Vejeteryan olmaktan vazgeçilir mi?

Yok ben gereksiz duyar kasmıyorum sormak istedim sadece fikirlere ve tercihlere saygı duyuyorum fakat mesela şöyle deseniz anlarım; “sevmiyoruz, yemiyoruz”. Öteki türlüsünü pek aklım almıyor kusura bakmayın. Doğanın bir kanunu, dengesi var. Hayvan da hayvanı yiyor ona bakarsanız...

Evet vejetaryen olup da sonrasında (hamilelik döneminde) tekrardan et yemeye başlayan tanıdığım 2 kişi oldu. Zihinsel gelişimde kırmızı etin önemi büyük. Oradan aldığımız protein bence vücut için son derece önemli ve diğer kaynaklardan aynı şekilde alamadığımızı da Canan Karatay özellikle belirtmişti.

evet, her on hayvan türünden dokuzu hayvan yemezken biri hayvan yiyor, ve bunun yanında, insanların yaklaşık %99’u hayvanları çeşitli biçimlerde kullanıyor.ne var ki bunun neyin doğru olduğuyla herhangi bir ilgisi yok. çünkü neyin doğru olduğuna diğer kişilerin ne yaptığını gözleyerek karar vermeyiz.doğamızda hayvan yemek yok. diş yapımız,çene yapımız zaten uygun değil. insana da tam olarak hayvan gözü ile bakarsak doğaya kendimizi atalım. ağzımızla bir tavuğu,kuzuyu yemeye çalışalım. aynı diğer hayvanların birbirini yemesi gibi. mümkün olur mu?

25 yıldır laktovejeteryanim sadece süt ürünleri,belki nadiren bal. Eksikliğini yaşamadım hiç çok şükür. Bir hayvanın öldürülüp besin yapılmasına dayanabildiğim ve dahi ölü bir hayvanın etine dokunabildiğim sòylenemez. Birkaç ay önce kendimi zorlayarak yumurta yemeye başladım ta ki 10 gün kadar önce döllenmiş kanlı bir yumurtayı kırana kadar. Bir çeyrek asır daha yumurta yemem herhalde. Eti zaten yemem. Çocuğunuz yemiyorsa kendi haline bırakın asla zorlamayın zorladıkça ya da gizliden yemeğine koymaya çalıştıkça ters teper. Bu kez yaptığınız hiçbir yemeği şüphesinden dolayı yemez.

Sadece biri mi hayvan yiyor... balık yiyor tamam. Aslan, kaplan, kartal gibi yırtıcı hayvanlar da başka hayvanları yiyor. Nasıl bir tane yani. Hatta kartal mesela insan da yiyebiliyor aç kaldığı durumda. Hadi tamam diyelim onlar hayvan, onlar öyle yapıyor diye biz bildiğimiz doğru olanı yapalım... hiç bir canlıya zarar vermeyelim. Vücut için gerekli olan vitaminleri nasıl alacağız bir üyeninde dediği gibi b12 çok önemli mesela. Haplar, iğneler var tamam da mantık dışı. Sonuçta her hayvan da yenilmiyor belli başlı hayvanlar... Amaç dışı eziyet, işkence etmek zaten tartışılamaz bile.

Evlenene kadar agzıma kırmızı et sürmedim tiksinirdim yiyemezdim. 27 yasında evlendim o sene kurbanımızı kesmemizle et yemege basladım.eşim cok seviyor bende mecbur kaldım bir yerde
Cok da guzelmiş herkese tavsiye ederim

Merhabalar

Bold sekilde yazdiginiz cumle kesinlikle yanlis. Cunku cumlenin yarisini alintilamissiniz.

Bir gidada bir aminoasit bulunabilir. Ancak bu emilebilecegi anlamina gelmiyor. Cunku bir cogu icinde bastan kendisini baglayan bir baska maddeyle birarada bulunur. Veya yine bir cogunun emilimi icin bir baska urun gereklidir.

Bu sebeple fiziksel acidan icerse bile beslenme ve diyetetik acisindan bir cok urunde bir cok deger sifir sayilir. Sanirim anlasamama nedenimiz bu ayrimi yapmayisiniz. Mesela evdesiniz. Paraniz yok. Acil para lazim. Sifresini bilmediginiz tam yaninizdaki kasada milyon dolarlar olsun. Para var mi? var... peki isinizi goruyor mu?

Kullandigimiz farkli hesaplamalar da mevcuttur. Vucuda kazandirdigi enerji veya kilo ile alinan aminoasit miktarinin oranina bakilir. Buna gore de bir cogu yok sayilir.

Mesela beyaz un protein icerir. Isterseniz beyaz unla bir karsilamaya calisin protein ihtiyacinizi. Ne kadar kilo alip nasil diyabet olacaginizi dusunmek bile istemem.

Yine ayni sekilde bir cok bitki aminoasitleri icerir ama yeterli miktari almak icin bir kisinin yiyemeyecegi kadar cok tuketilmelidir. Bir inekle bir insanin yeme kapasitesi hayli farkli.

