toksik ailem ile baş edemiyorum:(

Merhabalar ben boşandım .bir kızım var 6 yaşında.zaten ayrı evlerde idik.3 ay önce resmi bitti.boşanma sebebim maddi şiddet ,takıntıları psikolojik sorunları vardı.zaten eski eşimde sürekli boşanmak istiyordu sürekli evi terk ediyordu.gel gelelim boşandığım için ailem bana düşman oldu.6 yıl evli kaldım hep boşanmak istedim bu adam beni istemiyor dedim onlar sabret dedi içkisi kumarı yok vs.bi kulağı sağır bir gözümü kör ettim.en sonunda dik durdum boşanmak istiyorum dedim ama yine barış baskısı yaptılar eski eşim hiç beni arayıp sormadığı halde yalvar dediler resmen.her neyse işi resmiyete dökülesiye kadar 6 ay sadece kızıma odaklandım bu süreci nasıl az hasarla atlatırız diye onu pedagoga götürdüm kendim psikoloğa gittim.kızımla sürekli vakit geçirdim açık alanlarda çünkü sürekli babasını soruyordu evde olmayışını kabullenmek zor oldu.her neyse haziranda boşandım psikoloğum dediki biraz kendine vakit ayır çocuğun da önemli ama dedi sen daha önemlisin çocuğun mutsuz bir anne görmek istemez o olmadan vakit geçir arkadaşların ile dedi.ben de boşanmadan önce sırf millet laf etmesin diye bir yere çıkmadım ta ki resmi olarak bitti artık çıkıp dolaşmaya başladım.il dışına çıktım bir gün kız arkadaşlarım ile yaşadığım ile yakın bir yer turistk bir yeri görmeye gittim.o gün babam aradı sen nerdesin dedi ben de geziyorum dedim şurdayım demedim çünkü geziyorum lafını duyar duymaz bağırmaya başladı vay efendim ben nasıl gezermişim yeni boşamışım senin çizgin belli zaten sırf bunun için mi anlaşmalı boşandın kesin yanında erkek var kız var ise ispat et .yerin dibine girdim o gün.o günden 2 hafta sonra eski eşim ile yaşadığım evden taşınacaktım ertesi gün babamı aradım bir şey sormak için taşınma ile ilgili hangi şirketi tutalım diyecektim taşınma için telefonu açmadı sonra annemi aradım babam açmadı dedim o da sana çok kızgın kimle rile gtti ise gezmeye onlar taşısın evini demiş yani beni hayatımın en zor gününde o evden ayrılacağım gün yalnız bıraktı taşınmaya gelmedi yalnız başıma evimi taşımak o eşyaları toplamak çok koydu sadece annem yengem vardı.yani sırf gezdim diye.ama hala kötü davranıyor bana evden çıksam laf ediyor.giyime laf ediyor.gece bir kahve içmeye çıksam ya da eğlenmeye konslar gezer diyor kötü cümle söylüyor.bu arada devlet memuruyum 35 yaşındayım.bana güvenleri sıfır.annemin de babamında sürekli iğnelemek en ufak şey de gül gibi yuvanı yıktın o haklı imiş diyorlar yani eski eşimi savunuyorlar.yıldım artık 6 yılda zaten travmatik bir evlilik yaşadım bir liranın hesabını verdim.ne gezmek ne tozmak şimdi de ailem hayatımı dar ediyor
Ne biçim bir baba bu.Tam tersi destek olup sahip çıkması gerekirken.Kızım biz çocuğuna bakarız sen çık bir hava al ya da evini beraber taşıyalım demek varken.Elalem sevicilerden oda maalesef.

Böyle bir aileye rağmen boşanma cesaretini gösterdiğiniz için tebrik ederim.En iyisi babayla bir süre iletişimi kesin ne demek konsamatris vs.Düşman yapmaz onu yaptığını.

ayrı evde kalıyorum ama ona rağmen bir sürü laf işitiyorum hafta da bir gün annem alıyor kızımı kreşten .hafta sonu sadece bir kere yemeğe çağırıyorlar erken kalksam bile şüpheci tavırlar niye erken kalktın nereye gttin
Kulağını tıkayıp hayatına devam edeceksin .Başka bir il ya da ilçeye tayin istemeyi düşünmezmisiniz ne kadar az görür ne kadar az işitirseniz o kadar daha iyi çünkü.

