2009 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

merhaba kızlar ne güzel bol bol konuşulmuş
okuması güzel oluyor böyle serpil sağol beni merak etmişin
ceylin biraz daha iyi gidiyor artık çünkü artık mecbur olduğunu biliyor
ama emel anlattıklarını ben de çok yaşadım çok zor ya insanın içi gidiyor
geçen hafta çok zorladı bizi öğretmenimle konuşun benim sorunum neymiş diye tutturdu bizde cuma günü gidip konuştuk
okulda çok iyi bi sıkıntısı yok dedi bu hafta hiç ağlamadı ben buraya gelmeye mecburum öğretmenim çünkü eğitim yaşım gelmiş diyormuş
okul da da sanki herşey biraz daha oturmuş gibi biraz öğretmenimiz soğuk ne yapalım şans işi:))
jimnastik kursuna gidiyor haftada bir gün okulda
bu hafta 4-5 kere gitmek istemiyorum dedi bizde kararlı olunca susuyor geri
pazar günü dedim ki benim kızım yarın koşa koşa okula gidecek dedim bana diyorki koşa koşa değil anne yavaaaş yavaaaş sürüneee sürüneee diyor:))
bir de devamlı 2 gün okul 5 gün tatil yapsa şu devlet diyor:)))
ceylini ben en geç 10 da yatırıyorum çünkü sabah 6.30 da kaldırıyorum 7 de servise biniyor

:))))) hiç güleceğim yoktu sürüne sürüne demek :)) ayrıca ne bilirmiş o devletmi milleti, tatili mesaiyi yahu alem bunlar valla maşallah zehir gibiler.

Ay öyle mecbur hissetmeleri de üzüyo beni aslında ya, ama öyle davranmak zorundayız taviz verince anlamıyolar, zaten hayatları boyunca okul yükü olacak sırtlarında, şimdiden yüklemiş gibi oluyoruz sanki ama yapacak birşey yok.

ya üzülüyorum bazen bu okul işine... ama napalım.. ben anneme bırakabilirm ancak. şimdi ananemde annemde... bütün gün evde çocuk tv başında kalsın daha mı iyi iki yaşlıyla :))

yaşıtlarıyla olsun istiyorum... bu sabah bir kadın vardı kapıda oturmuş. kucagında kucuk bebek yanında cocuk. ezgi sınıf arkadaşın onunla sınıfa git diyordu. ezgiye ege yide al git dedi :)) kadın daralmış yazık... 3. haftaya girdik hala kapıda oturanlar var... çok büyük sorun bu...

emelcim çok çok geçmiş olsun dedene acil şifalar dilerim... gece uykuda tepinme bagırma diş gıcırdatma bizdede var... bazen çok sık oluyor ... bazen gunlerce olmuyor... çok üzülüyorum bütün gece bu kadar rahatsız olmasına ... konuyu çözemiyorum bir türlü...

evlat edinme işini gecen akşam eşimle konuştuk... bir dizi izliyorduk... küçük bir bebek alabiliriz dedik. ikimizinde kafasına yattı açıkçası bir kız bebek... ama yaşsınırı varmış heralde bunun için...

belki olur ilerde ....birkaç kez gittim çocuk yuvasına.. o çocukların hali çok içler acısı... bakılıyorlar ama öyle açlar ki sevgiye ilgiye... kucagımda 7-8 çocuk oturuyordu her gidişimde... günlerce kendime gelememiştim...

ama anneleri görmeye geliyormuş bazısının yine hamile oluyormuş...bu kadar cahilliğe de kızmadan edemiyorum...

Emelcim hoş geldin, geçmiş olsun, acil şifalar versin allah.

Ahu senin kızda az dillenmemiş, maşallah:)) Devlet 2 gün okul 5 gün tatil yapsın demek:)) Ah ne güzel olurdu onlar için.
Okula sürüne sürüne gidecekmiş.Bu çocukların laflarıyla şimdi başa çıkamıyoruz, ilerde ne olacak bilmem.

