Vefat eden Es ve Yeniden Evlilik

Çok zor şeyler yaşamışsınız ama Allah gönlünüze göre bir insanı nasip etmiş size.
Kayınvalidenize evlenmeden önce söyleseydiniz keşke ama yine de fazla uzatmayın.
Anladığım kadarıyla fazla hassas ve ayrıntılı düşünüyorsunuz her şeyi.
Söyleyemiyorsunuz ama söylersem şöyle olur böyle olur diye kurup içinizi sürekli bu düşüncelerle kemireceğinize her şeyi göze alıp söyleyin.
Hiçbir şey gizli kalmaz nasılsa bir gün duyacak, sizden duysun bir an önce.
Önce üzülecektir belki ama sonra sizin mutlu olduğunuzu, özellikle torununun eşiniz tarafından sevildiğine kanaat getirince o da mutlu olacaktır.
Başkalarının ne diyeceğine çok takmayın. Önemli olan sizin vicdanınız ve kv de sizi bilir tanır yanlış bir şey yapmayacağınızdan emindir.
Kayınvalidenize sabırlar diliyorum.
Sizin de mutluluğunuz daim olsun Allah evlatlarınızı bağışlasın.

Iyi aksamlar, öncelikle düzgün olmayan türkcem icin özür dilerim. yurtdisinda yasiyorum.
seneler önceden anlatmaya calisacamki beni anlayabilin.
Ben 2010 da severek ve sevilerek evlendim.
ve sene 2014 de esim vefat etti. Iki kardesler, esim ve görümcem trafik kazasi gecirdiler ve biz onlari kaybettik.
Ikiside 30 yasina girmeden bu dünyadan göctüler. bu acinin tarifi yok.
ozamanlar bizim evladimiz bir yasindaydi.
Kayinbabam esim daha Kücük bir cocukken vefat etmisti onu hic tanimadim.

Oglum cok agladi, cocuk dilinde anlatmaya calistik, yarasini elimizden geldikce sarmaya... ama ufacik bir cocuga, babasinin olmadigini, gittigini nasil anlatirsin... etrafda hep babalar gördü, ana okulunda cocugunu götüren baba. sokakta ogluyla top oynayan baba. misafirlige gelen babalar, o baba kelimesi nekadar acitti anlatamam, nekadar nefret ettim o kelimeden. cok isyan ettim, yalan söyliyemem ve o günden beri hep korktum.... ya bende ölürsem. ya oglum tek kalirsa bu dünyada, bir kardesi bile yoktu.

o gün hem babasini, halasini hem olacak kardeslerini hem kuzenlerini kaybetmis oldu.
kac defa elindeki sekeri tutup ben bunu babama vercem diye sakladi, kac defa bagirarak aglayark caresizce anne babam nezaman gelcek Allahin yanindan yine yanimiza haykirdi. kac defa resimlerine bakip anne neden diye sordu... okadar cok sey yasandiki, insan anne oldugunda Güclü olmak zorunda, icten ice isyan etsende o cocuga herseyi positiv görmesini saglamaya calismak demek.

Kayinvalidemi ve acisini anlatmaya kelimeler yetmez. esini kaybetti ve senelerce türkiyede tek basina iki cocugunu yetisdirip okutup birseylerini eksik etmedi. tek istedigi onlarin mutlu olmasi. benimde kalbimi hic kirmadi. ne yalanini, ne dedikodusunu hic bir kötülügünü ne bana karsi ne baskasina karsi görmedim.

ben yurtdisinda yasayip, elimden geldikce senede 2-3 kere türkiyeye yanina gittim, torununu görsün sevsin, bizde aglayip sarilip hep dertlestik.

sene 2017 de hayatima is ortaminda biri girdi. benden 10 yas büyük, yardimsever, merhametli ve cocugu 4 yasindayken annesinden bosanip o cocugu tek basina evlenmeden büyüten bir adam.
su an kizi 20 yasinda ve üniversite okuyor baska bir sehirde.

Hayran kaldim fedakarligina, ki bunu biliyoruz ki cok nadir erkek yapar.
okadar iyiydiki cevresindeki herkes onu sevip sayiyor. aramizda güzel bir arkadaslik basladi, her derdimde kosan, hep yanimda olmak isteyen, ben sadece oglumla gezerken bir zaman sonra izin verdim ve oda yanimiza katildi. Bir sene boyunca oglumun istedigi herseyi yaptik, onla parklara, yüzmeleri, hayvanat bahcesine, sinemaya akliniza ne gelirse yaptik. mesela oglum bir oyuncak isterdi, aklinda tutup onu alip ona süpriz yapardi, onu dinlerdi, top oynardi vesaire.

güvendim, bu adamdan cocuguma baba olur dedim. oglumun baba hasretinin yüzde ellisini bile dindirirse dünyalar benim olurdu diye düsündüm....

