Sevgilimin ailesi bir türlü ikna olmuyor??

20 yaşındayken tek derdim derslerim ve ilk gençlik aşklarımdı...

Sen 20, o 21 ne bekliyorsun ki?

Büyüyün biraz nolur. Ne evlenmesi, ne kocası, kaynanası?

Akıp giden bir hayat var.

Yaşasana o hayatı.

20 yaşında bir kızın ne işi olur gelinlikle, çeyizle, kayın aile sorunlarıyla?

Ben de o yüzden ısrarla aşık mısınız diye sordum. Öyle olduğunu söyledi.Çünkü küçük yaşlarda evlilik çok zor oluyor. Şimdi ki aklım olsa eş seçimim gene aynı olurdu ama zamanı farklı olurdu

Bence karmaşık aile düzeninden kurtulmak tüm sorun anne baba farklı baskı kuruyor evlenip kurtulayım diye bakılıyor ne yazıkki okuyacak insan her türlü okur liseye kadar aile desteği lazım liseden sonra evlenmeye gözünü karartan çalışmaya okumayana karartır konu sahibinin annesi de karşı değil gelip istesinler diyor ben sevildiğini sanan gence üzüldüm ailesiyle sevgilisinin arasına sıkışmış

Herkes kendi açısından bakıyor olaylara. Eğer çok sevseydiniz o gençlik aşklarınızdan birini eminim ki siz de evlenirdiniz. Benim derdim de kitaplardı keza. O yüzden denmez mi ki insanlar renk renk çeşit çeşit. Herkes aynı olsaydı ne anlamı kalırdı yaşamanın

Bunun özgürlükle bi ilgisi yok. ikimizde aile konusunda sıkıntı yaşıyoruz bu ne özgürlükle ilgili ne de başka şeyler tamamen aile içi çatışma ile ilgili benim özgürlük amaçla istediğim bir şey yok gayet özgür bi bireyim zaten ben. Sadece üniversite okuyamadım bunun aile baskısı ile ilgisi yok. sadece geldiğim yer küçük olduğu için ailem böyle bi çözüm buldu zaten bizimde aklımıza gelmemişti konu açılana kadar

O zaman sana gerçek bi tavsiye hemen iş bul üniversite ye hazırlan hiç geç değil tam vakti bu zamanda sevgilinde askerliğini yapar gelir çalışır para biriktirir senin planından çok daha mantıklı plan kimse kaçmıyor herşeyin başındasınız oku iki yıllıkta olsa bir meslek edin ondan sonra çok daha rahat evlenirsiniz sevgilinizde ailesi karşı çıkamaz artık

Okumasında ne sıkıntı varmış ki. Ben orayı kaçırdım sanırım

Ailesi karşı çıkıyormuş muhtemelen maddi sebepler ama yaşadığım yer küçük yer bu yüzden diyor konu sahibin ailesinin bile üstlenmek istemediği sorumluluğunu 21 yaşında ki bi gence yüklemek istemesini doğru bulmadım 21 yaşın da ki ki oğlum beni ezip evlense kahrolurdum bu kısımlar konu sahibinin hiç umrunda değil olgunuz deyip asla olgun olmamak

Burada asıl sıkıntılı olan senin ailen.
20 yaşındakin kızını,yine 21 yaşındaki sevgilisiyle evlendirmek isteyen, kendi kendine gelin güvey olan anneniz.
Okumanıza yine aile engel oluyormuş.
21 yaşındaki çocuk ev geçindirdi de sizin okumanız kaldı.
Evlenmek üzerine gösterdiğin çabayı, okumak için gösterseydin keşke.
Sevgilinizin ailesi o yaştaki çocuklarının evlilik yoluna girmek istememesinde son derece haklı.

Babam kadın okumaz diyerekten ve maddi sıkıntıları bahane ederek göndermedi her şey için izin verir çoğu zamanda karışmaz ama okul konusunda bir türlü ikna edemedim. Silip de gidemedim bu yüzden kaldı böylece

Çok sevmekle ne ilgisi var? Yaşın verdiği cahillikle erken evleniliyor. Çok sevdim ama evlenmedim. Her ailenin belli kuralları oluyor. Her çocuktan farklı beklentiler oluyor. Okul bitmeden evlenmek gibi bir şey mümkün değildi bizim ailede. Düşünülemez ve teklif edilemezdi. Benden beklenen buydu. 20 yaşındayken "ben evlenmek istiyorum" deseydim "şaşırdın herhalde" der gülerlerdi.

O zaman haklısınız. Maddi açıdan hele ki şu dönemde okumak çok zor eğer ortada bir sevgi yoksa.
Güzelim okumak için evleneceksen hiç evlenme. Evlilik böyle bir şey değil çünkü. Çalış kazan oku. Ben babam öyle bir insan değil ki öyle olsa bile ezip geçer okurdum. Benim okurken harç paralarımı kitap paralarımı hep babam ödedi. Olmuyor çünkü maddi açıdan bir desteğin yoksa evliyken de okuyamazsın.

İşte o kurallara uymuyorsun çok sevince gözün kimseyi görmüyor. Bana da "git kızım evlen" demediler. Bakın yaptığımın doğru olduğunu söylemiyorum ama bazen biraz empati gerekiyor değil mi? Siz benim demek istediğimi anlamadınız sanırım.

Siz 20 , erkek arkadaşınız 21 yaşında. Erkek arkadaşınız henüz askerliğini dahi yapmamış.

Siz çalışıyor musunuz ? Kenarda kendinize ait birikmiş 50-60 bin tl paranız var mı ?

Ev kiraları ; elektrik/su/doğalgaz/ doğalgaz yoksa tüpgaz/telefon /internet faturaları ve asgari mutfak harcamaları hakkında net bir fikriniz var mı ?

Bırakın karşı taraf askerliğini yapsın , siz de bu arada çalışıp; geleceğiniz için para biriktirin.

Bir ev kaç paraya geçindiriliyor haberiniz var mı acaba ?

Adam ev bakacak , üniversite de karısını okutacak ve tüm bunları 21 yaşında elde ettiği gelirle başaracak. Erkek arkadaşınız ne iş yapıyor ve kaç para kazanıyor ?

Benim gözümün kimseyi görmemeye hakki yoktu. Bu sebeple anlamıyorum sizi. Bu benim çok sevmediğim anlamina gelmiyor.

Yarım okudum, 21 yaşında askere girmemiş,çocukla mi evleneceksin,sen kaç yaşındasın oku da meslek sahibi ol,ne evlenmesi aklinizi başınıza alın derim. Yağmurdan kaçarken,doluya tutulursun. Yaşın daha genç ilerde dediklerimi anlarsın iş işten geçmiş olur :)

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…