Ufak tefek sorunlar ve evlilik hayatı.

Yok deme öyle.
Öğrenecek,öğreteceksin.
Seve seve öğrenecek tabiri caizse.
Yok öyle ayrımcılık.

Yok deme öyle.
Öğrenecek,öğreteceksin.
Seve seve öğrenecek tabiri caizse.
Yok öyle ayrımcılık.
Huysuzluk yapınca noluyor sana diyor değişik davranıyorsun sakin ol diyor. Bi insana kaç kere söylenir ki Lalecim ? Kurban bayramı zamanlarında da yaptı aynısını bana söylüyorsun biyere gitmeden dedim yok aynısını yapıyor çekindiğinden midir anlamıyorum. İşten geliyoruz avmye gittik görümcemlerle dönüşte anasında çay icicekmişiz gidelimmi diye soran bile olmadı. 5 olayda 3 ünde yapıyor 2 sinde sormuyor. Para konusuda. Defalarca kez dedi kardeşine ne alcam sana dedi almadı tersledi hakkını yiyemem param yok dedi ama dünki neydi ? Neyse bakalım saldım konuşmayacağım önceliğim ailem.

Eeeee der tabii.
Alışmış sürekli herşeyi kabullenen Kanarya'ya.
Sesini çıkarınca değişik davranma oluyor di mi?
Kanarya şu emrivakiler ile ilgili tavrın ilk baştan sert olsaydı asla ikinci,üçüncü olmazdı.
Kavgacı bir tip değilimdir ama senin adam beni bile çileden çıkardı.

Lalecim ya Allah uzun ömür versin çok güldüm bende çok sabırlıyımdır. Annem bana hep sus dedi. Kimsem yok burda da yokum. Anne napıyım her akşam kardeşine sürüklüyor sormuyor dedim. Anne napıyım sürekli kaynanamdayım dedim. Sus kızım idare etcen napcan dedi. Sizle tanıştım değiştim sesim çıktıkça korkmaya başladı noluyor sana demeye başladı. Asla susmuyorum ama kabul etmiyorum. İlk başta tavrım olsaydı asla yapamazdı lale asla. Benim hatam bu kabul ediyorum ama lütfen kızmayın annem hala sus kocanla dikleşme der. Ben buna rağmen susmuyorum. Normalde kocam markete gittiğinde kapıda oyalansa bile haber verir bana. Ekstra masraf çıkınca sorar bana. Danışır herşeyi ama bu konularda öğretemedim

Allahım hepimize huzurlu ve sağlıklı ömürler versin sevdiklerimizle beraber inşallah canım benim.
Allahım yardımcın olsun inşallah.
Ben kaçtım.
Mutlu hafta sonuları olsun hepimize inşallah.

Bence evliliği düşünüyorum deme. Sen de sanırım benim gibi biriktirip biriktirip olur olmadık anda dusundugun her şeyi söylüyorsun :) Yapma bence, hakliyken haksız duruma düşersin bu cümleyle. Haftaya spontane şekilde annenlere gidin, hazır gitmisken yol üzerinde yine bir şey alırsınız. Çaktırmadan misilleme yapmak daha mantıkli gibi.

Allahım hepimize huzurlu ve sağlıklı ömürler versin sevdiklerimizle beraber inşallah canım benim.
Allahım yardımcın olsun inşallah.
Ben kaçtım.
Mutlu hafta sonuları olsun hepimize inşallah.
İnşallah canım benim sağolasın

A
Aynı sizin gibiyim. Biriktirip biriktirp patlıyorum herşeyi söylemek istiyorum. Önümde uzun bi yol var bakalım nasıl yapacağım. Sağolun gerçekten.

Çok iyi anlıyorum ben seni. Öfkeyle kalkan zararla oturur, sen yapacağını sakin sakin yapmaya çalış.
Bir de aklıma ne geldi biliyor musun? Hani siz dün düğüne gitmediniz ya, onu kendi vicdanında telafi etmek için bunu yapmış olabilir mi? Uzun zamandır yapmıyordu dedin. Kendi içinde böyle bir denge mi kurmaya çalışıyor acaba?

