2009 ocak anneleri hadi buraya (ARŞİV)

öğlen yemeğim bi tabak etli taze fasulye ne çok dolu ne çok az bi kase yoğurt bi sonunda bi bardak su ve çatlıycaaaaam :)))

Deneyimli Anneler size sesleniyorum özellikle;
Kızımcım doğduğunda benimle aynı odada mı kalmalı
yoksa ona ayrı bir oda mı yapmalıyım???
Siz neler yapmıştınız önceki bebeklerinizde?? Her iki durumunda
avantajları ve de dezavantajları olsa gerek..

Ayy bir de dün bir arkadaşım doktorunun tavsiyesini paylaştı benimle;
bildiğimiz pekmez, hamileler günde 1 çay kaşığı kadar tüketirse hamilelikleri boyunca
bebekteki yenidoğan sarılığını engelliyormuş.
Doğruysa süper birşey, değilse de pekmez zararlı birşey değil sonuçta yenebilir bence..
Paylaşmak istedim sizlerle de..

Teşekkür ederiz toboticim. Sonuçta pekmez her zman için yenmesi gereken bir besin. Ben pekmez ve balı yemeye özen gösteriyorum. Pekmezi bebek doğduğunda bebeğe de verebiliriz.Ama bal belli bir ayı dolduruncaya kadar bebeklerimize veremeyiz, bunu aklınızda bulundurun.Hamileyken pekmez ve bal tüketimimiz olsun.:icecream:

Aynı zamanda ben belli bir döneme kadar, yaklaşık 6 aylık oluncaya kadar ki bu dönem yaza denk gelecek, benimle aynı odada yatması taraftarıyım.Yaz geldiğinde onun odasını hazırlayıp oraya geçireceğim. Gece üstünün açılması, ağladığında ona daha çabuk müdahale edebilmek için öyle düşünüyorum.:eek:
Diğerlerinde de öyle yapmıştım. Ama 6 aylık olduğunda onun odasına bir webcam yerleştirip hem sesini duymayı hemde görüntüyü almayı düşünüyoruz. Eşim bunarı halledecek o zaman.kaydirigubbakcemile

Merhaba arkadaşlar...

toboti yeni doğduğunda bir süre yanında yatırman daha iyi olur..
biraz büyüdüğü zaman kendi odasına ayır yoksa sonraları
çok zorlanırsın yanından ayrılmak istemez..

Gerçi ben aynı yatakta yatmayı tercih ederim,aklı başına gelip kendi gidene
kadar..Büyüyünce başkasının koynunda yatacak nasılsa
biraz benimle yatsın :))) şimdiden kötü kaynana oldum galiba :)))

günde bir kaşık pekmez yersek fazla kilo almayız değilmi?
birde ne pekmezi yiyorsunuz, veya tavsiye edebileceğiniz
bir marka var mı ?

HAFTANIN ÖNERİSİ
"Fazla kalorili yiyecekler yemiyorum, ama yine de kilo alıyorum!" Çoğu anne adayının içinden geçen bir cümledir bu. Gerçekte neler oluyor? Gebelikte kilo artar. Artmalıdır, başka şekilde sağlıklı bir bebeğin doğması mümkün değildir. Gebelikte "bebeğim yeterince kilo alsın, ancak ben bebeğimin aldığı kadar kilo alayım, fazlasını almayayım." düşüncesi güzel olmakla beraber gerçekleşmesi pek mümkün değildir. Miyadına gelindiğinde anne adaylarının çoğu (aşırı yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerden uzak dursalar bile ) ekstradan ortalama 4.5 kilogramlık bir yağ deposu oluştururlar. Bu yağ deposunun var olma amacı doğanın sizin bebeğinizi doğum sonrasında oluşabilecek muhtemel bir kıtlık durumuna karşı koruma çabasıdır. Ne kadar düşük kalorili beslenseniz de bedeniniz bu yağ deposunu oluşturacaktır.
Resim: miyadına gelindiğinde ortalama bir anne adayının aldığı 12.5 kilogramın dağılımı.
Bu ortalamanın üstüne çıkıldığında ya yağ deposu fazladır, ya dokulararası sıvı (ödem) fazladır veya ender olarak bebek ve beraberinde amniyos sıvısı fazladır.

Bu haftaya kadar aldığınız kilo muhtemelen 3.5-6 kilogram arasıdır (daha azı veya fazlası elbette olabilir). Bu haftadan itibaren ise haftada ortalama 450 gram alacaksınız.Bu rakam her anne adayında farklı olabilir.

