Yemek işini nasıl hallediyorsunuz?

Meyveyi sebzeyi donduruyor musunuz? 1 ay dayanmayacağı için ben tavuk etten ziyade sebze meyveciyim. Tavuk et de giriyor işin içine ama sebze meyve çeşitliliği haftada 30 olsun diyorlardı bir belgeselde o da bayağı kafamı karıştırdı

Günlük alıp yapıyorum ben . Plan program bana göre değil, ne yiyeceğimiz ruh halim karar veriyor. Sabah ki ruh halim ile akşamki ruh halim tutmayınca günlük daha mantıklı oluyor
Ay ben de tam plân programcıyım aksine. Ne renk çamaşır ne gün yıkanacak, o gün cilt bakımında ne var, hepsi takvimli Zaman yönetimi olayını anca böyle hallediyorum

ben sebzelerimi hep donduruyorum fasulye, lahana, biber, brokoli, ıspanak falan hepsini haşlanacakları haşayıp gerisini yemeklik doğrayıp buzluğa koyuyorum. eti aylık alıyorum ama tavuğu sadece tavuklu yemek yapacağım zaman alıyorum cünkü markette hep skt yakın tavuklar var meyve biz alınca 2 hafta falan gidiyor ne yalan söyliyim. bir kaç kez muz bozduğu oldu ama geri kalanda sorun yaşamadım. ben mesela bazı meyveleri de donduruyorum. yabanmersini mesela. ben peynirleri, ekmeği bile buzluğa atıyorum bu arada benim için her sey buzluğa girebiliyor

Not aldimmm çok teşekkür ederim

Buzluk işi epey kurtarıcı sanırım evet, mutlaka plâna dahil etmem lazımmış. Ben hiç yapmıyordum. Eksik parça buzlukmuş

Ay ben de tam plân programcıyım aksine. Ne renk çamaşır ne gün yıkanacak, o gün cilt bakımında ne var, hepsi takvimli Zaman yönetimi olayını anca böyle hallediyorum
Haftasonu çamaşır zamanı belli. İşe gidince vakit kalmıyor. Kıyıda köşede bakım yapıyorum

Sabah kalkıp, öğle yiyeceğimi hazırlıyorum, duş alıp, diş fırçala, kremlen ve çık. Sıcakta makyaj yapasım yok. Erken kalkıp lazer makinesine başladım bu gün yarın asıl atış yapıp onu rutine ekleyeceğim, gıda takviyesi saatlerim var.

Kıyafet ve ne yiyeceğim konusunda kendimle anlaşamıyorum oğlumun ve eşimin istekleri de oluyor bazen, idare ediyoruz.

Aa harika bi alışkanlık. Sabahtan yapmak bana zor geliyordu kokusu falan. Ama öğleden sonra işbaşı yaptığım için en mantıklısı sabah başlamak aslında. Çorba da hayatımda hiiiiiç yokmuş onu fark ettim şuan çok teşekkür ederim

Soğan doğrarken karar vermek çok iyiymiş

T h e r m o m i x

Alın, aldırın.

Zorla ayıracak bir bütçeniz bile varsa ne gerek var demeyin, değer mi demeyin.
Araştırdım onu da, tek çeşit yemek yapanlar için iyi. Bir seferde eşim ayrı, ben ayrı, oğlum ayrı yemek istiyor. Ocakta ayrı yemek, airfryer de bana sebze, fırında tavuk hepsi aynı anda çalıştığı oluyor

valla yorucu ve zaman alan bırsey

ama evde yapmak ekonomık en onemlısı saglıklı.

mesela pazar aksamdan sebze yemegı yapın. hatta pılav dahı olur. ya da usenmem dersenız pazartesı aksam gelınce yanına yapın. pazardan yaptıgınız ıkı gun sıze yeter bıle. pazartesı salı ıcın yanı. yemegınızın oldugu zamanlarda dıger gunler ıcın hazırlık yapıp zamandan kazanırsınız. bazı aksamlar et turu bırseyler yaparsınız o gun tek ogunluk yemıs olursunuz.

