Üzüntüden içim çekiliyor

Teşekkürler, sayın ordinaryus kınamacı şahıs.
Siz, kuramlarla dolu birçok makale yazarı, çocuk gelişimi ve sağlığında adeta profesörlerin bile danıştığı mertebede olduğunuzdan, ancak teşekkür edebildim yorumunuza.

Sizin çocuğunuzuna yanlış teşhis konması veya doktorların tedavi edememiş olması bin yıllık tıp bilimini kötü bişey yapmaya yetmiyor maalesef.Doktorları da kötü yapmıyor maalesef.

Otizmin belli başlı belirtileri vardır ve 2 yaşındaki çocuk için de kriter her seferinde bakması gerektiğiyse zaten doktor bunu diğer parçalarla birleştirerek tanı koyar sizin yazdığınız gibi cımbızla çekerek yorumlayıp onca iyi veya kötü şeyi göz ardı etmez.

Doktor dese bile yapmazdım dediğiniz kısımdan sonrasını okumadım zaten gerçekten de pes yani sizin kimseye ihtiyacınız yok bence ne çocuğunuzu ne kendinizi ne doktora ne öğretmene götürün lütfen.

Hadi kendiniz böylesiniz de nası bu kadar gözü kara insanları manipüle ediyosunuz dehşete düştüm.

Sizin çocuğunuzuna yanlış teşhis konması veya doktorların tedavi edememiş olması bin yıllık tıp bilimini kötü bişey yapmaya yetmiyor maalesef.Doktorları da kötü yapmıyor maalesef.

Otizmin belli başlı belirtileri vardır ve 2 yaşındaki çocuk için de kriter her seferinde bakması gerektiğiyse zaten doktor bunu diğer parçalarla birleştirerek tanı koyar sizin yazdığınız gibi cımbızla çekerek yorumlayıp onca iyi veya kötü şeyi göz ardı etmez.

Doktor dese bile yapmazdım dediğiniz kısımdan sonrasını okumadım zaten gerçekten de pes yani sizin kimseye ihtiyacınız yok bence ne çocuğunuzu ne kendinizi ne doktora ne öğretmene götürün lütfen.

Hadi kendiniz böylesiniz de nası bu kadar gözü kara insanları manipüle ediyosunuz dehşete düştüm.
Okuma eksikliğiniz, teşhisinize engel olmamış ama!
İşte sizin gibi üşengeç olup ama doktor olmayı becerebilmişlere inanmıyorum, tıp bilimine değil!
Bahsedilen rahatsızlığın türlü türlü çeşitleri ve onlarca belirtisi vardır.
Birkaç madde ile tanı koymaya çalışan, ailelerinin yüreklerini hop ettiren doktorlara ise hiç mi hiç inanmıyorum.
Teşhis koymak türlü türkü testler gerektirir ve uzun bir süreçtir.
Yararlı ve zararlı etkenler vardır, tetikleyiciler mevcuttur ama tek bir sebebe ya da birkaç maddeye otizmi indirgemek asıl cahilliktir.
Yok tv izlemiş yok efendim adına bakmıyormuşla tanı konulursa, aynen doktor dese bile dediklerini asla yapmam.
Benim sorunumu çözmek için hevesli, nete bile yazsam karşıma çıkmayacak öneriler ya da bu durumu en aza indirgeyecek, her çocuğun bir formül dışında aynı uyaranlara farklı tepkiler verebileceğini kavrayıp, buna göre tedavi yolu izleyecek doktorları dinlerim ben.
Cahil cesaretim, tıbbın kusurlu olduğunu düşünmemden değil, insanın da hatalardan örülü bir et parçası olduğunu bilmemdendir demek ki...

Kızlar mesajların çoğuna cevap veremedim. Kusuruma bakmayın lütfen hep meşgulum son zamanlarda. Oğlumla ugrasıyorum. Bu konuyuda burada unutmuşum. Aslında konuya bakamayacaksak kapatılmasını istememiz gerek mune'den. Tekrar kusura bakmayın. Yazmışken gelişmelerden haber vereyim size.