Bizde uyku saati 9 du, ama bu sene 10 a çıktı.Zaten uyuyuncaya kadar bir süre geçiyor, banyosu, kitap okuma faslı, egehanın uykuya geçme süreci, bazen saat 11 bile olabiliyor.Çıldırma noktasına geliyorum o zaman.Banyosunu yaptırıyorum, kitabını okuyorum, iyi geceler deyip çıkıyorum, aşağıdan 10 dk sonra ses geliyor, anneeeee çişim geldi, annneeeee şu perdeyi kapatsana, annneeee şu kapıyı kapatsana. En sonunda bir daha bana seslenme gelmem diyorum, o zaman uyku moduna geçiyor.

Evlat edinme olayı aslında süper bir düşünce. O yuvalarda neler var, ne çocuklar var. Allah kimsenin çocuğunu o duruma düşürmesin. Ama dediğin gibi derya, bir çocuk yapmış bakamıyor, yuvaya bırakıyor, sonra bir bakıyorsun bir başkasına hamile.Bunların eğitim alması lazım.Böyle bir şey olamaz yaaa.

ayy yoruldum varya. evden bi çıktık saat 7 de anca girdik eve. 6 saattir geziyoruz. film güzeldi. çık oyuncakçıya gir çık berbere gir sonunda kestirdik saçları ama kesen çocuk ağlatmıycam diye kırk takla attı ter döktü valla. bizimki kızılca kıyameti koparıyo da ama ağlatmadı allah razı olsun. ordançık oyun alanına gir o oyucak senin bu oyuncak benim. bi baktım saat 5 dedim kocişe sen gel al bizi o alınca da canım balık istiyodu hadi dedim beni balıkçıya götür bide yemek yedik geldik. çağana dinazor aldım onunla yatağında yatarmış hadi bakalım.

ahucum çok sevindim işlerin yoluna girmesine. ama senin kzı maşallah o ne laflar öyle. demek kendi diyo öğretmenimle bi konuş benim sorunum neymiş diye. ve o devlet meselesi bitirdi meseleyi. sürüne sürüne yavaşş yavaşş.ama gidiyor işte çaresiz.
emel inşallah sizin sorununuzda o denen süreler kadar uzamaz ne kadar uzarsa sen de o kadar harap olacaksın dualarım sizlerle olsun kızlar. birde geçmiş olsun kısa zaman aralıkla ikinci kalp krizi allah kolaylık versin.

yatma meselesi de bizde geç yatıyoruz. ama servisini değiştirdim 5 servisi ile geliyordu şimdi 6 ya aldım. 5 servisi 4*40da kalkıp 5*40 da bırakıyodu yani 1 saat dolaşıyodu 6 servisi maksimum 6*20 de getiriyo. serviste dolaşma süresiuzadıkça da uyuyo diye düşünüyodum doğruymuş. servisi değiştireli bugün uyumadım diye iniyo servisten evdede 10*30 11 gibi yatıyo.

ayy neyse görüşürüz sonra c.tesi ameliyattan sonraki ilk nöbetimi tutcam kızlar. çağanı da götürcem yanımda eşim çalışıyo c.tesi akşam gelir alır yanımdan artık..şans dileyin bana

ya üzülüyorum bazen bu okul işine... ama napalım.. ben anneme bırakabilirm ancak. şimdi ananemde annemde... bütün gün evde çocuk tv başında kalsın daha mı iyi iki yaşlıyla :))

yaşıtlarıyla olsun istiyorum... bu sabah bir kadın vardı kapıda oturmuş. kucagında kucuk bebek yanında cocuk. ezgi sınıf arkadaşın onunla sınıfa git diyordu. ezgiye ege yide al git dedi :)) kadın daralmış yazık... 3. haftaya girdik hala kapıda oturanlar var... çok büyük sorun bu...

emelcim çok çok geçmiş olsun dedene acil şifalar dilerim... gece uykuda tepinme bagırma diş gıcırdatma bizdede var... bazen çok sık oluyor ... bazen gunlerce olmuyor... çok üzülüyorum bütün gece bu kadar rahatsız olmasına ... konuyu çözemiyorum bir türlü...

