Tüp bebeğe başlamak istiyorum

Hayatguzeldir

Bir Dilek tut benim için...
Kayıtlı Üye
3 Mayıs 2020
406
2.860
Merhabalar, uzun zamandir yazilanlari okuyorum ilk kez bende yazmak istedim.
Maalesef bizim de çocuğumuz olmuyor. İnsan inanamiyor konduramiyor bu gerçeği ama sonuç bu. Normal yolla çocuk sahibi olamazmişiz. 1 sene çocuğumuz olmayinca ozel bir hastaneye gittim akillarina amh testi yapmak geldi. Çocuk sahibi olmaya karar verince gitmistim halbuki ama fsh tsh lh bakip gonderiyorlar. Siz siz olun amh baktırin.
Amh 0,4 cikti. Yani yumurta rezervim tukenmek uzere ve kalitesi düşük sol yumurtalık yumurta üretmiyor sağ deseniz 2 bilemedin 3 uretiyor.
Uzerine hashimoto tiroid sorunum var. Değerler bazen normal bazen seyir degistiyor ama ANTI -Tpo surekli yuksek cikiyor. Birde insulin direncim varmis. Adet olamazdim lise de kadin dogum ilaci verir geçerlerdi iyi bir doktora üniversiteye giderken denk geldim bana GLIFOR adli seker ilacını verdi 6 ay kullandim( ailemde seker vardi) kiloma da dikkat ettim ve 6 ay ilaci kullanmamdan sonra adetlerim düzene girdi. Evlendik 2 sene korunduk sonrasi malum olmadi.
28 yasindayim bu arada. Denizli pamukkale üniversite hastanesine gittim Rahim filmi istendi çekildim böyle bir acı yok baya baya kötüydü ama anlik inanıyorum dayanabilirsiniz. Kanallar acik mi kapali mi bakiliyor acik çıktı. Eşim de muayene oldu sperm sayisi azligi ve ileri hareket düşüklüğü çıktı. Direkt tup bebek dediler ama hastane cok yoğun sabah girip akşam çıkıyorsunuz. Sigorta suremiz 5 yil da olmadi herşey parali olacak ama biz özel hastaneye yaptircez derken bu hastalik çıktı biter bitmez. Denizli de bulunan Dr Yunus Aydin a gidip tup bebek denemesi yapmayı planlıyorum. Benim hikayem bu. Cok üzülüyorum kendimi motive etmeye çalışıyorum ama olmuyor bazen. Umarim doğru doktor ve doğru tedavi ile bir evlat sahibi olabiliriz.

Tüp bebek tedavisine başladığınızda daha stresli bir süreç sizi bekliyor olacak o sebepten şimdiden stres yapmayın. Yaşımız aynı problemimiz aynı. Hep pozitif olmaya çalışırken bu süreç insanı farklı düşüncelere sevk ediyor. Ama herseye ragmen umutluyum ve iyiyim. Benim de 5 tane yumurtam toplandı 3 tanesi 5. Güne ulaştı ve corona sebebiyle dondurduk. İnşallah bu süreç bitince kaldığımız yerden devam edeceğiz.

Öncelikle inşallah bebeğine kavuşursun canım bende de tam 5 senedir olmuyor testler Hers ey normal çıkıyordu aslında ama bi tuhaflık vardı neden peki normalse olmuyor diyor insan ama 3 sene o hasta senin bu hastane benim gezdim son iki senedirde hiv bise yapmadım ama artık gerçekten öyle de böyle de olmuyor dedim test yaptırdım martin başında fsh m 10 cıktı ama diğer Hers ey çok normal hatta iyi dedi dr yumurtalarım için sadece fah yüksek dedi amh a baktircaktimki bu virüs çıktı ki tüp bebek yapmaya karar vermiştik tamda ben umut olmazsa yaşanılmaz diye biliyorum moralimizi yüksek tutmalıyız bu arada bende de var hasımato tiroit ...Ne mucizeler oluyor unutma herzaman umutlu olursak bizimde bebeğimiz olacaktır

