Vefat eden Es ve Yeniden Evlilik

O kayınvalideyi sakın bırakmayın diyecektim...
Ama bırakmayın, arayın, anlatın, ağlayın, vaktinde söylemediğiniz icin özür dileyin.
Kırılsa bile bırakmayın.
Eskiden nasıl ziyaret ediyorsanız edin.

Çok sevindim sizin adınıza, Allah mutluluğunuzu daim etsin.

Öncelikle başınız sağolsun, Allah evladınıza ve size uzun ömürler versin. Bence asıl hatayı en başta yapmışsınız, evleneceğinizi söylemeliydiniz ki anladığım kadarıyla anlayışlı bir insan kayınvalideniz, evet tabi ki üzülürdü ama sizi de anlardı ve içiniz rahat evlenirdiniz. Rahattan kastım sonrasında huzursuz olmazdınız. Daha fazla geciktirmeden uygun bir dille anlatmalısınız

Yasadiklarinizi ne kadar güzel ifade etmişsiniz, insanın direk kalbine dokunuyor.. belli ki çok olgun güçlü bir kadınsın iz .. oğlunuz çok şanslı aslında annesi siz olduğunuz için.
KV ye keşke evlenmeden önce acsaydiniz konuyu ama şimdi de geç değil arayıp anlatın anlayışla karşılayacaktır diye dusunuyorum. Umarım yuvanizda mutlulukla güzel yillariniz olur ..

Kendi hayatimi okumus gibi oldum , oglum da hemen hemen ayni yastaydi babasini kaybettiginde , her parka gitmemiz izdirapti , cok aci cektik cok
Ben de evlenecegim zaman oglum gokyuzundeki babam uzulur mu acaba yrni bir babam olacagi icin demisti , o kadar masumlar ki

Neyse uzatmiyim , bende evlendim , bi kizim oldu , oglum amcasiyla gorusuyor sadece , amcasi cok destekledi evlenmemi ve cok mutlu oldu bizim mutlulugumuzla o yuzden uzulmeyin , siz annesine duzgum bir sekilde anlatin oglunuzun cok mutlu oldugunu , zaten her iyi insan torununun mutlulugunu ister , iciniz rahat olsun bu konuda

Yazdiklariniz icimi acitti. Cok zor seyler yasamissiniz genc yasta ne zorluklara gogus germissiniz oncelikle Allah hem sizin hem evladinizin yuzunu sonuna kadar guldursun insallah. Kayinvalidenizede cok uzuldum Allah onunda yardimcisi olsun. Cok zor bir durum insanin bogazi dugumleniyor gercekten. Ama ne olursa olsun soylemeniz lazim uygun bir dilde. Sizi ve torununu mutlu gorunce acisi hafifleyecektir buna eminim. Aslinda yaniniza gelse esinizin ona ne kadar iyi davrandigini gorse o kucucuk cocugun gozlerindeki mutlulugu gorse daha kolay kabullenir belki. Esiniz ne der bu duruma kabul edermi?

Ablacım lütfen suçluluk duygusundan uzaklaşın zira siz yanlış bir şey yapmadınız. Ölüm Allahın emri, yalnızlıkta Allaha mahsus.
Çocuğunuza baba olabilecek, hayatındaki boşlukları doldurabilecek özel bir insan bulmuşsunuz. Kayınvalideniz sizin evlenmenize değil çocuğunun yaşamadığına, oğluna babalık edemediğine üzülecektir.
Ailenizle birlikte çok mutlu olun, eşinize de babasız büyümüş çocuklar adına teşekkür ederim, allah razı olsun.

Torunuyla görüşüyodur sizlede görüşüyodur öyle anladım.
Siz demeseniz bile belki duymuştur biyerden .
Evlenmeden önce konuşsaydınız daha rahat hissederdiniz kendinizi ama bunda bişey yokki söyleyin bi konuşmanızda.
Ama yinede zorlanır insan.

Evlenmeden önce söyleseydiniz keşke.
Bence söyleyin artık, daha evvel söyleyemediğiniz için özür dileyerek...

Valideniz sizi anlayacaktır hayat devam etmekte, eşiniz de belliki babacan bir adam.
Bunları gördükçe, mutlu olduğunuzu bildikçe sizin adınıza sevinir.
Bir kardeşi olacağı için oğlunuz adına da sevinir.
Bence bağlarınızı koparmayın.
Allah mutlu etsin,eşinize rahmet etsin.
Yeni evliliğinizi de hayırlı kılsın,herşey insan için...

öncelikle başın sağolsun. benim evladım vefat etse, gelinim yeniden evlense ben mutlu olurdum. aradan 4 yıl geçmiş,yaşın genç tabiki hayat devam edecek.hem torunuma iyi baba modeli olacak hem gelinimin yüzünü güldürecek bir adam olduğu için mutlu olurdum. kayınvalideye söyleyebilirsin.kayınvalide adı üstünde anne. ve gerçek bir anne ise seni anlayacaktır.sevgiler.

