tek maaşla geçinenler 1 aylık maaaşı nasıl değerlendiriyorsunuz??

Ben bu tembel yakıştırmasına da katılmıyorum. Kadın bütün enerjisini evine çocuğuna ayırmak istiyorsa kimse onu yargılayamaz. Ben kendimi savunma açısından da konuşmuyorum. Çalışmak benim için parasal anlamda ikinci planda kalıyor. Evde oturmak bana göre değil ve bu kadar eğitim aldıktan sonra evde oturuyor olmak beni rahatsız ediyor. Yoksa kocam bana baksın da diyebilir kadın bence. Ya da evde oturmak istiyor olsaydım hiiç utanmaz otururdum. Neticede erkek ev işlerine elini sürüyor mu? Bir bardağı ordan alıp oraya koymuyor çoğu. Maddi yükü eşiyle beraber karşılamayı kabul eden kadının da erkekten böyle bir geri dönüş görmesi gerekir ama olmuyor. Hayat kadın para kazanırken müşterek de, ev işi yaparken neden değil?

Yabancılarla karşılaştırmış çoğunuz. Ben yabancı ülkede hiç yaşamadım ama ailemize 2 tane tabiri caizse yabancı damat geldi. Biri Fransız biri Amerikalı idi, ve bu adamlar hiç değilse yemek yedikleri tabağı masadan kaldırıp sudan geçirip makineye koyuyorlardı. Masayı kurup kaldırmaya yardım ediyorlardı. Ben şu yaşıma geldim, evime misafir gelen yaşıtım çocukluk arkadaşlarım dahil hiçbir erkeğin bişekilde yardım ettiğini görmedim. Bu yüzden de diyorum ki evindeki bütün sorumluluğu omuzlarında taşıyan kadının çalışıp çalışmamak kendi insiyatifidir.

haklisiniz ama siz daha cok büyük sehirlerden örnek vermisiniz..kirsal bölgeelrde olup
cok az paralara evlere gidenlerde var..bizim kadinimiz tembellikten ziyade;hayatlari boyunca hep bastirldiklari icin kendi kendilerine karar veremiyorlar..dolayisiyla ayaklarinin üzerinde durmak ve para kazanmak bicogu icin hayal..

Bunun altına imzamı atıyorum müsadenle....
:CüvCüv:

kro Allah cezanı vermesin elbet biriktirecen senin tek başına aldiin maaşla 4er cocuklu 2 aile geçinir meymenetsiz :mymeka:

ayrıyetten nerde 80-100 milyon
öyleyse hemen kariyerime kulvar değiştirtip temizlik sektorune atilip yeni nesil kakılmış oliyim layhayhoy

başka yerleri bilemem ama burda temizlikciye 50den fazla vermezler
50 verenlerde kadının canına okurlar kaprisleriyle, eziyetleriyle
nerdeee kızım öyle ayda 1200 kazanan temizlikci allasen benneyaptımki

Son düzenleme:
şimdi arkadaşlar yurt dışınan türkiyeyi kıyaslamayalım
yurtdışında belki maaşlar çok yüksek olabilir evet ama aynı zamanda hayat dahada pahlı yani oradada ucu ucuna geçinen insanlar var durumu iyi olanlar nasıl varsa durumu kötü olanlar oradada var. Nasiki Türkiyede var ise.
Bu temizlik konusu çok farklı almanyada insanlar gocunmuyor temizliğe gitmekten normal bir iş olarak görüyorlar ama aynı bayanlar türkiyede yaşiyor olsalardı asla temizliğe gitmiceklerinden bahsediyorlar. Niye çünkü türkiyede temizlik işi hor görülüyor! türkiyede prestijli işin yoksa hayatın çok zor temizlik gibi işler utanç verici görülüyor çoğu zaman. Türkiyede herkes üniv. mezunu olmak zorunda ya ondan. Ama yurtdışında öyle değil her işe saygı var işten önce insana saygı var birisi temizlik işinde çalışıyor diye asla aşağılanmıyor.
Bide şu varki türkiyede yaşam standardı gerçekten çok yüksek. Burada insanlarlan evleri ile yurtdışındaki insanlarin evlerini kıyaslamasın bile bikere yurtdışında yaşayan türkler çoğu kırada oturuyor ev almak ise bir hayal. Burada iyi maaşı her aile ev alabilir er yada geç. Helede son yıllarda almanya gibi ülkeler ekonomosi gitikçe kötüleştikçe türkieyde alım gücü kat kat artı.

