Üzüntüden içim çekiliyor

okurken sinirlerim bosaldi agladim. oglum kac gündür ac yemiyor.... yapmadigim kalmadi tatli sey istiyor sürekli chips gibi.

ama aklimi karistiran nokta:1. cocuk oyuna daldiginda seslendiginde bakiyormu... biz büyükler birseye daldigimizda bakmiyoruz cocuk nasil baksin????

2. bi yerde okumustum cocuk oyuna daldiginda seslenmek iyi degilmis. cocugun karsisina gecip gözler ayni hizaya gelicek sekilde, ismini söyleyip öyle konusmakmis.

her kafadan ayri ses neye inanalim?

Oyuncak alabilirsiniz sikilacaktir çok normal saklayın oyuncakları değiştirerek verin bugün sıkıldıysa kaldırın 2 gün sonra verin. Sarki soyleyin abartin masal anlatin. Su doldurun legene icine koyun oyalayin.Aç çocuk oynayamaz ki zaten. Tamam gelişimsel durumu şu an açlıktan önemli ama burda bizim üzüldüğümüz aç olması değil halsız keyifsiz mutsuz olması. yapacağınız şey sabretmek devamli vermek yemez diye düşünmeden. Alın çıkın değişik yerlere götürün siz sürekli teklif edin. su içiyor demişsiniz acaba besleyici sıvı tarifler ise yarar mı bir deneyin. Süt bal ya da doğal hurma kayisi muz gibi içine seveceği şekilde birşeyler koyup blender da sıvı hale getirin belki onları içer. Ya da meyveli yoğurt dondurun kalıplarda dondurma gibi oluyor. Cocuk bu elbet vardır bir yolu. bir de inattan mi yemiyor yoksa acıktığında yemesi gerektiğini mi bilmiyor iyi gözlemleyin.

Hepsini yeniden denicem teşekkür ederim. Bir yolunu bulmam gerekiyor. Onu böyle görmeye dayanamıyorum.

Evet bir kreşe gönderelim diyoruz. 2 saat bile kalsa faydası olur.

Ilk olarak hala emiyorsa hiç kendini harap etme çocuğum aç diye. Ikinci olarak sadece sana değili annelere uyarı olsun, çocuk tv karşısında ya da cep telefonuyla oynarken yedirilmemeli. En sağlıklı çocuk için de geçerli bu. Ayrıca otizm tetiklenebilen bir hastalık ve tv bu tetiklemeyi en çok yapan araçlardan.
Kalbim seninle. Dualarım seninle... inşallah çocuğunda en ufak bir hastalık çıkmaz. Ama öyle olsa bile lütfen bu kötü alışkanlığı bırakmışken asla tekrar başlama. Ki en baştan hiç yapılmaması gerekiyordu. Ve tekrar ediyorum eğer emiyorsa kendini boşuna harap ediyorsun.emmiyorsa da o asgari seviyede bile olsa doyuyordur. Yoksa içgüdüsel olarak her şart altında yer.

Çok üzüldüm... Yemek sorunu bizde de yoğun yaşandığı için o berbat hissi biliyorum; canım kesilirdi oğlum yemedikçe, aç bıraktığım da oldu yemedi, "Acıkınca yer" olayı her çocuğa sökmüyor maalesef. Çok şey denedim, kiminde işe yaradı, kiminde yaramadı... Otizm ihtimali hakkında pek şey demek istemiyorum bir doktor konuya dahilken ancak doktorunuzu abartı ve katı bulduğumu söyleyeyim sadece.

Yedirme taktiklerimi yazayım; belki sizde biri işe yarar, kesinlikle inatlaşmadan, teklif gibi vererek yaparsanız, biraz da rahat hissetmeye çalışırsanız faydasını göreceğinizi umuyorum:

1) Parkta salıncakta yedirmek, sallanırken öne doğru gelince hop deyip yedirmeye çalışmak.