temızlık mı yemek mı desenız yemek ınanın daha az zaman alıcı bırsey ustelık.

ha bır yerde haftalık alısverıs bıle yeter. neden gunluk alısverıs yapıyorsunuzç. gerek yok ki. buarada fazla sebze alırsanız onları dograyıp buzluga atıp yemek yapmak ıstedıgınız zaman yapabılırsınız

ornek fasulye ornek kabak ornek ıspanak. cıgden bıle durur

aılenızden ya da ınternetten ogrenıp kendınıze kıslık bıle yapabılırsınız. haftanın altı gunu calısan bır kadınım hatta haftasonları sehır dısındakı evıme tadılata gıdıyorum esımle.

ayda bır babamın evını temızlemeye gıdıyorum, ona gıderken pılav yemek corba yapıyorum

ve yetısıyorum herseye.

plazada beyaz yakayım, dun cene dolgumu yaptırdım ama bu aksam 4 kılo fasulyeyı kıslık olarak hazırlayıp buzluga atacagım mesela. :)

Merhaba, ben de çok zorlanıyorum. Ama yine de yöntemimden bahsedeyim; bir şeyler bozulmasın diye 2-3 günlük planlar halinde gidiyorum, malum artık sebzeler dolapta 3 güne bozulmaya başlıyor. Pazara gidiyorsanız gittikten sonraki günler sebzeleri en az 2şer günlük miktarda pişirerek geçirin. Diğer günler bakliyat, fırın yemekleri, tavuk pilav vs gibi. Balık seviyorsanız haftanın bir gününü balığa ayırmak da rahatlık oluyor :)

buarada esıme ve kendıme zaman zaman ogle ıcın de hazırlık yapan bırıyım :)

mesela hazır kofte olsa da ona kofte hazırlamak. ya da mesela snıtzel gıbı ona tavuk yapıyoprum yanı haftalık 2-3 kez bunlar da gırıyor gundemıme

ben de kalan ekmegı atarım sonra onu yumurtalı ekmek yaparım mesela

ya da tum taze ekmektır fazladır sonra cıkınca o da yumusacık oluyor ve yenıyor zaten

dedıgınız gıbı karnabajhar, lahana hazırlar cıgden atarım.

baktım domates, bıber fazla bozulacak gıbı ya aırfry de kızartırım kahvaltıda falan ya da etın yanına gıder derım. hızlı yenıyor oyle olunca . ya da dograr kıslık gıbı atarım. halen yukardan dmates bıber cıkartıyorum mesela, yemeklerıme kullanıyorum cok da rahat oluyor

Yani aslında menü yerine şu gün et şu gün sebze diye genel düşünmek daha mantıklı duruyor haklısınız. Bir de bizde yemekleri %60 eşim yapıyor. %40 bende. Ama onun da zaman yönetimi benim gibi gelişme aşamasında Bazen kendimizi gece 11'de akşam yemeği yerken buluyoruz ne yazık ki. O yüzden burada biraz planlama taktiği almak istedim çok teşekkür ederim

Buzluk bayağı kurtarıcı herkes yazmış, öyle planlamak iyi olacak sanırım

aynen bende öyle yapıyorum mesela bi hafta sebze ağırlıklı yaptıysam ,gelecek hafta etli , kıymalı yemekler seçiyorum.
bu sıcaklardada çok yemek yenmiyo haftanın 1 günü sadece menemen yapıyorum yanına ayran ve karpuz yetiyo, yemek işleri hep bende eşim ve oğlum sadece çay demlerler

Evet buzluk işi aşırı kafama yattı. Bir de Mune hanım bu tatlı da olsa bir dertti aslında ama forumdaki diğer dertlerle yarışamaz siz de haklısınız

Allah yardımcımız olsun Cilt bakımı, epilasyon, mental sağlığı koruma, günlük yürüyüş, takviye almayı unutmama, 50000 tane şey ama halledicez

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…