ben çalışmayan bayanların keyfine düşkünlüğü fikrine hiç bir şekilde katılmıyorum!gamyoncuiremsu
25 yaşındayım.21 yaşından beri çalışıyorum..bitirdiğim bölüm iktisat ama mesleğim araç satış.
3 yıl başka bir markada çalıştım..burdaki 1 yılımdan sıkıntılı stresli günler yaşamadım orada..
burada gördüğüm psikolojik baskı bir yanda,iş saatlerinin yoğunluğu ayda bir pazar tatili yapmak beni çalıştırmaktan bezdirdi..kafamçokkarıştı
ve şu an çalışmaktan iğrenir oldum..buradan kaçışın yollarını arıyorum ve de..
keyifle bir alakası var mı,yok??:sm_confused:
insanı işyerleri de bezdiriyor bu bir gerçek..işyerinde sıkıntıyı çekmeyen bilemez lütfen yaşamayan arkadaşlar yorum yapmasın bilmedikleri yere..
neyse konumuza dönmemiz gerekirse eğer bende her halükarda geçinilebileceğini düşünüyorum..
borcun harcın yoksa çok rahat geçinirsin..ben bu örneği defalarca verdim..
ben geçindim çünkü..hemde kenara ufakda olsa para atarak..:smiley-cool:

Yav konu nerelere gitmiş, kadın çalışmasınmı çalışmasınmı, tembelmi değilmi:1closedeyes:

Şimdi efenim ilk doğumumdan sonra maalesefki işten çıkarıldım doğumdan dolayı. Kaldık tek maaşa. Kara kara düşündük nasıl geçineceğiz diye. Ana, baktık ki geçiniyoruz,Ama nasılCADIARZU, evine iki çeşit peynir alıyorken önceden şimdi tek çeşit alıyorsun, önceden ayda bir kıyafet alıyorsan şimdi 2 ayda bir alıyorsun. yani birşeylerden kısacaksın, mecbursun. Geçindik valla 1 sene kadar. Sonra iş buldum çalışmaya başladım. Şimdide geçiniyoruz(yine kısarak, kenara para koyma sözkonusu değil) , o zamanda geçiniyorduk. Ama tabi harcaman, ihtiyaçların kazandığın paraya göre değişiyor.

Valla ben Kro cuğuma katılıyorum..

Tek maaş yetmiyor diyen birçok hanım (genelleme yok) günden güne geziyorlar bütün gün..
Ondan sonra da '' ay biz geçinemiyoruz siz çift maaş ne güzel''..

Güzel tabii Allah ıma çok şükür..Yetmiyorsa sen de çalış..

Ben '' bana göre iş yok'' mantığına katılmıyorum..İsteyene bir şekilde iş var o kadar..

Ama az olur, ama mesaisi olur vs. vs..Çalışmak isteyen bahane bulmasın...

çalışıp çalışmama konusu kişiye göre değişir...
bu devirde bırak tek maaşı,iki maş bile yetmiyor bazen...
bir kere ayağını yorganına göre uzat diye boşuna dememişler...
eğer hesapsızca yaşanırsa,sonra acısını bütün aile çeker...
bugünün yarınınıda düşünmek lazım...
hep derim,kredi kartları insanların yaşam kalitesini arttırdı..ama bazılarının sonu hiçde iyi olmadı..hesapsızca kullanmaktan...
ben kızıma hamile kaldığımda işten istifa ettin ,hiç düşünmeden ve tek maaşa kaldık...
ama hep diyorum Allahıma binlerce şükürler olsun...ya o zamanlar bereketliydi ya da paranın alım gücü daha mı fazlaydı bilmiyorum ama o kadar rahat bir 4 yıl geçirdim ki anlatamam artı çocuğun masrafları da...
biz şimdi iki maaş alıyoruz ama,paranın da alım gücü yok,ne de yetişebiliyorsun herşeye...
ve hayat günden güne zorlaşıyor ...ama buna da şükürler olsun diyorum...işimiz var sonuçta...
ben sağlığı yerinde olup,maddi sıkıntı yaşayıp aynı zamanda evde oturan bayanları anlayamıyorum...
bir elin nesi,iki elin sesi var....
çalışmak isteyene inanın iş var,önemli olan istemek,eşine,evine destek olmak...
ama maddi durumun iyidir,ihtiyacın yoktur,işte o zaman bende evimde otururum en azında kızımın yanında olurum....
sevgiler...

