Yaş farkı...

ilginize teşekkür ederim gecenin bu saatinde çok sağolun. kızım babasıyla bu konuyu konuştu.ama toplumsal baskılar sebebiyle mutlu olmalarının çok zor olduğunu aslında bu kişinin çok değerli bir insan olduğunu ama yanında sekreteri gibi durduğunu söyledi ve konuyu kapattı.o günden beride sanki bir duvar oluştu aralarında yıkmak çok güç gibi geliyor artık...

Bazen cok iyi olur dedigin seyler tam tersi oluyor,bazende hic iyi olmaz dedigin sey cok iyi oluyor.Yani bocaliyor insan ama sana diyecegim birsey var anne combine,kizin 4 aylik iliskisi bitse dahi sarsilmaz cünkü daha 23 yasinda,daha yasayacagi cok sey var ama bu olay varsayalim oldu ve bir türlü yürümedi,esin ikide bir basina kalkacak,sen yaptin diyecek,peki sen 25 sene emek verdigin evliligi nasil tamir edeceksin?
Onuda gec arada ucurum gibi yas farki var,sen daha kizini emzirirken bu kisi üniye gidiyormus.Bence önemli bir unsur yas konusu,senin kizin nekadar olgun olursa olsun,nekadar kendine güveni olursa olsun ama bazi yerlede olgunluk gösteremeyecek.
Bunu nerden biliyorum onuda yazayim.Üniversitede okurken bir kiz arkadasim kendinden 22 yas büyük olan Hocam ile evlendi,Hocamda cok kültürlü,dil bilen,isi durumu güzel olan,hatiri sayili biriydi..Ama gel görki zaman gecince,bu yastai erkeklerin kendilerine güvenleri azaliyor ve hala genc duran eslerini kiskaniyorlar.Bu kiskanclik arkadasimi canindan bezdirdi ve sonunda ayrildilar.Biryere baksa neden baktin kim var orda,afedersin o aksam onunla beraber olmasa,beni istemiyorsun,benden tiksiniyormusun yoksa gibi sualleri olmus.
Eee gerisini sen düsün ablacim,bazen okumus,kültürmüs bilmem neymis ise yaramiyor,baba normaldir kiskanir kizini,hangimizin babasi isteyenlere al buyur hemen senin olsun dediki?Benim babam bile esim 4+4lük olmasina ragmen kusur aradi,vermek istemedi,sonra benim biricigimsin,kilina zarar gelse benim icim yanar dedi,ve hala bana babacigim msj atar,sesin bana iyi gelsin,rahat ol sen yeter baska birsey istemem der.
Sen anneysen oda bir baba,direk baska seyleri diyemedigi icin,yas konusunda siz farkli konustugunuz icin,oda kilosunu bahane ediyor..Yol yakinken kizini al karsina ve konus,hayata birkere geliyor ve birkere geldigi hayatida güzel gecirmesi konusunda ona yol göster..Birseyleri yaptiktan sonra ve pisman olduktan sonra KESKE kelimesi bir anlam ifade etmiyor...Allah hayirlisini nasip etsin..

Ben yaş olayından çok, sizin onu ne kadardır tanıdığınız kısmına takıldım. 9 ay gerçekten çok kısa bir süre. Gerçekten! Bir insanın sürprizden, seksten iyi anlaması, karşındakine değer verdiğini göstermesi, nazik biri olması bile yeterli değil. Çünkü 9 ayda bunlardan emin olamazsınız. Bana kalırsa evlenme kararını vermek için birkaç sene birlikte olup, birlikte yaşayıp karar verilmeli diye düşünüyorum.