Süreç beni o kadar korkutuyor ki zaten. Okuduklarim beni oldukça korkuttu ama buna mecbur oldugumu biliyorum artik. Beklemek daha fazla zaman kaybetmek olacak benim için. Sürece başlamak için iller arasi yasagin kalkmasini bekliyorum ki denizli ye gidebileyim. Umarim sizinde ciktiginiz bu yolculuk mutlu biter. Burada insanlar birbirine destek oluyor fikir veriyor bunu çok sevdim çünkü bu sureci bu duyguyu bilmeyen kimse sizi anlayamiyor en yakininiz olsa bile. Allahim hayırlı haberler nasip etsin hepimize

[
Bazen olmayacak gibi geliyor ozellikle adet döneminde bunalima giriyorum sonra tekrar eski mutlu pozitif ben oluyorum umutlu oluyorum sonra tekrar adet oluyorum hoop gene ayni psikolojiye giriyorsun. Eşim cok iyi hep destek hep motive ama normal yolla olacagina inaniyor tup bebek hadi gidelim yapalim bakalim diye koşan benim amh rahim filmi sperm testi hep benim hadi dememle sonuç buldu bu süreçte erkekler daha pasif kaliyor ve siz bu sorunu tek göğüslemek zorunda kaliyorsunuz. Maddi manevi zor bir süreç bu ve insan yalpaliyor. Bu sinavi iyi atlatmak ve tez zamanda evlat sahibi olmamiz dileğiyle. Amh a baktir rahim filmi cektir bunlar sureci belirliyor

Canım benim tek değilsin bunu bilmartık çağımızın hastalığı İNFERTİLE . Neden ben diyor insan ama artık her 10 kişiden 6 sı tüp bebek diyolar . Yapacak bişey yok başa geldi bi an önce toparlan ve güçlü ol . Amh düşük acele etmen gerek maliyeti evet fazla ama manevi olarakta yıpratıyo.
Süreç’e gelince evet zor ama gözünü korkutma herkesin kaldıra bileceği bir zorluk rabbim taşıyamacağı yükü kimseye vermez . Süreçe güçlü başla mutlaka , eşinde büyük destekcin olsun . İlaçlar hırpalıyor biraz ama hepsi sadece 10 gün bilemedin 12 gün sürecek ve sonrasında hiç biri kalmıyacak herkesde aynı olmuyo . ( bende bulantı çok oldu ) birazda duygu yoğunluğu . Onun dışında çekilmez bişey yoktu Güçlü ol .. ayrıca havuz yöntemini tavsiye ederim.

Eskiler ne güzelmiş rahat hamile kalabilmek şimdi ne kadar zor herşey hormon yediklerimizden ictiklerimizden mi kaynaklanıyor çocuk sahibi olmak çok zorlaştı bende pamukkale üniversite araştırma hastanesinde tedavi oluyordum virüs muhabbetinden ara verildi hangi doktora gitmiştiniz tüp bebek icin

Merhaba canım..
Evet ilk başlarda insan kabullenemiyor ama allah böyle yazmış zamanla bu duruma alışmak zorunda kalıyorsun..
Ben 34 yaşındayım amh 2.75
Tek tüpüm alındı sol tüp temiz çıktı çok şükür normal yolla da çocuğunuz olur dedi doktor ama olmadı tüp bebek tedavisine geçtik..
2 negatif tüp bebek deneyimim var...
Amh ya veya başka bişey e takılma bak benim 2. 75 ama kollarım hala boş...
Bir sperm bir yumurta ile bebek oluyor hiç moralini bozma.. ALLAH ol derse olur gerisi boş.. biz mücadele vereceğiz allahta nasip etsin inşallah... burası güçlü annelerin yeri sende güçlü olup başaracaksın...
RABBİM herkese sağlıklı hayırlı evlat versin Inşallah...

Malesef arkadaşlar günümüzün en büyük sorunu infertilite. 10 insan 4 unun doğal yolla çocuğu olmuyor. Bu da bizim sınavımız Allah bizi bununla siniyor. Bende 3 defa tüp bebek tedavisi yaptırdım ve ilk ikisi tutmadı. Üçüncü de tuttu fakat 8 haftalıkken bebeğimin kalbi durdu ve kürtaj yaptırmak zorunda kaldım. Kan testlerim yapıldı kan pıhtılaşmasi eğilimim olduğu anlaşıldı. Doktorum bu testi tüp bebekten önce yapmamisti eğer yapsaydı gerekli ilaç tedavisi yapsaydı belki bebeğim şu an yasiyor olacaktı. Olan oldu artık bebeğim gitti. Tekrar tüp bebek yapacagim mecbur doğal yolla olmuyor. Allah yar ve yardımcımız olsun işimiz çok zor gerçekten çok.

