Ramazanda Kilo Verme Deneyimlerimiz

twilight11[B .!.:
bende sahuru bekliyorum daha doğrusu namazı bekliyorum şimdi k fleksimi sütle hüpletiyorum bu saatte yedim çunku yiyip uyumak istemedim bakalım birazdan böyle deniyim su içer namazımı kılar bende uyurum..canım sende hep sahuru bekliyo musun kacta kalkıyosun bende 3 gundur beklıyorum ve çok geç kalkıyorum 1 ve 12 değiişiyor[/B]

evet cnm hep sahura kadar bekliom uyumuomm namazdan sonra yatiyom en gec 11 de ayaktayim cnm

Son düzenleme:
evet kızlar sizleri sahurda bile yalnız bırakmıyorum :KK1:

sahur menüm:

* 4 yeşil zeytin
* 1 tatlı kaşığı vişne reçeli
* 1 salatalık
* 2 domates (küçüklerdi)
* 2 bardak şekersiz çay
* 2 dilim ekmek
* 1 dilim yağsız beyaz peynir
* 1 bardak süt

ve bol su patlıyorum şuan :KK68:

namaz saatini beklerken bi size bakayım dedim :)) herkese hayırlı sabahlar olsun :KK71:

Son düzenleme:
sahuur menüm ;

1 kase kayısı hosafı
2 kk peynir
3-4 domates (dilimi)
4 parmak büyüklügünde pide
bal yedim biraz
1 bardk süt

iftardan sahura 3 lt :KK16:

sanırım menüm diger günlere dogru biraz daha düzeldi gibi :18:

sahuur menüm ;

1 kase kayısı hosafı
2 kk peynir
3-4 domates (dilimi)
4 parmak büyüklügünde pide
bal yedim biraz
1 bardk süt

iftardan sahura 3 lt :KK16:

sanırım menüm diger günlere dogru biraz daha düzeldi gibi :18:

canım o hoşaf yerine bir dilim karpuz kesip yesen daha ii olur gibime geliyor.. hem şekeri daha az hem posası olur.. (kayısı karpuza göre daha tatlı çünkü) tabiki tercih senin benim ki bir öneriydi sadece.. afiyet olsun menün güzel :KK61:

canım o hoşaf yerine bir dilim karpuz kesip yesen daha ii olur gibime geliyor.. hem şekeri daha az hem posası olur.. (kayısı karpuza göre daha tatlı çünkü) tabiki tercih senin benim ki bir öneriydi sadece.. afiyet olsun menün güzel :KK61:

öyle mi kayısı bagırsaga iyi geliyo diye duymustum ama bidaha ki sefere oyle yaparım tesekkür ederim :KK16:

Arkadaşlar sahur menüm;
Haşlanmış yumurta bir tane
Kibrit kutusu kadar b.peynir
Dört tane zeytin
Yarım domates
Yarım salatalık
Bir dilim köy ekmeği
Bir kayısı bir hurma
Yarım bardak az şekerli çay
(Çayı sevmiyorum)
Bol su....

öyle mi kayısı bagırsaga iyi geliyo diye duymustum ama bidaha ki sefere oyle yaparım tesekkür ederim :KK16:

canım eğer imkanın varsa kaysının kendisini ye ya ölüsünü ya dirisini ( ya kurusunu ya tazesini) :KK60: kötü benzetmemi oldu ne :KK60: daha fayda görürsün.. suyu çok şekerli olur ondan dedim.. bende günde bi yada 2 tane yiyiyorum taze kaysı..

sahur menüm az yağda yapılmış menemen 2 dilim ekmekle
az şekerli yarım çay bir şeftali yarım bardak süt
yanlız kızlar az önce pembe bir akıntı geldi 2 damla kadar tutsammı oruç fikir verin
eşim okadardan bişey olmaz sen tut orucunu dedi ama aklıma takıldı şimdi