Oglum yemek yemediği için zayıfladı. Ardından hasta olunca doktora gittik. Doktor bizi bu konuda uyardı. " Çocuk halden düşmüş bu şekilde de olmaz. Bir şeyi düzelteceğim derken başka bir şeyi bozmayalım. Burada önceligimiz çocuk. Biz çocugu her anlamda düşünmek zorundayız. O kadar alıştıgı çizgi filmi birden çocuktan alamayız. Toparlanması gerek. O yüzden sadece yemek yerken 5-10 dk izlesin. Sonra yine kapatın. Gün içinde izlemesin dedi. İlaçlar verdi. Açıkçası içim rahatladı öyle bir oh çektim ki.. Bebeğimle beraber bende zayıfladım boğazımdan geçer mi hiç..

Anlayacağınız şuan yemek yerken tv seyrediyor. Günde 3 öğün yiyor. Sadece o zaman izin veriyorum. Bunu da mecbur kaldığım için yapıyorum. Tv açıkken aynı zamanda hala sürekli onunla konuşmaya devam edip tv yi bastırıyorum. Bilinçaltına giden şeyin sesim olması için.. Ne bileyim elimden geleni yapıyorum..

Anaokuluna gidiyor yarım gün. Sabah 8 öğlen 12. Sonrada parka götürüyorum. Hep konuşuyorum. Bazen kendi sesimden başım agrıyor. Ama susmuyorum..

Anaokulu müdürü iki gün önce bana oğlumun arkadaşlarıyla grup olarak oyun oynamadıgını genelde kendi başına oynadığını söyledi. Bu oglumda gördüğü bir otizm belirtisi oldugu için rehabilitasyon merkezinden de destek almamız gerektiğini, anaokulu ve orayı beraber yürütmemizin faydalı olacagını söyledi. Otizm tanısı olsa da olmasa da orada gözlemlenip ona göre bir yol çiziliyormuş. Sanırım günde 40 dk bireysel eğitim veriliyormuş. Her gün değilmiş.

Böyle anlatıyorum ama müdür beni, "Sizinle oğlunuz hakkında bir şey konuşmak istiyorum" diye çagırdıgında kalbim yerinden çıkacak gibi oldu. Acaba ne diyecek.. Dizlerim üşüdü sanki.

Rehabilitasyona yarın randevumuz var 11 de. Müdürün gözlemlerini eşime anlatırken kendimi tutamadım yine dolu dolu ağlamaya başladım dün. Çünkü bir süredir belirsiz bir durumun içindeyiz. Otistik mi değil mi bilmiyoruz. Bu belirsizlik, kaygılar beni yiyip bitiriyor. En son gelişim testi yaptırdık. Gelişim testinin sonucunu doktora gösterecektik, o da bize kesin bir tanı koyacaktı. Otizm mi değil mi söyleyecekti. Ama doktora sonucu gösterebilmek için randevu almamız gerekiyormuş. Sabahın köründe aradım, gece aradım, sabaha doğru aradım her dk aradım nerdeyse, yok. Hiç randevu yok. 1 aydır randevu alamadık. Özel doktorların ücreti 500 lira. Eşim de işten çıktı. Yine de elimizde olsa verip öğrenicez, ama yok veremiyoruz öğrenemiyoruz.

Bu belirsizlik beni yedi bitirdi. Ama rehabilitasyon merkezindeki sorumlu kişi çocugu götürdüğümüzde orada anlaşılabileceğini söyledi. En azından netlik kazanacak sanırım.. Bilmiyorum. Korkuyorum. Çok çok çok korkuyorum. Netlikten korkuyorum. Belirsizlik ayrıca canımı acıtıyor..