evlat edinme işini gecen akşam eşimle konuştuk... bir dizi izliyorduk... küçük bir bebek alabiliriz dedik. ikimizinde kafasına yattı açıkçası bir kız bebek... ama yaşsınırı varmış heralde bunun için...

belki olur ilerde ....birkaç kez gittim çocuk yuvasına.. o çocukların hali çok içler acısı... bakılıyorlar ama öyle açlar ki sevgiye ilgiye... kucagımda 7-8 çocuk oturuyordu her gidişimde... günlerce kendime gelememiştim...

ama anneleri görmeye geliyormuş bazısının yine hamile oluyormuş...bu kadar cahilliğe de kızmadan edemiyorum...

Hepsinde aynı sorunlar olduğuna göre normal ozaman bu gece sorunları demekki yabancı bir ortama alışmaya çalışmaktan kaynaklanıyo ozaman. Tabiki onlar için en güzelini yapıyoruz aslında ama çocuk işte, okula gitmeyi ceza olarak falanmı algılıyolar nedir anlamadım.

Evlat edinme işide gerçekten yapabilen için çok büyük mutluluk ama kendi çocuğun olmasa belki iş daha kolay olur, kendi çocuğun varken nekadar ayrım yapmasanda ki bunu gönülden başarabilirmiyiz bilmiyorum ama yapsan bile o çocuk mutlaka bir ayrımcılık hissedecektir psikolojik olarak diye düşünüyorum, bir bakışını bile ayrımcılık olarak hissedebilir, çok hassas bir durum. O yüzden dediğim gibi koruyucu aile daha mantıklı geliyo bana.

Baba ile evlatlık çocuk arasında 35 yaş fark olmalı diye duymuştum sanki.

ayy yoruldum varya. evden bi çıktık saat 7 de anca girdik eve. 6 saattir geziyoruz. film güzeldi. çık oyuncakçıya gir çık berbere gir sonunda kestirdik saçları ama kesen çocuk ağlatmıycam diye kırk takla attı ter döktü valla. bizimki kızılca kıyameti koparıyo da ama ağlatmadı allah razı olsun. ordançık oyun alanına gir o oyucak senin bu oyuncak benim. bi baktım saat 5 dedim kocişe sen gel al bizi o alınca da canım balık istiyodu hadi dedim beni balıkçıya götür bide yemek yedik geldik. çağana dinazor aldım onunla yatağında yatarmış hadi bakalım.

ahucum çok sevindim işlerin yoluna girmesine. ama senin kzı maşallah o ne laflar öyle. demek kendi diyo öğretmenimle bi konuş benim sorunum neymiş diye. ve o devlet meselesi bitirdi meseleyi. sürüne sürüne yavaşş yavaşş.ama gidiyor işte çaresiz.
emel inşallah sizin sorununuzda o denen süreler kadar uzamaz ne kadar uzarsa sen de o kadar harap olacaksın dualarım sizlerle olsun kızlar. birde geçmiş olsun kısa zaman aralıkla ikinci kalp krizi allah kolaylık versin.

yatma meselesi de bizde geç yatıyoruz. ama servisini değiştirdim 5 servisi ile geliyordu şimdi 6 ya aldım. 5 servisi 4*40da kalkıp 5*40 da bırakıyodu yani 1 saat dolaşıyodu 6 servisi maksimum 6*20 de getiriyo. serviste dolaşma süresiuzadıkça da uyuyo diye düşünüyodum doğruymuş. servisi değiştireli bugün uyumadım diye iniyo servisten evdede 10*30 11 gibi yatıyo.

ayy neyse görüşürüz sonra c.tesi ameliyattan sonraki ilk nöbetimi tutcam kızlar. çağanı da götürcem yanımda eşim çalışıyo c.tesi akşam gelir alır yanımdan artık..şans dileyin bana

