Premature Bebekler Rahim ağzı yetmezliği yüzünden erken doğum yapan var mı??

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.
Aşılama ile olmuş bir hikaye:KK43:(

Ben de küçüklüğümden beri hep ikiz çocuğum olsun isterdim.
2005de evlendik. Bir buçuk sene uğraşmamıza, çeşitli tedavilere rağmen sonuç elde edemedik ve 2007 Mart ayında aşılama yaptırmaya karar verdik. İnsan çocuk sahibi olabilmenin ne büyük bir mucize olduğunu ancak zorlukları yaşayınca anlıyor. Birinci deneme başarısız oldu. İkinci deneme hiç ummamama rağmen tuttu. Kan testim pozitif çıktığında havalara uçtuk.

21 Mayısta beş haftalık bir fasülyem vardı :)
31 Mayısta iki adet oldular
7 Haziran üç güçlü kalp atışı vardı.
22 Haziranda dördüncü kalp atışını da duyduk.
Bu bir mucize;34 yaşında aşılama ile üçüz son on yıllık literatürde yokmuş, dördüzü düşünün.

Ama doktorlar hepsini taşıyamazsın dediler, ben de hepsini birden kaybetmek istemedim çünkü 7. haftadan beri kanamalarım olduğu için bu olasılık vardı. Yapıldı, bir tanesi heme gitti, diğeri için çok hareketli kalbini yakalayamıyorum dedi doktor çırpına çırpına gitti yavrum Sağlıklı olacaklarından emin olsaydım, bırakır mıydım ben onları...

Allah kalan yavrularımıza sağlık sıhhat versin, güzel yazılar yazmış olsun.

yazdıklarınızı yeni okudum teşekkür ederim hepinize ben doktora gitmedim belki gecer diye bekledim allaha şükür şimdilik sanki biraz azaldı gibi eğer yarına kadarda geçmezse gidcem doktora ama gitsem bile doktor ne yapabilirki zaten ne olacaksa olur paşam sen benmle aynı şeyleri yaşamşsın senn neyin vardı ne sebepten kaybediyordun bebeklerini kan pıhtılaşması mı ydı senn acaba bende de omu var ben doktora yaşadıklarımı anlatınca kan pıhtılaşması bunları yapmaz dedi çünkü benm bebeklerim son ana kadarda yaşıyolardı bilemiyorum eğer kan pıhtılaşmasıysa tevadisi nasıl oluyor bide benm hamileliğim bu haftasınndan başlayarak bişey yapılabilirmi aca ba bilenler cevaplarsa çok sevinirim.

DeYaMeMiN19-03-2009, 05:47
Ikiz yada 3uz annesi degilim, Umarim yazdiklarimi yanlis anlaazsiniz..Sadece gorusumu paylasmak istedim.. Turkiye de kuzenim bu reduksiyon islemini yaptirdi.Kalbine igne vurarak durdurdular bebeklerin birini 12 haftalikdi iyice gelismisti..O kendi kesesi icinde o sekilde kalirmis,sezeryan dogumla 2 oglu oldu 3. yu de dogum sirasinda o 12 haftalik haliyle almislar. Kuzenim baya bir sure psikiolojik tedavi gordu kendini sucladi belki dogurabilirdim ..vs. dedi . Yeni yeni toparlaniyor.
Tabiki saglik en onemlisi ama keske doktorlar bastan onlem alsalar bu yavrucuklar dunyaya gelmeden once, sonra da anneler boyle sikinti cekmeseler.
Ben California da yasiyorum. Ocak ayinda 8 iz bebek dogurdu bi kadin. Hemde zaten 6 cocugu vardi..onceden dondurttugu embriyolardan 6 tanesi kalmis hepsini koydurtmus rahimine , bebeklerden 2 si bolunmus yani 8 bebek dogdu. Hepsi yasiyor, hastaneden sirayla taburcu oluyolar..Hastahane bize cok yakin, bebekleri gostemiyolar tabi ama anneyi gorduk esimle. HErgun orda!
Kadinin 14 cocugu var simdi. Tabi herkes yadirgadi 6 tane zaten varmis (Ki hepsi tub bebek) neden bidaha koydurtun diye? Kadin hepsi benim bebeklerim onlari olume terkedemezdim dedi..Dondurulmus embriyodan bahsediyor dusunun...Issiz ve sperm bagisi alan bu kadin cocuklarina calisan bizlerin vergiyleriyle bakiyor,kesinlikle yaptigini dogru bulmuyorum. Ama beni sasirtan kandinin donmus embriyolara kiyamamis olmasi! Gerci kadinin hemilelik saplantisi oldugunu da soyluyor psikologlar bilemiyorum tabi.. Showu var simdi dunya para kazaniyor kendine ev aldi. Bir kurum onlara 8 yeni dogan hemsiresi gonderdi. 24 saat evde bebeklere bakicaklar..Bu extrem bi durum gerci !
Ama amerikada 3 uz dogum cok yaygin ve normal, doktorlar almiyor cogunlukla..(dusunun 8 izlere bile musade ettiler)ciger gelistirici igne vuruyolar, rahim agzi dikiyolar..vs..yani demekki bir kadinin rahimi 8 bebegi besleyebiliyor..Once Allaha, sonra kendimize inanalim, vucudumuza guvenelim..
Lutfen iyice dusunun avantajini dezavantajini, sonradan uzulmeyin..