kimse seni veya bi başkasını çalışmıyor diye yargılayamaz.dedimya bu bir tercih...ayrıca çalışan kadının işi her zaman daha zor.bunada itirazım yok.
benim kızdığım hem geçinemiyorum diye şikayet edip hemde bu durumu değiştirmek için bişey yapmayanlar.

kırsal kentlerdede hayat büyük şehre göre daha ucuz.böyle bi denge var...

kızım istanbulda böyle...
valla bide karaborsalar sorma.ayrıca konu az yada çok kazanmak değilki.50 ytlden haftada 3 gün gitse ayda 600 ytl eder.kirayla pazar parasını gene çıkarır kadın.
emin ol gerçekten geçinemeyen yapıyor bunu.yapmayanlar geçinemiyorum lafını ağız alışkanlığı olarak kullananlar.

işyerinden bezmek ne demek ben çok iyi bilirim sengözlerimebaksanab
karnım burnumda olduğu için ramazanda oruç tutmayınca bana yemek ödemesi yapmak istemeyen,sırf hamile olduğum için beni çok komedi rakama çalıştıran bi patronum vardı.
doğru işi bulana kadar öyle salak işlerde çalıştımki.sigortamı yatırmayanda oldu,maaşımı vermeyende...
ama hiç çalışmayı bırakmayı düşünmedim.bıraksam açlıktan ölmezdim ama epey kısmak zorunda kalırdım.
bu benim tercihimdi tabi.sadece çektiğim eziyeti anlatmak için söyledim.
hiç bi şey kolay diil...kimse sorun yaşamadan çalışmıyor.
rahat yaşamak isteyen bu zorluğa katlanacak....

aynen...geçinemez haftada 3 gün dışarda yemek yer.geçinemez gecesi 200 ytlde ntatil köyüne gider.vs..vs...
kadınlarımız tembel,keyfine düşkün...(istisnalar olabilir...)

arkadaslar her insanda bir degil.günden güne gezen kadınlar var evet ama herkes degil.mesela ben.evden dışarı çıkmam.eşimin maaşı çok şükür bin şükür yetiyor.ama artmıyor.neden çünkü ayrı eve cıktık az da olsa borcumuz var.bu geçinmemize engel oluyormu?hayır.neyse herkes bir degil.temizlik de yapsan memurda olsan hayat şartları çok zor.çift maaş çift maaş önemli degil.önemli olan yetip yetmemesi.evet durumlarından yakınanlar eli ayagı tutanlar çalışsın derim.hayat kolay degil.ama her kadın tembel degil benneyaptımki ben buna katılmıyorum.tek maaş yetiyorsa o kadının tercihidir.ayrıca ev işi o kadar da kolay degil.:enbuyukkk:

bizim ailedede sadece eşim çalışıyo ve evim kira ben çalışmıyorum ama evde otururken birşeyler üretmeye çalışıyorum napıyormuyum elişi dokuyorak eşime destek oluyorum bu zamanda geçinmek zor helede kirada oturuyorsan ama iş yok çalışamam diyen kadınlarada katılmıyorum hiç olmasa elişi dokuyorak eşlerine destek olabilirler boş boş oturmaktansa üç kuruşta üç kuruş hem elişi yaparak alınan parada pek gözardı edilecek miktarda değil

Arkadaslar yurtdisinda imkanlar ve maaslar artik eskisi gibi hicmi hci degil bu 1.