Bence şuan yapmanız gereken şey kendinizi ve eş adayınızı çok iyi tartmaktır. Daha çok tanımaya çalışmaktır. Yalana eğilimli mi, size karşı tamamen açık mı, sizinle her şeyi paylaşıyor mu, hayat görüşü nasıl hiç sohbet ediyor musunuz... vs. Bir hayat tanımak gerçekten kolay değildir! Siz kendinizi 10 sene sonra o evlilikte nasıl göreceksiniz? Objektif olarak düşünün. Umarım mutlu olursunuz.

evet hanımlar kızımın yazdıklarından düşüncesini gayet net bir şekilde öğrendiniz sanırım.herkese adeğerli fikirleri ve önerileri için teşekkür ederim.sanırım biraz daha zamana ihtiyacımız var,kestirip atmak işin kolay yolu kaptanın iyisifırtınalı havada belli olur derler.evlatlar kolay büyütülmüyor hele bizim gibi hassas ebeveynler için böyle hayati konular üzerinde defalarca istişare yapılmadan sonuca varılmıyor.öte yandan suçu işini oturtmak derdiyle evlenmeyi ötelemekten başka suçu olmayan kaliteli bir insanda var.bizler okumuş eğitimli insanlar olarak bir çözüm bulucağız Allah ta bize yar ve yardımcı olacaktır.buna inanıyorum.hoşçakalın....

ben ilişkilerde yaş farkı olmasını doğru bulmuyorum kendi adıma...
kaldı ki bu durumda yaş farkı değil kuşak farkı var...
herkes kilo sorun değil demiş gerçekten öyle.ama bir de şu var kırk yaşın üstünde kilolu bir insanın yaşabileceği sağlık sorunları genç ve kilolu bir insandan çok daha fazla olabilir..baba belki de olayı böyle düşündü, ya da kızının yanına yakıştıramadı adamı...
ayrıca genç bir kızın babası yaşında bir adamı olgun, hoş bulmasını az çok anlayabiliyorum...erkeklerin genç kızlardan etkilendiği de bir gerçek.
ama 4 ay içinde bir evlilik kararı veriliyorsa bunu normal karşılayamıyorum malesef, hadi kız kendini aşka kaptırdı 4 aydır tanıdğı biriyle evlenme hayalleri kuruyor diyelim, ama olgun, görmüş geçirmiş birinin böyle bir karar vermesini anlayamıyorum...
ben kendi adıma ne böyle bir ilişkiye başlar ne de böyle bir evlilik yapardım..

bende eşimle 6 ay konuştuk nişanlı kaldık ve evlendik
yani tanıştık ikinci hafta nişan 6 ay sonrada düğün yaptık görucu üsülü yani ve eşim 30 ben ise gerçekte 23 ama nufusta 21 yaşındayım ve çok şükür eşime aşığım ve çok seviyoruım oda beni bence yaş farkı sorun olmamalı önemli olan anlaşabilmek

öncelikle ne kadar anlayışlı yol gösteren enini sonunu düşünen bir annesiniz sizi tebrik ediyorum annem olsa terliği kaptığı gibi koşardı üzerime...bakın benim eşimde benden 10 yaş büyük...ben bunu anneme söyledğimde annem eşimin daha önceden evlenmiş ayrılmışlığından tutun buğüne kadar bulmamış mı bu kadar iyi di de demelere kadar neler söylemedi ki .ki eşim ozaman 29 yasındaydı hıc evlenmemıstı......ki annem okumuş etmiş olmasına rağmen anne olmanın verdiği koruyucu unsur sebebiyle direk cephe aldı eşime karşı ve ben eşime daha çok yanaştım ve sonunda babamında tepkisi eklenince izinsiz evlendim tavsiyem asla anne baba olarak üzerine gitmeyin....zaman verin onlara....mesela hemen evlenmelerine müsade etmeyin kızınız bir süre daha tanısın inanın eşimle bende 9 aylık süre sonunda evlendim ama ö dönemde hiç eksisi nı artısını tartamamısım.....zaman deyın olmadı soz yapın bekletın mutlaka araya zaman bırakın .......bence 20 yas bıraz fazla ...10 yas 15 yas neyse ama 20 yas....şöle bir durum ortaya cıkıyor evlılıgın ılk donemlerınde hadı gecnlık ruhuna uyuyor ama bır zaman sonra erkek huzur dınlenmek ıstıyor....ama kızınız cok genc ona ayak uyduramadıgında kıskanıcak...tartısma cıkarıcak.ne kadar egıtımlı olmus olsada bu gıbı duygular hepımızde var ve bazen kontrol edılmez hale gelıyor........bence araya 1.5 sene kadar bı zaman koyun esyanı hazırlayamayız bızde bırseyler yapmak ıstıyoruz en ıyısı olsun zaman verın seklınde zamana bırakın bence durumu......sonra arada sız de kalırsınız benım annem babamla aramızda cok kalmıstır herseyde sankı annem evlenmeme ızın vermıs gıbı vay efendım senın yuzunden dıye baslar.......