yazdıklarınızı yeni okudum teşekkür ederim hepinize ben doktora gitmedim belki gecer diye bekledim allaha şükür şimdilik sanki biraz azaldı gibi eğer yarına kadarda geçmezse gidcem doktora ama gitsem bile doktor ne yapabilirki zaten ne olacaksa olur paşam sen benmle aynı şeyleri yaşamşsın senn neyin vardı ne sebepten kaybediyordun bebeklerini kan pıhtılaşması mı ydı senn acaba bende de omu var ben doktora yaşadıklarımı anlatınca kan pıhtılaşması bunları yapmaz dedi çünkü benm bebeklerim son ana kadarda yaşıyolardı bilemiyorum eğer kan pıhtılaşmasıysa tevadisi nasıl oluyor bide benm hamileliğim bu haftasınndan başlayarak bişey yapılabilirmi aca ba bilenler cevaplarsa çok sevinirim.

Canım sen yarın git bence serum tedavisi filan yapılabilir. Canım ben de eskiden pıhtılaşma olunca canlı olmaz sanıyordum kalbi durur sanıyordum. Canlı da olabilirmiş. Hatta pıhtılaşma her hamileliği etkilemeyebilirmiş mesela ben bilmeden 38 haftalık doğum yaptım...

Varsa şu aşamada da günlük iğne olursun...

CHNB

Kaygilarini anliyorum ama unutma senin saglikli bir oglun var.ve erken dogan evladinda saglikliydi.ben gonulden inaniyorum arda bey saglikli dogacak ve sen bizlere gulumseyen resimlerini gostericeksin
Birebir sahit oldugum bir olaydan bahsedeyim cok samimi bir arkadasima evlenmeden once bircok dr cocugun olmaz dedi ve arkadasim evlenirken bu sartla evlendi.halada gulerek anlatir 2-3 korundum sonrada kendime ben ne yapiyorum dedim diyor ve korunmaya biraktigi ay hamile kakdi.ve 9 ay boyunca gittigi her dr bebegin down sendromlu oldugunu soyledi kizcagizin hamileligi zehir oldu doguma agliyarak girdi ancak bu benim mucizem vazgecmem dedi ve o bebek 4.200 gr nur topu gibi dogdu ve syan 8 yasinda.
Bak sende ptg ile denemeye kalktin olmadi ama rabbim sana kucuk mucizeni verdi buna gonulden inan.

FADIK

Rabbim tanidiguna yardim etsin.asilama ile diyorsun kanunen bu sayilar yasak.nasil boyle sorumsuzca davranirlar.tekrar tekrar rabbim yardimcisi olsun.

CHNB

Kaygilarini anliyorum ama unutma senin saglikli bir oglun var.ve erken dogan evladinda saglikliydi.ben gonulden inaniyorum arda bey saglikli dogacak ve sen bizlere gulumseyen resimlerini gostericeksin
Birebir sahit oldugum bir olaydan bahsedeyim cok samimi bir arkadasima evlenmeden once bircok dr cocugun olmaz dedi ve arkadasim evlenirken bu sartla evlendi.halada gulerek anlatir 2-3 korundum sonrada kendime ben ne yapiyorum dedim diyor ve korunmaya biraktigi ay hamile kakdi.ve 9 ay boyunca gittigi her dr bebegin down sendromlu oldugunu soyledi kizcagizin hamileligi zehir oldu doguma agliyarak girdi ancak bu benim mucizem vazgecmem dedi ve o bebek 4.200 gr nur topu gibi dogdu ve syan 8 yasinda.
Bak sende ptg ile denemeye kalktin olmadi ama rabbim sana kucuk mucizeni verdi buna gonulden inan.