Hayır canım ben sana şöyle anlatıyım bekarken eşimden kardeşi hep birşeyler istermis buna gram altında dahil. Abi pasta abi kıyafet abi çocuğa oyuncak abi hamburger tatlı bilmem ne. Ailecekte yemek kültürleri var. İyi hoş güzel de evlendiğimde psikolojimi bozdular bıktım kardeşinin cipsiyie kadar isteyip almıyorsun demesinden. Ya insan eve pazar alınan börekten ister mi ? Bana da alıcaksın abi diyor. Tatlı almışsın evine bana almamışsın banada alırdın hayırdır diyor. Tepki koydum normalleştirmedim çünkü karı koca olarak birlikte ev eşyalarını ödedik bir de araba istedi çocuk olduktan sonra lazım olur diye ikna oldm borca girdim yok kız hala susmuyor annesi hala kardeşini unutma diye baskı yapıyor. En son eşim bana şey dedi floryaya yemeğe gidelimmi kardeşim sürekli bişeyler istiyor alamıyorum kötü hissediyorum kendimi. Ee bende alamıyorum aileme kendime ? Zorundamısın canım sen almadık mı hiç gitmedikmi ne bu 1000 lira yemek parası verip çıkıcaz kendinde misin sen parayı çok güzel harcarım yalvarırsın dikkat et diye canımı sıkma benim dedim. Ya güzelim bu kızın kocası var canı çektiğinden değil egolarından anlatabiliyor muyum ? Doğum gününde verdğimiz harçlığın üstüne hediye onun üstüne altın istedi altın al abi diyor. Abisi bekarmı ? Yanlış mı düşünüyorum bilmiyorum ya yanlışssam eleştirin lütfen. Bir de “ beni neden götürmedinnnn abii” diye azarlaması var. İnanın kardeşini ailesini kötülememek için sustum tek tepki gösterdiğim konu şuan bunları yapıcak alanımızın olmaması. En son götürmek istediğinde reddettiğim için sormadan almış olmalı ama saygısızlıktır bunu kabul edemem. He kabul edersemde dünden beri 250 liralık alışveriş yaptım madem öyle ödesin umrumda değil haberde vermedim. Kına mevzusuda eşimde sevmez öyle gelmez yani o konuda kızamaz bana kararlarımı sorgulayamaz onun için değilde ya baskıdan ya da alışkanlıktan yapıyor bilmiyorum

Konularınızi az çok biliyorum . Siz evlenirken bunlar hiç dikkatinizi çekmedi mi ? Tamamen meraktan soruyorum. Sürekli talep ediyor ailesi farkında mısınız ?

Bu arada ben aileye yardıma karşı değilim hatta eşimin ailesine az ya da çok her ay düzenli para da gönderirim . Sizinki çok değişik bir durum . Hayır hadi kız kardeş cahil anne baba da uyarmiyor .Ben buradan gerildim .

Bir de beni düşünün 6 ayda kafayı yedirdiler bana. Farketmez olurmuyum nişanlıyken kardeşine harçlık veremediği için annesi çok üzgündü oğlum kardeşine para veremiyor diye. Yanımda arardı kardeşi “abi hani tatlımmm, gelirken şunu alıyorsun, ekler almadan gelme”. Dedim ki kardeştir yani olabilir abidir alsın kötü biri değilim ki benimde abim var ne güzel dedim hatta fakat ben böyle azıtıcaklarını düşünmedim. Ne yapabilirim bilmiyorum ilk zamanlara göre çok rahatım duruldular biraz ama bu seferde eşime baskıları arttı. Bakın abartmıyorum yeni evliyim pasta aldık evimize tesadüfen kaynanamlarda geldi o akşam ikram ettim. Kaynanamın suratını görmeliydiniz. Gitmiş kızına yetiştirmiş abin sana pasta alırdı şimdi evine alıyor diye.Ertesi gün görümcem “abi annem söyledi pasta almışsın banada alırdın sen neden almadın fakir” diye bağırdı. Bakın abartmıyorum. Ya o kadar bıktırdılar ki beni kıza çöp dahi almak istemiyorum. Acaba ben mi kötüyüm diyorum bilmiyorum. Laf etsem kıskanıyor olucak ne yapıcam ? Ya eşimi karşıma alıp konuşucam bunların normal olmadığını ki biliyorsunz savunmaya geçicek ya da ben daha çok para harcicam. 3 hafta üst üstte börek alda beni kahvaltıya çağır dediğini biliyorum hemde bağırarak. Pazar günü ya izin günüm. Salaktım o zaman sesim çıkmazdı. Alıcaksın abi bana börek derdi. O yüzden istemiyorum bunu nasıl çözücem bilmiyorum. Eşime de kızamıyorum çocuk sanki nankörmüşte zorundaymış gibi davranıyorlar.

Keşke evlenmeden once bu gördüğünüz şeyleri konussaydiniz . Eşinizi manipüle ediyorlar . Tabiki alsın eşinizin varsa gücü yardım da etsin ama böyle saçma sapan istekleri ben simariklik olarak algılıyorum . Bir de aileler arasında eşitlik olmalı bana sorarsaniz . Yani kendi ailesine bu kadar yapıyorsa sizde ailenize jestler yapın .

Dediğim gibi normalde bunlar olması gereken hoş şeyler ama kardeş işi emrivakiye çevirmiş .Nasıl cozersiniz bilemiyorum.