2) Yemeği, oyuncaklarının içinden yedirmek (Oyuncak kamyonunun kasasını tabak olarak kullanmak ve oyun içinde yedirmeye çalışmak)

3) Her şeyi, en sevdiği yiyeceğe dönüştürmeye çalışmak (Sebzelisinden cevizlisine her türlü krakeri yapmak, su yerine süt kullanmak mesela)

4) Hayvanlarla birlikte yedirmeye çalışmak (Sokak kedilerine mama vermeye çıkar, hep beraber yiyoruz bak deyip yedirirdim, şimdi evde kedimiz var ve yemesi daha düzenli hale geldi diyebilirim)

5) Yemeği kendine yaptırmak/seçtirmek (Alış-verişe birlikte çıkıp malzemeleri birlikte alır, güya ona yemek yaptırır gibi tencereyi karıştırtırdım, mutfakta yanıma kattım, bak bunu sen pişirdin diye birkaç çorbayı öyle içirebilmiştim)

6) Yemeği ilgi çekecek şekilde süslemek, gülen suratlar, kuşlar böcükler yapmak. (Elmadan kelebek yapıp öyle yedirdiğim oldu mesela)

7) En sevdiği oyunu belirleyip, o sırada dalınca yedirmek (Su ile oynamaya bayılıyor mesela benimki, parkelerin anasını ağlattık da yemek yedik, öyle bi zaman da yaşadık yani)

8) 2 kişi takım halinde yedirmek. (Babası uçtu uçtu yapardı, uçak gibi evin içinde uçurur yakıt almaya getirirdi bana)

9) Başka çocuklarla bir arada, biraz rekabet katarak yedirmek.

10) Şart koşmak (Aslında bu yapılmaması gereken bir şey ama mecbur kalınca yapılabiliyor, hadi yemeğini yersen seni şuraya götüreceğim-şunu alacağım sana şeklinde ve sözü de tutardım yani dediğimi yapardım...)

11) Sürekli mekan/manzara değiştirerek yedirmeye çalışmak (Alıştığından daha farklı bir yere götürüp dikkat dağıtarak yedirmek yani, park-ev vb. sabit bir yer değil, misal bir yere bebek arabasıyla yol gezisi yaptırırken eline kemireceği bir şeyler vermek)

Bunlar video izlemeden yedirme yöntemlerimden ilk aklıma gelenler. Umarım sizde işe yarar en azından biri..

Su iciyor demissiniz, meyve sebze suyu sıkıp verseniz icer mi acaba. Gecmis olsun bu arad.

Vallahi yüreğimin başı sızladı okurken, lütfen maddi durumunuz varsa konu ile alakalı prof. Bir doktorun özeline gidin , her an elinizin altında danışacak biri olması çok önemli ,araştırıp konusunda iyi biri olmasına özen gösterin. Benzer durumları bende farklı bir rahatsızlık şüphesi sonucu yaşadım, çok.zorbeklemek çok zor allah yardım etsin .. bazen doğru bilinen yanlışlar, yanlış bilinen doğrular olabiliyor, lütfen başka bir doktora daha görünün

Inani cok uzucu bir durum ama mutlaka dr u dinleyin acmayin tv yi, kar zarar iliskisini dikkate alirsaniz tv onun icin acliktan daha tehlikeli, cevremden gozlemledigim kadariyla da cocuklar sanki baska cocuklarla beraber daha guzel yiyorlar yani cevrenizde onun oynayabilecegi cocuklar varsa cagirin onlari oynasinlar sonra da haydi yemek vakti deyin cocuklarin sevdigi seylerden yapin patates, kofte, makarna gibi boyle suslu makarnalar falan var o sekilde susleyin yanina da meyvesuyu verin belki onlarla oyun gibi algilayip yer,, cocuklarin annelerini de olmadi tembihleyin cok doyurmasinlar gelmeden once

Bence acma. Benim kizim da tvsiz yemek istemezdi. Kiz kardesimi karsisinda dans ettirip yedirdigimi hatirliyorum. Sen de sarkiyla birinin yardimiyla falan yedirebilirsin belki. Zor canim.Umarim sonucunuz iyi cikar.

Cubuk kraker, cikolatalı süt, meyvesuyu.. pipet falan belki içer.. kucuk havuzlardan alip banyoda doldurup eline dus basligini verseniz oynarken yedirseniz yada benim oglum tras kopuguyle duvarlara resimler rakamlar cizmeye bayılıyo öyle bişeyler yapip yedirmeye calissaniz.. allah yardımcınız olsun cok zor

Bu nasil birseydir ya anlamadim?
Tv ye bu kadar bagimli nasil olunuyor?
Ynni tv acikken yiyen cocuk tv yokken nasil acliktan ölecek duruma geliyor?

Bu nasil bir bagimlilik derecesidir?