FADIK

Rabbim tanidiguna yardim etsin.asilama ile diyorsun kanunen bu sayilar yasak.nasil boyle sorumsuzca davranirlar.tekrar tekrar rabbim yardimcisi olsun.

Canım sağ ol... Benim 2 de düşüğüm var bazen diyorum ki sağlıksız olsaydı düşerdi diyorum bazen. Allah sağlıkla nasip etsin inşallah... İnanıyorum canım...:KK16:

Amin canım biraz sabır gerekli... Şimdi acın taze o yüzden gelgitler yaşıyorsun hepimizin yaşadığı gibi...

Canım ben hep yatıyorum haftada 2 kez duş, wc ye kalkıyorum. Yemeği yatarak yiyorum hafif kaykılmış şekilde bilgisayarı da aynı şekilde...

nicin yatıyorsun arkadaşım?

bende azönce hastaneden geldim 25 mm ye inmiş perviks ve daha 24 haftalık hamileyim..

araştırırken buldum burayı.. aynı sorun mu seninde? dikiş falan atıldı mı?

Amin canım biraz sabır gerekli... Şimdi acın taze o yüzden gelgitler yaşıyorsun hepimizin yaşadığı gibi...

Canım ben hep yatıyorum haftada 2 kez duş, wc ye kalkıyorum. Yemeği yatarak yiyorum hafif kaykılmış şekilde bilgisayarı da aynı şekilde...

bende azönce hastaneden geldim 25 mm ye inmiş perviks ve daha 24 haftalık hamileyim..

Geçmiş olsun... Benim 12 artı 4 te 2cm, 13 artı 2 de 1. 8 cm idi bu yüzden 13 artı 4 te dikiş atıldı o yüzden yatıyorum. Bir de serklaj sonrası amniyo sıvım sızmaya başlamıştı o yüzden yatıyorum. Sende dikiş var mı? Varsa da yoksa da yat 28 i atlatana dek en azından...

BADE

Ben rahim filmini yillar once bahar tip merkezinde cektirmistim.ama daha sonra ogrendimki BURTOM bu konularda daha iyiymis.biraz sancili bir islem ancak inan dayanilmayacak birsey degil.ve anestesisiz cektir daha net sonuc verdigi soyleniyor.u.u hastanesinde film cekilmiyor.ozelden cektirmek zorundasin suanki fiyatkari hakkinda bilgim yok ancak tlf la ogrenebilirsin.

Direk polikinliklere gittiginde dr lar bahsedilen tahlilkeri yaparmi bikmiyorum zaten yeni bir bebek icin suren var bir sansini dene eger sonuc akamazsan fakultede haken sozu gecen 2 dr var.biri osman bey bir digeride gurkan uncu.
Her ikisininde muayenesi 300 tl birini tercih eder istedigin tahlilleri kolayca yaptirirsin.Ben ve diger arkadaslar sana tahlillerin listesini veririz.

Acin daha cok yeni biran once kendini toparlamaya bak ben elimden gelen her konuda yardimci olurum. Beni tanimiyorsun ancak dr veya hastane islerinde bir insana ihtiyacin olursa sana arkadas olurum.

merhaba kızlar ben geldim, bugün çok yoruldum, kaç yer gezdim, dişimdeki dikişleri aldırdım, çapaya gidip 2li testin sonucunu aldım, sonra cemil hocaya gittim, şükür testimiz iyi çıktı bir sorun yok, cemil hocada kendi ölçümlerini yaptı, okeyledi ayrıca, rahim ağrına baktı alttan ultrasonla sonra hunileşme başlamış, yarın çapaya gidicem 2li testimi yaptıran doktorla görüşücem o sorun çıkmazsa yaparız demişti, zaten cemil hocada geçmiş hikayene göre ve ultrasondaki görüntüyle yapmaması için bir neden yok zorluk çıkaracaklarını sanmıyorum dedi..yarın erkenden gidip işlemlerime başlıycam bakalım Allah işimi rast getirsin inşallah, geçmiş okuyamadım inşallah herkes iyidir çok yorgunum hemen yatıcam çünkü..kızımında yanağında iki gün içinde şivilce çıktı dün iyice şişti gözüne vurdu bugün onuda götürdüm erkenden doktora bir sürür antibiyotik şurup ve merhem verdiler, oda sürdükçe huysyzlanıyor ama geçicek galiba gözü biraz açılmaya başladı, o kadarda dikkat ediyorum nerden mikrop kaptı anlamadım..