Çocuklu olupta nöbete kalmakta ne zor iş Allah kolaylık versin sana, neyse dinazoru çağan'ı korur artık, mamutlu çarşafa'da gerek kalmaz :))

günaydın,

emelcim Allah dedeciğine sağlık sıhhat versin, ben hiç dede sevgisi görmedim, ben doğmadan ikiside ölmüştü, ama hep bir eziklik oldu içimde.....
Ahu Ceylin'nin laflarına çok güldüm, Allah nazarlardan korusun çok pratik zekalı olacak....
Çağan dinazoru almış artık hiç bir şey onu korkutamaz.... Sanada nöbetinde kolaylıklar diliyorum, benim görümcemde GATA'da hemşire, eskiden tutuyormuş çok zor olduğunu söylüyor, şimdi nöbeti yok artık.
Evlatlık konusuna gelince biz çocuk yapmayıp hep bir çocuğu evlatlık alma fikrine sahiptik eşimle, ancak bazı acılar insanın kendi çocuğunun olmasının ne kadar güzel olduğunu gösterince bir çocuk sahibi olmaya karar verdik, iyiki de o kararı vermişiz, iyi ki Aslı olmuş....

Merhabalar yazamadım kaç gndür hasta olanlar varsa geçmiş olsun

emelcim allah dedene şifa versin bende dede sevgisi bilmyrm keşke olsaydı dedem ama ikiside malesef aynı köyde vurularak öldürülmüş..

Evlat edinme konusuna bende sıcak bakıyrm ama maddi durum iyi olması lazım..yanlış mı düşünüyrm bilmyrm ama..

SERPİLCİM İNŞ SORUNSUZ GEÇER NÖBETİN

Son düzenleme:
Tünaydın hayırlı cumalar defne bugün zor gitti okula sabahtan beri ben okula gitmek istemiyorum ben seni istiyorum diyip durdu bugün sinema günü diyorum yok istemiyorum diyo peki dedim bugün git haftaua bi gün kalırsın evde tamam dedi ama zor yolladım aşağıya ama kuzenini görünce servise koşa koşa gitti kuzeni iki gündür gitmiyodu ondanmı yaptı anlamadım o gitmiyo bende gitmiyim demedi hiç ama... Dün toplantıda neler duyup öğrendik neleri farkettim canım sıkıldı takılmamaya çalışıyorum öz bakım becerileri gelişsin diye tuvalette çok yardımcı olmuyolar bikaç çocuğun poposu pişmiş defne büyüğünü evde yapıyo ama çişi okulda hiç yapmıyo galiba dün alırken baktım sıkışmış neden yapmadın dedim elim pis olur dedi bide eve geldiğinde sıkışmış oluyodu o yetmezmiş gibi tuvalete bi arıtma takmışlar suyu burdan için diye defnenin suluğu dolu geliyodu annecim içmiyomusun diyodum içiyorum diyodu ama az içiyo diye düşünüyodum bi veliden bunu dudyunca defneye sordum evet tuvaletten içiyoruz demezmi sakın dedim matarandan iç dün büyük kızlar vardı tuvalette birbirlerini ıslatıyolar heryer su kimse yok başlarında ben söledim öğretmene bakın diye offf çok canı,m sıkıldı ne sölesek öğretmen kem küm kıvırıyo yok yardımcı teyze var bilmemne diyo o an konuşmadım ama haftaya müdüre gidicem çocuk poposunu silemiyo diye tuvalete gitmiyo ki defnenin bi böbreği aşağıda ve ortada hemen hemen idrar kesesinin üstüne denk geliyo dikkat edilmesi lazım

keşke konuşsaydın ögretmeniyle birebir kalıp...

tuvalette kakaları için yardımcı ögretmen yardımcı oluyormuş... çişleri içinde kendileri tuvalet kagıdı ile silip ellerini yıkıyorlarmış... evde de aynını yapıyor şuan..

kendi giyinip soyunuyor uyku saatinde.. öyle yapanlara ögretmen yıldız veriyormuş :))

ama dün annem nasıl ezgi demiş.. osamanlı tokatı atıyor demiş ögretmen.. kız erkek farketmiyor demiş... annemde durup dururken mi demiş... hayır elinden kalemini hamurunu vs alanlara yapıyor demiş...

