tek maaşla geçinenler 1 aylık maaaşı nasıl değerlendiriyorsunuz??

bicirkiz

Canıma can katan canımsın...
Kayıtlı Üye
24 Nisan 2008
1.420
19
arkadaşlar bunu ayırıyormusunuz mutfak,kıyafet,dışarı,borçlar diye gerisini birikim yapıyorsunuz??
nasıl yetişiyor, nelerden kısıyorsunuz?(örn mutfaktan, kıyafetten,alışverişten...)

Bu konu bir çok defa tartışıldı.
Bunun belli bir kuralı yok. Tamamen yaşam standardınla ilgili. Ama şu bir gerçek ki, birikim yapan çok az aile var, bu devlet zengini iyice zenginleştirdi, fakiri iyice fakirleştirdi, orta halli diye bişey kalmadı artık.
Benim için tek maaş çift maaş diye bişey yoktur, eve giren para önemlidir.
İki kişi çalışır asgari ücretle belki 1 milyar alır ama tek kişi çalışır 2 milyar maaş alır.

tek maaşla geçinebilen insalarımıza helal olsun diyorum,
gerçekten bu zaman da geçim zor,
kendimden utanıyorum,
ama bu konuda daha önce okuduklarımdan o kadar etkilendim ki,Çok üzgünüm çoook
çok nankör olduğumu düşünüyorum

Yaşam standardına ve aldığın maaşa bağlı aslında.

Ben büyük bi şehirde olsaydım yaşayamazdım en azından onu biliyorum.

Hepsi sana sağlı aslında. Kısıp kısmamak vs..

Kendince gelir gider tablosu yaparsan zorlanmazsın bence yerimseniben

Değerlendirmeye fırsat kalmadan gidiyordur sanırım Türkiye şartlarında..

hala açlıktan ölmedıysem demekkı gecınebılıyoruz
eve gıren para bellı sadece esım calısıyo kırayı cıkınca bıze kalan para 700 ytl nasıl bırıkım yapabılırızkı anca yetıyo zaten

tamamne kendınden fedakarlık yapıcaksın
ben işten cıktığımda 6 ay işsiz kaldım ve tk maaşla geçındık
eşim ozaman 800 alıyodu ve kıra 500du 300 ytl ıle gayet guzel gecındık sadece gezmedık vaktımızı evde gecındırdık
yetrkı rabbım herkesın parsına bereket versın

konu bence tek yada çift maaş değil
maaşların miktarı önemli olan
bir kişi çalışır 3000 ytl alır iki kişi çalışır 1000 ytl zor alır şimdi bu durumda iki maaş alanlar dahamı rahat geçinip birikim yapar?
allah şükür geçiniyoruz, bazılarına göre hayatım çok lüks kimine göre garipim
orta haldeyiz çok şükür
herkesin gördüğü alıştığı standartlar farklı
allah gördüklerimizden bildiklerimden etmesin

benimde eşim calışıyo sadece bızde tek maaşla gecınıyoruz vede gecım heryerde zorken ıstnbul gbı bı yerde dahada zor ama bıızm tek avantajımız şuan için bız oljmnda oturuyoruz kıra oyuzden uygun ama gerısı gıdıyo zaten dısarı borcları elktr,su tel vs... gbi... gıdıyo işte bıde ev alacaz dıye kredı cektık onun kesıntısı bışı kalmıyo ama bunada şükür dıyoruz ne yapalım allah buyuk daha kotu durumda olanlar var allah herkse bereketlı kazancalr hayrlı gecımler versın gecım cok zor valla.....

Peki sirf kocalari calisip az maas aliyorlarsa, neden bayanlar calismayi düsünmüyorlar?
Ne mantikdir bu ozaman?
Bu maddi sorunlar sirf türkiyede yok, Yurtdisindada gecinmek artik cok zor, ve tek maas ile ev alabilmek rüya, ( tek maas derken normal bir maas, süper bir maas degil yani),
ama türkiyedekiler gene tek maas ile ev almayi bile beceriyorlar,
demeki türkiyenin durumu okadarda kötü degil.
Mesela Yurtdisinda issiz kaldiginda issizlik parasi falan almaya hakkin olsada, burdaki bayanlar eslerine yardim olsun diye hertürlü is yani temizlik bile yapiyorlar, ama ben türkiyede etrafimda hic kimseyi tanimiyorum temizlik isine giden, en basit örnek.
Bunun gibi cok örnekler var, yani bizim insanimizda hem lüksüne düsskün, hem her isi yapmaya hazir degil.
Ben bunu görüyorum.

kisinin standart ve maasiyla alakali bi durum bu..

yalnizca esim calisiyor cok fazlasiylada yetiyor..

eşim emekli ve tek maaşlıyız..okuyan çocuklarım var.sadece 3 yıldır kira ödemiyorum.bir çok şeyden kısarak geçinmeye çalışıyoruz.bunada geçinmek denirse..önemli olan çocuklarımı okutup.maddi özgürlüklerini ellerine almalarını sağlamak.ben artık kendimi düşünmekten vazgeçtim..birikim çok zor benim için.1 günü bile geçirebilirsem kar sayıyorum.benim gibi çok arkadaşım vardır burda eminim:uhm:

peki sen neden calismiyorsun, veya esin emeklise neden ek bir is de calismiyor?
Ben bunu anlamiyorum iste.