Geçmiş olsun... Benim 12 artı 4 te 2cm, 13 artı 2 de 1. 8 cm idi bu yüzden 13 artı 4 te dikiş atıldı o yüzden yatıyorum. Bir de serklaj sonrası amniyo sıvım sızmaya başlamıştı o yüzden yatıyorum. Sende dikiş var mı? Varsa da yoksa da yat 28 i atlatana dek en azından...

hiç bişey anlatmadan daldım konuya değil mi, elim ayağım titriyordu dr. erken doğum yapabilirsin rahim bilmemneyi 25 mm ye inmiş deyince :KK43:( nette araştırıp öğrenmeye çalışıyorm neyin ne olduğunu...

bu ikinci hamileliğim.. ilk bebeğim şu an 10 aylık... emzirirken hamile kaldım 1. bebeğim tedaviyle bile zor zahmet olduğu icin korunmuyorduk.. bur mucizeydi bu bebeğim...

bugun karnımda kasılma var diye gittim tek korkum kordon dolanmışsa kurtarmaya çalışıyordur du canım acıyodur dedeim... ama sancı olabilirmiş bu ve pelviks cok incelmiş.. hemen seni hastaneye almam gerek ama yer yok dedi... bende şu an şark görevindeyim ve şimdiye kadar araştırdım ama ıcıme sinen bi dr. bulamadım :KK43:(

erken doğum yaparmıyım, 25 mm çokmu riskli sence, dikiş atılsa erken doğumu tetikleyeceği yazıyor nette :KK43:( allak bullak kafam 2 saattir okuyorum...

senin var mı 24. haftadan sonra dikiy atılıp bebeği sağlıklı doğan??

hiç bişey anlatmadan daldım konuya değil mi, elim ayağım titriyordu dr. erken doğum yapabilirsin rahim bilmemneyi 25 mm ye inmiş deyince :KK43:( nette araştırıp öğrenmeye çalışıyorm neyin ne olduğunu...

bu ikinci hamileliğim.. ilk bebeğim şu an 10 aylık... emzirirken hamile kaldım 1. bebeğim tedaviyle bile zor zahmet olduğu icin korunmuyorduk.. bur mucizeydi bu bebeğim...

bugun karnımda kasılma var diye gittim tek korkum kordon dolanmışsa kurtarmaya çalışıyordur du canım acıyodur dedeim... ama sancı olabilirmiş bu ve pelviks cok incelmiş.. hemen seni hastaneye almam gerek ama yer yok dedi... bende şu an şark görevindeyim ve şimdiye kadar araştırdım ama ıcıme sinen bi dr. bulamadım :KK43:(

erken doğum yaparmıyım, 25 mm çokmu riskli sence, dikiş atılsa erken doğumu tetikleyeceği yazıyor nette :KK43:( allak bullak kafam 2 saattir okuyorum...

cANIM ÖNCELİKLE SAKİN OL KASILMAN olmasın diye su iç. Bol dua et. Canım 25. haftada da 29. haftada bu topikte dikiş atılan oldu. Ama bence şu an itibarıyle hiç kalkma yalnız büyük wc ye kalk. Yardımcı biri varsa sürgü tutsun yoksa ben 4 numara çocuk bezine yaptım bazen küçük tuvaletimi. Burada 6 cm açıkla bile zamanında doğuran var hem de dikişsiz hastanede yatma imkanın varsa yat...

