10 Yaşımdaki kızımın takıntısı (OKB)

Gangstacim cocuk buyudukce kendi zaten itiraz ediyor
Bak benim sipa kafasinda kategorize etmis bizi
Annem babam musluman degil ama anlamadigim bir sebepten anneannemle dedem musluman , peki bunlara sunlara inaniyorlar mi diye sorup duruyor
Mesela din dersinde birsey ogreniyor
Bana soruyor anneannemle dedem bun inaniyor mu anne diye , cunku kafasinda oturtamiyor :) yada annemin karssisina gecip anneanne neden sen buna inaniyorsun mantigi ne diyor , tabi annem dumur

İnanma denilen şey zaten belli bir yere kadar mantık barındırıyor, gerisi kalbi ve işte tercih kısmı dediğimiz. Bir çocuğun bunları aile içinde özgürce, korkusuzca, çekinmeden sorabilmesi ne güzel. Çocuklar bunları öğrenecek, karşılaştıracak, bilmek isteyecek elbette. Ben de sorardım Milana "Neden inanırız? Bu bilgiler nereden geliyor?" diye çok sormuşum ve geçiştirilmiştim vaktinde :)) Şimdi bizimkilerde sorma sırası, sen de sordun, o da soracak, ben sordum oğlum da sormalı... Bizden çok öncekiler belki hiç sormadı, sordurulmadı, yalanlar, yanlışlar da belki buralarda başladı.

Salt din değil, her konu için itiraz edebilen çocuk iyidir, aklını kullanabiliyor demektir, benimki de öyle olur umarım.

Olur , senin gibi bir annesi varken kesin olur :)
Ben hep sunu diyorum , sor , sorgula , arastir , ogren ve kendi tercihlerini kendin yap hayatta , konu ne olursa olsun ama senin mantik suzgecinden gecsin ve senin kararin olsun.. hep mutlu olsunlar insallah kendileri icin hep dogru kararlari versinler:)

Kardeşin varlığı ile birlikte patlama yapmış bu durum. Tüm enerjinizi sevginizi kanalize etmeniz lazım, spora başlasın bale yapsın vs bir uğraşısı olsun siz sürekli alternatif olarak derse yönlendiriyorsunuz da farklı alternatiflere de bakın

Umarim asarsiniz sorununuzu. Bana da bilmem kac yasimda biri kapiya donuk uyumam gerektigini soylemisti. Koca kadinim hala duvara donmemek icin kasiyorum. Boynum sirtim tutuluyor bazen. Bahsi gecen kisi minicik cocuk nasil korkmustur kim bilir... Ama cozulmeyecek dert degil. Doktorunuza gidin, cocugunuzun ortamini degistirin falan. Her sey duzelecektir

Herkes zaten uzman desteği diye yazmış. Bununla birlikte spor ve sanata yönlendirmenizde fayda var. Spor mutluluk hormonları artımında ve dengede kalmasında yardımcı olur. Sanat ise konuşamadıklarını dışavurum yapmasını sağlar. Hem bunlara zaman ayırırsa bir de dersler var. Öteki konulardan uzaklaşır

Kızınıza daha o yaşta bunları anlatan çocuk nasıl bir insanın evladıymış öyle

merhaba

Konu sahibi sizi endiselendirmek istemiyorum.Sadece cok ama cok dikkatli olun.Sizofreninin cocuklarda görülme olasilighi düsüktür ama bu tür takintilarda bu ihtimali de göz ardi etmemelisiniz.Cok yakinim sizofreni hastasi.Onun da kücükken buna benzer takintilari vardi.Gercekten iyi bir uzmana hatta bir kacina gitmelisiniz.

Biz babane ile beraber oturuyoruz
Altlu üstü oturuyoruz
Kızımı kayınvalidem büyüttü
Oğlumuda o büyütüyor
Çalışıyorum ben
Tabiki sürekli bırakmıyorum ama
Nasıl desem bilmiyorum ama şuan biraz kıza odaklanmak zorundayım
Biraz zaman yoksa burnumda tütyor inanı

Çok çok geçmiş olsun, arkadaşı tam bir numaracı bence, kızınızın korktuğunu gördükçe üzerindeki etkisinin farkına varıp baya bilinçli şekilde korkutmuş, unuttumlar filan yalan yani, neyse, umarım dini içerik diye sayılmaz, madem dine yöneldi ona Allahı sevdirin, korkutarak değilde daha yumuşak şekilde dini anlatın, hem Ramazan geliyor teraviye götürün izlesin, çocuklar için ilmihaller var onu birlikte okuyun, küçük sahabeleri araştırın v.s.

O arkadaşı ile siz konuşup hertürlü bağını koparın.

Mutlaka bir kaç psikolog dan fikir alın, okul elbette çok önemli fakat spora yönlendirin biraz ilgisi başka yönlere dağılsın.