2018 basinda evlendik, ve Allahami sükür ki pisman degilim Allah ta etmesin. Oglum artik ona Baba diyor, buna kimse ona zorlamadi kendi istegiyle söyledi. Benim cüzdanimda Vefat eden esimin fotografi hep duruyor. Cennetteki Babamiz ve burdaki Babamiz var, özledigimizde konusup Cennetteki Babanin fotografini alip öpüyoruz. Benim iki babam var diyor, amacim onu unutmasi degil ama okadar Kücük okadar ufacik okadar sefkate ve Güclü gurur duyacagi bir babaya ihtiyaci vardiki. ömür boyu baba kelimesinde boynu bükülmesin istedim.

asil konu su: kayinvalideme en son 2018 de ziyaret ettim, evlenmistim yine ama söylememistim.
su an hamileyim, yani bu sene gitmem mümkün olmicak, ki ilerdede artik gizleyemem. ne evlendigimi, ne hamile oldugumu ona söylemeye yüregim dayanmiyor. esini ve evlatlarini kaybetmis ve cok yanliz.
ona torunun baskasina baba diyor nasil derim? ona tekrardan evlendigimi nasil derim? onun bizden baska kimsesi yok, sadece uzak akrabalari var. her gün ona torunun fotografini gönderiyorum halini hatrini soruyorum ama artik yanina gitmek zor olcak.

inaninki sosyal medya olsun, WhatsApp olsun bugüne kadar bir Fotograf koymadim yeni esimle. görür, kirilir üzülür. acili anneye nasil derimki anne hayata devam etmek zorundayim, torunun kardesi olsun, torunun baba kelimesini kullansin? torunun baskasina baba diyor nasil derim?
kirmak istedigim en son insanlardan o ama daha nekadar saklaya bilirim. ne yapmaliyim, ne demeliyim, bilmiyorum.

Hani derler ya, "sevdigini kaybedince, insanin yüreginde Kirk mum yanarmis. sonra her gecen günde mumlardan biri söndermis, en sonunda geriye mir mum kalirmis. o tek mum, yasam boyu sönmezmis, insan ölünceye dek icinde yanarmis....

bu bir anne icinde gecerlimi? onun yüreginde ki mumlar hic bire düsmicekken ben ona neyi nasil onu kirmadan anlatirim, yada anlatmamalimiyim hep bir bahaneyle mi gitmemeliyim bilmiyorum.

cok caresiz kaldim. kac senedir okuyorum Burda dertlerinizi, simdi kayit olmak istedim ve size en özelimi anlatip acildim. lütfen bana siz benim yerimde olsaniz ne yapardiniz söyleyin.
Guzel yureginiz icin sadece tebrik etmek istedim.

Aglaya aglaya okudum. Kayın validenize ne kadar üzüldüm. Allah sabır versin. Ben çocukken mahallemizde bir komsu uz vardı. Genç yaşta eşini kaybetmiş 1 oglu vardı. Oglu trafik kazasında tam babasının öldüğü yaşta öldü.Çocuguda çok küçüktü. Gelin kv torunu göstermedi sonra başkasıyla evlendi. En son 10 tıl önce gördüm ablayı daha da yaşlanmıstı.
Kv elbet üzülür olgunun hayatını başkası yaşayacak kolay mı. Ama kabullenir.Benim babamda genç öldü annem 37 yaşında dul kaldı evlenmedi bizi büyüttü. Ama karsı komsumuz kızı 40 günlükken eşi öldü. Evlenmedi 21 yaşındaydı. Annem o çok genç evlense bile çok görülmez o çocuk derdi. O komsumuz kv beraber yaşadı. 2 yıl önce kızı evlendi gitti. Geçen yılda kv öldü. Tek kaldı. . Bu hayattaki en büyük şans karı koca beraber yaşlanmak derim hep.Ama ecel bazen çok acele ediyor..
Şimdi gençsiniz eş yaşlandıkça daha çok aranıyor galiba annem hepimiz evlenince çok yalnız kaldı.siz de yaşayacaksınız hayatı. Allah çocugu uza uzun ömür versin kv de Allah sabrın büyüğünü versin.

İlk okuduğumda gec kalmışsınız keşke daha once söyleseydiniz diyecektim ama sonra diğer yazdığınızı gördüm. Cekinmekte haklisiniz. Konuşurken para meselesini acikca söyleyin. Çocuğun parasına asla kimse dokunmayacak diye. Farklı birşey düşünmelerini engellemiş olursunuz. Bir de ilk etapta çocuk baba diyor demeyin ama eşinizle çocuğun arasının iyi olduğunu hatta onlar cok iyi gecindikleri için evlenmeyi kabul ettiğinizi falan söyleyin. Gerçekten kv'nize de çok üzüldüm. Allah dayanma gücü versin.

Belki kayınvalideniz de sizin için üzülüyordur yanlız kaldı diye.Bu zamana kadar elinizden geleni yapmışsınız bence anlatın Ve torununu sık sık görmesine imkan sağlayın.

Ağlattınız gece vakti başınız sağ olsun hem kayınvalidenize hem size Allah Sabırlar versin kayınvalidenizi yalnız bırakmayın belki üzülür ama durumu kabullenir

X