Yaziniz cok duygulandirdi beni... ben annesiz buyudum.. kendi kendimi sarip sarmalamayi ogrendim.. sizin oglunuz sizin gibi guzel bir annesi oldugu icin ne kadar sansli...

Bence de en kisa zamanda kv nize soyleyin.. kendinizi suclu hissederek degil, gayet normal sekilde soyleyin.. belki size destek bile olur.. torunun kardesi olacagina sevinir belki..

Size ve yavrulariniza mutluluklar diliyorum...

Basınız sagolsun Rabbım yavrunuzun babasına ve halasına rahmet eylesın.Yuregım burkuldu,gozlerım doldu.Nasık naıf,dusuncelı,harıka bır ınsansınız.Bence buraya aktardıgınız gıbı oldugu gıbı anlatmalısınız babaanneye.Ona dogacak cocugunuzunda babaannesı olmasını ıstedıgınızı soyleyın.O ve yavrunuzun esınızın sıze emanetlerı oldugunuzu,omrunuzun yettıgı yere kadar onun yanında olacagınızı anlatın.Yavrunuzun bu hayatta yalnız kalmaması ıcın bu evlılıgı yaptıgınızı,her ne olursa olsun kendısınden asla vazgecmeyecegınızı,onu kırmaktan korktugunuz ıcın soyleyemedıgınızı anlatın.Yanı bıze oldugunuz gıbı durustce anlatın.Bence sıze anlayıs gosterecektır,korkmayın.Rabbım evlatlarınıza hayırlı omurler versın sızı baslarından eksık etmesın.O garıp ananın da yuregıne ferahlık versın Insallah

Merhaba öncelikle canım benim o kadar duygulandim ki anlatamam o yollardan ben de geçtim içim yana yana ...ben de kızımın babasini kaybettim daha 3 yaşındayken. ..o anlattıkları ni yaşamayan bilmez ben de çocukların baba demesinden nefret ettim. ..7 yıl sonra evlendim. .fotograf taki eşim ve nikah günümüz. . Kızım da bir süre sonra baba diye sarıldı. ..Bu çocuklar hasret babaya...kolu kanadı kırık oluyorlar. .en iyisini yapmışsın ki benim rahmetli eşim in ailesi dedi bana çok gençsin evlenmelisin diye...kızım onların yanında da baba der eşime ve cok mutlu olur görümcem benimsediği için. ..bir şimdiki görümcem asla benimseyemedi bizi o ayrı konu (umrumda mi ;Asla değil ☺) şimdi 4.5 yıldır evliyim dünya iyisi bir eşim var.. o kadar duskun ki kızıma uyandırır ken bile kuzummm diye diye uyandırır. ..merhametli eşim şükür ..bence hal diliyle anlatıp böyle böyle deyince belki bir burkulur kayınvalide niz ama ben ister miydim böyle olmasını deyip duygularınizi anlatinca anlar bence. ..başka bir konu ;bence zaten yuregimizden atamayiz da cüzdanda fotoğraf bana yapılsa çok uzulurdum. ..ben rahmetli eşim e ait herseyi bir koli çanta yaptım kızıma kaldırdım ilerde baksın diye...şimdi zaten hamile siniz ne güzel artık önünüze bakin. .HEP KENDİM İÇİN DERIM;BEN BU MUTLULUĞUMUN BEDELİNİ ETRAFIMDAKI HERKESTEN ÇOK ÖDEDİM! Keza siz de oyle. .ne acılar yaşandı o çocuklar anlamasin diye sırf içimizde. ..benim sağlam Dişim kirilmis sikarken. ..bedelini odedigin mutlulugun hesabını kimseye vermeyiz de tatlilikla nezaketle anlatirsin arkadaşım. ..Çok sevindim sizin ve evladiniz adına. .mutlu olun inşallah. ..sevgiler Aydın dan :)
göz yaşlarıyla okudum. Rabbim daim etsin mutluluğunuzu. tabii konu sahibinin de :)

Sanırım ne kadar olursa olsun ona dogru yu soylemelıydınız. En basında suanda yıl 2019 1.ay nacızane cok cabuk hamıle kalmıssınız. Keske bıraksaydınız esınız ve oglunuzla arada bır takım bagları kuvvetlıce kursalardı, araya kımse gırmeden. Umarım hep guzel gıder ama kv kısmında gerceklerı soylemenız gerekıyor bır an evvel

Ne kadar iyisiniz, çok üzüldüm kaybınıza. Rabbim cennette kavuştursun inşallah, karşınıza iyi insanlar çıkmış. Ne mutlu.
Ben kayınvalidenizin mutlu bile olacağını düşünüyorum aksine..