Erkekler eslerini yutdisinda calistirmiyordu degimi cok yanlis, zamaninda daha cok bayanlar ilk önce geliyormus, sonra kocalarini getirtiyormus cogunlukda bu 2.

Yani buraya gelenler yani ilk kusak hep calisti.
Calismayanlar gelin olarak gelen bayanlar.

Benim demek istedigim bir maas la gecinmek heryerde zor, yani normal maasdan söz ediyorum, ama Almanyada tek maasin var ise kesinlikle ev almayi 0 araba kullanmayi hayal etmesin.
Ama türkiyede herkes aglaniyor ama birikim yapip ev ala biliyorlar yazlik araba, vs....
ozaman ya yalandan agliyorlar yada tek maasla iyi geciniliyor.
Ama birde iste biz tek maasla geciniyoruz iste ben herseyden vaz gectim cocuklarim icin diyenleri anlamiyorum, nedenmi iyi kötü onlarda bir ise gire bilir, ama iste her isi yapmak istemiyorlar o yüzden o sikintiyi cekmek onlara sanki daha kolay geliyor.

Almanyadaki kadinlarda pek ala cocuk doguruyorlar onlara bakiyorlar islerine gidiyorlar eslerinin her isini yapiyorlar, birde su gercek var yurtdisindaki erkekler daha sorunlu daha tembel, türkiyedeki erkekler gibi eslerine pek destek olmazlar,
türkiyedekiler en azindan alisverisi yapar, kagit kürek islerini yaparlar eslerine birakmazlar her isi, ama yurtdisindakiler maasallah calisiyormu? Tammam o yeter de artar erkek icin
Tabiiiiki herkes ayni degil.

Bende kronick arkadasima katiliyorum , türkiyedede temizlik yaparak baya iyi de para kazaniliyor, hic de burdan asagi degil yani.
Burda günlük 50€ alsan bi ev temizliginden, türkiyede 80-100 ytl,
basa basa geliyor türkiyede yasam daha ucuz, eeee demekki ordaki daha avantajli.
Burda öyle normal maasin üzerinde 4 kat falan kazanilmiyor.
Kim abartmissa öyle.

madem öyle
neden halen ordasında burda değil??
burda yaşam çok kolay madem gel burda yaşa dimi?

yeri geliyor ayda bize kalan para 500-600 ytl oluyor ikimiz de çalıştığımız halde. idare ediyoruz, kredi kartlarımızla kıyafetlerimizi alıyoruz. onun dışında mutfak masrafı ama sosyalizde, dışarı da çıkabiliyoruz, önemli olan idare etmeyi bilmek bira. bir gün az harcandıysa daha sonraki gün ufak bir kaçamak yapabiliyoruz.

kenara köşeye para atmak artık mücize gibi geliyor bu zamanda paramı veriyolarki kenara atalım atanlarada helal olsun ne diyelim oda bi mucizedir
ekmek olmuş 1 ytl kiralar 400- 500 arası ne kaldı para bitti hadi gel geçin para atanlarda ya yiyip içmiyolar,evden dişarı çıkmıyolar evden çıkmak bile para harcamadır artık
zenginin zengin fakirin daha fakir olduğu zamandayız
allah sabır ve kolaylık versin eyyyy türk insanıııı belki bi zaman kenara para atabilirsin....

arkadaşım burası okadar makulse tekrar buraya gelin ozaman niye orda kendinizi perişan ediyonuz gelin paşa paşa bol para içinde çalışın yiyin tabiucuzsa
yurdışındakiler hayatından hem şikayetciler hemde oraya yerleşip gelmek istemiyolar
türkiyeden evde alıyosunuz yokta neyle alınıyor anlamadım