Türkcem kötü olsada sanirim anladim,
ama zor diyorsun hersey cocuklarim icin diyorsun, bir günü gecirmek kar diyorsun,
bende bu yüzden sordum, yani o zoru yasamakdansa neden calismiyorsunuz???
Cok normal bir soru , bence.
Umarim anlamisindir.

Kimseyi çalışmıyor diye yargılamak kimsenin haddi değildir diye düşünüyorum naçizane. Herkesin hayat şartları ve hayata bakış açısı farklıdır ve çalışmamak da kişinin kendi kararıdır. Ecnebiler temizliğe bile gidiyor siz oturuyorsunuz (Türk kadınları) şeklindeki çıkış bence çok gereksiz olmuş benneyaptımki

Bi de neden çalışmadığının hesabını insan ancak ailesine verir. Başkası böyle hesap soramaz bence. Bu tavrınız daha doğrusu uslubunuz pek hoş değil, soru değil hesap sorar gibisiniz. Söylemek istediğinizi anladım ama bunu söyleyiş şekli bu olmamalı. Konuya karıştığım için kusuruma bakmayın ama ben rahatsız oldum ve tutamadım kendimi a.s. Zaten bu başlığın konusu da bu değil ki. Tek maaşla geçinmenin yolları konseptli bir konu bu a.s

Ben de katılayım konuya =) Biz de tek maaşla geçinmeye çalışıyoruz. Ben evlendikten sonra kafama yatan kendime uygun bir iş bulamadım bi türlü. Kasım gibi kendi işimde çalışmaya başlayacağım inşallah, herşey planladığımız şekilde gelişirse. O zamana kadar tek maaşla idare etmeye çalışıyoruz. Eşimin maaşı da ancak yetiyor. Ben kuaför masraflarımdan kısıyorum. Eskisi gibi alışveriş yapmıyorum. Gereksiz hiçbişey almıyorum. Kendime pek para harcamıyorum desem yeri. Bitek kitap alışverişim var lüks olarak =) Dışarda yemek yemiyoruz, dışarı çok fazla çıkmıyoruz ama buna rağmen ay sonunu ancak getiriyoruz. Buna da şükür. Bi eksiklik hissetmiyorum ben. Allah sağlık versin arkadaşlar gerisi boş aslında

tüm dediklerine katılıyorum..
istisnalar olabilir ama ben geçinemiyorum diyen o kadar çok insan gördüm ki,ne tatillerinden geri kalıyorlar,ne kuaförlerinden ne başka şeylerden.
sonrada geçinemiyoruz.
işe girer beğenmezler.yok saati fazla,yok cmtesi çalışıyo,yok maşı az...
malesef türk kadınlarının çoğu çalışmayı yük görüyor.eşim bana baksın mantığında.
hay hay çalışmamak bir tercih tabi.saygı duyarım.
ama o zaman ağlamasın millet...
bana gelince ben çift maaşla birikim yapıyorum.
çok lüks harcamalarım yoktur.
istedikten sonra 5-10 bişeyler mutlaka birikir.

Eskiden türk bayanları calısmıyordu yurt dısında esleri izin vermiyordu ,simdi ise sosyal haklar cok kısıtlı oldu ve bayanlarda calısmaya basladı kurum zorlayabiliyor.

Türkiyede ev hanımı diye bir statü var bu statü cok güzel hanım evinin isiyle ugrasıyor cocugunu büyütüyor esinin getırdigi parayla geciniyor ... Türkiyedeki hanımlar cok tutumlu bu yüzden buradan daha fazla imkana kavusabiliyorlar.İlla temizlik isinemi gitmesi gerekiyor esleri izin vermez ben cok kisi tanıyorum ama tabiiki imkanlar cok daralır o zamanda gitmeyeceklerini zannetmiyorum.

Türkiyede yasayan türk hanımları ne yapacagını biliyordur,yurtdısında yasayanlarında artık zamanı geldi bak sosyal haklar bir bir alındı elden.

jojenin söylediklerine katiliyorum.calisip calismamak
kisinin kendi elinde fakat suda var,yurt ici olsun yurt disi olsun
bu birazda eve giren maasla alakali..5 yildir yurtdisindayim,evet
bayanlarin bicogu temizlige gidiyor fakat bunu türkiye ile kiyaslamayiz
sizin nerede oldugunu bilmiyorum ama benim yasadigim yerde yasam
standarti oldukca yüksek..bayanlar temizlik yapip türkiyedeki 4 yillik
fakülte bitirmis birinin aldigi maastn bile fazla aliyor..birde ben yurtdisindaki
bayanlarin eslerine yardim etmekten ziyede genelleme yapmadan söylüyorum
tek dertlerinin para oldugu icin calistiklarina inaniyorum..cünkü temizlik yapsanda
maasin fazla,cöp temizlesende..onun disinda isin iyiyse faketmiyor nerede oldugun
tek maaslada cok iyi yasanabiliyor..

türkiyede eve gelen temizlikçi günde 80-100 ytl arası bir para alıyor.(ortalama semtlerden bahsediyorum...lüks semtlerde bu miktar artabiliyor.)haftada 3 gün gitse 300 ytl yapar.ayda yapar 1200 ytl.sadece 3 gün gittiğini varsayarsak.çocuk bakanlar en az 800-1000 ytlden açıyor kapıyı.vs...vs...
yani buradada kazanılan paralar hiçte fena değil..
dedimya bizim kadınlarımızın çoğu tembel...malesef gerçek bu...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…