Sevgilim bekar annesini geçindirmek istiyor

Yalniz anne zaten çalışıyormuş rahatsızlık geçirmiş işi bırakmış, büyük ihtimalle oğlu çalışmasını istemedi. Belki yarın biz evleneceğiz deseler kadın size yük olmayayım diye tekrar çalışmaya başlayacak. Buradaki asıl sorun erkek. Ayrı bir aile kuracağının, sorumlulukları olacağının farkında değil. Orta yolu bulma potansiyeli hiç yok . Ama burada kadını önce asalak ilan edip sonra da temizlikten , bulaşığa bir sürü de iş bulduk maşallah. Erkek kafayı değiştirmezse bu işin sonu evet birlikte yaşamak. Şu olaydaki belki de en alakasiz , bir şeyden haberi olmayan kişi anne ama kadını gömdük gömdük çıkardık. Ha tam tersi de olabilir ama bilmiyoruz, tanımıyoruz konu sahibi kendi açısından ne anlatırsa o bildiğimiz. Yanı cidden herkes kendi şartlarına uygun birini bulabilir, önceki konuya da göz attım öyle çokta zorlanacak bir ilişki değil.

şu an başka bir konu açılmış, orada çalışın diyorlar kadına. Hani iş yoktu ?
Şu dönemde üniversite mezunu bile zor iş buluyor, burada ülkenin birçok yerinde şubesi olan bir özel okul var, ki İstanbul'un çeşitli ilçelerinde de faaliyet gösteren bir okul, branşında 4 yıllık üniversite mezunu öğretmenlerini dahi pandemi dönemi sebebiyle işten çıkarttı, 1-2 tane öğretmen bırakmış onlarda ekstra sertifikaları olan öğretmenler, vasıfsız elemanların işi daha da zor müşteri potansiyeli pandemi sürecinden etkilenmeyecek yerler dışındaki her yer yeni eleman alımını durdurdu.

Benim kv tarlada çalışıyor. Kendi seraları, sabah körü kalkar çok sıcak bir memlekette işine gücüne koşar. 60 yaşında. İki oğlu var ikisi de evli , ikisinin de hali vakti yerinde.Çalışmasa da yaşar kp emekli aynı zamanda. Çalışıyor bize de hiç anormal gelmiyor. Bizim aileler de sorun var sanırım. Bizim kültürümüzde çalışmak diriliktir üretmektir aşağılık bir şey değildir. Köyde herkes böyle gerçi tüm köy varlıklı ama hepsi halen çalışır.

Arkadaslar konu sacma sapan bir yere gidiyor
Aramizda yuzlerce garson , tezgahtar , bakici , temizlikci kadin var ve yazdiklarinizi okuyor , cok ayip yahu nasil bir kibirdir bu ? Bu isi yapan kadinlari baska kadinlar asagiliyor inanilir gibi degil

Ben 42 yasindayim , ulkenin en iyi universitelerinden birinden mezunum , yurtdışında master yaptim , iki yabanci dili ana dilim gibi konuşuyorum bir tane de anlayacak kadar konusuyorum , turkceyle beraber etti 4 dil , senelerce turkiyede beyaz yakali olarak 10 k ustu maasla calistim , su anda issizim korona yuzunden cok sukur acikta degilim bir sure idare ederim ama baktim ki edemeyecek durumdayim garsonluk da yaparim , cocuk da bakarim grcinebilmek icin , bunlari yapmak utanacak bir sey mi? Ahlaksizlik mi? Ne demek insanin agiz kokusunu cekmek ? Doktorlar da insanin agiz kokusunu cekiyor mesela neden onlara boyle yorum yapilmiyor ?