Eğer otizm varsa bunu kimseye söylemek istemiyorum. Çünkü benim birtaneme hasta gibi bakılmasını istemiyorum. Herkesin eskiden nasıl davranıyorlarsa öyle davranmasını istiyorum. Çocukların oğlumu dışlamasını istemiyorum. Kimsenin ona acıyarak bakmasını istemiyorum. O benim bebeğim. Kıvırcık saçlı boncuk gözlü güler yüzlü yavrum.. Neşeli bebeğim o hiç üzmesinler kalbini kırmasınlar istiyorum..
Şuan bakıldığı zaman normal çocuklardan hiçbir farkı yok bana göre. Bu çocuk da farklı bir şeyler var dedirtmiyor insana. Ama sonra nasıl gelişir durumlar bilemiyorum. Şuan için en büyük avantajımız 2 yaşında olması. Her şeye baştan başlayabiliriz.

Dualarınızı eksik etmeyin ne olur.

Selamlar konunuzu gördüm ve yazmak istedim aynı şeyleri 1 buçuk sene önce yaşadım bu gel gitler insanı çok yıpratıyor ortada bir sorun var diyordum bir yandan da otizm değil eminim diyordum,şu an oğlum 3 buçuk yaşında çok şükür sorunumuz kalmadı herşey iletişimi bana da doktor aynı şeyi önerdi tv yi her türlü sesli iletişim aracını kapattık tuşlu sesli oyuncaklar dahil, hep beraber oyunlar oynamaya başladık (tek başına oynamayı severdi iyi bişey zannederdim doktor uyarana kadar) ,bu düzene alıştık kreşe başladı yetmedi özel birebir eğitim almalı dediler önce şok oldum sonra kabullendim oyun terapisi gibi oldu yaş küçük olduğu için, gerçekten hepsinin çok faydası oldu zamanla konuşmaya başladı bazı çocuklar için tv sorun değilken bazıları için büyük sorun, evet yemek çok az yiyor ama farkında olarak yiyor bir yere dalarak değil zayıf ama daha mutluyuz şu anda ağzından çıkan her kelimede duygulanıyorum, tv izliyor artık ama asla dalmıyor yemek filan yemez yani tv ile
Bunları yapmasaydık yine de açılır mıydı evet açılırdı ama çok daha geç yaşta ve sancılı olurdu bu sorun yanında başka sorunlar getirirdi önceleri öfkeliydi mesela isteklerini ifade edemediği için açıldıkça öfke azaldı
Size tavsiyem doktorunuza, kreş psikologunuza güvenin, önerilerine uyun yemekten daha önemli bu sorun zamanla düzelir diye ertelemeyin, etrafınıza anlatmanıza gerek yok ben öyle yaptım özellikle bişey yok çocukta herkes böyle büyüyor diyenlere

Dualarım sizinle. Umarım otizm teşhisi konmaz ama konsa dahi lütfen artık otizmin tedavisi olduğunu unutmayın (tıp dünyası tarafından resmen kabul edilmese de örnekler ortada) Özellikle Gaps ile ilgili araştırma yapmanızı öneririm. Allah acil şifalar versin, size de dayanma kuvveti. Umarım heriey çok güzel olur sizin ve bebeğiniz için.

Kardeşim özel eğitim öğretmeni bugün bu konuyu ona okudum. Otistik çocular göz kontağı kurmaz ama diğer bulgular olabilir dedi. Eğer göz kontağı kuruyorsa çocuğun dünyasına girmek daha kolay olacaktır. Otizimli çocular çok inatcıdır o yüzden tvyi direkt kesmeniz çok doğru olmayabilir. Tv süresi kısaltılarak çocuğa hissettirmeden hayatından çıkartmayı deneyebilirsiniz. Bunun yanında altarnatif yollar aramanız gerekmektedir. Çocuğunuzun sevdiği şeyleri siz herkesten daha iyi biliyosunu tamamen deneme yanılma yöntemine dayalı olarak çalışmanız gerekmekte lüyfen pes etmeyin bu tamamen sabır işi. Lütfen dönen ışıklı oyuncakları kullanmayın. Dr yönlendirmesiyle ramdan rapor alın ve bit an önce özel eğitime başlayın... Dedi kardeşim umarım işe yarar ❤️

