Yüksek Maaşlı Eski Eşi Cimer’e Şikayet Etmeli Miyim?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Merhabalar hanımlar. 2019’da boşandım. 8 yaşında müşterek bir çocuğumuz var. 2022 yılında nafaka artırım davası açtım ama maaşının yarısından fazlasını elden aldığı için maaş miktarını bir öğretmenden bile az gösterdi. Eski eş özel bir hastanede doktor ve maaşının 200 bin tl’den az olmadığını düşünüyorum.
Nafaka davası açıldığında maaşının elden alındığını hiçbir şekilde kanıtlayamadık ve düşük bir nafaka bağlandı. Acaba durumu Cimer’e yazsam cimer müfettişleri bana gerçek maaş hakkında bilgi verir mi? Özellikle bilgisi olan hemcinslerim yardımcı olabilir mi?
Müfettişler sana gerçek maaşı söyler mi bilmem ama hastanenin altı üstüne gelir. Bence eşini bununla tehtit edebilirsin. Nafakayı arttırmazsan Hastaneyi şikayet edeceğim, sadece seni değil topunuzu yakacağım, diyebilirsin.

Hayır değil ama anladığım kadarıyla tüm büyükşehirlerde oldukça yaygın☺️ belki de sgk, maliye göz yumuyor. Biz de şikayet edeceğiz diyoruz:)
Yani bence sizin olayinizi hastaneyi maliyeye sikayet etmek cozer gibi, gerci hastane kimin tabi bunu bilemiyorum

Bence de dava açmanız gerekir. Pandemi başında çalıştığım yer (çok bilindik bir turizm şirketi, sektörden ötürü avantajları vardı vergi falan) hepimizi haber vermeden kısa çalışma ödeneğine geçirmiş. SGK'dan SMS gelmese haberimiz bile yok. Neyse 3 kuruş SGK bize işsizlik ödeneğinden öderken şirket bizden full time çalışmamıza devam etmemizi söyledi. Çalışmayanlar da kibarca istifa etsin dediler. Ben ve birkaç arkadaşım bunları SGK'ya ve vergi dairesine telefon ihbar hattı üzerinden şikayet ettik. Firma isminden ofis adresine, bunu bize söyleyen müdürün adına kadar. Hatta bunun söylendiği toplantının ses kaydını bile almıştım. Sonuç ne mi? HİÇBİR ŞEY. Ben iş bulmadan direk istifa ettim, kendimi bunlara sömürteceğime işsiz otururum dedim.
O nedenle hukuki süreç olması çok daha sağlıklı olur. Hasır altı edilmesi daha zor en azından.
aynisi pandemide basima geldi. ama bana mesaj falan da gelmedi (belki edevlette numaram guncel değildir). bir yetkili, is yerinde korona salgini olunca herkesi tek tek arayip "aman sakin is yerinden bulasti deme senin odenegin degisti" vs deyince anladik ne olduğunu . bir sure sonra isten ayrildim onlar yüzünden işsizlik odenegi yatmadi - odeme aldigim icin. bizimki de alaninda bilindik bir sirketti. o donem de sikayet eden oldu ama tabii ki onlara hic bir sey olmadi. zaten avukat ordusu olan bir yer

Affiniza siginarak ben bi konuda sizden farkli dusunuyorum. Kimseye guvenerek evlenip cocuk dogurmamak lazim. Esim cok iyi bir es, ailem cok iyi bir aile ama nihayetinde hepsi birer insan oglu. Ben bu dunyaya cocugumu kendime guvenerek getirdim. Birgun esimle yollarimizi ayirirsak ve cocugumuza 2 kurus layik gorurse kendine bunu yakistirmistir der aslan gibi cocuguma bakarim diye dusunuyorum. Ve bekar hem cinslerime en buyuk tavsiyem ayaklariniz yere saglam bassin ki 2 gun sonra hayat arkadasiniz size yanlis yaptiginda aslan gibi cocugunuza ve kendinize bakabilin.
Tekrardan affiniza siginiyorum niyetim sizi incitmek degil. Aslinda adam dedigin cocugunu kendinden once dusunur de iste adam degilmis. Bi doktor maasinin ciddi bi kismini cocuguna ayiramayacak kadar benimsememis...
Çok şükür çalışıyorum çocuğuma bakabilecek durumdayım. Ama babası ile aynı evde yaşasa yurtdışında yaşama imkanı olan çocuk neden şimdi kısıtlı imkanlarla yaşasın? Ben tabi ki ona bakarım ama zaman içinde eski eşin açığını kapatmaya çalışırken yapacağım birikimden, gideceğim tatilden, çocuğun giyin beslenmesinden kısmak durumunda kalmak can sıkıcı oluyor. Diğer konuda sorun yok.
Ayrıca çok cici bir şekilde ifade etmişsiniz, rica ederim incinmedim:)