Zaman ayirip yazan, fikrini söyleyen, bas sagligi dileyen ve kendi hikayesini anlatan herkesten tek tek Allah razi olsun.
O güzel yazilarinizi okurken inaninki agladim. Bazen yabanci insanlar insani etrafinda arkadas, dost sandiklarindan cok daha iyi anliyor.

Ben bu yasanan olaydan sonra kendi kabuguma cekildim, yardim isteyen, gel senle konusalim diyebilen bir insan hic bir zaman olamadim. beni seven cat kapi gelir, yarami saramazsa bile beni dinler, eskiden benle güldügü gibi aglar sandim. ama malesef cogu zaman insanlar okadar duyarli olamiyor, belkide yasamadan bilemiyor insan.

insan gercekten cok ince düsünmeye basliyor, mesela en yakin dostum bildigim bu vefatin üstünden bir hafta bile gecmeden sosyal medyada "Esimle keyif" diye bir paylasim yapmis. sen benim en yakin dostumsan biraz daha duyarli olmani bekliyememmi?

baska bir dostum ile esimin vefatindan iki hafta gibi bulustugumda, cocugumda vardi ve onun cocugu vardi, bulusma bittiginde esine söylemis onlari almaya geldi, oysa ondanda beklemistim en azindan bukadar tazeyken senin evladinin babasini benim cocugumun burnuna sokar gibi oraya cagirmamasiydi.... arkadasimin esi geldi ve annesi, al babasi oglunu diye ona verdi ve benim oglum izledi....

baska bir akrabamiz, ben bilirim ölüm acisini bende kardesimi kaybettim dedi, bense daha acim okadar tazeyken keske esimde o yasa kadar yasasaydi dedim. akraba bana bagirmaya basladi, sen ne demek istiyorsun benimki aci degilmi. hayir dedim öyle demek istemedim sadece keske 27 yasinda degilde en azindan daha uzun yasasaydi demek istedim dedim, ama cok kirildim onada.

belkide kendimce cok sey bekledim cok hassas oldum ama insan o günlerde birazda alttan alinmasi gerekmiyormu?

O yüzden hepinizinden Allah razi olsun sözleriniz bana cok iyi gelip beni cok duygulandirdi....

Aslinda olayin su noktasida var, anlatmama gerek yok diye düsündüm ama belki beni daha iyi anlarsiniz diye anlatiyorum...

Esimin türkiyede bir hesapta 5000 Euro gibi bir parasi vardi, vefatindan kisa bir zaman sonra bana masraflarin cok oldugunu ve annenin ihtiyaci oldugu söylendi, Nagihan sen konsolosluga gidip feragat edermisin o miktardan diyildi. miktarin tam sayisini bilmiyorum bile tam olarak ama gözümü kirpmadan gidip feragat ettim.

bunu neden anlatiyorum? cünkü oglumuzun üstüne önceden yaptigimiz bir hesap var. Vefat eden esime miras kalmisti ve o bu parayi türkiyede ayri bir hesapa yatirmisti. cocugumuzun üstüne, yani cocuk belirli bir yasa gelene kadar dokunamaz ve biz belirli bir süre o hesaptan birsey alamayiz. simdi 2020 yilinda ben istesem gidip o parayi ordan cekebilirim. gercekten yüksek bir para, 50.000 euro.

simdi ben türkiyedeyken, kayinvalidemin etrafindaki uzaktaki akrabalar yani kuzenler ve iki kardesi cok kez iste, Nagihan Annende torunu icin para biriktirmek ister, sen o 50.000 euro nun yarisini Annene veririsin o torunu icin biriktirir. Etrafindaki insanlar malesef iyi insanlar degil. Kac kez ben kendim Kayinvalidemin Parasindan alip kendilerine birseyler aldigini gördüm. hatta biz onlarin iki gün evlerine ziyarete gittigimizde ben 50 euro verdim size zahmet ettik, yedik ictik dedim, ve kayinvalidemin kardesi o parayi kabul etti.

kayinvalidem cok iyi niyetli bir insan, eskiden evlatlari hep dikkat ederdi ona, anne kullandirtma kendini okadar iyi niyetli olma ama malesef artik onlarin eline kaldi gibi. o les kargalarina birsey desem Kayinvalidemin zararina, onuda yapamiyorum..

Kayinvalidem cok genc yasta esini kaybetti, ayni sekilde kiz kardeside esini kaybetti ve bir komsu daha. biz defalarca beraber otururken bu olaydan öncede sonrada. onlarin Dogru yaptigini ve eve yabanci adam girmemesinin gerektigini defalarca vurguladilar, yani onlarin ve kayinvalidemin dogrusu bir annenin tekrardan evlenmemesi belki bunu bildigim icin de bukadar endise ediyorum.