Bugün rehabilitasyon merkezine gittik. Oğlumu her yönüyle incelediler. Göz temasının oluşu, bir şey yapacagı zaman karşısındakinin tepkisini merak etmesi, bakıldıgı zaman gülümsemesi, bir şeyi istemediği zaman geri çekilip, istediği zaman geldiğini kısaca bu tarz durumlara tepki vermesi onun sosyal bir çocuk olduğunu gösterdiğinden otizm denilemez dedi.

Ama gel git, götür getir gibi yönergeleri bilmeyişinden, nesneleri tanımayışından, dil geriliğinden, parmak kaslarının yetersizliğinden, bazen parmagını ağzına götürmesinden, heyecanlandığında kanat çırpma hareketi yapmasından dolayı özel eğitim gerekli görülüyor.

Genel olarak oğlumun iletişim kurabilen, sosyalleşebilen bir durumu olduğundan otizm adıyla değilde başka isimlerle tanı alabileceği ve bunun beni korkutmaması gerektiğini söyledi.

Rehabilitasyonda birebir eğitim görecek. Ama bunun devlet tarafından karşılanması için doktordan tanı almamız gerekiyormuş. Yine de yeterli gelmezse kendi cebimizden üzerine koyup seansları arttırabilirmişiz. Çünkü devlet haftada 2 kere 40 dk karşılıyor. Sanırım biz ek yaparız bu durumda.

Oğluma herhangi bir tanı koymayadabilirlermiş. Böyle bir durumda yine de göndericez.

Aklıma takılan her şeyi sordum. Bazen etrafında dönmesi, bazen diş sıkması, yemek yerken yaşattıgı zorluk. Çizgi film olayı. Arkadaşlarıyla grupça oyun oynamayışı..

"Sadece bir belirti üzerinden kesin konuşamayız. Belirtinin gerçek bir belirti olup olmadıgından bile emin olmalıyız. Odada yalnız kaldıgında dönmeyi bırakıp, siz gelince size gülerek kızmanıza tepki olarak dönmeye başlaması bir belirti değildir. Ama yinede önlem alacağız. Çocuklar bu dönemde birlikte oynuyor gibi gözüksede zaten genelde kendi başlarına oynarlar. Hepsi böyledir. Ama toplu halde oturduklarında oğlunuzun katılmayışı, birebir oyun arkadaşı edinmeyişi bir belirti olarak görülebilir. Ama buna yine otizm belirtisi demek yerine, sosyalleşmesinin güçlendirilmesi gerektiğini, geliştirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Oğlunuz henüz hiç konuşamadığı, yönergeleri bilmediği için arkadaşları tarafından dışlanmış olabilir. İstemeden grubun dışında kalmıştır bu yüzden. Öğretmenide size o yüzden arkadaşlarına katılmıyor demiştir. Bizde burada yaşıtlarıyla aynı seviyede dil becerisini ve nesneleri yönergeleri öğreteceğiz." Dedi.

Orada bazı testler yaptı. Bir oyuncak trenle nasıl oynadıgına baktı. Trende + puan aldık. Dönen koltuğa tepkisine ve inince başının dönmesine ve verdiği tepkiye baktı. Oradan da + puan aldık. Bazı hayvan resimlerini gösterip sesini çıkarttığı hayvanı eline vermesini istedi. Eksi puan.