sevmemeleri sebebi onların istediği gibi olmamam...boşanınca istiyorladı ki evden çıkmayayım onlar ne derse yapayım tek başıma kızımla tatile gttim diye bir laf oldu hayatımı yaşıyor olmam sıkıntı zaten hiç bir zaman gel biz ile yaşa demediler kucak açmadılar şimdi dertleri müdahle edememek
Sen bir kuklaymışsın gibi seni yönetmeye çalışıyorlar dediklerini yapmadığın içinde senden kötüsü yok.Seni suçlu göstererek manipüle etmeye çalışıyorlar.Sanki sende bir hata yanlışlık varmış gibi.En yakın olması gereken kişiler ailedir ama bazen en büyük kötülüğü onlar yapar.

amcam kendi gazinolarda takılan tip kendi kızı bir işi yok baba parası yiyor ben kendi tırnaklarım ile ayakta kalmaya çalışıyorum o batıyor millete neden boşandım diye sindirilmiş kadın olmak zorundayım gezemezmiş ayrılmış bir de çocuklu kadın babam nerde ise kalp krizi geçirecek gezdiğim duyunca dişlerini sıkıyor şaka gibi dışarıya çıktığımı duyunca.evlenemezsin asla diye de tehdit ediyor sağlığımda.ilk boşandığım zamanlar evden çıkmadığım için destek olmuşlar belliki ne zaman ki ben kızımla kendime bir hayat kurdum herkes düşman kesildi en başta ailem elalem zaten dedikodumu yaparken ki yapacakken ilk başta ailem anlamadı beni en çok buna kahroluyorum.yarın bir gün evladında seni dinlemez sen böyle gezersen kötü çocuk yetiştirir mişim gezdiğim için herşeye cevapları var
En güzeli tayin isteyip o memleketten o iğrenç çevreden uzaklaşın iletişimide kesin.Ne kadar iğrençler

psikolojik şiddetin alasını yaşıyorum zaten...en ufak bir şeye tepki versem zaten sana eski eşinden başka kimse katlanamazdi...işte yarın bir gün da senin sözünü dinlemez senin bizi dinlemdiğin gibi...bize çektirdiklerin yeter diye hüngür hüngür ağlıyorlar
Sırf siz kendinizi kötü hissedin suçlu hissedin vicdan yapın diye.Asıl amaç seni kontrolleri altına almak.Psikolojik şiddetin alasını yapıyorlar birde işin hakaret boyutu var.Olmaz olsun böyle insanlar.Ne baba evi ne koca evi ikiside birbirinden berbat

evet ben sadece kızım aile ortamından uzak büyüyecek diye sabrettim anane dede tanısın diye... o da olmuyor işte aile kavramı iyice yozlaştı...ailemin gözünde onların fikirlerine evet dediğim kadar varım....
Böyle bir dede çocuğuna ne verebilir ya da anne.Faydadan çok zararları olacaktır.

Kesinlikle alttan almayın kendinizi kısıtlamayın

O nesil hep çocuk kendine baksın diye minnetli yetiştirdi. Eskiden vardır bildikleri derdim ama şimdi çociğum var ve bı b.k bildikleri yok bu konuda..bana baksın diye dogurmadım. Tabiki çocuğuma emek vereceğim okutacağım. Bu benim görevim. Lütuf diye çocuğuma yaptığım birşey değil. O nesilin çocuk hetiştirmesinde problem var yaa . Birincisi kafalarında bir çocuk profili var ona iyman bekleniyor. İkincisi önüne yemek koysalar bak yemek verdim diyorlar neredeyse çocuğa. Üçüncüsü yaşlanınca baksınlar diye doguruyorlar. Nerden baksanız problem
Eski nesil bebegi beşikte yatırıp tarlaya giderek çocuk büyüttük diyorlar. Ölen ölmüş kalan sağ olanlar evde ya da tarlada işçi

Eski nesil bebegi beşikte yatırıp tarlaya giderek çocuk büyüttük diyorlar. Ölen ölmüş kalan sağ olanlar evde ya da tarlada işçi
Onların da imkansızlıklar varmış vs. Ama şu bir gerçek ihmal edildik . Kendi kendimize büyüdük. Ama bir yandan da bu kadar beklentide olmaları ve bizi kalıba sokmaları kabul edilemez. Hem ihmal et hem bu kadar şey istem nerden baksanız haksızlar. Ben çözmeye uğraşmayı bıraktım. Keyfime göre yaşıyorum

