Sağlıkço arkadaşlar yardım edebilir mi?

Sizinde başınız sağolsun, siz babanızı hangi hastalıktan kaybettiniz? Benim korkum babamın bulaşıcı bir hastalıktan vefat etmesi, ya bende de varsa korkusu

Sagolun. Organ yetmezliğinden vefat etti. Simdiye kadar yaptığınız testlerde cikmadiysa sizde yok. Heleki hamilelikte testinde yapilanlar hiv testde cok önem verilir, çünkü eger ki sizde olsaydi hamilelik boyunca ilac almanız gerekirdi çocuğu korumak icin. Babaniz 13 sene vefat ettigise imkanı yok simdiye kadar ortaya cikmamasi

Sağlıkçı mısınız? Babamda hıv tespit edildiğinden ölümüne kadar geçen süre 11 yıl, ölümünden bu zamana kadar geçen süre 12 yıl. Yani toplamda 23 yıl olsa şimdiye ölür müydüm

Yok. Ama iki hamilelik geçirdim ordan biliyorum. Burda hamile olsan once eline 1001 kagit tutturur doktorlar yapilan testler hakkinda bilgilendirmek icin. Hiv testi icin ayri imza aliyorlar.
Ama bizim bir kere üniversitede istatistik derste hiv testlerin istatistikleri de işlendi ordan aklımda kalanlar da var.

Şimdi diyelim ki doğumda veya daha sonra hiv bulaştı. Ilk test 5-10 hafta sonra yapılabilir. Daha kesin sonuçlar 12 hafta sonra alınır. Diyelim ki babaniz 13 sene önce vefat etti ve siz bu son 12 sene içinde herhangi test yaptiysaniz onun sonuclari kesinlikle dogru. Istatistiklerde hep bir yanilma payı bırakılır ama sizde (istatistik olarak bakarsak) yanilma oranı 0%.yani test sonuçlarınıza güvenebilirsiniz.

Biz ilk öğrendiğimiz zaman çok dikkat ettik zaten, ama işte ya öncesinde bilmeden bulaştıysa korkusu

Biz ilk öğrendiğimiz zaman çok dikkat ettik zaten, ama işte ya öncesinde bilmeden bulaştıysa korkusu

Siz bulaşma yollarını zaten araştırmışsinizdir. Ama normal gündelik hayatta bulaşma ihtimali zaten oldukça düşük yada nerdeyse hic yok.
Belkide babanizin ölümünü kabul etmekte zorlandığınız için bu kadar bu hastalığı takıntı haline getirdiniz. Cünkü oda bir tür bağlantı yinede.

Evet çok araştırdım, hangi yollarla bulaştığını biliyorum, ama işte

Rahat ol canım bulaşmış olsa testlerde çıkardı doğumdan önce dr lar yaptırıyor neden bak sen nasıl endişe ediyorsun onlarda kendilerine bulasmasin diye araştırıyorlar yani öyle yaptık demek için yapılmaz o test.
Hiv falan değilsin ama bu kadar takıntı yaparsan kendini hasta edersin.

Bende annemi kanserden kaybettim seni anlıyorum ama fazlaca suphecisin.psikiyatr tedavini ihmal etme sakın.

İçim rahat etsin diyorsan tekrar hit aile hekimligine şöyle durumunu yaptır bir test daha madem.

Yaptıramam ki o cesaret hiç yok,

Merak etmeyin bulaşmış olsaydı şimdiye kadar belirti verirdi herhalde. Babanızdan biliyorsunuzdur belirtilerini, eğer yoksa belirtileri, ki kaç kez test de yapılmış şimdiye kadar çıkardı. Ama eğer çok takıyorsanız kapsamlı bir test yaptırın.

Babamdan biliyorum evet son döneminde zaten belirtileri çıktı.

Evliyim bebeğim var bende çıksa tamam da onlarda da olabilir Allah korusun. Evlenirken yapılan teste güvendim, ama şimdi vesvesem tuttu ve bu beni öldürüo

Evliyim bebeğim var bende çıksa tamam da onlarda da olabilir Allah korusun. Evlenirken yapılan teste güvendim, ama şimdi vesvesem tuttu ve bu beni öldürüo
Evlenirken yapılmış doğumdan önce yapıldı demek ki yok.
Kaptırma kendini o vesveselere..
Çocuğun ile ilgilen kafanı güzel şeylerle meşgul et .

Yok Allahtan olmadı

Çok şükür. Siz psikolojik tedaviye devam edin. Burda iki ayrı faktör büyük rol alıyor bana göre. Bir yanda babanizi kaybetmeniz ve diger tarafta hastalığın kendisi. Ben babamin kayibina bir taraftan alışmak zorundaydim. Ama diger taraftan bütün hastalık sürecinde olanlari (biz kendimiz baktık sonuna kadar) da bir şekilde atlatmam gerekti. Çünkü bir evlat için çok yıpratıcı şeyler yaşadık. İnşallah tedavinizde yakın zamanda bir ilerleme hissedersiniz.

Babamın hastalığı bi yandan çevre tarafından damgalanmamız bi yandan, ya bende de varsa korkusu bi yandan

Babamın hastalığı bi yandan çevre tarafından damgalanmamız bi yandan, ya bende de varsa korkusu bi yandan

Onu tahmin ettim zaten. Hiv/Aids hala belli ön yargılar ile yaftalanmis bir hastalık. Toplum baskısı malum. Dünyanın her yerinde sanırım böyle. Rock Hudson veya Freddie Mercury bunun ünlü örnekleri. Sizin yaşadıklarınızın ağırlığını tahmin bile edemiyorum. Ama kendinizi saklamayip psikolojik destek almanız çok iyi. İnanıyorum ki zamanla bu hastalığı takmamayi öğreneceksiniz.Ve sizin sağlıklı bir birey olduğunuzu da kabul edebileceksiniz

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…