Kızlar hayırlı sabahlar :KK71: namazımı kıldım çok şükür.. ben yatmaya gidiyorum.. herkese Allah rahatlık versin. :KK71:

ben bugün sabahçıyım sanırım kızım ateşlendi uyandı ayakta şimdi ne zaman uyur bilmem
ateş düşürücü verdim ama uyusa bile benim uyumamam lazım eşim işe gidicek kalkamam

dünkü iftar menüm : 1 kase ezogelin çorbası, 4 yk bezelye yemeği, 4 yk makarna
ara : dondurma
sahur: 1 bardak diet süt çeyrek tereyağlı pide

ben de kendimi tanıtıyım
21 yaşında üniversite öğrencisiyim.viyanada endüstri müh okuyorum yazları yani şu anda istanbuldayım bekarım :KK9:

Son düzenleme:
şekeri az olması şartıyla komposto iyidir kızlar
vişne kayısı ya da ne olursa..
ramazan da hem tatlı ihtiyacını giderir hem su..
doğal meyve suyu meyvenin kendisi de içinde..
tabi miktarını abartmamak kaydıyla

Sahurda:
2 kk peynir
2 yk yoğurt
2 tk reçel
Domates, salatalık
1 dilim güllaç
Bir lokma börek

yedim.. bol bol da su.şiştim ya bu şişkinlikle uyunmaz ki

afyonluyum :KK70: en sevmediğim yerim orası..

konyadayım canım ben lise mat.. hayırlı olsun allah iyi insanlarla karşılaştırsın..
yer değil insanlar daha önemli..

ben de yürüdüm geldim.. 3 km yürüdüm 33 dk.da :KK70:
duşumu aldım karpuz yedim oturuyorum
hazırlıklar vardır senin şimdi tatlı heyecanlar, kolay gelsin:KK34:

çok değil tabi ki. kirazı tane tane saymana gerek yok bi kaseye fln koy ye
meyve iyidir aşırı yememek şartıyla sindirim sistemim durur benim meyve yemezsem
bugünlerde herkeste kabızlık var ondan diyorum

Maşallah mattika...
33 dakıkada 3 km yurumen ıcın cogunlukla aynı hızda yurumen lazım, nasıl yapıyorsun...
Ben sana yaptıgım seklı yazayım...
İlk 2,5 ıle baslatıyorum ve her 10 sanıyede bır derece artırıyorum 2,6 gıbı...
4. dakıkaya geldıgımde 5 km hıza ulasmıs oluyorum...
26. dakıkada 5 km hızdan gerıye dusuyorum 15 sanıyede bır ve yıne 2,5 km ıle bıtırmıs oluyorum boylece nefesım dengeye ulasıyor ve bu sekılde sadece 2.1 km katetmıs oluyorum...

Bu arada afyon merkez mı?
Ben orada okudum cok ozledım oraları ve Altınay sekerlemeyı :KK1:

selam hatunlar bende varım ya bu ugrasta............sanırım herkes genc ben kırk ıkı yasındayım..........samsunluyum ama ıst oturuyorum ..........yırmı aylık üçüz kızlarım var hamılelıkte hep yattım malesef hala kılo veremedım ama vermem lazım ya ınssssssssssssss olucak hıc böle kılolu olmadım cunku............ben raamazan baslayalı ıftarlarda corba salata az pıde yıyorum ıkı saat sonra ıkı hurma cay.......gece az peynır ıkı zeytn az pıde cy........domates bolca........ıns verırız basarılar herkeseeeeeeee............

Allah sabır ve kolaylık versın bıcırlarınızla...
Temponun epey yuksektır...

büyük gibi cevaplar vermeye calışsamda aynıyız :90:

Nee?
!6 yasındamısın?
Bak bızı topladın buraya aferın kuzum on ayak oldun ablalarına...

yanlız kızlar az önce pembe bir akıntı geldi 2 damla kadar tutsammı oruç fikir verin

Fıkrımı belırteyım, on yargı ıle yaklasanlar olacaktır...
Kendı adıma konusuyorum, adetım ılk gunu cok sancılı gectıgı ıcın ve ılac almam gerektıgı ıcın o gun tutmuyorum fakat ıkıncı gunden ıtıbaren ne agrım kalıyor ne de cok fazla adetım... Ben ıkıncı gunden ıtıbaren orucumu tutmaya baslıyorum...
Allah u Teala o donemlerde kadına musade vermıstır ''İstemeyen tutmasın, sonra telafı edılır seklınde''. Fakat asla tutulmaz dıye bır ıbare yoktur... Bu yuzden ben tutuyorum...
ben bugün sabahçıyım sanırım kızım ateşlendi uyandı ayakta şimdi ne zaman uyur bilmem
ateş düşürücü verdim ama uyusa bile benim uyumamam lazım eşim işe gidicek kalkamam

Allah sıfa versın melegıne...