Bak benim durumum daha vahimdi benim de 8 yaşında oğlum var onda 29. haftada 4 cm açıkla 35 e dek yattım hep 38 de doğurdum ama hep yat yerçekimine maruz kalma. hangi ildesin ki? fakülte yok mu?

denizanası yarın idrar tahlili, idrar kültürü, vajinal kültür ve kanda crp değerine de baktır...

sorun varsa antibiyotik verilir...

canım 2.5 altına inerse rahim boyu dogum başlıyor haberin olsun sen acil serklaj yaptır hemen doktora git derim ben bak bana benimde senin gibiydi haftasına dogurdum hemde rahimde dikişim vardı bende kan prıtılaşması çıkmıştı aman diyim emekleirn boşa gitmesin kardeşim evlat acısı okadar zorki:KK14::KK14:
merhaba kızlar ben geldim, bugün çok yoruldum, kaç yer gezdim, dişimdeki dikişleri aldırdım, çapaya gidip 2li testin sonucunu aldım, sonra cemil hocaya gittim, şükür testimiz iyi çıktı bir sorun yok, cemil hocada kendi ölçümlerini yaptı, okeyledi ayrıca, rahim ağrına baktı alttan ultrasonla sonra hunileşme başlamış, yarın çapaya gidicem 2li testimi yaptıran doktorla görüşücem o sorun çıkmazsa yaparız demişti, zaten cemil hocada geçmiş hikayene göre ve ultrasondaki görüntüyle yapmaması için bir neden yok zorluk çıkaracaklarını sanmıyorum dedi..yarın erkenden gidip işlemlerime başlıycam bakalım Allah işimi rast getirsin inşallah, geçmiş okuyamadım inşallah herkes iyidir çok yorgunum hemen yatıcam çünkü..kızımında yanağında iki gün içinde şivilce çıktı dün iyice şişti gözüne vurdu bugün onuda götürdüm erkenden doktora bir sürür antibiyotik şurup ve merhem verdiler, oda sürdükçe huysyzlanıyor ama geçicek galiba gözü biraz açılmaya başladı, o kadarda dikkat ediyorum nerden mikrop kaptı anlamadım..
canım allah yardımcın olsun 40 hafta görmen dilegiyle ay o kııznı getir bana nanagından öpüyüm geçer o sivilceler:KK17::KK17:
canım diyen doktor halt etmiş 34 kalbi duranlar bile var:KK53::KK53:bende rahim agzı açıklıgı pko e kan pırtılaşması var he unutmadan bir hormonunda çok çalışıyomuş ondan bebek durmuyomuş şimdi 4 ilaç içiyorum ve hergün kan sulandrıcı kullanıcam senin yerinde olsam vakit kaybetmeden gdierdim bended az gelmişti birgün sevinmiştim ama nerde sonra kaybettim yapma gözünü seveyim yarın ilk işin doktora gitmek olsun dinle beni son pişmanlık fazda etmez ona göre:KK20::KK20:
Ranacığım canım bence tutma sorun yemek değil sadece sıvı tüketmezsen enfeksiyon olabilir geçen sene ben hamile değildim tuttum ve sistit oldum idrarımdan kan geldi resmen ve bir hafta ilaç kullandım. şimdi ilk ayler ilaç da yok tutma canım Allah izin vermiş...

Paşam ya sen milyoner misin de kardeşlerine bağışlayacaksın? O kadar sıkıntın var tedavini bile olamıyorsun istediğin gibi kardeşlerinle de açıkça konuş. Hepsi evladını almış, tuzları kuru kusura bakma ama kardeşlerin bunu kabul ederse çok ayıp ederler onların demesi lazım abla, kardeşim şunu satalım da senin derdine çare olalım... canım ben Regreteyle her konuşmamızda bu kız için ne yapabiliriz diye konuşuyoruz el olarak. Kardeşlerin böyle düşünürse çok ayıp...:KK20:

Senin de aklının ucundan bile geçmesin. O babanın malı onların değil...:KK20::KK19:
canım ablamalrın birşey ddigi yok dedimde vericem üstünüze dedim olay erkek kardeşimde patlıyo r takmış bir kere babam öldü siz mal derdindesinz diye bende her seferinde sinir oluyorum anlıcagın ablamlarda dedi babamızın malı biz bile olsak hakkını verme diye allah var benim sinir oldugum bazı şeyler neyse ya konuşmaya deymez sinirlerim oynuyo çünkü:KK19::KK19:
merhaba canlar:KK16:
herkese hayırlı ramazanlar...

bilgisayarda az işim vardı açmışken sizede merhaba demek istedim...