Son düzenleme:
ben ilişkilerde yaş farkı olmasını doğru bulmuyorum kendi adıma...
kaldı ki bu durumda yaş farkı değil kuşak farkı var...
herkes kilo sorun değil demiş gerçekten öyle.ama bir de şu var kırk yaşın üstünde kilolu bir insanın yaşabileceği sağlık sorunları genç ve kilolu bir insandan çok daha fazla olabilir..baba belki de olayı böyle düşündü, ya da kızının yanına yakıştıramadı adamı...
ayrıca genç bir kızın babası yaşında bir adamı olgun, hoş bulmasını az çok anlayabiliyorum...erkeklerin genç kızlardan etkilendiği de bir gerçek.
ama 4 ay içinde bir evlilik kararı veriliyorsa bunu normal karşılayamıyorum malesef, hadi kız kendini aşka kaptırdı 4 aydır tanıdğı biriyle evlenme hayalleri kuruyor diyelim, ama olgun, görmüş geçirmiş birinin böyle bir karar vermesini anlayamıyorum...
ben kendi adıma ne böyle bir ilişkiye başlar ne de böyle bir evlilik yapardım..

herkesin fikrine saygılıyız tabii ki ama bana da 6 ay önce söyleselerdi ben de inanmazdım zaten :)

ya arkadaşlar uzaktan konuşması çok kolay, olayın içinde olup yaşamak apayrı bir şey..
ben de şu an evlenmeyi düşündüğüm kişi için asla diyen biriydim ama onun tanıdıkça değişti fikirlerim, yani yaşamadan konuşması gerçekten kolay...... :KK66:

bende eşimle 6 ay konuştuk nişanlı kaldık ve evlendik
yani tanıştık ikinci hafta nişan 6 ay sonrada düğün yaptık görucu üsülü yani ve eşim 30 ben ise gerçekte 23 ama nufusta 21 yaşındayım ve çok şükür eşime aşığım ve çok seviyoruım oda beni bence yaş farkı sorun olmamalı önemli olan anlaşabilmek

işte süper bi örnek :)
çok teşekkür yaşamından bir parça paylaştığın için, canım annem okusun....Şeniz

kilo falan sorun değil de
20 yaş çokmuş
yani evlenip çocuk dogurdum diyene kadar 3 sene geçse adam 50sine yaklaşak
çocuk okula başladı bimem ne derken adam 60 olacak (takdiri ilahi,kimin ne zaman öleceği belli olmaz tabi ama ortalamalara göre söylüyorum) çocuk üni.giderken adam çökmüş,ya da ölmüş olacak

Bence bir şans verin lütfen, kestirip atmayın..
İşsiz güçsüz birine kapılmış 15 yaşında, aşktan gözü dönmüş cahil bir kızdan bahsetmiyoruz. 23 yaşında bir yetişkin kızınız. Hepimizin çocuklarımız için hayalleri var. Mutlaka ki onunla aynı yaşta, yakışıklı bir damat hayal etmişsinizdir. Ama çocuklarımızın kaderini çizmek gibi bir şansımız yok.
En önemlisi sevgi kolay bulunmuyor. Evlilikte en önemlisi ruhların uyuşmasıdır. Eğer bunu yakalamışlarsa çok yazık olur diye düşünüyorum.