Tartıya çıktığınızda gördüğünüz rakamın önemli bir kısmı vücudunuzun sıvı tutma eğilimini yansıtmaktadır. Bazı anne adaylarında sıvı tutma eğilimi daha fazla olduğundan bu anne adayları beklediklerinden daha fazla kilo alırlar. Doğum sonrasında daha kolay verilen bu "kilolar" anne adaylarında kendini bu haftalarda bile, özellikle ayak bileklerinde ortaya çıkan şişlikler ("ödem") şeklinde gösterirler. Bu şişlikler özellikle akşama doğru artar ve ödem eğilimi olan anne adaylarında en belirgin özellik sabah-akşam tartısının çok belirgin farklılıklar göstermesidir. Böyle bir durum söz konusuysa doktorunuza durumu mutlaka iletin. Genellikle daha ileri haftalarda ortaya çıkan ödemler bazı durumlarda preeklampsi ("preeklampsi" telaffuz etmesi güç ancak her anne adayının sözlüğüne yerleştirmesi önemli bir kelimedir. Gebelikte tansiyon yükselmesi, idrarda protein kaybı ile seyreden bu tümüyle gebeliğe özgü normaldışı durum hakkında ilerleyen haftalarda daha çok bilgi sahibi olacaksınız) habercisi olabilmelerine karşın tansiyon ölçümünüz normal olduğu ve idrarınızda protein kaybı olmadığı sürece bunu tamamen bir "bünye meselesi" olarak kabul edebilirsiniz.
Annede kilo dağılımı
kan hacmi artışı 1450 gr
dokulararası sıvı artışı 1450 gr
artan yağ deposu 3500 gr
meme dokusu 400 gr
bebek 3200-3900 gr
plasenta 600 gr
amniyos sıvısı 800 gr

Deneyimli Anneler size sesleniyorum özellikle;
Kızımcım doğduğunda benimle aynı odada mı kalmalı
yoksa ona ayrı bir oda mı yapmalıyım???
Siz neler yapmıştınız önceki bebeklerinizde?? Her iki durumunda
avantajları ve de dezavantajları olsa gerek..

toboti cim kızım doğduğunda ayaklı sepet te ve yanımda yatırmıştım 5 yada 6 ay
sepete sığmayınca odasına almıştım.
6 ay olmasada en az 3-4 ay yanında olursa onun ihtiyaçlarına anında cevap verebilirsin zaten bu aylardan sonra her şey yoluna giriyor hihoyyyt

ay ne güzel benimde kafamda soru işaretiydi,hafta sonu temilik yapdım ve ona göre yatak odamı oturma odamı ayarlaıdm benim planımda bebiş havalr ısınana kadar benim yanımda kalmasıydı, en azından hemen duyar ve mudahele ederim.

buarada kilolardan bahsetmişsiniz 2 hafta önce gittiğimde 62,70 olmuşdum sanırım bu şekilde iyi gidiyorum son iki haftyada çok bi klilo aldığımı sanmıyorum ama yinede belli olmas, önümüdeki haftalarda tam öğrenirim inş bebişin cinsiyetide belli olur ozamnda 2009 Ocak Anneleri Doğum Takip Çizelgemizde bölümü tam doldururum

slm kizlar bende kizimi 8 aylik olana kadar yatak odasinda yatti sonra onu kendi odasina yatirdim
ve bal 1 yasini doldurktan sonra verilerbiliniyor
inek sütü 2 yasindan sonra veriliyor

slmlar herkese. ben bugün ilk defa bebişime bişeyler aldım çoook mutluyuum:)minik sarı tulum sarı cicili diş kaşıyıcı minik mor patik:) çok şekerler baktıkça ağlayasım gelio sanırım anne olucaımı yeni yeni idrak ediorum bi de onun ne kadar küçük olucaını..ama artık ben de pembe ya da mavi almak istiorum bütün güzel şeyler o renk, siz neler aldınız başladınız mı benden bikaç hafta önde olanlar başlamıştır mutlaka

Selam arkadaşlar.Her kadın gibi kilo almaktan ben de korkuyorum pazartesi sabahı tartıldığımda 53,3 kg dım.Bu sabah tartıldım 53,8 kg çıktım.Şok oldum tekrar tekrar çıktım tartıya.Böyle bişey olabilir mi?İnsan 2 günde 500 g alır mı?Ben normalde tatlı hamurişi yemem.Son iki gündür ikisini de yedim onun etkisi olmuş olabilir mi?Demek ben sürekli bunları tüketsem kilolar alıp başını gidicek.:eek:Ben de yaza kadar bebişimi yanımda yatırmayı planlıyorum.Onun için sepet mi oyun parkı mı alsam diye bugün araştırma yaptım fiyatlarda.Hemen hemen aynı fiyatlarda.Oyun parkı almaya karar verdim.Sepetler 6 aya kadar kullanılıyor ama oyun parklarını 2 yaşına kadar kullanabiliyormuşuz.Hem seyehatlerde de çanta gibi katlanıp taşınabiliyor.

