2009 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

Günaydın,

Evet canım bizim kreş içmelerde.Ama o söylediğim kreşi arkadaşlar çok övüyorlar.Pinokyodan alıp oraya vermişlerdi.Fiyat olarak daha ucuz, pinokyodan daha iyi demişlerdi.Ama onların oğlu bu sene okula başlayacağı için, bu yaz göndermiyorlar.
Geçen sene okulda kendi aralarında küçük sınıflar büyük sınıflara misafirliğe gidip çalışmlara filan katılıyormıuuş, ortak çalışmalar yağıyorlarmış.Ama bu sene öyle olamayacak tabii, 5,5 yaşında okula başladıkları için.Bizim çocuklar büyük sınıf oluyor artık:)))

Derya bende dün hazırladığım resimli ingilizce yazıları astım dolaba.Gidip gelip anne bu neydi diye soruyor.Zaten okulda bir kaç kelime öğrenmişti.Sayıları da 10 a kadar ingilizce sayıyor.Ben dün ilgilenince farkettim.Kreşte öğrenmiş, ama evde söylemiyor:)))
10 a kadar rakamları tek tek okuyordu.Onda da şok geçirmiştim. Gördüğü rakamları tek tek sayınca.

Ay ketum bunların hepsi ya ağızlarından kerpetenle laf alıcan ki ne yapmışlar anlayasın :))) çocuk ingilizce konuşucak yakında hiç renk vermiyo desene :))))

Evet filizcim yaaa, başka zamanlarda susturamazsın, ama böyle durumlarda kerpeten bile yetmiyor ağzından laf almaya:))))

Günaydın egehanada aferin :) defne dün akşam ilk oje denemesini yaptı ben çarşıya inmiştim alışveriş için oda bende gelcem falan dedi bu sefer alamam annecim mağazalara gircem bişeyler deniycem bu sefer olmaz dedim biraz mızırdadı çıktım benden sonra teyzem kandırsın die sürmüş sabah bi baktım bu ne dedim hiiiç bilmiyorum diyo hadi çıkaralım artık dedi az önce sildik

Bu arada defneye okul için çanta gördüydüm pumanın çok hoştu 40-50 bişeydi daha önce çilek kız beğenmiştik onu alcaktık ama buda çok cool fiyatlar aynı okula gidenelere sorim ne dersiniz çok yıpraıyomu ucuzmu bişeymi olsun yoksa sağlam kaliteli bişeymi

Bu arada defneye okul için çanta gördüydüm pumanın çok hoştu 40-50 bişeydi daha önce çilek kız beğenmiştik onu alcaktık ama buda çok cool fiyatlar aynı okula gidenelere sorim ne dersiniz çok yıpraıyomu ucuzmu bişeymi olsun yoksa sağlam kaliteli bişeymi

biz haftalık eşya götürüyoruz.. hergun taşımak istemiyorum ben.. 1 haftalık kıyafetini koyup pazartesi bırakıyorum cuma alıyorum.. dolapları var hepsinin oraya koyuyorlar...

hergun çanta taşımak zor geldi bana...

Günaydın,

Evet canım bizim kreş içmelerde.Ama o söylediğim kreşi arkadaşlar çok övüyorlar.Pinokyodan alıp oraya vermişlerdi.Fiyat olarak daha ucuz, pinokyodan daha iyi demişlerdi.Ama onların oğlu bu sene okula başlayacağı için, bu yaz göndermiyorlar.
Geçen sene okulda kendi aralarında küçük sınıflar büyük sınıflara misafirliğe gidip çalışmlara filan katılıyormıuuş, ortak çalışmalar yağıyorlarmış.Ama bu sene öyle olamayacak tabii, 5,5 yaşında okula başladıkları için.Bizim çocuklar büyük sınıf oluyor artık:)))

Derya bende dün hazırladığım resimli ingilizce yazıları astım dolaba.Gidip gelip anne bu neydi diye soruyor.Zaten okulda bir kaç kelime öğrenmişti.Sayıları da 10 a kadar ingilizce sayıyor.Ben dün ilgilenince farkettim.Kreşte öğrenmiş, ama evde söylemiyor:)))
10 a kadar rakamları tek tek okuyordu.Onda da şok geçirmiştim. Gördüğü rakamları tek tek sayınca.

ne kadar cabuk ögrendiğine ben çok şaşırmıştım... bak sende goruceksin inanaılmaz çabuk kapıyorlar...