Kısacası durum bu. İçim inanılmaz rahatladı. Çok güven verdi bana. Şimdi yapmamız gereken bir tanı alıp rehabilitasyonda indirim sağlamak. Elimizden geleni yapmaya devam etmek.. Gelişmelerden tekrar haberdar edicem :) hepinizden Allah razı olsun. Benim derdim sizinde derdiniz oldu. Benimle beraber üzüldünüz. Destek oluyorsunuz bana. Çok teşekkür ederim :)

Bugün rehabilitasyon merkezine gittik. Oğlumu her yönüyle incelediler. Göz temasının oluşu, bir şey yapacagı zaman karşısındakinin tepkisini merak etmesi, bakıldıgı zaman gülümsemesi, bir şeyi istemediği zaman geri çekilip, istediği zaman geldiğini kısaca bu tarz durumlara tepki vermesi onun sosyal bir çocuk olduğunu gösterdiğinden otizm denilemez dedi.

Ama gel git, götür getir gibi yönergeleri bilmeyişinden, nesneleri tanımayışından, dil geriliğinden, parmak kaslarının yetersizliğinden, bazen parmagını ağzına götürmesinden, heyecanlandığında kanat çırpma hareketi yapmasından dolayı özel eğitim gerekli görülüyor.

Genel olarak oğlumun iletişim kurabilen, sosyalleşebilen bir durumu olduğundan otizm adıyla değilde başka isimlerle tanı alabileceği ve bunun beni korkutmaması gerektiğini söyledi.

Rehabilitasyonda birebir eğitim görecek. Ama bunun devlet tarafından karşılanması için doktordan tanı almamız gerekiyormuş. Yine de yeterli gelmezse kendi cebimizden üzerine koyup seansları arttırabilirmişiz. Çünkü devlet haftada 2 kere 40 dk karşılıyor. Sanırım biz ek yaparız bu durumda.

Oğluma herhangi bir tanı koymayadabilirlermiş. Böyle bir durumda yine de göndericez.

Aklıma takılan her şeyi sordum. Bazen etrafında dönmesi, bazen diş sıkması, yemek yerken yaşattıgı zorluk. Çizgi film olayı. Arkadaşlarıyla grupça oyun oynamayışı..

"Sadece bir belirti üzerinden kesin konuşamayız. Belirtinin gerçek bir belirti olup olmadıgından bile emin olmalıyız. Odada yalnız kaldıgında dönmeyi bırakıp, siz gelince size gülerek kızmanıza tepki olarak dönmeye başlaması bir belirti değildir. Ama yinede önlem alacağız. Çocuklar bu dönemde birlikte oynuyor gibi gözüksede zaten genelde kendi başlarına oynarlar. Hepsi böyledir. Ama toplu halde oturduklarında oğlunuzun katılmayışı, birebir oyun arkadaşı edinmeyişi bir belirti olarak görülebilir. Ama buna yine otizm belirtisi demek yerine, sosyalleşmesinin güçlendirilmesi gerektiğini, geliştirilmesi gerektiğini söyleyebiliriz. Oğlunuz henüz hiç konuşamadığı, yönergeleri bilmediği için arkadaşları tarafından dışlanmış olabilir. İstemeden grubun dışında kalmıştır bu yüzden. Öğretmenide size o yüzden arkadaşlarına katılmıyor demiştir. Bizde burada yaşıtlarıyla aynı seviyede dil becerisini ve nesneleri yönergeleri öğreteceğiz." Dedi.

Orada bazı testler yaptı. Bir oyuncak trenle nasıl oynadıgına baktı. Trende + puan aldık. Dönen koltuğa tepkisine ve inince başının dönmesine ve verdiği tepkiye baktı. Oradan da + puan aldık. Bazı hayvan resimlerini gösterip sesini çıkarttığı hayvanı eline vermesini istedi. Eksi puan.