Mesela arginin'i neyden almayi planliyorsunuz? Hadi arginin alin. Ama neyle emilim saglamayi dusunuyorsunuz?

4 yil acikcasi cok kisa bir sure. Hassasiyetinizi anliyorum ancak insan bedeni bu kadar narin degil. 4 yil bazi aminoasitler alinmadi diye ölünmez. Hatta 14 yil da ölünmez. Afrikada insanlarin kac gun hic bir sey yemeden icmeden yasadigini dusunursek...
Zaten net bir sekilde yazdim. Milim milim ilerler. Birden ortaya cikmaz. Buyuk bir kirilma noktasi gerekir.

Son olarak; tam protein olarak adlandirilmasina karsi cikilmayan iki urun var simdilik. Yumurta ve soya.
Ancak soya genetigiyle en cok oynanmis gidalardan biridir. Saf soya ile yapilan olcumu her soya icin sanmayin. Bir cok aminoasiti alirsiniz ama bazilarini tamamlayabilmek icin sabahtan yatana kadar soya yemeniz lazim. Tabii antibiyotikle buyutulmus tavugun faydasi da ayri bir konu. Bu da cok vahim bir gida.

Vegan beslenmede kabak cekirdeginin ve (turkiyede yasadiginizi varsayip turkiyede var mi yok mu bilmedigimi de belirterek) nutritional yeast'in de katkisi cok fazla. Bol bol tuketin derim.

Değil mi ama ya :)
Mesela bol tereyağlı bir iskenderin yerini hangi bitki ya da hangi vitamin tutabilir ki ?
Keyif için et yiyorum ve allah sağlık versin inşallah ölene kadar da yerim. :)

sadece biri hayvan yiyor demedim böyle bir şey mümkün olabilir mi?on hayvan türünden biri dedim.onda biri. 1/10. siz beni niye hiç anlamıyorsunuz. bir öncekinde de elektrik zili canlı değil dediniz.pes ediyorum.

Besinler hakkındaki bilgiler sürekli değişiyor. Eskiden süt içmek sağlıklı sayılırdı, şimdi inek sütü içmenin zararlı olduğu hakkında yüzlerce akademik makaleyi buraya koyabilirim. (ben içiyorum hala, zaten bir sürü zararlı şey de yiyorum)
Et de hakkında çok fazla tartışma olan besin maddelerinden biri, bence çocuğunuzu serbest bırakmalısınız. O kadar da lazım bir şey değil, bu konularda kitaplar var okumanızı tavsiye ederim.

Bu arada b12 vitamini eksikliginden bahsedilmiş de bilmeniz gereken bir şey şu: b12 ihtiyacı günlük mikrogram düzeyinde yani gramın milyonda biri kadar. Ve b12 süt ürünleri ve yumurtada da var. Bir kimse tamamen vegan beslenmiyorsa emilin bozukluğu olmadığı sürece b12 eksikliģi çekmez. Benim hep normal sınırlarda ve takviye vitamin ilaçları da kullanmam üstelik. Arkadaşım etten başka bir şey yemez sağlam etoburdur ama emilim bozukluğundan dolayı b12 eksikliği en uç noktada. Yani bu da bir örnek.

sadece biri hayvan yiyor demedim böyle bir şey mümkün olabilir mi?on hayvan türünden biri dedim.onda biri. 1/10. siz beni niye hiç anlamıyorsunuz. bir öncekinde de elektrik zili canlı değil dediniz.pes ediyorum.

Öyleyse kusura bakmayın evet şimdi tekrar okudum... elektrik zili konusunda haklıyım ama biraz absürt oldu belki fakat sizin yorumunuzda öyleydi. Örnekleyerek anlatmışsınız tamam da bitkiler hissetmiyor diye bir şey yok belki bizler kadar beş duyu organıyla hareket etmiyor ama şu kesin; canları acıyor.

Teşekkür ederim açıklamanız için.
Evet veganlığın en büyük handikapı ya da faydası mı desem aslında,çok yemek. kalori kısıtlaması olmadan. tabii makarna ekmek yemekten bahsetmiyorum. sebze meyvelerden vs bahsediyorum.

Yine ayni sekilde bir cok bitki aminoasitleri icerir ama yeterli miktari almak icin bir kisinin yiyemeyecegi kadar cok tuketilmelidir.
işte bu şekilde yazsaydınız açıklayıcı olurdu. diyetisyenlerin verdikleri öğünleri düşününce evet bayağı fazla gelebilir. ama o kadar alışmışız ki paketli,bol kalorili ama minik öğünlere şimdi içinde bol lif,su bulunan gıdaları fazla yiyemiyoruz. bir süre sonra alışılıyor ama. iki tane tanıdığım vegan diyetisyen arkadaşım var (birisi fitness antrenörü hatta,kas gelişimi de inanılmaz) onlar sayesinde günde 1 litre smoothie içmeye alıştım.içinde bol yeşillik ve meyve var. hesaplayınca da yeterince almamız gereken vitamin,mineral,aminoasitleri alıyorum zaten.
4 yıl kısa bir süre,ama 10 yıldır vegan olan bu süreçte 2 hamilelik geçirmiş bir insanın bu kadar sağlıklı olduğunu görmem peki? ya da 50 yıl https://gaiadergi.com/100-yasindaki-kalp-cerrahi-50-yildir-vegan-oldugunu-anlatiyor/
bir insan sağlıklı yaşamazsa,sağlıklı beslenmezse vegan ikende vegan değil iken de sorunları çıkabilir. veganlığın üstüne suçu atmak ne kadar doğru.

