Üzüntüden içim çekiliyor

23 aylık bir oğlum var benim de yanında kendimiz izlemek için bile tv açmadık. Şuanda kendi düşüncelerini anlatan cümleler kuruyor. Kitap okuyor güya dudaklarını kımıldatarak :) pes etmeyin tv yok.

O yaslarda zararı cok buyuk.. Bızım goremedıgımiz onların gordugu korkunc seyler oluyor.. Sıze o pedagog Adem güneş i takip etmenizi onerırım

Parmak kukla.
Lütfen deneyin.
diyalog kurun kendiniz
Yedirdiğiniz besinlerin adını söyleyin,
Yemeklerin tarifini anlatın.
Ne olduğunun önemi yok.
Ama mutlaka deneyin...

Bende bazı tepkisizliğinin tv kaynaklı olduğunu düşündüm otizmden çok..

Benim bebeğim 1 yaşına girecek tv çok nadir açılır bizim evde başından beri öyle alıştırdım ve geçtekten tv nin çocukları uyuşturduğunu düşünüyorum sanki beyinlerindeki hücreler ölüyor gibi geliyor..

Benim bebeğim de yemek yemekten çok sıkılır ama en sevdiği yöntemleri söyleyeyim.

Elektrik süpürgesi: çok seviyor hortumu düğmeleri ile oynarken yiyor

Kendi yaşıtları: onlarla karşılıklı yediğinde de çok yiyor

Kendi eli ile: kabak, patates,köfte,ekmek,meyve çeşitleri.haşlama makarna. Çok sever kendi yemeği ki bazen mama sandalyesi bazen emekleyerek yiyor..
Ev kirlenmiş falan umrumda değil yeterki yesin.

Su dolu kap: su ile oynarken yemeği çok sever

Ayna: ayna karşısında yediririm kendine bakarken yaptığı mimikler komik geliyor eğlenerek yiyor..

Benim aklıma gelenler bunlar
Allah yardımcın olsun canını sıkma diyemeyeceğim anne olarak hissettiğini anlıyorum
Sabret diyebilirim geçecek...

çok üzüldüm inşallah testler temiz çıkar hiçbir şeyi yoktur ama ben bir şeyi merak ettim çok neden otizmli çocuklarda tv bu kadar zararlı, herkes açma filan demiş.

Otizmli çocuklar dış dünya ilke irtibat kurmaz.
TV de daha çok kapatır dış dünyaya.
TV de izlediğiniz şeyle diyalog kurmazlar.
çözüm üretmezler.
Sadece bakarlar. Ve küçük yaşta anlamlandırma ve gerçek dünya algısı da gelişmediği için, hipnoz konuşmasına bakarlar.
İlk 2 sene çoçuğun gerçek dünya algısı gelişmeden tv tavsiye edilmez.

Öncelikle hiç üzülmeyin, daha 2 yaşında...anlattıklarınızdan belli otizm olmadığı... benim oğlumda aynıydı 2 yaşındayken...pedagog tavsiyesi ile kreşe verdim...ordada gelişme olmadı.... özel eğitim aldık 9 ay....herşey normale döndü.... hatta konu açmıştım buraya...denver testimizin sonucu için.... biraz dişinizi sıkın sabredin düzelecek...parkta yedirmeye çalışın, yada balkona şişme havuza su doldurup oynarken yer belki....ama sonraki aşamanız kesinlikle sofrada yemek saatlerinde sizinle birlikte kendisi yemeli...

Ben çocuk psikiyatristiyim. Birşeyler yedirirken izletin ama mutlaka ona anlatarak izletin. Kısa süreliğine sadece yemek yedirirken. Diğer vakitlerde uzak tutun.

Öncelikle geçmiş olsun
Size okul öncesi öğretmenliği ve PDR eğitimi almış, yıllardır okul öncesi eğitim kurumlarında öğretmenlik ve yöneticilik yapmış bir anne olarak cevap yazıyorum.
Zor bir durumun içerisindesiniz fakat şöyle düşünmeye çalışın;çocuğunuzun yemek yemesi mi daha önemli? Allah korusun ömrü boyunca kalıcı olabilecek otizim tanısı alması mı?
Otizm gerçekten zor bir durum , ömür boyu tedavi,takip ve özel eğitim istiyor.
'Doktor sadece otizim bulguları var dedi, otizim değil ki' demişsiniz.
Sizi korkutmak istemem ama otizim bulgularından şüphenilmesi zaten bu kanıya çok büyük ölçüde yaklaşılması demek ve ne yazık ki televizyon, tablet, cep telefonu gibi elektronik aletlerin sık ve yoğun kullanılması bu süreci tetikleyebiliyor.
İki yaş öncesi bu tip elektronik aletlerden çocuk kesinlikle ve %100 uzak tutulmalı, iki yaştan sonra da günlük muhatap olduğu süre 10-15 dakikayı geçmemeli.
Dört yaştan sonra belki bir yarım saat 45 dakika düşünebilir.

Size vereceğim en önemli tavsiye öncelikle farklı bir uzmana daha çocuğunuzu götürmeniz çünkü bu tip hassas konularda tek doktorun görüşü ile hareket edilmemeli diye düşünüyorum.
Ben olsaydım en az üç farklı uzmandan görüş alırdım.

Umalım ki tanı yanlış olsun ama eğer otizim tanısı kesinleşirse o zaman hiç vakit kaybetmeden çocuğunuzu hemen özel eğitime yönlendirmenizi hem de gelişimi normal seyreden çocukların devam ettiği bir anaokulunda kaynaştırma eğitimine başlatmanızı öneririm.

Bu vesileyle çocuklarınıza yemek yedirme konusunda bebeklikten itibaren televizyon ve elektronik aletler kullanmamak gerektiğini konuyu okuyan diğer annelere de tavsiye niteliğinde yazma mecburiyeti hissediyorum.

