Yemek işini nasıl hallediyorsunuz?

Benim sevgilim spor yaptığı için 5 günlük yemeğini hazırlar öğlen akşam olarak 5 gün boyunca aynı şeyi yer ben bunu yapamam mesela 1 çeşit bile olsa taze pişirip yemeği severim aynı yemeği Max 2 gün yerim. Annem de hep buzluk stokçusudur buzlukta köfte haşlanmış tavuk kavrulmuş et börek kurabiye hamuru sarma her şey olur. Haftalık düzen oluşturmayı düşünüyorum ben de

Evet buzluk işi aşırı kafama yattı. Bir de Mune hanım bu tatlı da olsa bir dertti aslında ama forumdaki diğer dertlerle yarışamaz siz de haklısınız 😁
Anlayışınız için teşekkür ederim, evet bu da bir dert ama bdvde değil de hiçbir başlığa uymayan yazlara uygun bir dert, nedenini de açıklayayım aklınızda soru işareti kalmasın, çoğumuz ortak derdi ve böyle konularda genelde hep yemek tarifleri veriyoruz, pratik çözümler sunuyoruz, konu dertleşme gibi değil de sohbet etme gibi ilerliyor, günlük menü paylaşımı oluyor vs.

Bdvde olsa kurallar gereği topiğinize yazılan çoğu mesaj konu dışı sayılacak, uyarı verilecek tadınız kaçacak, bu bölümde rahat rahat yazışırsınız, derseniz ki bdvde olmazsa yorumlar azalır o zaman size etkili bir çözüm sunayım, konunun linkini duvarınıza ekleyin ara ara da linki tekrarlayın, akışta görüleceğinden çabuk aksiyon alırsınız ☺️

Hafta sonu alışveriş yaparak ona göre de bir liste hazırlıyorum, sebze, bakliyat et gibi sıralıyorum. Buzluk için köfte çeşitleri, tavuk vs., haşlanmış bakliyat olur genelde onlarda kurtarıcı oluyor. Bizim evde pizza, pide gibi yiyecekler de çok sevilir, onların hamurunu akşam yoğurur buzdolabına atarım, doğranacaklari da hazırlar ertesine güne daha az is bıraķırım.

Merhaba, ben de çok zorlanıyorum. Ama yine de yöntemimden bahsedeyim; bir şeyler bozulmasın diye 2-3 günlük planlar halinde gidiyorum, malum artık sebzeler dolapta 3 güne bozulmaya başlıyor. Pazara gidiyorsanız gittikten sonraki günler sebzeleri en az 2şer günlük miktarda pişirerek geçirin. Diğer günler bakliyat, fırın yemekleri, tavuk pilav vs gibi. Balık seviyorsanız haftanın bir gününü balığa ayırmak da rahatlık oluyor :)
Genelde fazla fazla alıp bozuyorum ☹️ en çok vicdan yaptığım şey o oluyor bu konuda. Yıkayıp doğrayıp buzluğa atın demişler. Bir deneyeceğim siz de şans verin isterseniz. Balık hayatımda çok az varmış, balık yazanlar olunca iyice dank etti. Haftada 1 olunca geriye 6 gün kalıyor çok iyi olur bence de. 💐

ben de kalan ekmegı atarım sonra onu yumurtalı ekmek yaparım mesela

ya da tum taze ekmektır fazladır sonra cıkınca o da yumusacık oluyor ve yenıyor zaten

dedıgınız gıbı karnabajhar, lahana hazırlar cıgden atarım.

baktım domates, bıber fazla bozulacak gıbı ya aırfry de kızartırım kahvaltıda falan ya da etın yanına gıder derım. hızlı yenıyor oyle olunca . ya da dograr kıslık gıbı atarım. halen yukardan dmates bıber cıkartıyorum mesela, yemeklerıme kullanıyorum cok da rahat oluyor
Domates biber sosu ve kışlık konserve tarifi de bakacağım bol bol. Çok sağolun 🙏

Hafta sonu alışveriş yaparak ona göre de bir liste hazırlıyorum, sebze, bakliyat et gibi sıralıyorum. Buzluk için köfte çeşitleri, tavuk vs., haşlanmış bakliyat olur genelde onlarda kurtarıcı oluyor. Bizim evde pizza, pide gibi yiyecekler de çok sevilir, onların hamurunu akşam yoğurur buzdolabına atarım, doğranacaklari da hazırlar ertesine güne daha az is bıraķırım.
Ben de böyle ön hazırlıkla gideceğim artık.