ögretmen uyarıncada bir daha bu okula gelmiycem diyormuş... ögretmende o yuzden çok sesini çıkaramıyormuş :))

evde konuştum saatlerce... hatta sevdiği oyuncaklardan birini çöpe attırdım... ne yapıcagımı şaşırdım bu çocuğu vurma huyundan vazgeçiremiyorum bir türlü...

birdaha yapmıycam söz diyor yine aynı... yine yaparsa yine bu akşam bir oyuncagını atıcaz çöpe ( sonra ben alıyorum saklıyorum tabi temiz poşete atıyoruz :)))

Başı çok kalabalıktı derya bide dedim ya öğretmen çok muhatap olmuyo direkk müdürle konuşcam hatta eşime sen konuş dedim çünkü müdürle arası iyi okula yazılma döneminde bayağ samimi olmuşlar bende evde alıştirim o şekilde diyorum nerden edindiki vurma huyunu

Bizim toplantıda da aynı tuvalet konusu döndü, ben evde soruyodum elife, napıyosun yapınca diye siliyom diyo, teyze silmiyomu diyorum silmiyo diyo, büyüğünü yapıp yapmadığını anlayamadım hiç, soruyorum yaptım diyo ama yapsa silemez onu, çamaşırıda temiz geliyo anlamadım, söyledik öğretmene teyzeler yardımcı oluyolar büyüğünde dedi ama tabi ben bunu takip edemem onunla beraber gitmiyorum tuvalete dedi, öyle kaldı.
Ama temizlik yönünden heryer gayet temiz, halı kaplı zaten lavaboların olduğu yerler falan.

Bizde vursun diye uğraşıyoruz vuramıyo, evde dövüş dersleri veriyo babası yine yok, hepsi bi değişik :)

Bizim toplantıda da aynı tuvalet konusu döndü, ben evde soruyodum elife, napıyosun yapınca diye siliyom diyo, teyze silmiyomu diyorum silmiyo diyo, büyüğünü yapıp yapmadığını anlayamadım hiç, soruyorum yaptım diyo ama yapsa silemez onu, çamaşırıda temiz geliyo anlamadım, söyledik öğretmene teyzeler yardımcı oluyolar büyüğünde dedi ama tabi ben bunu takip edemem onunla beraber gitmiyorum tuvalete dedi, öyle kaldı.
Ama temizlik yönünden heryer gayet temiz, halı kaplı zaten lavaboların olduğu yerler falan.

Bizde vursun diye uğraşıyoruz vuramıyo, evde dövüş dersleri veriyo babası yine yok, hepsi bi değişik :)

:)))) ya aman bırak vurmasın.... sizde yani :)))

ezgide okuldan ögrendi vurmayı.. hergun eli ısırık içinde geliyordu :)) sonunda kendini korumayı ögrendi çocuk :))

durup dururken gidip vurmuyormuş. biri birşeyini alınca yapıyormuş. çok malı kıymetli... hiçbiryere oyuncak götürmüyor evden . paylaşmak zorunda kalmasın diye :))

Başı çok kalabalıktı derya bide dedim ya öğretmen çok muhatap olmuyo direkk müdürle konuşcam hatta eşime sen konuş dedim çünkü müdürle arası iyi okula yazılma döneminde bayağ samimi olmuşlar bende evde alıştirim o şekilde diyorum nerden edindiki vurma huyunu

zor tabi böyle... kalabalıkta sınıflar... bizim 14 müş şuan biri yarım gunmuş... 13 civarılar yani. iki ögretmen. tuvalate yardımcı ögretmen götürüyormuş...

hatta kız erkek aynı bizimkilerin tuvaleti araları kapalı klozetlerin... kız erkekleri ayrı göndermeye çalışıyorum. çok meraklılar bu yaslarda demiş...

okulda iki tuvalet var... birini kız birini erkek yapın dedik... yetişemezler tuvalate dediler... burdaki tüm okulların tipi aynı. hepsinde aynı.. çok sacma geliyor bana