kızlar eşimin yeğeni beşiz hamile evet yanlış yazmadım beşiz:KK43:(((((
çokta sevdiğim biridir...üstelik 5 yaşında birde oğlu var...
kendisinin ciddi yumurtlama sorunu vardı klomen gibi ilaçlar hiç kar etmemişti...
ben annemlerde yatarken aşılamaya karar vermişler ve gelişmeyen yumurtaların son zaman birden gelişmiş ve beşi birden tutmuş...
hatta bu yumoşların çatlama zamanı çokta rahatsızlandı vücudu su toplamış karnı kocamandı hiç bir hastane kabul etmedi zeynep kamilde 3 gün yattı...
ben aşılama olduğunu hemde yumurtaların çok olduğunu duymamıştım kendisinin bu konularda bilgisi hiç yok dr ne derse yapmış ne yazıkki dr da yanlış yapmış...(özel bir dr)
şimdi zeynep kamile gidiyor ve 3 nü sonlandıralım kararrı çıkmış...
açıklama biz yapsak anlamazsın sen internetten bir araştır nasıl yapılcak riskleri ne bak demişler...
garibimin interneti bile yok oda bana yenge bir baksana dedi...
ben az çok biraz biliyordum ama şimdi yine baktım....
çok zoruma gitti gözyaşlarımı tutamadım....
böyle bir kararı nasıl verecek:KK43:((
vermese beşiz şansı çok çok düşük üstelik diğer doğumuda sezaryan olmuştu....
rabbim kimseyi böyle zor kararlarla sınamasın...amin...
:KK53::KK53::KK53::KK53:allahım o ney öyle arkadaşım 3 hamile kalmıştıda doktor birinin kabini durdurmuş halen pişman:KK14::KK14:allah yardıcsı olsun işşallah :KK16::KK16:
PASAM

yazdiklarimin seni bu kadar etkileyecegini dusunmemistim. Ozur dilerim. Ben sadece yasadiklarimi paylasmak istedim.sakin kendini cahillikle suclama hicbirimiz basina gelecekleri bilmeden bu yollardan gectik ve inanki maddi ankamda bende coj zor gunler gecirdim.
Benimde o an icin param yoktu ancak devlet sure taniyor mezar yerlerini almak icin biz sadece bu firsattan yararlandik.
bende evlatlarimi hic unutmadim ancak onume bakmam lazim cabaliyorum sende oyke yap ve sakin unutma onlar bizim evlatlarimiz ve sonsuza dek kavusucaz birgun

CHNB
Insallah arkadasim
Test konulari biraz kafani karistirmis.
bana sorarsan hepsini bosver hicbirinin dogruluk payi kesin degil.rabbim yazmamis olsun eger kaderimizde varsa engel olamayizki

BADE
Seninde ilk hamileliginmis cok uzuldum.bugune dek hic tahlil yaptirdinmi bilmiyorum ama detayli bir arastirma yapicaksan ozelden zorlanirsin.
Ya sofika arkadasin dedigi gibi u.u basvur.ben osman beye gitmis laparoskopi histeroskopi ve tum genetik testlerimi hastaneye ucret odemeden yatirmistim.
Dr.um bana kagida tum tahlilleri yazmis beni direk polikinliklerdeki direk bir dr a yonlendirmisti.randevu ve bircok teferruatla ugrasmamistim.detay istersen yardimci oluru.

SOFIKA daha hastaneden gelmedinmi.

SEZEN arkadasimizdan haberi olan varmi?

yok canım özür dilemene gerek yok aklıma geldi işte biz melek anneleriyiz biliyosun istedigini yazabilirisin bu aralar çok moralim bozukta ondan canım sıkın biraz ne yapsamda moralimi yerine getirsem diyorum ne yapsam:44::44:

oncelikle hayırlı olsun ve Allah tamamnına erdirsin
hala emzirmiyorsun degil mi arkadasım,cunku her sey bir kenara gogus ucunun uyarılması bile sancıları tetikliyor,yıkanırken bile ovalamayacaksın gogus ucunu.
mutlaka sana yardımcı olacak birini ayarlaman lazım,senin su durumda yatman muhim
senin haftalarında serklaj olup gebeligini basarıyla tamamalayanlar var ancak serklajsız yatarak tamamlayanlar da var.cok dikkat edersen ve chnb nin tavsiye ettigi gibi duzenli idrar,kan vajinal kultur tahlillerini yaptırırsan 2,5 cm seni sonuna kadar goturur insallah.Cok panik olma canım,insallah Allah senin de bebegini sag saglim vekitlice kucagına almanı kısmet edecek.Cümlemizin de inşallah..

X