İnsan yaşamak icin calismak zorunda , calismali , hicbir meslek de gocunulacak , ayip karsilanacak meslekler degildir , cok ayıp ya bu yazilanlar

45 yas da cok cok genc bir yas , bir kac ay oncesine kadar gunde 16 saat calisiyordum ben , iki de cocuk buyutuyorum , su anda size cok uzak geliyor galiba 45 yas ama gayet genc bir yas , konudaki kv kalp spazmı gecirmis , içinde kalp gecince herkes bi ayyy olmus , oyle insani yataklara dusurecek calismaktan men edecek bir hastalik deg yeter ki insanin gönlü olsun calismaya

Bu yasta evlada yaslanip kapi kapi gezip kendini cocuguna baktiran kadindan ne kendine ne evladina hayir gelir , kadin bencil otesi

Sizi haklı buldum. Biz eşimle 5 senedir aralıksız çalışıyoruz. Değil aileye 2.000 destek atmak bize para kalmıyo ki. Bunlar hep sorun bacım. İyi yapmışsın. Madem öyle evlenmicek annesine bakıcak. Hem o hem o olmuyo. İlerde çocuk olucak. Siz çalışamıcaksınız. E anne de alışmış olucak gelen paraya. Siz ne yiyip ne içersiniz? Boşver

Aramizda yuzlerce garson , tezgahtar , bakici , temizlikci kadin var ve yazdiklarinizi okuyor , cok ayip yahu nasil bir kibirdir bu ? Bu isi yapan kadinlari baska kadinlar asagiliyor inanilir gibi degil

Ben 42 yasindayim , ulkenin en iyi universitelerinden birinden mezunum , yurtdışında master yaptim , iki yabanci dili ana dilim gibi konuşuyorum bir tane de anlayacak kadar konusuyorum , turkceyle beraber etti 4 dil , senelerce turkiyede beyaz yakali olarak 10 k ustu maasla calistim , su anda issizim korona yuzunden cok sukur acikta degilim bir sure idare ederim ama baktim ki edemeyecek durumdayim garsonluk da yaparim , cocuk da bakarim grcinebilmek icin , bunlari yapmak utanacak bir sey mi? Ahlaksizlik mi? Ne demek insanin agiz kokusunu cekmek ? Doktorlar da insanin agiz kokusunu cekiyor mesela neden onlara boyle yorum yapilmiyor ?

İnsan yaşamak icin calismak zorunda , calismali , hicbir meslek de gocunulacak , ayip karsilanacak meslekler degildir , cok ayıp ya bu yazilanlar

45 yas da cok cok genc bir yas , bir kac ay oncesine kadar gunde 16 saat calisiyordum ben , iki de cocuk buyutuyorum , su anda size cok uzak geliyor galiba 45 yas ama gayet genc bir yas , konudaki kv kalp spazmı gecirmis , içinde kalp gecince herkes bi ayyy olmus , oyle insani yataklara dusurecek calismaktan men edecek bir hastalik deg yeter ki insanin gönlü olsun calismaya

Bu yasta evlada yaslanip kapi kapi gezip kendini cocuguna baktiran kadindan ne kendine ne evladina hayir gelir , kadin bencil otesi
Alnı olsa öpulecek bir yorum, tabii anlayana :KK200: ağzına kalemine sağlık Milana22 Milana22

Gerçekten iş bulmayı bu kadar kolay mı sanıyorsunuz?
merhaba ben geldim çaycı lazım mı diyince buyur gel mi diyecekler?
Bakıcılık için belli bir referans isteniyor. Öyle 45inden sonra sıfır deneyim nasıl bulsun?
Gerçekten bazılarınız hayal dünyasında yaşıyor. Gençler işsiz kim nasıl hemen iş bulsun?
insanlar temizlikçi tutarken ya şirket ya tanıdık sorar. Kimse bilmeden referansı olmayana evini emanet etmez.
Hayat o kadar kolay değil.
Bakması için evlat doğurmuyoruz ama buradaki anneyi de bırakmaya kimin içi el verir.
Şurada bu kızın annesi söz konusu olsa adam vicdansız bırak onu, elli koca bulursun anne bulamazsın diyecektiniz.
Evladın da kızı oğlanı yok annenin de kız anası oğlan anası diye farkı yok.
Yazıl günah ya
Çaycı bilmemde eve yardımcı ariyoruz bi arkadaşımıza aylardır. Asgari ücret+sigortalı. Bulamadık desem?
Biri saatleri beğenmez, biri cumartesi çalışmam der, biri ütü yapmam der biri ütü yaparım ama kimsenin kirli çamaşırlarını yıkamam der. Derde der. Referanslıyıda geçtik artık. Sorsan herkes iş ariyor ne olsa yapacak, ama yok yani.