Ay lafa daldım menuyu yazmayı unuttum :KK60:

Sahur

3 kuru kayısı

1 saat sonra

1 haslanmıs yumurta
1 yumurtadan ufak haşlanmıs ıclı kofte
domates, salata
5 zeytın
2 kk peynır
3 dılım uno kepek ekmek

Namazımı kılayım kacayım ben de...
Allah kabul etsın...

Maşallah mattika...
33 dakıkada 3 km yurumen ıcın cogunlukla aynı hızda yurumen lazım, nasıl yapıyorsun...
26. dakıkada 5 km hızdan gerıye dusuyorum 15 sanıyede bır ve yıne 2,5 km ıle bıtırmıs oluyorum boylece nefesım dengeye ulasıyor ve bu sekılde sadece 2.1 km katetmıs oluyorum...

Kendı adıma konusuyorum, adetım ılk gunu cok sancılı gectıgı ıcın ve ılac almam gerektıgı ıcın o gun tutmuyorum fakat ıkıncı gunden ıtıbaren ne agrım kalıyor ne de cok fazla adetım... Ben ıkıncı gunden ıtıbaren orucumu tutmaya baslıyorum...
Allah u Teala o donemlerde kadına musade vermıstır ''İstemeyen tutmasın, sonra telafı edılır seklınde''. Fakat asla tutulmaz dıye bır ıbare yoktur... Bu yuzden ben tutuyorum...

ben 1 dk içinde 5 km hıza ulaşmış oluyorum canım. 5 dk dan sonra da 5,5
bi 5 dk sonra da 6 yaptım. duruma göre ayarlayarak bitirdim 5,5- 6 arasında
yürümeden önce bacaklarımı ısıtıyorum baya yoksa birden hızlanmak iyi olmuyo

afyonun ilçesi canım. pek bilmem afyonu o yüzden

beyaz akıntı bitmeden adet de bitmez diye biliyorum.. bence sen bu konuyu iyi araştır..
ön yargı değil öyle anlama..

beyazbulut,ilk renk geldiği andan itibaren,az yada çok olsun adetli olmuş olursun,yani oruç tutulmaz canım.
Maşallah mattika...

Allah sabır ve kolaylık versın bıcırlarınızla...
Temponun epey yuksektır...

Nee?
!6 yasındamısın?
Bak bızı topladın buraya aferın kuzum on ayak oldun ablalarına...

Allah sıfa versın melegıne...

kesinlikle ön yargı için söylemiyorum ama adetliyken oruç tutmak bir kadının yapmamsı gereken şeylerden biridir,istemeyen tutmasın ibaresi yoktur hiç bi şekilde.

Adetli iken oruç tutulur mu?
Hanımlar âdetli günlerinde namaz kılmadıkları gibi oruç da tutmazlar. Bugünlerde kılınamayan namazlar daha sonra kaza edilmezken, tutulamayan oruçların Ramazan sonrası kaza edilmesi gerekir. Bu hükmün kaynağı Peygamber Efendimizdir. Muaz (r.a.) anlatıyor: “Ben Hz. Aişe’ye hayızlı bir kadının sadece orucu kaza edip, namazı kaza etmediğinin sebebini sordum. O şöyle cevap verdi: “Biz Resûlullah ile beraber bulunduğumuzda, hayızlı iken sadece orucu kaza etmemizi söyler, namaz hakkında herhangi bir emirde bulunmazdı”. (Buhâri, “Savm”, 14; Müslim, “Sıyam”, 21.) Bu açıdan oruç tutan bir hanım âdet gördüğünü öğrendiği andan itibaren orucu bozulmuş olur. Orucunu akşama kadar sürdürmemesi gerekir. O anda yiyip içebilir.