Kısacası durum bu. İçim inanılmaz rahatladı. Çok güven verdi bana. Şimdi yapmamız gereken bir tanı alıp rehabilitasyonda indirim sağlamak. Elimizden geleni yapmaya devam etmek.. Gelişmelerden tekrar haberdar edicem :) hepinizden Allah razı olsun. Benim derdim sizinde derdiniz oldu. Benimle beraber üzüldünüz. Destek oluyorsunuz bana. Çok teşekkür ederim :)

Çok sevindim İnşallah her şey daha güzel olur sizinle evladımız için. Evlatla sınanmak gerçekten çok zor. Benimde ikiz bebeklerinden birinin kaba motor gelişimi geri ve sadece 3-5 kelimeyi bilinçli kullanıyor. Havale geçirdiği için hem de nörolojiye hem çocuk gelişimi doktoruna gidiyoruz ama rematüre olduğu için doktorlar şu anda bir şey demiyor.

Rabbim mübarek günde mübarek saatlerde herkesin evladına şifa versin kimseye evladı ile imtihan etmesin..

canim ya ne kadar korkutmus seni o mudur bak bisey yok mus iste bazi cocuk cekingeen olabilir bazisi girisken bazisi gec konusur olabilir bunlar canim ya . simdi tani konmasi onemliki cocuk ona gore destek alsin ve Allah in izniyle kolay atlatsin. Allah yardimcin olsun. bi tanidgim var senelrce yanlis teshis bulamidilar ne oldugunu cocuk kendi oyun oynar konusmaz isaretle gosterir cocuk meger disleksiymis. simdi tam 2 sene olacak tedavi goreli sakir sakir konusuyo bir dilli. oyun oynuyo muhabbet ediyo .dogru teshis dogru egitmen dogru doktor cok onemli

Burdan bunu yazmak yanlış olabilir sadece bir varsayım olarak içsel bir düşünce yazmak istiyorum anlattiklarinizla yola çıkarak çocuğunuz otizm değil bence.

Yemek konusunda da yazmak istedim defalarca , çocuğu bu strese sokmaya değmez.

Çocuklara güzel şeyler öğreten bir çizgi film ile yemesi ona zarar vermez.
Sadece yeme alışkanlıkları ile ilgili sorun yaşarsınız.

Benim ilk yavrum da yemek yemekten nefret ediyor ve ben onu videolarla yediriyordum. Şimdi hala atıştırmalık verdiğim zaman tv karşısında yiyor.
Ana yemeği sofraya çevirdik büyüyünce. Bizimle yiyor.

Ismiyle seslendigim zaman aldirmazdi. 3 5 cagirdigimda keyfi geldiğinde bakardı. Yalnız oynamayı daha çok severdi. Grupla oynayacağı zaman sorun çıkıyordu.

Kendini asla opturmezdi. Gözümün içine değil etrafa bakarak konuşmaya çalışırdı.

Şimdi sosyal , grupla oynayan , grup başkanlığı yapmaya çalışan , gözümün içine baka baka bıcır bıcır konuşan bir çocuk oldu şükür.

Karakteri böyle olabilir. Dikkat eksikliği olabilir . Otizm üzerinde temkinli olun evet ama kendinizi yipratmayin. Çevreye de çok söylemeyin derim.

Bu ismi çocuğa yapıştırırlar. Keyfi yaptığı bir durum da bile " ha işte bak böyle yapıyor " diye yorarlar sizi.

Varsayalım ki bu teşhis konuldu. Kendine yol cizebilecek bir ergenlikte yakalamış olursunuz.

Allah en güzel şekilde tamamlasın bu tanı yolculugunuzu.

Rehabilitasuona ek cocugunuzu mumkun oldukca ortamlara sokun. Ornegin bir ciftlige gidin hayvanlari gorsun. Ne bileyim hayati yasatarak ogretin. TV nin yokluguna zamanla alisacaktir. InsaAllah hersey istediginiz gibi olur. Cocuk yetistirmek coook zor cok.

Canim çok üzüldüm yaşadıklarına inş en kısa zamanda asarsnz ve inş otizm değildir :KK43: başka ne denir ki içim acidi gerçekten :/

X