Onların da imkansızlıklar varmış vs. Ama şu bir gerçek ihmal edildik . Kendi kendimize büyüdük. Ama bir yandan da bu kadar beklentide olmaları ve bizi kalıba sokmaları kabul edilemez. Hem ihmal et hem bu kadar şey istem nerden baksanız haksızlar. Ben çözmeye uğraşmayı bıraktım. Keyfime göre yaşıyorum
En güzelini yapıyorsunuz. Ben de kendim ne istersem öyle yaşıyorum. Çünkü bir tane hayatım var

Sırf siz kendinizi kötü hissedin suçlu hissedin vicdan yapın diye.Asıl amaç seni kontrolleri altına almak.Psikolojik şiddetin alasını yapıyorlar birde işin hakaret boyutu var.Olmaz olsun böyle insanlar.Ne baba evi ne koca evi ikiside birbirinden berbat
evet koca evinden farkı yok ailem çok ağır ithamlarda bulunuyor bana karşı.gece ben sokakta kaldım gece 11 buçuktu çocuğumla anahtar kalmış evde çilingir açmadı teli ailemi aradım babam gelmesin buraya gitsin amcasında kalmış demiş sanki ne yaptı isem dünyanın en kötü şeyini mi yaptım bilmiyorum çünkü o ara babam bana küstü arkadaşlarım ile gezdim diye

En güzelini yapıyorsunuz. Ben de kendim ne istersem öyle yaşıyorum. Çünkü bir tane hayatım var
işte vicdan yaptırıyorlar sen çok çekersin anana babana şunu yaptın dinlemiyorsun manipüle direkt amcamın kızına bakıyorum sofrada ailesine trip attt yanımdan kalktı ailesi gık demedi bir de 27 yaşında düşünün ama ben yapsam ailem dünyanın en olmadık hakaretlerini ederdi

Böyle bir dede çocuğuna ne verebilir ya da anne.Faydadan çok zararları olacaktır.
ya ben sırf evlenmek olmak için evlenmişim o yüzden ayrılmışım sırf rahat rahat gezmek için gezmek dediğinde cafede bir kahve içmek çıkmak akşamları falan kızımla.konslar gezer geceleri ne demek ya.böyle ağır ithamlarını kaldıramıyorum gerçekten ruh sağlığımı kaybetmek üzereyim gerçekten.ben bilerek yıkmışım yuvamı ben 6 yıl çektim adım atsa eski eşim barışacaktım bile hep ben adım atıyorum dedim bir kere de o atsın dedim hep benim adım atma sebebplerim de ailemin baskısı bugüne dek

Bu arada okuyup derslerine çalışan da memur olan da sizsiniz. Ben bu memur ettim seni lafına ayrı gıcık oluyorum
Sınavlara ben giricem ben uykusuz kalacağım ailem bizim sayemizde diyecek. Oldu...
işte para dökmüşler dersane kitap vesaire başka aileler okutmamış işe güce verip sen babanın parasını yedin diyor

işte para dökmüşler dersane kitap vesaire başka aileler okutmamış işe güce verip sen babanın parasını yedin diyor
Ne kadar canice yaa. Ama o yaş genelde aynı kafa. Kişisel algılamayın. Mesafeli olun. Başka ile gitme imkanı varsa gidin hatta. Benim boşanan bir arkadaşım öylr yaptı. Kafası rahat