alıntı

ya bende bugün regli olmayı bekliyorum ki büyük ihtimalle olucam karın ağrım var
ve ne yapacağımı bilemiyorum bozmaktan korkuyorum

Soru:
Hayızlı kadının namazı ve orucu ile ilgili olarak sizin yazdıklarınızdan benim anladığım şu: Bir bayan adet döneminde orucunu tutmalıdır. Fakat adet dönemi zor ve oldukça sıkıntılı geçiyorsa yani gerçek manada hasta oluyorsa daha sonra tutmak kaydıyla oruç tutmayabilir. Eğer bu şekildeyse, neden elimize hangi ilmihal kitabını alsak bu konu ile ilgili olarak HARAM ibaresi söz konusu? Diyanet'in web sitesine de baktım, Ömer Nasuhi Bilmen'in Büyük İslam İlmihali'ne de; ikisinde de "hayızlı kadın oruç tutamaz; haramdır" ibaresi var. Peki, bunlar sizin yazdıklarınızla çelişmiyor mu?

Cevap:
Allah Teâlâ kadınların hayız ve nifas hallerini anlattığı ayette şöyle buyurmaktadır:

“Sana kadınlardaki kanamaları soruyorlar. De ki, o bir eziyettir; kanamanın olduğu günlerinde onları rahat bırakın. Temizleninceye kadar kendilerine yaklaşmayın. Tertemiz oldular mı, onlara Allah’ın size buyurduğu yerden yaklaşın. Allah tevbe edenleri sever, tertemiz olanları da sever.” (Bakara, 2/222)

Ayette altı çizili olan yerlerde hayız veya nifas dönemindeki kadınların hükmen temiz olmadıkları açık bir şekilde belirtmiştir. Bu temizlik, namaz için şart olan temizliktir. Çünkü abdest ve namazı tarif ettiği ayetin sonunda Allah Teâlâ şöyle buyurmuştur:

“…Allah, sizi sıkıntıya sokmak istemez. Onun isteği sizi temizlemek ve size olan nimetini tamamlamaktır.” (Maide, 5/6)

İki ayeti birlikte düşündüğümüzde adetli ve lohusa kadınların bu halleri sona ermedikçe isteseler de temizlenemeyecekleri anlaşılmaktadır. Allah Teâlâ kişiyi gücünün yetmediği şeyden sorumlu tutmayacağına göre (Bakara, 2/286) bu durumda olan kadınlar o günlerde abdestli olamaz, bu sebeple namaz da kılamazlar.

Fakat temizlik orucun şartı değildir. Orucu bozan şeyler yemek, içmek ve cinsel ilişkidir. Adetli olmak bunlardan biri değildir. Bu sebeple ne orucun bozulmasına ne de tutulamamasına sebep olur.

Bakara suresinin 222. ayetine göre adet hali kadınlar için bir eziyettir. Eziyet insana sıkıntı veren şeydir ama hastalık değildir. Hastalık vücuttaki tabii dengenin bozulmasıdır. Adet ise tabii dengenin gereğidir. Öyleyse hiçbir kadın, adetli olduğu için orucunu bırakamaz. Aişe validemizin söylediği şu söz önemlidir: “Bizim başımıza bu olay gelince orucu tutmamız emredilirdi…” Demek ki, Peygamberimiz âdeti hastalık saymadığı için bu haldeki kadının oruç tutmasını emretmiştir.

Yukarıdakı dusuncelere mutabık oldugum ıcın alıntı yaptım arkadaslar...

Kuran ı Kerım de haramdır ıbaresı gecmemektedır...
O gun Allah ın kadınlara verdıgı ızın gunudur...
Ağrısı sızısı yoksa bu kadının arzusuna kalmıstır...

Orucu bozan haller yemek ıcmektir...

Forumda dını konuları paylasmak yasak oldugu ıcın bu kadarla yetıneyım arkadaslar...
Allah hepımızın orucunu kabul etsın ınsallah...

X