Canım geçmiş olsun öncelikle. Amh değerin yaşına göre düşük ama bu tedavide yaş çok önemli. Tedavide kullanılan iğnelerle 2-3den fazla yumurta toplayabilirler. Yaşın büyük avantaj. İnsan bunları öğrenince uzun süre hazmedemiyor. Hepimiz bunları yaşadık. Belki bu karantina süreci bu tedaviyi kabullenmen için sana zaman tanımıştır. Bugün istanbulda tüp bebek merkezleri açıldı, orda da açılıyordur heralde. Moral bozmak yok bak burda binlerce kadın var aynı durumda. Artık günümüzün gerçeği bu. Oyalanmadan başla tedaviye. Tedavi süreci gözümüzde büyüttüğümüz korktuğumuz gibi zor değil. Allah yardımcınız olsun canım.

Havuz yöntemini dediğiniz nasıl oluyor buna doktor mu biz mi karar verıoz acba?

Hemen baslayayim diyordum ama corona sonrası hersey yarim kaldi. Bu yaz baslayacagim artik. Dr bulmak hastane bulmak o kadar zor ki. Kafamda planimi yaptim adet olunca gidicem adetli gel diyorlarmis zatebln 1 ay önceden gitmek lazim su an adettim digeri de bayrama geliyor ancak haziran adetinde gidebilcem. Havuz yontemini bilmiyorum arastirayim teşekkür ederim çok desteginiz icin. Boyle bir dönüş olmasi herkesten cok mutlu etti beni. Insan konuşmak istiyor. Cevap veren herkese tesekkur ederim.

Canım havuz yöntemine doktor karar veriyor ama gerekli görürsen sen de teklif edebilirsin. Masraflı biraz, hemen önermiyorlar. Yumurta rezervin azda yapılıyor. Havuzda transfer olmadan birden fazla ay opu geçiriyorsun. Mesela üç opu oldun, diyelim üç embriyon oldu. Sonra onları sırayla deneyebilirsin. Maksat rezerv bitmeden mümkün oldukça yumurta toplamış olabilmek.

Anladım canım valla kafamdaki tüm soruları giderdin ya. Çok teşekkür ederm

havuz yöntemi amhsı düşmüş hastalara uygulanıyor daha yüksek başarı elde ediliyor deniliyor. Çünki daha fazla yumurta toplanılıyor yani 1 kez yerine 2/3 kez toplama işlemi yapılıyor diyelim her seferde 3 yumurtanız oluşsa 9 adet yumurta olduğu için şans artıyor . Doktorunuza siz sorun o yapalım evet yada gerek yok der . İllaha onu. Demesini beklememek lazım .

Bu havuz yöntemi banada uygulanabilir mi benim amh 1.68 'di galiba

Kaç yumurta oluşuyor biliyormusunuz ? Bi googlede araştırın ama kesinlikle amh düşük olan hastalarda uygulanıyor .
Aşılama yaptığımızda sağda solda 2 3 net sayı söylemedi bende sormadım hiç doktora
Internette doğru bilgi verir mi bilmiyorum okuyupta canım sıkılsın istemiyorum açıkçası

Aşılama yaptığımızda sağda solda 2 3 net sayı söylemedi bende sormadım hiç doktora
Internette doğru bilgi verir mi bilmiyorum okuyupta canım sıkılsın istemiyorum açıkçası
Doğrunokonıda haklısın canım ama .. havuz yöntemi özellikle düşük amhlı hastalarda yükseltiyor şansı doktorunuza mutlaka konuşş derim .

Doğrunokonıda haklısın canım ama .. havuz yöntemi özellikle düşük amhlı hastalarda yükseltiyor şansı doktorunuza mutlaka konuşş derim .
Doktorumla konusucaz detaylarını en son ocak ayında gitmiştim tüpe geçelim demişti 2 ay ara vermiştik mart ayında evrak hazırla nisanda başlayalım demişti ama virüsden gidemedim evrak işlerine

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…