Demek ne olduğunu bilmiyormuş:))) Sürdürürken biliyor ama:))

Ben 1,5 yaşında göndermeye başladığımda küçük bir şey almıştım.Ama eşyalarını alacağı ve egehanın taşıyacağı büyüklükte.Ucuz birşeydi.Neredeyse her yere onunla gidiyoruz.Okula fiderken sırtına alıyor, gezmeye giderken onun kıyafetlerini oyuncaklarını, suyunu filan koyuyorum.Daha hala sağlam.İlkokula başlayınca çantalar oraya buraya atıldığı için çabuk eskiyor ama ana okulunda çabuk bozulmuyor.

Derya sen Ipade oyun attım demiştin.Ne tür oyunlar attın ingilizce için. Ben de atayım diye düşünüyorum.

Evet yaaa uykumda biri sürmüş heralde diyo Bu çilek kızda pumada defnenin taşıyabileceği boyutlarda küçüklerden yani hoş hangisini alsam boşa çıkmaz ya normal zamanda yada deren kullanır

hahahahaha uykusunda biri sürmüş herhalde.Çok bilmişler bunlar yaaaaa...

Tabii senin nasıl olsa arkasında bir kız daha geliyor.O yüzden sorun olmaz.Kullanılır.Biz çok rahat ettik, bir yere giderken de.İyi oluyor, en azından oyuncaklarını koyuyoruz.

Derya sen Ipade oyun attım demiştin.Ne tür oyunlar attın ingilizce için. Ben de atayım diye düşünüyorum.

arama kısmında kids game diye gir.. inanaılmaz oyunlar çıkıyor...

birinde mesela kulaha dondurma koyduruyor... ingilizce 1 tane , 2 tane koy, pembe koy mavi koy dior... bilirse müzik çalıyor...

biri dikkat oyunu.... pembe kare 1 kere yanıp sonuyor sonra mavi kare 2 kere mesela... aynısını sen yapıyorsun ...

hayvanlar var .... tek tek isimlerini inglizce söyleyip seslerini çıkarıyor... sonrada 10 tane foto koyuyor bir hayvan ismi söylüyor o hayvana tıklıyorsun....

abcd şarkısı var .. onu ezberledi mesela :))

Sağol canım, bakayım bende:)))

Offf of bizim zamanımızda yoktu ki böyle şeyler:))) Ne... Diğer çocuklarımın zamanında bile yoktu.Şimdi herşey el altında.İnternet sağolsun...

Sağol canım, bakayım bende:)))

Offf of bizim zamanımızda yoktu ki böyle şeyler:))) Ne... Diğer çocuklarımın zamanında bile yoktu.Şimdi herşey el altında.İnternet sağolsun...

bazı özel okullara kayıtta ipade dagıtıyorlarmış.. okul kitapları yukluymuş... bizim bilg var.. özel program la bir dersaneye kitap hazırladılar. dersane ögrencilerine dagıttı...

teknoloji artık çok ilerledi... bende teknolojiye karşı değilim... faydalı oldugu surece... boş boş oyun oynatmıyorum.. hep geliştirici oyunlar sectim... çokta faydasını gördm. iyiki almışım...

Evet kesinlikle önemli aslında bu teknoloji. Boş şeylerle uğraşmasın, bütün hayatı bilg. olmasın.Ama bilg. ı da nasıl ve nerede kullanması gerektiğini çok iyi bilsin istiyorum bende.

Burada bazıları var, yaşları genç.Bilg. var, ama kullanmasını bilmiyor.Bilg. onlar için sdece oyun aracı, face e girsin, oyun oynasın, ama bir wordde yazı yaz desen ya da yapması gereken bir araştırmayı googleda araştır desen nasıl yapacağını bilmeyen insanlar.

oyyy oyy kızlar samsunu yine sel aldı. bu kez bizim bu tarafı aldı. sabah işe giderken çok korktum. işe gittim korkum geçmedi. çağanda kaldı aklım.kreşin bahçesi göle dönmüş. kapılar kapalı olduğu halde birinci katın merdivenlerine kadar su gelmiş. çocukların hepsini üst katlara çıkarıp aşağı indirmemişler bidaha. akşam napcaz dedim sular yükselirse burda kalırız hep birlikte dediler. içim içimi yedi. işe gitcez diye çocuk bi yerde ben bi yerde eşiim bi yerde. bu hepimiz için geçerli ama bugün çok korktum allah kimseyi böyle korkutmasın.

sağ salimgeldik evimize sabahtan eser yoktu manzara itibari ile. selin izleri vardı kurumuş büyük oranda. alt yapısız kentleşiyoruz güyaaa. bu da nasıl bi cümleyse siz anlayın artık.bu gece de yağacakmış yine sel uyarısı var allah hayırlar versin inşallah....

ingilizce bişeyler demişsiniz ben kaçırmışım nedir erden yüklüyorsunuz bana da yazarmısınız hazırcılık olcak ama.
ben bi iki cd lmıştım öyle hayvanları söylüyo ötekini hatırlayamadım yaaa.