Merhabalar ben boşandım .bir kızım var 6 yaşında.zaten ayrı evlerde idik.3 ay önce resmi bitti.boşanma sebebim maddi şiddet ,takıntıları psikolojik sorunları vardı.zaten eski eşimde sürekli boşanmak istiyordu sürekli evi terk ediyordu.gel gelelim boşandığım için ailem bana düşman oldu.6 yıl evli kaldım hep boşanmak istedim bu adam beni istemiyor dedim onlar sabret dedi içkisi kumarı yok vs.bi kulağı sağır bir gözümü kör ettim.en sonunda dik durdum boşanmak istiyorum dedim ama yine barış baskısı yaptılar eski eşim hiç beni arayıp sormadığı halde yalvar dediler resmen.her neyse işi resmiyete dökülesiye kadar 6 ay sadece kızıma odaklandım bu süreci nasıl az hasarla atlatırız diye onu pedagoga götürdüm kendim psikoloğa gittim.kızımla sürekli vakit geçirdim açık alanlarda çünkü sürekli babasını soruyordu evde olmayışını kabullenmek zor oldu.her neyse haziranda boşandım psikoloğum dediki biraz kendine vakit ayır çocuğun da önemli ama dedi sen daha önemlisin çocuğun mutsuz bir anne görmek istemez o olmadan vakit geçir arkadaşların ile dedi.ben de boşanmadan önce sırf millet laf etmesin diye bir yere çıkmadım ta ki resmi olarak bitti artık çıkıp dolaşmaya başladım.il dışına çıktım bir gün kız arkadaşlarım ile yaşadığım ile yakın bir yer turistk bir yeri görmeye gittim.o gün babam aradı sen nerdesin dedi ben de geziyorum dedim şurdayım demedim çünkü geziyorum lafını duyar duymaz bağırmaya başladı vay efendim ben nasıl gezermişim yeni boşamışım senin çizgin belli zaten sırf bunun için mi anlaşmalı boşandın kesin yanında erkek var kız var ise ispat et .yerin dibine girdim o gün.o günden 2 hafta sonra eski eşim ile yaşadığım evden taşınacaktım ertesi gün babamı aradım bir şey sormak için taşınma ile ilgili hangi şirketi tutalım diyecektim taşınma için telefonu açmadı sonra annemi aradım babam açmadı dedim o da sana çok kızgın kimle rile gtti ise gezmeye onlar taşısın evini demiş yani beni hayatımın en zor gününde o evden ayrılacağım gün yalnız bıraktı taşınmaya gelmedi yalnız başıma evimi taşımak o eşyaları toplamak çok koydu sadece annem yengem vardı.yani sırf gezdim diye.ama hala kötü davranıyor bana evden çıksam laf ediyor.giyime laf ediyor.gece bir kahve içmeye çıksam ya da eğlenmeye konslar gezer diyor kötü cümle söylüyor.bu arada devlet memuruyum 35 yaşındayım.bana güvenleri sıfır.annemin de babamında sürekli iğnelemek en ufak şey de gül gibi yuvanı yıktın o haklı imiş diyorlar yani eski eşimi savunuyorlar.yıldım artık 6 yılda zaten travmatik bir evlilik yaşadım bir liranın hesabını verdim.ne gezmek ne tozmak şimdi de ailem hayatımı dar ediyor
Canım benim yanıldığımı düşünmüyorum ve acı ama gerçek olan bir şey varsa bu tarz ailelerin (ben de benzer bir aileye sahibim) genelde kızlarına güvenmemelerinden değil önemsemedikleri için bu durumlar yasanir. Yani "bizim başımıza tabiri caizse iş çıkardı. Biz onu o kadar önemsemiyoruz ki ne diye bize yük oluyor" diye düşündükleri için bu davranışlar. Çok özür dilerim açık açık söyledim.
Kendi yasadiklarimdanda yola cikarak boyle olduguna cok inaniyorum. Ama bazı şeylerin farkına varırsan sen de en azından gereksiz yere üzülmezsin ve yolunuda ona göre çizersin. Çünkü birçok hayal kırıklıklarına daha uğrama ihtimalin var. Dediğim gibi ben de benzer bir aileye sahibim, çok kötü bir evlilik yaşadım ve içimden hep şunu söylüyordum. "Ben boşanırsam beni ne kadar yalnız bir hayat beklediğini biliyorum, ailem manevi destek bile olmaz" diyordum ve gerçekten de öyle oldu. Yani bazı anne babalar anne baba olmamalı aslında. Bu dünya sınav dünyası, hepimiz farklı şekilde sınanıyoruz. Rabbim bizi sağlığımızla, çocuğumuzla sınamasın. Bundan sonra güzel kapılar açsın size inşallah.
Umarim cok daha güzel günler sizi bekliyordur ve çok çok az hasarla bunu atlatırsınız. Ben de evimi yalnız başıma taşıdım, inan bana biz kadınlar çok güçlüyüz, her şeyi başarırız Allah in izniyle. Sonra benim yüzümü bravo biz iki kişi evi zor taşımıştık sen yalnız başına tasidin dedi annem babam düşünün. Zaten bilincli bir anne bir kadinsiniz, isiniz daha kolay. Allah'ın izniyle her şeyi başarabilirsiniz, çocuğunla mutlu huzur bir hayat diliyorum 🙏🌺

Bunlar anne baba olmanın getirileri. Lütuf değil.
Mecburlar.
Sevişip çocuk yapan iki yetiskin olarak büyüyene kadar size bakmakla yükümlüdür

işte vicdan yaptırıyorlar sen çok çekersin anana babana şunu yaptın dinlemiyorsun manipüle direkt amcamın kızına bakıyorum sofrada ailesine trip attt yanımdan kalktı ailesi gık demedi bir de 27 yaşında düşünün ama ben yapsam ailem dünyanın en olmadık hakaretlerini ederdi
Nihan Kaya okuyun
Vicdan falan yaptiramazlar

X