İnşallah vazgeçer canım.Teşekkür ederim

2.5 yıl vejetaryen kaldım,sütün çok faydalı olduğunu kemiklerimin eriyeceğini düşündüm. annem de çok fazla süt ve süt ürünü tüketirdi kadında aşırı bir kemik erimesi oluştu ve 4 cm kısaldı. şimdi ikimiz de veganız evde badem sütümüzü kendimiz yapıyoruz. şimdi ben de bir sürü makale atarım ama yoruldum. süt kalsiyum içeriyor olabilir ama asitliğiyle hayvansal gıdalar kemikten ca çekilmesine sebep oluyor zaten. aldığından çok atıyor,ama süt endüstrisinin reklam propagandaları vs

canlarının acıdığına dair bilimsel bir araştırma koyabilir misiniz bir önüme? okumak istiyorum. sizce acıyor canı ama bence acımıyor kavgası değil bu. doğru bir tanedir.

Bunlar sizin varsayımlarınız. Bitkilerin bir çok şeye bildiğimiz anlamda tepki vermemesi ya da bildiğiniz anlamda acı çekmemesi onların acı çekmediğini göstermez. Kaçamadığı için hissetmesinin mümkün olamayacağı, hissetmenin kaçma refleksine bir koşut olduğu da bir savdır.Olada bilir. Ama olmaya da bilir. Daha kanıtlanamamış olması hissetmediğini göstermez. Bir çok bitkinin sevgiyi, müziği, enerjiyi hissettiğine dair yayınlar var.

Bu arada ben bitkiler de acı çekiyor onları da yemeyin o zaman diye bir savın peşinde değilim. Sizin de olmadığınızı düşünüyorum. Çünkü o zaman uyuşturucu iğneyle bayıltıp hayvanları kesmemiz vejateryenlerce sorun olmaması gerekirdi. Bu etik bir duruş.

Ölüm de yaşam da bizim bedenlerimizin üzerinde söz sahibi olmadığı gerçekler. Hayatın bir döngüsü var. Biz diğer canlılardan üstün değiliz. Akıştayız.Bilinci olmayan bir canlı için ölüm ne ifade eder?

Bu arada evet gidip bir danayı ya da tavuğu dişlemeyiz, çünkü insan ateşle ve aletlerle evrimleşmiştir zaten. Ayrıca insan daha çok diğer hayvanlardan arda kalan leşleri yemiştir. Bu da daha çok iç organlardır. Hatta frsatçı olduğu için çoğunlukla tuzak kurarak uçurumdan düşmelerini sağlarlar avlarının.

Etin yerine koyabileceğiniz bakliyat özellikle lektin açıcısından zararlarına bakabilirsiniz.
Tahıl için de bakabilirsiniz. Aynı şekilde soyanın östrojen hormonunu çok yükseltmesiyle ilgili yayınlara da bakabilirsiniz. Normal insanın diyetinde bunlar dozundadır. Ama vejateryen mecburen bunlara yüklenmek zorunda. İnsan hepçildir. Siz otçul olduğunu mu savunuyorsunuz? Evet et yemeden de yaşayabilir. Ama doğasına uygun değil ve şimdiki bilgilerimizle daha verimli değil. Eğer etik açıdan bunu yapıyorsa tabi ki saygı duyarım, duyarlı olmak iyi bir şey. Keşke böyle evrimleşmeseydik. Ancak daha sağlıklı olduğunu söylüyorsa tartışmalıyız bence.

Beslenme hayatımızın temel taşı olduğu, kültürden psikolojiye kadar her şeyi etkilediği için bunu zararlı/yararlı'ya indirgeyip incelemek imkansız. Ben çok sağlıklı beslenirken yeme bozukluğum oluştu mesela. O yüzden artık kimsenin beslenme konusundaki tavsiyelerini birebir almıyorum, yaşam tarzıma, damak zevkime uygunsa, kafama yatıyorsa uyguluyorum.
Bu konularda insan araştırdıkça çıldırıyor zaten; kıyafetlerimiz, yemeğimiz rant üstünden şekilleniyor maalesef. Mesela her sene başka bir besin moda oluyor, diğeri tü kaka.

Bu arada süt konusunda haklısın. Süt özellikle endüstriyel inek sütünde çok fazla growth hormon var. Ayrıca kazein ve laktoz çok zor sindiriliyor. Kalsiyum için yeşil yapraklılar her zaman daha iyi

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…