Bir de ben olsam böyle sorumluluğu almazdım.. Yarın "senin yüzünden mutsuzum anne" sözünü duymaya dayanamam..

ben çok olgun ve çok mantıklı anne kız gördüm:) bence bizim fikrlerimize hiç ihtiyacınız yok siz zaten çok mantıklı çözümleyici insanlarsınız.

bence sizin tek merak edip aklınıza takılan yer ''elalem ne der?''

bence olgun adam gerek yaşla gerek kafa yapısıyla her zaman daha iyidir.
bilgi kültür gerçekrwn önemli şeyler. ayrıca yanındaki hayatındaki genç bayanın kıymeti daha çok bilinir bu çok güzel birşey:)
bu yaşa kadar evlenmemiş ve çcuğu olmamış olması konusunda şanslısın.

eğer çpkın olsaydı çok kişiyi kandıır çocuk sahibi olur gözü yine dışarda olurdu.

madem aradığını buldun sosyal çevresel faktörleri dert etme ve umarıum babanızda için rahat bir şekilde ikna olmuş olur.

burda ne o kişinin 20 yaş büyük olması ne de kilosu sorun değil...

mühim olan gönüller bir olsun.. ve sizinde yolunuz açık olsun:)

ben çok olgun ve çok mantıklı anne kız gördüm:) bence bizim fikrlerimize hiç ihtiyacınız yok siz zaten çok mantıklı çözümleyici insanlarsınız.

bence sizin tek merak edip aklınıza takılan yer ''elalem ne der?''

bence olgun adam gerek yaşla gerek kafa yapısıyla her zaman daha iyidir.
bilgi kültür gerçekrwn önemli şeyler. ayrıca yanındaki hayatındaki genç bayanın kıymeti daha çok bilinir bu çok güzel birşey:)
bu yaşa kadar evlenmemiş ve çcuğu olmamış olması konusunda şanslısın.

eğer çpkın olsaydı çok kişiyi kandıır çocuk sahibi olur gözü yine dışarda olurdu.

madem aradığını buldun sosyal çevresel faktörleri dert etme ve umarıum babanızda için rahat bir şekilde ikna olmuş olur.

burda ne o kişinin 20 yaş büyük olması ne de kilosu sorun değil...

mühim olan gönüller bir olsun.. ve sizinde yolunuz açık olsun:)

Elalem ne der.. :)))
Çok hoşuma gitti.
Elalem konu sıkıntısı çekmez ki..
Nasılsa diyecek birşey bulur..

Elalem ne der.. :)))
Çok hoşuma gitti.
Elalem konu sıkıntısı çekmez ki..
Nasılsa diyecek birşey bulur..
a.s
elbtte.. ağzınla kuş tutsan bu kuşun kanadı niye beyaz değil gözü mavi değil der:)

a.s.

aile için sorun yoksa ilişkisinden kız zaten memnun bize alkış tutmak düşer:nazar:

cnm 20 yas bencede cok fazla.
adam cok ıyı olabılır ama ne bılım 30 olsaydı adamın yası yada 29 28 falan tamam derdım ama bence cok yaş farkı var
adamın maddı durumu ıyıyse kızın bırazda bu sebepten evlılıgı dusunuyo olabılır
bak sana bır ornek verım kı tabıkı aynı olacak dıye bı kural yok
benım arkadasım 20 yasındaydı maddı olarak zor durumdaydılar ama cok guzel bı kızdı halada oyle
sonra bır adamla tanıstı adam 40 yasında belkıde daha buyuk tam bılmıyorum ama arkadasım yasında oglu vardı adamın daha sevgılıyken kıza araba aldı pırlantalar kolyeler falan aldı hep
cok zengındı adam kagıt fabrıkası falan vardı bu arada adam şişkoydu hemde nasıl yanı tip ofsayt adamda ama eli çok acıktı kıza karsı aılesıne karsıda.aynıydı kızın hep bıseyler alırdı
sonra bunlar evlendı dıllere destan bır dugunle hayatımda oyle bır dugun gormedım otelde oldu lımuzınler falan ruya gıbıydı
sonra cok gecmeden kız hamıle kaldı derken dogum falan ıkı tane kızı var
derken adam iflas ettı nasıl olduysa hersey gıttı elınden derken bunların yuvasıda sarsılmaya basladı adam gıttı almanyaya kız kaldı burda dondu aılesının evıne sıkıntıar falan tabı ıkı cocuk kolay deıl bosandılar onda sordum neden boyle oldu dıye anlattı bır suru sey anladım ki para bitti aşk bitti...
zaten bana hıtap etmıyordu dedı
yanı kızın bunları yasıcak dıye bısey yok tabı ama bence 20 yas cok fazla hayırlısı neyse o olsun canım...