Hahahha buldugunuz müthiş işlere bayıldım. Hepsi ayak işçiliği tam hiç çalışmamış insanlara göre gerçekten. Kimse kusura bakmasın ama aklı başında hiçbir evlat elin sümüklü oğlu/kızı için anasına milletin pisliğini temizle de kendine bak demez. Diyen varsa bulsun iş annesini çalıştırsın. İyice kafayı yediniz kayınvalide fobisinden.
Ayak isciligi dediginiz işlerde çalışıp geçimini sağlayan çok insan çok anne var kimse anne ve babasının ayakcılık diye tabir ettiğiniz işleri yapmasını istemez ama bazen hayat şartları bazı iş ve durumları mecbur kılıyor çalıştığım yerde bi abla vardı nerdeyse 50 yaşındaydı ve bulaşık yıkıyordu, ablamın çocuk bakıcısı 43 yaşında, temizliğe gelen bi ablam var 48 yaşında örnekler uzar gider önemli olan insanın namusuyla şerefiyle çalışmasıdır bence kimseye yıkıntı olmadan anne babalarımızı sırtımızda taşısak haklarını ödeyemeyiz fakat 45 yaş bana göre çok genç üretken bir yaş biseyler yapmaya engel değil benim babamın işleri bozuldu eve eskisi gibi para giremez oldu annem hemen kolları sıvadı evden şu meşhur plastik kaplardan satmaya başladı ve cep harçlığını aslanlar gibi çıkardı biz eline versek o parayi o kadar mutlu olmuyir önemli olan işe yarama ve çaba sarfetmek illa bedenen çalışmasına gerek yok

Son düzenleme: Herkesin mesajları için teşekkür ederim. Sevgilimden ayrıldım. Bu konu da oda bende eşit derecede haklıyız. Sorun şu ki; bu sadece onun değil benim de yapacağım bir fedakarlıktı. Ve ben bu fedakarlığa onun değmeyeceğini düşündüğüm için ayrıldım. Konuyla ilgili değil ama biraz bahsetmek isterim, sadece bu anne konusunda değil; diğer konularda da anlaşmazlıklar olduğu için bitirme kararı aldım. 1,5 senedir benim yüzüm düşmesin, terk edip gitmiyim diye yaptığı veya yapacağını söylediği şeylerin çoğunu isteyerek yapmamış. Bundan sonra beni üzmemek için sırf ben istiyorum diye benim isteklerimi yapmayacağını, kendi istemediği hiç birşeyi yapmayacağını söyledi. 1.5 senedir aşık olduğum adamın aslında o olmadığını bana gösterdiği başka biri olduğunu fark ettiğim için ayrıldım. Bunca konunun üstüne anne meselesi tuz biber oldu böyle bir fedakarlığa değmeyeceğini düşündüm. Anne konusuna gelirsek; ayda 2 bin TL annesine yardım yapacağını, annesinin veya benim çalışmak zorunda olmadığımızı, ne ona ne bana çalışın diyemeceğini bu yüzden iki evi de geçindirmeye çalışacağını söyledi. Annesiyle beraber yaşıyor, annesinin aldığı 1000 TL yi naptığını sormuyor veya desteğini istemiyor kendisi evi geçindiriyor ama ben çalışırsam benim maaşımın ortak hesapta olması gerektiğini söylüyor. Annesine aynı tavrı göstermiyor. Büssürü konu var anlatmakla bitmez. Ayrılık kararım umarım ikimiz içinde hayırlı olur. Herkese tekrar teşekkür ederim.
Doğru karar vermişsiniz. 1.5 yıl boyunca verdiği tahaahhütü işler ciddiye binince bozan adamın iyi niyetine inanmamıştım. Yanılmamışım malesef. Şartlarını kabul edecek başkasını eş seçsin, inşallah ona karşı en başından dürüst olur.