Size sonuna kadar katılıyorum. Evlenmeden önce de tepki gösterdim ben abime böyle yapmıyorum çok garip dedim doğal alarak kardeşini savundu. Yanımdayken şımarıkça arıyınca da “ savaşa mal mı yetiştiriyorsunuz ya” diye çıkıştım saygısızlığa. Yani bunların evlilikte sorun yaratacağını bile bilmezdim evini ayırırsın ve insanlar da biraz anlayış olur sandım. Net olarak eşime kardeşinin şımarıkça istekleri olduğunu söylemedim söyleyemedim kardeş nasıl kötülenir ki ?
Eşitlik yanayım ama benim ailem asla böyle insanlar değiller. Ailemi bi kere yemeğe çıkarmadık annem istemem kızım borç ödüyorsunuz diyor. Eşimde demedi hiç. O konuda da konuştum sadece kendi ailesi olmadığını söyledim. Umarım çözülür bi kaç gündür ilgilenmiyorum eşimde gerildi noluyor anlamıyorum diyor bi şeyde adama kaç kere anlatılır bilmiyorum.

Aileler normal şartlarda tabiki istemezler .Siz onlara bakmayın . Benim aileme geldik sabah mesela peynir almıştım ( annemin sevdiğinden) ne gerek var evde peynir var kalanını götür dedi :) bir şekilde giderken jest yapmak lazım . Tatlı olur ,yemeğe çıkarma olur ne biliyim öyle şeyler işte . Eşimin de ailesi uzakta illa ki herkese bisiler almaya çalışırım ama sizinkiler gbi isteseler sanırım hiç görüşmem (

Sizin yaşınız küçük. Bunlar evlilikte gerçekten sorun olabilecek şeyler . Kapımı kapatır otururum ,mesafeli olurum demeniz için arada çok ciddi problemler olması lazım . Ee şimdi bunlar da çözülemeyecek şeyler değiller .( simdilik ) Zamana bırakın birazcik . Cozersiniz inşallah .

İnşallah çok teşekkür ederim sağolun ilginiz için. Küçüklüğümün vermiş olduğunu cahillik olsa gerek. Hiç görüşmemek mümkün değilki saygıyı sevgili görüşüyoru ne diyebilirdim ki sürekli isteklerinizden bıktım mı ? Gelin kıskanç der çıkarlar aradan. İyi niyetle baktığım için sorun olmaz diye düşünmüştüm ta ki evime gelen misafirde bile “ neden kardeşini çağırmadın” kelimesini duyana kadar. Ailemlede ilgilenicem artık. Peki sizce eşimle konuşma yapayım mı ? Konuşmamız gerekenler var diyip anlatıp evliliğimize zarar verdiğini konuşayım mı yoksa izlemeye mi geçeyim ? Çok afedersiniz ama doğumgününde 2 kere kutlama yapıp para verip de hani hediyem abi insan bi hediye alır diye çirkef sesini duyunca boğmak istiyorum. Girmiyim kardeş arasına dedim ama bunalıyorum.

Aslında kardeş arasına girmeyin derim ama eşinizin de mantıklı düşünmesi lazım . Eşinizi en iyi sizi tanirsiniz oturup konuştuğunuzda size hak vericek mi ? Yani aslında bence sorun onlara maddi yardımda bulunmasi değil . Sorun kardeşinin isteklerini makul bulması . Yani simarikca bulsa zaten kardeşine bunu dillendirir. Benim de abim var ben küçüktüm evlendiginde değil birşey istemek rahatsiz bile etmek istemezdim . Herkesten aynı olgunluğu da bekleyemiyorum ama yavaş yavaş makul istekler yapılsın artık simarmasin sizde bunlari çekmek zorunda değilsiniz .

Konuş ya da konuşma diyemem çok hassas konular bunlar ya kendimi yerinize koyuyorum eşimin kızkardeşi olsa sürekli simarikca taleplerde bulunsa ne düşünürdüm . Bir süre izlerdim sanırım . Bende evleneli iki yıl olmadı henuz çokta tecrübeli değilim . Sadece 28 yaşında evlendim avantajlı sayılırım o açıdan .

İnsan bilemiyor işte canım benim. Eşim aslında çoğu zaman tersliyor. “ al işte para verdik ne hediyesi, ne memnuniyetsizsin, alamam para yok” tarzı çok geri çevirdi o yüzden daha da abartarak yüklenmeye başladılar.
Hak verir mi bilmiyorum yine para muhabbeti diyip çıkar işin içinden eleştirirsem hak vermezde bunaldığımı sıkıldığımı söylediğimde belki hak verir. Bende sizin gibi abimden hiç bişey istemem karışmam. Bir de alınıp alınıpta 1 2 ay sonra almıyorsun diye muhabbet yapmalarına iyice sinir oluyorum.

İnşallah cozersiniz ne diyeyim bilemiyorum . Daha doğrusu bunaltmayi bırakırlar . İnsan evlenince ailesi ile de evleniyormus derlerdi de inanmazdım :))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…