Tşkler

rica ederim.Umarim en kisa zamanda düzelir.Icinizi ferah tutun.Asilamayacak bir sey degil.Isinin ehli bir uzman size cok yardimci olacaktir.

arkadaş meselesi çok çpk önemli lisede kızımın bir kız arkadaşı vardı mutsuz ve bu kız şişman ve çirkin olduğundan piskolojiside depresyonda kızıma sürekli dertlerinden üzüntüsünden anlatıyormuş
sonra kızımın iştahsızlığı ve uykusuzluğu başladı
çok sonra öğrendim bu kızın kızımı üzdüğünü
ve kızımınla konuşmasını yasakladım değişik bir okula ve ev taşımasında sonra tamamen o kızdan koptu ama epey kızıma zarar verdi kızımı çok kıskanmış hedefi de notlarını düşürmesi ve piskolojisinin alt üst olması çok tehlikeli gençler var anneler uyanık olsun

Anlattıklarını ben zamanında yaşadım çocukken değil genç kızken Zihni’me engel olamıyodum kIzının düşündüğü şeyleri düşünüyodum bu halime üzülüyorum bazen kendimi tokatlarken buluyodum kendimi sonra ben evlendim yine devam etti en son bi hoca çagırdılar beni 3 gün okudu ve ben düzeldim bence iyi bi hocaya okut

Bence once uzman yardimi ve ilac kullanmali. Ilac korkutucu gelsede simdilik tek care bu gibi gozukuyor, ( O kadar insan ikna etmeye calismis ama bir turlu ikna olmamis yavrucuk) aklindan cikarmasina ve zamanla takinti olmaktan cikmasina yardim edecektir. Ve mutlaka bir hobi edinmeli ya da kursa falan gitmeli. Aklini baska seylerle mesgul edince bu taktigi seyi fazla dusunmesine zaman kalmaz.
Cok uzuldum kiziniza ve size. Herseyden sakinip , el bebek gul bebek buyuturken disaridan bir mudahale herseyi mahvediyor.
Ben de kucukken seytan diye bir Turk filimi vardi onu izlemistim. (Annem calisiyordu ve babannem de mutfaktaydi ya da baska birseyle mesguldu) Gunduz kusaginda yayinlaniyordu ustelik. Ben 6-7 yaslarindaydim. Aylarca etkisinden cikamamistim ve kimseye de soyleyemiyordum nedense. Zamanla gecti ve simdi hic bir izi falan da kalmadi. Bu tur seylerden hic kormam ve inanmam.
Yani kiziniz benim gibiyse ileride izi falan kalmaz umarim.

Prof. Dr. Yankı Yazgan’a götürün acilen. Ciddi bir tedavi ile düzelir üzülmeyin. Kendinizi de suçlamayın bilemezdiniz böyle olacağını. Şimdi çözmeyi düşünmek lazım. Bu doktor süper iyi bir doktor. Giden yakınlarım oldu çok memnun kaldılar. Şimdi hemen çözmeniz lazım çünkü ileride çok daha fazla büyüyebilir bu problem. Doktoru nette siz de araştırın ve mutlaka irtibata geçin. Öyle konuşup nasihat ederek geçecek bir durum yok ortada. İlaç gerekiyor mu gerekmiyor mu o sonraki mesele. Kıskanmıyor demişsiniz ama mutlaka olmuştur. En kısa zamanda çarenizi bulmanızı kızınızın rahatlamasını diliyorum. Geçmiş olsun.

Görev yeri istanbulmu
Anlarada fatih ünal diye prof bulduk olmadı oraya da götürürüm

Ne olursa olsun kiziniz yasinda bir cocuk icin "sisman ve cirkin" diyerek buram buram asagilama ve tiksinme kokan bir yorum yapmaniz inanilmaz rahatsiz etti. Belirtmeden gecemedim.

Öncelikle çok geçmiş olsun, arkadası kötü korkutmuş, ama dediğiniz gibi kızınızda hassasmış epey..
Bilemiyorum dr lar ne der ama, kendimden biliyorum böyle şeylere yatkınlığı varsa, gerek hassaslık, gerek psikolojik rahatsızlık olarak, bu olmasa başka bir yerden de çıkabilirdi bence.
Ne kadar erken o kadar iyi. Küçükken benimde böyle sorunlarım vardı, üstelik konuşulan, fark edilen bir çocuk da değildim.
Büyüyünce daha farklı yerlerden yine çıktı.
Yani kendinizi suçlamayın, olacağı varsa oluyor. Önemli olan Ne kadar çabuk tedavi o kadar iyi.
Okb çok zor birşey, Allah düşmanıma vermesin, yetişkinler bile baş edemezken, küçücük melek ilaçsız çok çok zor atlatır diye düşünüyorum.
İnşallah en kısa sürede hiç yaşamamış gibi olur

Ne olursa olsun kiziniz yasinda bir cocuk icin "sisman ve cirkin" diyerek buram buram asagilama ve tiksinme kokan bir yorum yapmaniz inanilmaz rahatsiz etti. Belirtmeden gecemedim.
hafif bile yazdım kızıma verdiği zarardan dolayı !!

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…