çağan da o bilip söylemeyenlerden geçen bana hikayesiyle konuşsana anne dedi. bu yabancı dilde konuşmak demek çağan öyle bi ad koydu..
bende what is your name dedim öylesine o da my name is çağan kavruk dedi. çok şaşırdım bildiğini bilmiyordum. sayıları türkçe sayamıyor ama ing sayıyor. renkleri biliyor ama işine gelirse bildiğini belli ediyor gıcık şey.

bugünde öğretmeni not yazmış. öğretmeni değişti bu arada yaz dönemi öğretmeni değişmişti ve biraz kriz yaşadık çağan sevemedi kızıyo deyip durdu. çağana hiç kızmamış ama başkasına kızması bile çağanı etkiliyo. neyse müdürle konuştum sarpla ayırmamış ve öğretmeni değiştirmiş. büyük ihtimalle kızmak konusunda gözlemledi ve haklı buduğu noktalar oldu ki değiştirdi. neyse yeni öğretmen geçen senenin 5 yaş öğretmeni çağanı da çok seviyordu altalta üstüste resimleri falan vardı o kızı yapmışlar öğretmen. çağan daha adını duyar duymaz çpk severim naz öğretmeni dedi. lafa geleyim. bugün bi tekerleme söylemiş çağan ilkinde öğrenmiş. buna bi şaşırmış. birde bu yaş çocuklarının ilgileri çabuk dağılır ama çağan öyle değil çok ilgimi çekti çok zeki diye yazmış. bunu duymak hoşuma gitti benimde.

şimdi de yemek istiyo ama daha pişmedi ki ve yemeğimi getir diye ağlıyo nasıl ama....

hadi görüşürüz

Geçmiş olsun serpilcim, allah korusun, gerçekten zor.Hele de çocuğunun yanında olamamak en zoru böyle durumlarda.Bu gün nasıl oldu_? Yine sel var mı_?

Ne yazık ki doğru söylemişsin, kentleşmek adı altında nüfus yoğunluğuna uygun apartmanlaşıyoruz, fakat kanalizasyonlar hala tek katlı evlerin sorunlarını çözebilevcek kadar.Çok katlı binalar dikiliyor ama alt yapı ile kimse uğraşmıyor, ağaçlar kesiliyor, toprak bitiyor.Tabii sonunda en ufak bir yağmurda sel oluyor, toprak kayması oluyor.Allah korusun.

Derya ipade oyunlar yüklemiş, ingilizce kelimeleri doğru telaffuz edebileceği şekilde , renkler sayılar ile ilgili oyunlar varmış. Onu sormuştum.Ben de yükleyeyim diye.Googledan aratıyorsun, game kids diye.Bir sürü oyun çıkıyor dedi.Ama bende daha onun söylediği dondurmalı oyunu falan bulamadım.Başka oyunlar buldum:)))

Ne yazık ki bizim çocuklarımız kapalı kutu.Bilipte söylemeyenlerden:))))

Maşallah çağana.Ama çağan bizimkilerin çabucak sıkıldığı dönemlerde bile saatlerce yapboz oynuyordu.
Tabii böyle şeyler söylenince insanın çok hoşuna gidiyor. Çağan içinde sevindim, sevdiği bir öğretmen gelmiş, daha fazla motive oluyordur şimdi.

Beklemeye tahammülleri yok, verdiğinde de 2 lokma yer kalkar:)))

serpil geçmiş olsun canım ...
biz dün duru ile gittik polenezköy e.... lastiğim patladı ay ilkkez başıma geliyo allah tan köy meydanına yakındım değiştirecek adam buldum :))tesistede sadece biz ve 1 aile daha vardı güzel geçti bu kadar güzel bir tesis olup nasıl bakımsız oluyo anlamadım ...

Serpil Allah beterinden korusun, burda cumartesi günü bir yağmur yağdı da bizim evin önü pazar, birşeyler alayım dedim Elif'te takıldı peşime, dur babannende yağmur yağıyo dedim dinlemedi, dışarı çıktık yağmur bir bastırdı sanki hortumla suluyolar, göz gözü görmüyo, Elif'in aklı çıktı, ben babannemde kalıcaaaam diye gerisi geri bir kaçışı vardı ne güldüm ya. Bu kadar yağmur bile bizi korkuturken sizin durumu düşünemiyorum.

Yemek olmayınca yemek isterler, olunca yemem derler zaten :)

Gülce geçmiş olsun iyiki tenha yollarda kalmamışsın ayy araba kullanmak istemeyişimin nedenlerinden biridir bu durum :)))
Bakımsız mı okadar paraya birde bakımsız yani iyiymiş.

X