okuduğum bazı yorumlar beni hayretlere düşürdü. ne kadar kolay tanımadığımız bir adamın annesi için gitsin temizlik yapsın demek. 45 yaşında olması illa çok sağlıklı olacağı, her işi yapacağı anlamına gelmiyor.
kaldı ki battaniye, patik örmek gibi becerileri de olmayabilir.
ben de olsam annemi işe göndermek gücüme giderdi. başkası için çok normal olabilir ama belli ki konudaki abimiz annesini önemsiyor. ve yaptığında da hiç tuhaf birşey yok.
bu kadın hiçbir şey yapmadıysa o adamı büyüttü. bunun da mı hatırı olmuyor anlamıyorum.

konu sahibi de böyle bir durumu hayatında yük olarak görebilir. kendi açısından haklı da olabilir. en temizi ayrılması olurmuş ki zaten bitirmişler ilişkilerini.

1,5 senedir sizin için yaptıklarını gönülsüz yapması konusu da bence şöyle: ayrılmak istemediği için gönlünüzü yapmaya çalışıyordu ancak aslında ne sizin beklentileriniz ona uygundu ne de onun verebilecekleri sizin isteklerinizi karşılar durumdaydı. bu nedenle de zorlanarak birşeyleri halletmeye çalışıyordu. yetersiz hissetmek ve birşeyler sunamamak erkekleri çok itiyor, şahsi gözlemim. bu nedenle bir süre sonra birşeyler yapmak eziyete döndü.

belli ki birbirine uygun insanlar değilmişsiniz. umarım ikinizde hayatlarınıza ve beklentilerinize uygun kişilerle karşılaşırsınız.
Bende hem hayrete düştüm hem üzüldüm bu işlerde çalışıp evine ekmek götüren insanlar var forumda da vardır eminim ....ayrıca ben bu şekilde çalışan emekçilere daha çok saygı duyuyorum ama genele bakınca algiların cok değişik olduğunu anladım ve üzüldüm ayrıca ben üniversite mezunuyum sayılan tüm işleri yaparım gocunmam hatta bir arkadaşımın kafesinde bi kaç ay aşçılık yaptım arada bulasikta yıkadım utanmam gerektiğini bilmiyordum burdan öğrendim

Çaycı bilmemde eve yardımcı ariyoruz bi arkadaşımıza aylardır. Asgari ücret+sigortalı. Bulamadık desem?
Biri saatleri beğenmez, biri cumartesi çalışmam der, biri ütü yapmam der biri ütü yaparım ama kimsenin kirli çamaşırlarını yıkamam der. Derde der. Referanslıyıda geçtik artık. Sorsan herkes iş ariyor ne olsa yapacak, ama yok yani.
Benim kuzenim de bulamıyor ama kendi hatası da var. Hem evi temizlesin hem yemek yapsın hem çocuk baksın istiyor. Yani bakıcı çocuk uyuduğunda da evi düzenlesin istiyor. Gelen de kısa sürede istifa ediyor haliyle. Bu tip bir durum değilse pandemiden de olabilir.
Başka kuzenim iş bulamıyor bu süreçte her firma küçülmeye gitti neredeyse.

Doktorlar diş hekimleri için kullanılmaz çünkü milletin ağız kokusunu çekmek mecazi bi söyleyiştir 🌼 (kpss den çıkınca ben 😎😂)

Benim kuzenim de bulamıyor ama kendi hatası da var. Hem evi temizlesin hem yemek yapsın hem çocuk baksın istiyor. Yani bakıcı çocuk uyuduğunda da evi düzenlesin istiyor. Gelen de kısa sürede istifa ediyor haliyle. Bu tip bir durum değilse pandemiden de olabilir.
Başka kuzenim iş bulamıyor bu süreçte her firma küçülmeye gitti neredeyse.
Çocuk bakımı için gelen kişiden tüm işleri beklemesi uygun değil, insan yeri geliyor kendi çocuğuyla ilgilenirken evin birçok işini aksatıyor, ayrıca tüm bunları yapsın istediği elemana kaç lira maaş veriyor ?
Bu bizim şirketin muhasebesini tut ama yemek ve çay servislerini de yap telefona da bak gibi bir şey.