arkadaşlar ne demek maaş paylaşmak, kvkk denen şeyden hiç mi haberiniz yok. Hiçbir kurum sizle maaş gibi nitelikli bir veriyi paylaşamaz. Cimerin de böyle bir yetkisi yok ve görev alanı da değil zaten. Bunu ancak avukatınız aracılığıyla hakimin kararı neticesinde alabilirsiniz geri kalan hiçbir şey işe yaramaz.

Müfettişler sana gerçek maaşı söyler mi bilmem ama hastanenin altı üstüne gelir. Bence eşini bununla tehtit edebilirsin. Nafakayı arttırmazsan Hastaneyi şikayet edeceğim, sadece seni değil topunuzu yakacağım, diyebilirsin.
Hiç altı üstüne gelecek bir hastane değil. ( anladın sen onu😄) o yüzden cimer dedim zaten

En mantıklısı bu olacak sanırım keşke daha kolay bir çözümü olsaydı
İs degistirmese cimere sansinizi deneyin denir belki ama suan cimere yazsaniz adam is degistirdim eski yerle alakam yoktur yazar .bence yeniden davadan baska yol yok belki yeni isyeri tam yatiriyordur .bu sefer size iftiradan dava acmasinlar

İs degistirmese cimere sansinizi deneyin denir belki ama suan cimere yazsaniz adam is degistirdim eski yerle alakam yoktur yazar .bence yeniden davadan baska yol yok belki yeni isyeri tam yatiriyordur .bu sefer size iftiradan
Doğru söylüyorsunuz, tam dava devam ederken geçti. Maşallah dava tam 2 yıl sürmüştü

Çok şükür çalışıyorum çocuğuma bakabilecek durumdayım. Ama babası ile aynı evde yaşasa yurtdışında yaşama imkanı olan çocuk neden şimdi kısıtlı imkanlarla yaşasın? Ben tabi ki ona bakarım ama zaman içinde eski eşin açığını kapatmaya çalışırken yapacağım birikimden, gideceğim tatilden, çocuğun giyin beslenmesinden kısmak durumunda kalmak can sıkıcı oluyor. Diğer konuda sorun yok.
Ayrıca çok cici bir şekilde ifade etmişsiniz, rica ederim incinmedim:)
Cok cok cok haklisiniz ama adam degilmis, benim gozumde cocugundan birseyler esirgeyen adam kalitesizin bencilin tekidir. Ama napacaksiniz adam para yedirmemek icin vergi bile kaciriyor nakit para aliyor. Hadi diyelim size vermek istemiyor, o zaman alsin cocugunu guzel bi tatile gotursun, guzel bi yerde ayda 2 3 kere cocuguyla yemek yesin, gel yavrum okul alisverisini yapalim desin. Okul bulsun kaydettirsin, yavrum bu okulda iyi bir egitim alsin desin. Demiyor iste kalitesiz bencil herifin tekiymis.. Evlenmek ne kadar medeni birseyse bosanmakta oyle. Ortak cocugun sorumlulugunu da adam gibi adam ustlenir ya. Eski esine mi yapiyorsun sonucta canindan kanindam olan bi yavruya yapiyosun.

Maaş değil de gelir soruşturması istenebilir mi acaba, sonuçta maaş dışında döner sermaye, nöbet ücreti hırt zırt bir sürü şey var. Ve bunlar düzenli alınıyor. Maaş sorgularsanız sadece maaş bordrosuna bakılır, mesai ücretleri dahil edilmez.