pembe panter sana katılıyorum en iyisi oyun parkı, hem kullanışlı hemde ilerde cocuk büyüsede cocuğun oyuncaklarını koyacağın biyer olmuş olur bence güzel

slmlar herkese. ben bugün ilk defa bebişime bişeyler aldım çoook mutluyuum:)minik sarı tulum sarı cicili diş kaşıyıcı minik mor patik:) çok şekerler baktıkça ağlayasım gelio sanırım anne olucaımı yeni yeni idrak ediorum bi de onun ne kadar küçük olucaını..ama artık ben de pembe ya da mavi almak istiorum bütün güzel şeyler o renk, siz neler aldınız başladınız mı benden bikaç hafta önde olanlar başlamıştır mutlaka

alisha iyi günlerde sağlıkla giydirirsin inşallah kuzucuğuna cicilerini :))

ben daha hiçbir şey almadım 6. ayından sonra başlarım almaya
diye düşünüyorum..Ama ablası cici şeyler gördükçe birşeyler alıyor :))
bady almış,çoraplar almış,fenerbehçeli şortlu takım almış :))

alisha iyi günlerde sağlıkla giydirirsin inşallah kuzucuğuna cicilerini :))

ben daha hiçbir şey almadım 6. ayından sonra başlarım almaya
diye düşünüyorum..Ama ablası cici şeyler gördükçe birşeyler alıyor :))
bady almış,çoraplar almış,fenerbehçeli şortlu takım almış :))
taşekkür ederim cnm inşallah hepimiz sağlıkla kavuşuruz bebişlerimize. sen tecrübelisindir ablası varsa, mesela iri bebek olursa en küçük boy tulumlar falan olmaz di mi yani biraz büyük almak lazım mı

Ayy evet ben de bugün mağazaları dolaştım.Ama ben de mavi ya da pembe mi alacağımı bilemedim ne yazık ki.İnşallah haftaya belli olur.Dün evlilik yıldönümümüzdü.Babası Ona da minik kırmızı beyaz spor ayakkabılar almış:emir_bebek:Hem kız hem erkek için olsun diye.Anneannesi de ilk öğrendiğinde minicik çoraplar almıştı.Dün gece çorapları ayakkabıların içine yerleştirdik.Şimdi sadece minik ayakları eksik kaldıkaydirigubbakcemile3

şimdi aklıma geldi ben ilk ayakkabısını adertimin geciktiği gün almıştım :eek: hep aceleciyim işte ama ne zamandır tuttum kendimi almadım bişe biri uğursuzluk getirir dedi ama inanmorum ben

taşekkür ederim cnm inşallah hepimiz sağlıkla kavuşuruz bebişlerimize. sen tecrübelisindir ablası varsa, mesela iri bebek olursa en küçük boy tulumlar falan olmaz di mi yani biraz büyük almak lazım mı

canım benim kızım 1.860 kg doğmuştu yeni doğan kıyafetleri bile
büyük geliyordu,doğru düzgün hiçbirşey bulamamıştım üstüne :))

aslında yenidoğan olarak fazla birşey almamak lazım hemen büyüyor
zaten bebekler..0-3 aylık olanlardan başlamak gerek..

haftasonu ben de baktım park yataklara..eşime ve kızıma da gösterdim
onlarında fikirlerini alayım diye..
en kullanışlısı şimdilik park yataklar sanırım,uzunca bir süre de kullanılıyor.
internetten de bakabilirsiniz bir sürü model çıkıyor ve sanki nette ki fiyatlar
bana daha uygun gibi geldi..

Ayy evet ben de bugün mağazaları dolaştım.Ama ben de mavi ya da pembe mi alacağımı bilemedim ne yazık ki.İnşallah haftaya belli olur.Dün evlilik yıldönümümüzdü.Babası Ona da minik kırmızı beyaz spor ayakkabılar almış:emir_bebek:Hem kız hem erkek için olsun diye.Anneannesi de ilk öğrendiğinde minicik çoraplar almıştı.Dün gece çorapları ayakkabıların içine yerleştirdik.Şimdi sadece minik ayakları eksik kaldıkaydirigubbakcemile3

pembe panter hayırlısıyla o ayaklarda gelir inşallah :))

X