundan kan aldılar çok ağladı. Ben de ağladım kıyamadım.
Kimler doğurdu bakamadım

dersu ve superisi Allah sağlıkla bebişlerinizi kucaklarınıza almayı nasip etsin dualrımız sizinle canım

günaydın kızlar
doğum yapan anneler gözünüz aydın allah uzun sağlıklı ömürler versin
dün ben nstye girdim malum yarın günüm doluyo muayneden sonra kanamam oldu az önce yataktan kalkarken bi akıntım oldu bakıyım dedim yine kahverengi sulu bişey nişan falan mıdır yoksa dünkü muayneden kalanlarmı akıyo gerçi akşam hiç böyle akıntım olmadı bi muayneden sonra bi damla damlamış o kadar şimdi baya aktı anlamadım valla ama bekliyorum sanki ağrılarım var hafif hafif zaten dün ebeler akşama sabaha hazırlıklı ol ama açılman yok daha dedilerbu nişanmıdır nişan böyle mi gelir yada kırmızı falan mıdır

annişler sütünüz bol olsun bizimde başlıycak sıkıntılar emmedi uymadı ağladı hep yakıncaz tatlı tatlı allah başka dert keder vermesin,
bebişim 3700 olmuş dün ultrosona soktu doktor suyu gayet iyi kordonda yokmuş normal doğurursun dedi tabi gerçekten istemen lazım dedi ee herhalde yani sanki benden sezeryan istiycekmişim gibi yaptı tabiki doğurcam dedim iyi dedi
nst deyken yanımda suni sancı çeken biri vardı ağlıyodu kıyamam tek başına sessiz sessiz akşam hep onu düşündüm şimdi bebişini çoktan almıştır yanına bitmiştir sıkıntıları sıra bende:a015:

kızlar ço kkaşınıyorum göbek deliğimin alt tarfı hep böyle sivilce gibi oldu kaşımaktan krem kabul etmiyo artık emmiyo o kadar tatlı kaşınıyoki kendime hakim olamıyorum ama çok kötü kızarttım her tarafını doktor dayken kaşıntım olmuyo hiç sormayı unutuyorum yine başladı offfff

slm kızlar naber birçoğunuz doğum yapmışsınız bile çok azınız kalmış bebeğini bekleyen, doğum yapanlara hayırlı olsun, gazsız, huzurlu bebekler olsunlar İNŞALLAHHHHHH....(ahhh ahhhhh) Yapacaklara ise Allah yardımcı olsun ne deyim ama artık son günleriniz bol bol uyun anam sonra çok pişman olacaksınız dinlenmediniz diye benden söylemesi...:)

Sevocan benim de doğumdan 2-3 gün önce akıntım olmuştu kanlı nişanım gelmiş. Doğumun yakın bence son kez uyu dinlen:))) Allah bir avazda kurtarsın, kolaylık versin!

Benim kız dün akşamdan beri çok huzursuz gece 3 saat uyudu ondan sonra sürekli uyanıktı. Arada bi kucağımda uyudu ama ben her yatağına yatırdığımda gözler yine fildir fildir yaaaaa. Dün çok iyi uyumuştu bugün daha yeni uyudu, çok huzursuz nedense. Gazı var sanırsam umarım rahatlamıştır da ondan uyuyordur şimdi. Çok zor ya kızlar!!!!
Bir yandan uyusun diye uğraşıyorsunuz uyanık olduğunda, uyuduğunda da uyansa da bi öpüp koklasam diye başında bekliyorsunuz, çok tuhaf bişey ya. Ama ağladığında içim geçiyor valla ne olduğunu anlayamıyorsunuz ya....
Doğum yapan emziren anneler siz nasıl emziriyorsunuz? Her emzirmede iki göğüsü de veriyormusunuz? Yoksa tek göğüsü mü emziriyorsunuz bir emzirmede? Ben nasıl doğru olduğunu şaşırdım her kaynakta başka yazıyor. Haftaya 1.ay kontrolümüz var doktora sorcam ama siz nasıl yapıyorsunuz?
Of çok yazdım ya bunalmışım bayağı evin içinde:))) Ah şu 40ımız çıksa bi

dilek çim nerde yatıp dinlenicem şüphelenince temizliğe başladım evi toparlıyorum muhtemelende akşama hastaneye o yorgunlukla yavaş yavaş yapmaya çalışıcam dün öyle evden çıktık ebe yatış yapabiliriz doktorunla görüş dedi ay bi düşündüm evden ikimiz çıktık dönüşte bir sürü kişi dönücek evi toplu temiz bırakmam lazım
ne güzel siz bir ayınızı dolduruyosunuz bile benim bi arkadaşım doğum yaptı geçen çarşamba bi seferinde birini bi seferinde birini emzirdiğini söyledi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…