Yalnız değilmişiz içim rahatladı kızlar bizimki bazen yapmıyo anladığım kadarıyla çünkü gelince banyo yaptırıyorum çamaşırı temiz oluyo ama dediğim gibi tutmaması lazım bu arada emelcim dedene çok geçmiş olsun onat içinde Allah yardımcın olsun evet okulda ağlamayıp sorun çıkarmıyolarsa size naz yapıyolar diyolar uyku saatinde benimkiler tavuk deren 7.30-8.0 çok arada en geç 9da uyur defnede 8.0-8.30 yine çok arada en geç 10da yatar deren ben burdayken sallanmaya alışmış sallıyorum aslında uğraşsam alışır belki yine kendi uyumaya ama takatim yok defnede gözleri bayılır beni yatırsana der yatar uyur bazen salonda babasının dizinde uyur yada babamı bekliycem der koltukta sızar sabahta tabi maaile 7.0-7.30da ayaktayız

Evet derya çok kalabalık ama bende diyorumki sadece tuvaletle ilgilencek bi teyze olsun kadın herşye koşarsa yetişemez tabi bizimde hepsi aynı yerde iki kız iki erkek tuvaleti var klozetlerin biri bayağ küçük üç yaş için heralde diğeri daha büyük

:)))) ya aman bırak vurmasın.... sizde yani :)))

ezgide okuldan ögrendi vurmayı.. hergun eli ısırık içinde geliyordu :)) sonunda kendini korumayı ögrendi çocuk :))

durup dururken gidip vurmuyormuş. biri birşeyini alınca yapıyormuş. çok malı kıymetli... hiçbiryere oyuncak götürmüyor evden . paylaşmak zorunda kalmasın diye :))

:))) öyle deme derya ya insan acayip sinir oluyo :)) geçen akşam misafir vardı arkadaşın oğlu ((aaa hatta o arkadaşın adı da Derya tesadüfe bak )) daha 3 yaşını biraz geçti, boyu da elif'in yarısı kadar, ama maşallah çok akıllı konuşma falan süper, sıraya dizdi bizim kızları, çoban gibi gütmeye uğraşıyo, eline alıyo bir sopa falan birşey, sen buraya otur sen kalk, yapmayınca birtane indiriyo, daha olmadı göğsünün ortasından avucuyla bir sıkıyo, saçını tutup sürüklemeye uğraşıyo, bizimki anca korku içinde avaz avaz ağlıyo, halbuki bir vursa yarısı boşa gidecek öylede kuvvetlidir eli ağırdır ama gücü ancak bize yani, babasına deme falan diyodum ama o gün bende iyice kızdım, niye vurmuyosun vur bitane canı yansın bak birdaha yapıyomu diye :)))

tuvalet konusu sıkıcı evet, bizim okulda kızlar ve erkekler ayrı. Tuvaletede yardımcı öğretmen götürüyor. Aslı'da okulda hiç kaka yapmıyor. Sanırım biraz psikolojik çocuklarda.
Ezgi vuruyor benim kide tırmalıyor, ama zarar veren tırmalama değil. Eğer oyuncağını biri almaya kalkarsa mutlaka karşılık veriyor. etki-tepki meselesi...Bizde sürekli konuşuyoruz, bu konuda hikayeler anlatıyoruz her seferinde özür dileyip, bir daha yapmayacağım diyor. Eskiye nazaran çok azaldı. Ha birde kendinden küçüklere ve büyüklere kesinlikle yapmıyor, yaşıtlarıyla takıntısı!
Elif'de hiç kalıbının çocuğu değil Filizcim, amaaaa şimdilik ,ileride hakkını savunmayı çok iyi öğrenecek ...

Kız erkek aynı tuvaleti kullanıyolar çünkü alt kat üst kat yetişemezler diye, ama bir katta yanyana 5 tane falan tuvalet var araları kapalı, kız erkek birlikte göndermiyolarmış tuvalete, uyku saatinde üstlerini değiştirirken bile birbirlerine göstermiyorum çünkü acayip meraklılar bu konuda şuanda diyo öğretmende :)

Aman inşallah Arzu :)) öyle önüne gelene vursun değil ama kendini de ezdirmesin, bizden medet ummasın istiyorum

X