Ben isteyene iş olduğunu pek öyle görmedim. Ha ortaokul lise mezunusundur, bir alanın yoktur, ne iş olsa yaparım diyebilirsin. O bile zor çünkü ülkemizde üniversite mezunları işsiz. Benim üniversite mezunu ve kaç yıldır iş arayan arkadaşlarım var. Türkiye'deki işsizlik bu seviyedeyken isteyene bir şekilde iş var demek doğru gelmiyor bana. Bu "bana göre iş yok" lafını ben bir önceki sayfada yazdığım için cevap yazma gereğini duydum. Bilgisayar mühendisiyim, okulumun son senesinden başlamak üzere bir yıl boyunca büyük bir firmada stajyer olarak çalıştım. Gerçekten resmen bedavaya çalıştım. Bir yandan sürekli iş başvuruları yaptım. Fakat kendime göre bir iş bulamadım. En sonunda staj sürem bitti ve evlilik hazırlıkları falan derken kaç ay oldu işsizim. Ha benim iş seçme şansım var. O kadar zaman okuduktan sonra çalıştığıma değecek bir iş seçme hakkımı kullanıyorum. Olmasaydı geçinemeseydik bir yolunu bulur bir şekilde eve ekstra para girmesini sağlardım. Ama o kadar zaman okumuş insanların da niteliksiz işlerde çalışmak istememelerini ben şahsen anlıyorum. Zorda kalmak farklı birşey, o zaman çöp de toplanır herşey de yapılır. Zaten açlık sınırında olup da, borçtan başını kaldıramadığı halde güne giden kuaföre giden tatile giden falan kadın görmedim ben. Varsa o işte ayıptır bence. Ama üniversite mezunları işsiz gezerken lise veya daha aşağı düzeyde eğitim seviyesine sahip bayanların temizlik odacılık dışında iş bulma şansları yok dışarıda. Ki bu gibi işlerde bile tecrübe istiyorlar. Bazı bayanların dediği gibi el işi yaparak bunun gibi yollardan kazanç sağlanabilir ama onun dışında zannetmiyorum.

Kaldı ki çalışma kararı kadınların kendi başlarına özgürce alabildikleri bir karar değil bizim ülkemizde. Bizim evimize temizliğe gelen bayanın kocası bile problem yaratıyor kadına. Yok evde erkek var mı yok bilmem ne. Kendisi eşinin üçte biri bir kazanç sağladığı halde adam arıza çıkarıyor. Eşinin çalışmasını kesinlikle istemeyen yüksek bir erkek popülasyonu olduğu bir gerçekken kadınlara direkt olarak tembel damgası yapıştırarak genelleme yapmak bana yanlış geliyor.

Tabi ki kimse kimseyi çalışıyor çalışmıyor diye yargılayamaz. Buna ben de katılıyorum. Ama dediğim gibi geçinemeyen kadınlar çalışma aşkıyla dolup taşsalar bile erkeklerin onlara müsade ettikleri çok fazla görülmüyor. Görülse bile illa bir problem çıkarıyorlar. İş seçemeyen kadılar değil, onların yerine buldukları işleri beğenmeyen eşleri. Benim de gözlemim bu yönde. Ha vardır içinde tembel kadınlar bunu bilemeyiz. Ama direkt olarak "sıkıntıdalar ama çalışmıyor bunlar valla istisnalar hariç tembel" demek bana haksızlık etmekmiş gibi geliyor. Kimse o kadınların içinde bulunduğu durumu, içlerindeki çalışma isteği ve azminin miktarını bilemez ki. Ben bunu belirtmek istemiştim. Herkese sevgiler.

Cok güzel söylüyorsunuz arkadasim,
oraya gelsem maddi acidan benim icin daha kolay olur en azindan kira derdim olmaz, kazancimda bana kalir, kendi brancimda is bulsam maasimda cok iyi olur.
Ama gel gelelim buraninda kendine göre hürlügü ve rahatligi var, alismisiz heralde, zaaten bi cesaret edipde gelsem, cok güzel olacakda , cesaretim yok.
Sirf maddiyat icinde gelemem ya.

Evet ''iş isteyen bir şekilde iş bulur''..Aynı şeyi tekrar savunuyorum..

Burda demek istediğim sen ve ben gibi üniversite mezunu , seçme şansını kullanmak isteyen kişiler değil.

Sen üniversite mezunusun tabii ki istediğin şartları bekleyeceksin belki..
Gerçekten ihtiyacı olan bir insan, kim olursa olsun, iş bulabilir..

Maaşı az, kocam izin vermedi, akşam geç çıkıyorum vs.. kalırsa, eh orasını da halledicen artık..

Bilmem anlatabildim mi?

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…