Merhaba hanımlar. Herkese iyi pazarlar dilerim.
Sevgilimle birlikte geçen 1,5 yılın sonunda bazı konularda anlaşamamaya başladık. Başta anlaştığımız veya benim istediğim gibi olacağını söyleceyeği konuları şimdi kendi istediği gibi olsun istiyor. Bunlardan birisi de annesini geçindirmek.
Sevgilimin annesi bekar, 45 yaşında. Şuan sevgilimle beraber yaşıyorlar. Sevgilim “biz evlendikten sonra annemin geçim masraflarını karşılayacağım, kirasını masraflarını ödemek zorundayım, annemin dedemden kalan 1000 TL maaşı ona yetmez, kendisi çalışsa bile zaten en fazla 5 sene çalışır/çalışmaz sonra bizim elimize bakar” dedi. Duyduklarıma inanamadım. İki ayrı ev geçindirmek zorunda olduğunu ve başka hiç bir seçeneği olmadığını bu konuda anlaşamıyorsak ilişkinin bitmesi gerektiğini konuştuk.
Eşinin iki ev geçindirmesini hangi kadın kabul eder bilmiyorum. Karısı olarak beni mi, evi mi, çocuğumuzu mu yoksa annesini mi geçindirecek kuş kadar maaşıyla. Ben de çalışacağım fakat benim çalıştığımla ev sahibi olacak veya birikim yapacaksak onun parasıyla niye annesinin evini geçindiriyoruz aklım almıyor. Annesini kendi sorumluluğuna öyle bir almış ki, sanki bu olması gereken bişey ve mecburiyet olarak görüyor. Bu konuya nasıl yaklaşmalıyım. Açıkcası ben ayrılmayı düşünüyorum. Size sorum; bekar kayınvalide nasıl kendi başına geçinir? Not olarak, sevgilimin babası başka biriyle evli, annesiyle yaklaşık 4 sene önce ayrılmışlar. Tek çocuk.

Düzenleme: 1,5 senedir “annem teyzemle aynı eve çıkar masrafları bölüşürler, anneme zaten maaş yatıyor birde çalışır kendisi geçinir, bizde 300-500 elimizden gelen yardımı yaparız” diyordu. Şimdi bütün masrafları kendi karşılayacağını, annesinin teyzesiyle geçinemeyeceğini tek yaşıyacağını söylüyor. Ve bunu annesine söylese kadın zaten hiç bişey yapmasına gerek kalmaz çalışmaz da. Aylık belli bir miktar yardım yapmak ve eksiklerini almak ayrı, tamamen sorumluluğu üstlenmek ayrı bir şey benim gözümde. Haksız mıyım? Her sene fikri değişiyor, seneye “annem tek yaşayamaz bizle yaşasın” diyecek diye korkmuyor değilim. Annesi hassas konusu.