Kayinvalidem cok agir ilaclar kullaniyor... önce görümcemin vefat haberini Aldi, üstünden bir saat gecti esimin ölüm haberini verdiler.... o evdeki kiyamet anlatilmaz.... o günden beri aslinda akli basinda degil, hap lar kullaniyor cok agir haplar onlar olmasa ayakta duramaz... defalarca Allahdan korkmasan kendimi su camdan asagiya atarim dedi, defalarca insallah yakin zamanda ölürüm dedi. cok yanliz oralarda biliyorum, ama elimdende birsey gelmiyor...

okumasi yazmasi yok malesef, okutulmamis simdi hep birilerine muhtac onlarda bunu kullaniyor, yada benmi kötü düsünüyorum bilmiyorum... ama hayir bu durumda olan bir insandan para alinmaz ama onlarin yaptiklari hep bu....

gözümün önünden gitmiyor, esim hep dizlerine uzanirdi oda hep sacini oksardi, inanki cok güzellerdi, esim annesini kuaföre götürüp, farkli seyler yapip hep duyarli olurdu ona karsi. anam sen cok cektin artik hep gülceksin diyordu en son günlerinde....

sevdigigim adam yetimdi ve evladimda yetim oldu, o kelimede icimi acitiyor....
bir yakinimiz birkere biriyle konusurken hadi sunu yap bende bir yetimi sevindircem dedi gülerek. ben vardim orda, baktim ve düsündümki benim evladimi diyor ama tuhafdi iyi hissettirmedi bana, ben insanlarin acimasini istemiyorum, Güclü olsun mutlu olsun birseyi eksik olmasin...

biliyormusunuz hatta bu kazanin videolari yayinlandi, avukat araciligi ile sildirmeye calisiyorum ama simdi bile kara kara düsünüyorum ya silinmezse? anliyamiyorum gercekten böyle habermi olu? böyle birsey cekiliirmi? ya evladim büyüdügünde izlerse?

kayinvalidemin panik atagida var, yani ucaga binip hayatta yurtdisina cikmaz....

birkere türkiyede evde beraberdik, tamirci geldi birsey kirikti, adam isini dogru yapmadi. yine cagirdi ve adam gelip bize bagirdi.... ben kendi basima heryere gidebilen bir insan, kadinlar tek basinada Güclü olabilir diyen insan orda birsey diyemedim. gercekten korktum. orda birsey desem kim gelir yardimimiza? adamda bakti evde erkek yok, sövdü bagirdi. hadi ben cevap verseydim sonra gidicem o kadincagiz orda tek ya basina birsey gelse? orda caresizligini yine anladim.

kapinin önüne erkek ayakkabisi koyuyoruz orda, kötü insanlar, hirsizlar belki biraz korkup gelmez diye....

konuyu uzattim kusura bakmayin ordan oraya atladim farkindayim, ama aslinda demek istedigim kayinvalidemi bu haberin sanmiyorumki kaldirabilecegini. benden dolayi degil torunundan dolayi tabi.

biz türkiyedeyken komsular felan hepsi bak üzülme, bu cocuk artik senin evladin defalarca dedi. bak bu cocugu alip büyütürsün. bak annesi zaten calisiyor sana birakir cocugu ilerde, ama kayinvalidem hep ben evladi anneden ayirmam onun annesine ihtiyaci var..

ve malesef o kötü niyetli insanlar biliyorumki paraya baglicaklar, nagihan evlendi elin adamina cocugun parasini yedircek dicekler ve kayinvalidemi daha fazla üzecekler.

Oysaki ben bugüne kadar oglumun bes kurusunu ellemedim, Allah muhtac etmesin. Babasiyla olan Dügünümde takilan altinlari bile onun hakkidir diye not alip ayirdim, sadece onun hakki var diye. Ona gelen emeklisini birkere ellemeden senelerdir onun adina biriktiriyorum....

Simdiki esim kizina ve ogluma ikisinede özel sigorta yapti mesela, ogluma ben ben alacam desemde hep masraflarini yapar cekinmeden, hastanede yatarken gidip onla kaldi, ayirmiyor insallah hep böyle kalir. benden daha sabirli, sarilir öper koklar onu. gercekten ondaki bu sevgiye ve sefkate hayranim...

Uzun ve karisik oldu kusuruma bakmayin, insallah anlatabilmisimdir....

Keske evlenmeden soyleseydınız. Sımdı cocugunuz babanesıyle konusurken babam dıye esınızı soylese daha bı sok olmaz mı kardesım olacak dese o kadın mafolur. Bence sız cok gecmeden munasıp bır dılle cocugunuzun babanesıyle bu durumu konusun

Başınız sağolsun...
İllaki öğrenecektir ve bence ne kadar geç o kadar kötü olur.

X