Yanlis anlamayin uzulmeniz icin yazmiyorum ama bastan bu kadar tv ye baglamasaydiniz keske cocugu.
Neyse olan olmus
Konu hakkinda cok bilgim yok
Ama doktoru dinleyin derim
Otizm olmasa bile cocuk, tv ye bu kadar bagimli olmasi hic dogru degil.

Testler sonucunda otizm cikmazsa( insallah) yine de iyi birsey yapmis olacaksiniz tv den kurtaracaksiniz cocugu
Oyle dusunun

Benim oğlumda 2.5 yasında ve tlf olmadan asla yemek yemiyor henüz konusmuyor tlf bile cok zor ve cesit seçen bir çocuk ve zayıf zaten öyle olmasa hepten kesilecek ben veriyorum açıkçası bende küçükken tv izlemeden yemek yemezmişim otizm mi oldum ben şimdi..
Ben etkilemeyeyim ama bari yemek için ver yazık çocuk bu sefer yemek yemeği unutacak.

Lokmaların bir ucunu siz yer gibi tutup agzınızda hamm falan gibi belki o da değisik gelir yer agzından aliyo gibi yapip sakalasmak.. ay ver onu falan diye agzından aliyo gibi yapsaniz belki güle oynaya inattan yer

Aç kalınca mecbur yicek inadı bırakcak sakın açma üzülmeyi de bırak güçlü ol otizm kötü bişey değil düzenli tedavi ve eğitimle kendilerine bakabiliyolar tamam o çok küçük masum bi bebek daha ama ne çaresiz dertle uğraşan bebekler var bunları da düşün haline şükret küçük değil tepki vermesede anlıyolar senin ağlayıp üzülmen onu daha kötü etkiler

Halamın torunu otizmli 2yaşında farkettiler göz teması yoktu hiç açsa mutfağa gider yemek varsa tencereyi gösterir yoksa makarna paketini gösterirdi uzun süre bez bağladılar anne baba bile diyemiyodu ama şimdi gelişime gidiyo okula derken gayet iyi sadece kalabalık ortamları sevmiyo

en azından bir öğününü parka bahçeye çıkarıp yedirseniz? oradaki aksiyon hoşuna gidecektir. kaç gündür aç bu çocuk ya. 4 gündür yemiyorsa bence başka bir doktora daha danışın...ne bu, midesi küçülecek istese de yiyemiyecek.

Açmayacaksınız. Kolay yedirmek icin ufacık çocuklara tv acarken hiç iciniz acımıyo sonra otizm bulgusu ortaya çıkınca yemek yemedi diye karalar bağlıyosunuz. Çok ciddi bi bi durumdasınız farkında degilsiniz sanırım. Eve misafir çağırmayın tüm ilginizi çocuğa verin, şu an en son derdiniz yemek yememesi emin olun. Hiç mi çocuk gelişimine dair fikriniz yok inanılmaz kızıyorum tv tüm gün açık olması ne demek haberiniz hiç mi yok ya

Tvyi acmamani istemesinin nedeni otizm degilse duzelme olacak olmasi.
Otizm ise tvyi acmasan da asiri bir fark olmayacak cunku.
Bence de acma, eger acmadigin halde fark olmazsa koyulur cunku teshisi.
Yedirmek icin sevdigi oyuncak mesela benim oglum suyla oynamayi sever
Doldururdum kovayi suyla o oynarken yedirirdim.
Tv otizm yapmaz, ama otizme benzer bulgular yapar.
Emin olmaniz icin doktoru dinlemeniz sart.

Öncelikle konumdan çok etkilendim, çok duygulandım.
Bende çocuk için uğraşıyorum.
Okurken her derdi olan çocuğa şifa, ve Rabbim hayırlı sağlıklı evlatlar versin benim gibi isteyen herkese.
Bu tarz sorunu olan bı kaç kişi tanıyorum.
Aslında çocuk doğduğu andan itibaren 3 yıl telefon ve TV hayatımızdan çıkmalıymış.
Senin için ne zor bı durum inan seni anlayabiliyorum.
Ben bı hekim değilim amma vicdanı olarak şöyle bı durum var. İleri düzey otizm hastası melekler karınları açıksa da belli edemiyorlar.
İnşallah senin evladın Rabbimin izniyle hiç bir sorunu olmadan o testlerden dönersin,
Ben olsam yemek yersen 10 dakka açarım TV yi.
Rabbim sana gönül genişliği versin.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…