Son düzenleme: Herkesin mesajları için teşekkür ederim. Sevgilimden ayrıldım. Bu konu da oda bende eşit derecede haklıyız. Sorun şu ki; bu sadece onun değil benim de yapacağım bir fedakarlıktı. Ve ben bu fedakarlığa onun değmeyeceğini düşündüğüm için ayrıldım. Konuyla ilgili değil ama biraz bahsetmek isterim, sadece bu anne konusunda değil; diğer konularda da anlaşmazlıklar olduğu için bitirme kararı aldım. 1,5 senedir benim yüzüm düşmesin, terk edip gitmiyim diye yaptığı veya yapacağını söylediği şeylerin çoğunu isteyerek yapmamış. Bundan sonra beni üzmemek için sırf ben istiyorum diye benim isteklerimi yapmayacağını, kendi istemediği hiç birşeyi yapmayacağını söyledi. 1.5 senedir aşık olduğum adamın aslında o olmadığını bana gösterdiği başka biri olduğunu fark ettiğim için ayrıldım. Bunca konunun üstüne anne meselesi tuz biber oldu böyle bir fedakarlığa değmeyeceğini düşündüm. Anne konusuna gelirsek; ayda 2 bin TL annesine yardım yapacağını, annesinin veya benim çalışmak zorunda olmadığımızı, ne ona ne bana çalışın diyemeceğini bu yüzden iki evi de geçindirmeye çalışacağını söyledi. Annesiyle beraber yaşıyor, annesinin aldığı 1000 TL yi naptığını sormuyor veya desteğini istemiyor kendisi evi geçindiriyor ama ben çalışırsam benim maaşımın ortak hesapta olması gerektiğini söylüyor. Annesine aynı tavrı göstermiyor. Büssürü konu var anlatmakla bitmez. Ayrılık kararım umarım ikimiz içinde hayırlı olur. Herkese tekrar teşekkür ederim.
Sevgiliniz annesine bakmak zorunda
annesinin ihtiyaç karşılamak zorunda böyle düşünün size ters geliyorsa ayrılın evlenip sorun olup boşanmaktansa şimdi ayrılın

Doktorlar diş hekimleri için kullanılmaz çünkü milletin ağız kokusunu çekmek mecazi bi söyleyiştir 🌼 (kpss den çıkınca ben 😎😂)

Bende o yuzden dedim, doktorlar insanlarin nazini kaprisini çekmiyor mu saniyorsunuz?
İnsanla yuz yuze calisilan her meslek insanin agiz kokusunu cekiyordur ( bence cok cirkin bir tabir , bu sekilde yorumlar oldugu icin bende ozellkkle bu tabiri kullandim )

Sevgiliniz annesine bakmak zorunda
annesinin ihtiyaç karşılamak zorunda böyle düşünün size ters geliyorsa ayrılın evlenip sorun olup boşanmaktansa şimdi ayrılın
Günümüz şartlarında bu ancak aynı evde yasanilarak sağlanır başka türlüsü hayal olur bence

Ağır veya değil
Bu benim fikrim
Doğurdum diye hayat sigortası olarak görmüyorum çocuklarımı. Ne öyle bir isteğim var ne beklentim.
Benim annem babamda 60 yaş üstü, halen çalışır didinirler. Durumları iyi olmasına rağmen. Kimseden beklemezler, kimseye muhtaç değiller çok şükür. Tam tersi hep bizlere destek olmak için uğraşırlar. İhtiyacları olsa evlatları olarak hepimiz destek çıkarız, kol kanat gereriz. Ama oda biryere kadar olabilir.
Ütopyada yaşamiyoruz, sırtımda taşırımlarla dönmüyor bu işler. Kimsede kimseyi kandırmasın.

Sizlere destek olmak için ugrasiyorlarsa o zaman asalak hukmende şu anda sizler varsınız.

Sizin dünyanızda bu ütopya olarak görünür.

Benim dünyamda da anne babası evlatlarını fedakatliklarla büyütmüşse evlatlarda , anne babaları yaşlandığında , ihtiyaçları olduğunda onlara her konuda destek olurlar.

Allah kimseyi kimseye muhtaç etmesin tabi, düşürmesin başkasının bakımına. En zoru budur.

Maddi olarak destek olmakta zor geliyorsa evlatlara çivisi çıkmış demektir dünyanın.

Yine diyorum asalak ağır bir tabir.

Anne babanız bunu duysa çok üzülür.

Bende o yuzden dedim, doktorlar insanlarin nazini kaprisini çekmiyor mu saniyorsunuz?
İnsanla yuz yuze calisilan her meslek insanin agiz kokusunu cekiyordur ( bence cok cirkin bir tabir , bu sekilde yorumlar oldugu icin bende ozellkkle bu tabiri kullandim )
Doğrudur. Ben sadece konu sahibinin yazısını okudum. Ne yazdıklarını görmedim 🤷‍♀️

X