Gelen tüm yorumlara çok teşekkürler 💐 2 gün sebze, 2 gün et tavuk, 1 gün balık, 2 gün de bakliyat önerileri çok mantıklı geldi. Buzlukta hep elimin altinda bir şeyler bulunması lazımmış onu anladım. Şimdi haftalık alışverişe ve buzluğu düzenlemeye gidiyorum. 😁 Harikasınız 🧿

ben genelde kızımın yediği yemeklere göre ilerliyorum, ve okul yemek listesiyle de çakışmaması da önemli.

genelde kafamda haftalık planlarım ama pazar günlerimi yemeğe ayırmam, kızım uyuduktan sonra akşamları yaparım bazen, pratik bişeyse isten eve gelince yaparım. beni yemeği yapmak değil de bulmak zorluyor.
genelde 2 günlük yaparım, en azından bir gün rahat ederim.
köfte falan yapınca fazla yapıp dondurucuya atarım. kuru fasulye ve nohutu yayla markasının haşlanmışlarından alıyorum pratik olması açısından..

Haftalık alışveriş yapıyoruz. Çalıştığım için yemekleri 1 gün önceden akşamları, pilav çorba makarnaları da işe gitmeden sabahın köründe yapıp bırakıyorum. Benim yapmama lüksüm de yok, çünkü çocuklar gün boyu evde oluyor ( bakıcıları geliyor ) Dolmalık biber gibi yemekleri pazar gününden hazırlayıp dolapta bekletiyorum, sadece pişirmesi kalıyor. yemeğe et katacaksam etleri önden haşlayıp dolaba atıyorum. yemekler için plan yapmıyorum ama o gün canım ne yapmak isterse, ya da evde ne varsa :KK45:

Domates biber sosu ve kışlık konserve tarifi de bakacağım bol bol. Çok sağolun 🙏
bır kez alısınca cok hosunuza gıdecek bu duzen ve hatta devam edeceksınız

ben sımdı anneme dıyorum, anne bundan yapalım mı dıye. bazen kendım de yapıyorum onu beklemeden.

mesela patlıcanlı guvec gıbı de atıyorlar. sonra sız cıkartıyorsunuz kısın ortasında cok guzel bır etlı ya da etsız yaz patlıcanı yedıgınız dusunun

hem cesıt dusunmuyorsunuz, hem saglıklı yanı mevsım dısı degıl hem ekonomık fıyatlarda yapılmıs hem de dedıgım gıbı gerıye salca ve sogan kalan bır yemek oluyor resmen. cıddı bır kolaylık oluyor

Araştırdım onu da, tek çeşit yemek yapanlar için iyi. Bir seferde eşim ayrı, ben ayrı, oğlum ayrı yemek istiyor. Ocakta ayrı yemek, airfryer de bana sebze, fırında tavuk hepsi aynı anda çalıştığı oluyor 🤣
İşte ocaktakini hop thermoya 😁
Çok fonksiyonlu bi makine ama ya, toplu soğan doğrayıp kavurmak gibi ön hazırlıklar, kek yapıp makine dışında bulaşık çıkarmamak.
Ciddi kolaylık.
En son kendisini de yıkıyor, işlem tamam.

Bizde haftalık
Yapıyoruz genelde
Alışverişi,
değişik taze sebze olursa alıyorum.
Onun dışında buzlukta önceden haşlanmış ürünlerim oluyor.
Onlarıda bazen kullanıyorum.

Bana haftada 2 yarım gün biri geliyor yemek yapıyor, 4-5 çeşit. Haftaiçini öyle geçiriyoruz. Hem hesaplı hem sağlıklı oluyor.Haftasonu yapıyorum ya da dışarda yiyoruz.

X