a.s
elbtte.. ağzınla kuş tutsan bu kuşun kanadı niye beyaz değil gözü mavi değil der:)

a.s.

aile için sorun yoksa ilişkisinden kız zaten memnun bize alkış tutmak düşer:nazar:

aynen öyle valla benim çalıştığım yerde arkadaşımın nişanlısı 28 yaşında, onunki de hafif kel mesela ama ona bile bahane buluyorlar. amaaan kel işte diyorlarmış :)

çok teşekkür ederim arkadaşım....

herzaman erkeğin bayandan büyük olması gerektiğini savunan biriyim ama bununda bendeki sınırı 6-8 yaş arasıdır ..20 çok fazla artı kızınızın yaşı küçük ..eğer kızınız 35 civarı olsaydı belkii düşünülebilirdi ama henüz 23 ünde hayata yeni adım atan birinin yanında 43 yaşında hayatta iyi kötü herşeyi yaşamış bir erkeği düşünemiyorum malasef olmaz başta olur gibi görünsede ilerde çok diil 6-7 yıl sonra herşey değişir .. :nazar:

cnm 20 yas bencede cok fazla.
adam cok ıyı olabılır ama ne bılım 30 olsaydı adamın yası yada 29 28 falan tamam derdım ama bence cok yaş farkı var
adamın maddı durumu ıyıyse kızın bırazda bu sebepten evlılıgı dusunuyo olabılır
bak sana bır ornek verım kı tabıkı aynı olacak dıye bı kural yok
benım arkadasım 20 yasındaydı maddı olarak zor durumdaydılar ama cok guzel bı kızdı halada oyle
sonra bır adamla tanıstı adam 40 yasında belkıde daha buyuk tam bılmıyorum ama arkadasım yasında oglu vardı adamın daha sevgılıyken kıza araba aldı pırlantalar kolyeler falan aldı hep
cok zengındı adam kagıt fabrıkası falan vardı bu arada adam şişkoydu hemde nasıl yanı tip ofsayt adamda ama eli çok acıktı kıza karsı aılesıne karsıda.aynıydı kızın hep bıseyler alırdı
sonra bunlar evlendı dıllere destan bır dugunle hayatımda oyle bır dugun gormedım otelde oldu lımuzınler falan ruya gıbıydı
sonra cok gecmeden kız hamıle kaldı derken dogum falan ıkı tane kızı var
derken adam iflas ettı nasıl olduysa hersey gıttı elınden derken bunların yuvasıda sarsılmaya basladı adam gıttı almanyaya kız kaldı burda dondu aılesının evıne sıkıntıar falan tabı ıkı cocuk kolay deıl bosandılar onda sordum neden boyle oldu dıye anlattı bır suru sey anladım ki para bitti aşk bitti...
zaten bana hıtap etmıyordu dedı
yanı kızın bunları yasıcak dıye bısey yok tabı ama bence 20 yas cok fazla hayırlısı neyse o olsun canım...

merhaba, anneme yazmışsınız ama ben cevap verme gereği duyuyorum kusura bakmayın :)

Seninki sadece bir örnek biliyorum ama şöyle söyleyeyim; benim ailemin maddi durumu gayet iyi, ben kazandığım paramı tek başıma harcayan biriyim. Para önemli bir faktör tabii ki ama herşey demek değil. Bu olumsuzlukları da düşündüm ben, yani iflas edebilir ama hayata bi şekilde bi yerden beraber yine tutunuruz diye düşünüyorum. Kimsenin ne olacağı belli değil sonuçta....

Yani verdiğin örnekte zaten bi yanlış var, bu kişi direk para için evlenmiş. Benim öyle bi olayım yok, ben mutlu olduğum için, mutlu edildiğim için beraberim :KK66: Ayrıca bana göre yakışıklı yani :CüvCüv:

Değerli yorumun için teşekkür ederim...

X