Cok cok cok haklisiniz ama adam degilmis, benim gozumde cocugundan birseyler esirgeyen adam kalitesizin bencilin tekidir. Ama napacaksiniz adam para yedirmemek icin vergi bile kaciriyor nakit para aliyor. Hadi diyelim size vermek istemiyor, o zaman alsin cocugunu guzel bi tatile gotursun, guzel bi yerde ayda 2 3 kere cocuguyla yemek yesin, gel yavrum okul alisverisini yapalim desin. Okul bulsun kaydettirsin, yavrum bu okulda iyi bir egitim alsin desin. Demiyor iste kalitesiz bencil herifin tekiymis.. Evlenmek ne kadar medeni birseyse bosanmakta oyle. Ortak cocugun sorumlulugunu da adam gibi adam ustlenir ya. Eski esine mi yapiyorsun sonucta canindan kanindam olan bi yavruya yapiyosun.
Okula gönderiyor, sözleşmede çocuğu özel okula göndereceğim diye madde koydurmuştu. Çocuk özel okula gidiyor. Ama özele gidiyor diye aylık da 6000 tl olmaz yani

Maaş değil de gelir soruşturması istenebilir mi acaba, sonuçta maaş dışında döner sermaye, nöbet ücreti hırt zırt bir sürü şey var. Ve bunlar düzenli alınıyor. Maaş sorgularsanız sadece maaş bordrosuna bakılır, mesai ücretleri dahil edilmez.
İşte hukuki bir yol olmadan bana bu bilgiyi niye versinler? Türkiye’de hukuk sistemi biraz daha dinamik ve güncel olsaydı mahkemelere yaklaşmaktan imtina etmezdik

Okula gönderiyor, sözleşmede çocuğu özel okula göndereceğim diye madde koydurmuştu. Çocuk özel okula gidiyor. Ama özele gidiyor diye aylık da 6000 tl olmaz yani
dava actiginizda atiyorum ozel okul aylik 20 bin 6 bin nafaka . baba cocuga 26 bin harciyor diye dusunulmez mi oyle olursa nafaka artmaz ki yakin donemde buna sahidim . yada ozelden alip atiyorum 26 bini direk mi almak istiyorsunuz

dava actiginizda atiyorum ozel okul aylik 20 bin 6 bin nafaka . baba cocuga 26 bin harciyor diye dusunulmez mi oyle olursa nafaka artmaz ki yakin donemde buna sahidim . yada ozelden alip atiyorum 26 bini direk mi almak istiyorsunuz
Özele kendisi göndermek istiyor, bu konuda baştan beri tavrı böyleydi. Açıkçası ben de özel okula göndermek istedim. Ama günümüz şartlarında 8 yaşında bir çocuk her gün 1 bardak süt içse, peynir yese, et, tavuk, kaliteli bir zeytinyağ tüketse.. hiç kıyafet, kitap, temizlik, bakım saymıyorum bile.. yine de çok yetersiz. Babası gerçekten kısıtlı imkanlarla yaşasa yapacak bir şey yoktu ama çok geniş imkanı var. Okyanusta nokta bile değil bu miktar onun için.
Benim babam bu kadar kazansa ve ben kısıtlı imkanlarla yaşasam çok üzülürdüm

Özele kendisi göndermek istiyor, bu konuda baştan beri tavrı böyleydi. Açıkçası ben de özel okula göndermek istedim. Ama günümüz şartlarında 8 yaşında bir çocuk her gün 1 bardak süt içse, peynir yese, et, tavuk, kaliteli bir zeytinyağ tüketse.. hiç kıyafet, kitap, temizlik, bakım saymıyorum bile.. yine de çok yetersiz. Babası gerçekten kısıtlı imkanlarla yaşasa yapacak bir şey yoktu ama çok geniş imkanı var. Okyanusta nokta bile değil bu miktar onun için.
Benim babam bu kadar kazansa ve ben kısıtlı imkanlarla yaşasam çok üzülürdüm
yani mahkeme ona ne kadar bakar bilmiyorum duygusal bakiyorsunuz .ozel okul parasi cok yuksek adam ben ozel okula gonderiyrum su kadar para dese hakim geri kalani da anne yapsin diyebilir .ozel okulun formasi kitabini falan da oduyorsa zaten cocuguna epey para harcamis oluyor mahkemede o da bu paralari ispatlar faturalarla . sizi anliyorum tabi ki ama gercekler biraz daha farkli gibi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X