PDR Yüksek lisans bitirme projem okul öncesi dönemdeki çocukların yeme alışkanlıkları ve annelerin tutumlarıydı. Yemek esnasında tv/ tablet izletilmesi bizim ülkemizde gerçekten çok sık yapılan bir yanlış.
Evet bu şekilde belki çocuğunuzun karnı doyuyor, sizin de vicdanınız rahat ediyor ama çocuğa başka yönlerden zarar veriyorsunuz.

Çocuğunuzun yemek yememedeki inadını nasıl kırabileceğinize dair burada çok ayrıntılı şeyler yazmıyorum çünkü bu konuda güzel tavsiyeler veren üyeler olmuş.
Yine de konuyla ilgili tekrar danışmak istediğiniz bir şey olursa seve seve yardımcı olurum.
geçmiş olsun...

Lütfen kendinizi üzmeyin iştahsız çocuk çok zor. Yemesi için yapmışsınız kendinizi suçlamayın. Umarım evladınızın hiç bir sorunu yoktur

Ama demek ki çocuk tv olmadan 1 kaşık yemeyecek kadar alışmış tv ye . Kesinlikle doktorunuzu dinleyin 2 dakka bile açmayın .
Kolay olan açmak ama çocuğunuzun zihin sağlığı için zor olanı seçmelisiniz .
Hic bir şey yeniyorsa süt verin Bir süre sonra alışır .

Yaşıyitlarının yanına götürürseniz belki oyunla kabul eder

Önceden de iştah sorunu var mıydı?
Yoksa şayet demek ki çok bağdaştırmiş tv/tableti yemekle. Ki bilirsiniz alışkanlıklardan kolay vazgeçmiyorlar.
Ama zamanla geçeceğine başka alternatif bulacağınıza inanıyorum ben.
Havalar güzel yanınıza simit,poğaça,meyve ,kuruyemiş sevdiği birşeylerden alıp parka götürüp orada piknik yapsanız nasıl olur. Benim kızımda çok iştahsızdır. Hala kahvaltı problem bizde de,okulda yiyor bir şekilde ama evde hep sorun,en geç 7de ayaktadır ama 11 e kadar sorsam tokum der. Ben havuza indiriyorum,yanıma da bahsettiğim tarzda birşeyler alıyorum,biraz yüzüyor sonra gelip yiyor. Eskiden de parka götürürdüm,tost vb birşeyler yapar alırdım geze geze yerdi. Yoruldukça acıkıp yiyordu daha doğrusu.
Evde kurabiye yapabilirsiniz beraber,ona da verin hamuru mıncıklasın oynasın sekil versin hatta pişince de gel bak kurabiyelerin pişti deyip gösterin belki yer. Kek yapabilirsiniz verin eline çırpıcıyı döksün saçsın ama kendi yapsın. Belki heveslenir vesile olur yemesine.
Biliyorum zor ama zamanla geçecek.

2.5 yaşında konuşmuyor olması siz de hiç bir aydınlanma yaşatmamış sanırım...
normalde olabilir çocukların 3 yaşına kadar yolu var falan derin ama su durumda bu kadar pervasız, ben izledim otizm olmadım yorumu yapıyorsanız anlayışı çok hak etmediğinizi düşünüyorum.

Baskasi yedirsin canim,

Bir de benim oglum asla benden bir sey kabul etmez, muhakkak kendisi yiyecek. Acken onune yiyebilecegi seyleri koy ve aetik huyuna gore ya yaninda bekle, ya da direk ayril yanindan. Doke saca yesin, yeter ki yesin.

Bir de bizde kucuklerin her seyi onlara ozeldir, tabaklari kasiklari falan, boyle sirin sirin, seninkiler de oyleyse bile su donem icin daha cafcafli ilgisini cekecek bir takim alabilirsin.

Kefir, yogurt tuketiyorsa icine bir seyler katip öğün yapabilirsin. Kuruyemis kurumeyve gibi rondodan gecirip ekliyorum ben. Ama kuri meyveleri eline de verebilirsin, hurma ve kayisi mesela, hem isyah da acar.

Bunların epeyyyy bir kısmını biz de denedik. Allah ım bir kaşık yemek için yapmadığımız maymunluk kalmıyordu.
En sonunda parmak kuklaları söyledi bir arkadaşım.
Benimki zürafa ve maymuna bayılır, ama tabi ben işimi şansa bırakmayıp 10 tane setini aldım :))
Epey iş gördü.
En azından fiziksel efor ve suyla etrafın batması falan azaldı.
Ben de sayesinde şahane diyaloglar yazar hale geldim. Sesimi değiştirmekten ses perdem genişledi falan.
Bunlar hep çocukların anneye kattıkları

Yanlısa devam etmek istiyorsunuz.Yeni alisilmis yemek normlari dogru degil malesef.Tv seyrederken yemesi sagligindan onemli degil.Sut verin.Aglamayin savasmayin yedirmeyiy birakin yesin oynayarak.

Cok gecmis olsun

Lütfen 'tv karşısında daha güzel yiyor, napalım?' Demeyin. Evladınıza yapacağınız en büyük iyilik bu alışkanlığı bırakmanız/ bıraktırmanız olur.
Yeğeninizin durumu gözünüzün önündeyken bu kadar rahat davranmanızı anlamakta zorlandım doğrusu... Gelişim geriliği hafife alınacak bir durum değil.

Yazdıklarınızı tekrar ve yüksek sesle okumanızı rica ediyorum.
2,5 yaşındaki çocuğunuzun henüz konuşmuyor olmasına da biraz yoğunlaşın isterseniz.

Sizi teselli etmek istemiş.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…